Ünlü Ressamı Google Unutmadı. Juan Gris’in 125. Yaşında

Juan Gris’in 125. Yaşgününde Ünlü Ressamı Google Unutmadı Haber Detayı

Juan Gris-google 23 Mart

Juan Gris farklı tarzı ve ilginç yapıtları ile döneme damga vuran sanatçılarıdan biridir. Eserlerinde genelde Bardaklar, şişeler ve gazeteleri kullanmıştır. 40 yaşında ölen ünlü sanatçı eğer yaşasaydı emin olun daha çok şeyler yapardı.

Juan Gris farklı tarzı ve ilginç yapıtları ile döneme damga vuran sanatçılarıdan biridir. Eserlerinde genelde Bardaklar, şişeler ve gazeteleri kullanmıştır. 40 yaşında ölen ünlü sanatçı eğer yaşasaydı emin olun daha çok şeyler yapardı.

José Victoriano González-Pérez (23 Mart 1887, Madrid – 11 Mayıs 1927, Sur Seine), bilinen adıyla Juan Gris, hayatının büyük bölümünü Fransa’da geçirmiş olan ünlü İspanyol ressam ve heykeltraştır.

Sanatçı tablolarında önce biçimlerin çözülerek dağıtıldığı analitik kübizmi denemiş daha sonra birleştirici nitelikteki sentetik kübizme yönelmiştir. bardaklar, gazete ve şarap şişesi önemli yapıtlarındandır.

Juan Gris

Google Bu gün Juan Gris için özel bir logo oluşturdu, Kimdir bu Juan Gris (23 Mart 1887 – Mayıs 11, 1927) olarak bilinen Jose Victoriano Gonzalez-Perez yaşamış ve hayatının en Fransa’da çalışan bir İspanyol ressam ve heykeltıraş oldu.

His works are closely connected to the emergence of an innovative artistic genre-Cubism. Eserleri yakından tarz-Kübizm yenilikçi bir sanat ortaya çıkmasına bağlıdır. Born in Madrid, Gris studied mechanical drawing at the Escuela de Artes y Manufacturas in Madrid from 1902 to 1904, during which time he contributed drawings to local periodicals. Madrid doğumlu, Gris de yerel dergi çizimler katkıda bu süre içinde, 1902 tarihli 1904 Madrid’de Escuela de Artes y Manufacturas mekanik çizim okudu. From 1904 to 1905 he studied painting with the academic artist José Maria Carbonero. 1904’ten 1905’e kadar o akademik sanatçı José Maria Carbonero ile resim çalıştı.

Yüzyılımızın başlarında etkinliğini duyuran kübist akımın, Braque, Picasso ve Léger ile birlikte dört büyük kişiliğinden biridir Juan Gris. Juan Gris Onun bu akıma bütün yaşamı boyunca içtenlikle bağlı kaldığı, yalnız uygulamacı olarak değil, kendi çapında kuramcı olarak da kübizmin temellerini oluşturduğu göz önüne alınırsa, Gris ye özel bir yer ayıran kaynaklara hak vermek gerekecektir. Juan Gris Fransız eleştirmen Maurice Raynal in resmin cebiri deyimini kullanmakla, belki doğrudan doğruya Juan Gris nin sanatını anlatmak istediği bile düşünülebilir. Juan Gris Çünkü, doğanın Cézanne dan beri geometrik biçimlere dönüştürülmesi yöntemini, açık yüreklilikle ve tam bir içtenlikle savunan, uygulayan o olmuştur. Juan Gris Tipik bir kübist tir bu bakımdan Juan Gris. Juan Gris Eşyanın ve doğanın, bu anlayış çerçevesinde resme yansıyan görünümleri, en tanımlanır biçimini onun sanatında bulmuştur.

Juan Gris

1887 de Madrid te, bir tüccar ailesinin on üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Juan Gris Asıl adı José Gonzalez di. Juan Gris Daha yedi yaşlarına doğru, defterinin sayfa kenarlarını süslemek için karaladığı desenlerle, resme olan ilgisini ve yeteneğini kanıtlamıştı. Juan Gris Ne var ki, her sanatçı gibi onun ailesi de, resim sanatına olan bu yakınlığından yana değildi. Juan Gris O da bir bakıma ailesine hoş görünmek için Madrid Sanat ve Zenaat Okulu nu seçti. Juan Gris Bir yandan bu okulda öğrenimini sürdürüyor, öte yandan Madrid Comico ve Bianco y Negro dergilerine satirik desenler, karikatürler çiziyordu. Juan Gris Ama okulun eğitim sistemiyle bağdaşmadığı için bir süre sonra okulu bırakarak, kendini bütünüyle resme verdi. Juan Gris İki yıla yakın bir zaman, akademik ressamlardan Moreno Carbonero nun atölyesinde çalıştı.

Kaynak : http://www.enerjigundem.com

2 cevaplar

Yorumlar kapalı.