Karikatür

Karikatür konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. Karikatür konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. Karikatür konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri Karikatür konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

KARİKATÜR NEDİR 

Bir kişinin ya da bir olayın tuhaf ve gülünç taraflarını meydana koyacak şekilde yapılan resim. Karikatür, değindiği mevzuları mizahi ve eleştirel bir üslupla ele alarak insanlara anlatan bir çizim şeklidir. Bir nevi resimlerin mana kazanmış halidir.

Karikatür sözcüğü dilimize Fransızcadan geçmiştir. Tarihin bilinen ilk karikatürleri Leonardo da Vinci tarafından kaleme alınmıştır. Ayrıca Gian Lorenzo Bernini karikatür sanatının yapı taşlarından biri olmuştur. Bu sanat İtalya ve Fransa’da ortaya çıkarak büyüme kaydetmiştir.

Karikatürler, güdülen amaçlara göre; şaka etmek, alay etmek ya da küçük düşürmek için yapılmış olabilir. Kuvvetli bir anlatım kudretini gerektirdiği için ince ve önemli bir sanat şubesidir. Edebiyattaki mizah ve yerginin resimdeki şeklidir.

 

NAR SANAT EĞİTİM KURSUNDA DERSLER NASIL İŞLENİR?

10 yaşından büyük herkes karikatür derslerimize katılabilir. Eğitimimiz grup ders şeklinde olup haftada bir gün iki ders saati biçiminde yapılmaktadır.

Yeni öğrenenler için öncelikle katılımcının çizim duygusunu ortaya çıkarmakla başlayan eğitim reel çizim ve karikatürize çizim ile sürüp, anatomi ve perspektif bilgisi ve çizimler ile devam etmektedir. Karikatür eğitimi, katılımcının kendi çizim yeteneğini, tarzını ve mizahi gücünü fark etmesini ve geliştirmesini sağlayacaktır.

Sizlere güvenilir ve emeklerinizin karşılığını alabileceğiniz bir ortam sunan Nar Sanat uzman eğitmen kadromuzda yer alan resim öğretmenimiz Serkan Karadağ ile karikatür derslerine katılmak ve detaylı bilgi almak istiyorsanız 0212 570 80 80 – 0212 570 80 98 ve 0530 880 71 80 numaralı telefonlarımızı arayıp detaylı bilgi alabilirsiniz…

Organ bağışı konusuna küresel ölçekte dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Türkiye Organ Nakli Vakfı (TONV) ve Karikatürcüler Derneği işbirliğiyle uluslararası platformda ilk kez düzenlenen Karikatür Yarışması’nın kazananları belirlendi.

Jüri Başkanı Mikhail Zlatkovsky’nin önderliğinde, jüri üyeleri Metin Peker, Alessandro Gatto, Angel Boligan Corbo, Eray Özbek, Gürbüz D. Ekşioğlu, Jitet Koestana, Metin Üstündağ, Deniz Zeyrek, Ba Bilig ve Valentin Druzhinin 40 ülkeden 950 karikatürü inceledi. 1.’lik ödülü Polonya’dan Grzegorz Szumowsky, 2.’lik ödülü Polonya’dan Zygmunt Zaradkiewicz, 3.’lük ödülü Rusya’dan Andrei Popov’a verildi. Teşvik ödüllerine ise Türkiye’den Kürşat Zaman, Türkiye’den Satılmış Akın, Hırvatistan’dan Mojmir Mihatov, Brezilya’dan Silvano Mello ve Türkiye’den Musa Gümüş uygun görüldü.

Yarışmada birinci olan karikatür 5.000 Dolar, ikinci olan karikatür 3.000 Dolar, üçüncü olan karikatür 2.000 Dolar ve teşvik ödülü kazanan 5 yarışmacı da 1.000 Dolar ile ödüllendirilecek. Ödüller, Türkiye Organ Nakli Vakfı’nın Uluslararası Organ Nakli Ağı Projesi (International Transplant Network – ITN) kapsamında 17 – 21 Ekim tarihleri arasında Antalya’da ilk kez düzenleyeceği 1. Uluslararası Organ Nakli Ağı Kongresi’nde sahiplerini bulacak. Seçilen eserler kongre süresince Sungate Rixos Hotel Antalya’da sergilenecek.

Derya Bengi’nin imza attığı ”50’li Yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük’, dönemin kültür sanat alanındaki gelişmelerini sözlük formatında birleştiriyor

Gazeteci ve araştırmacı Derya Bengi, 50’li yıllarda Türkiye’de ve dünyada kültür sanat alanındaki gelişmeleri bir sözlük altında birleştirdi.

Derya Bengi, “İkinci Dünya Savaşı’nın ortak acıları ve açtığı yaraların sızısıyla geçen bir önceki on yılın sonrasında bir uyanış, nefes alış, neşe ve refah dönemi” olarak tarif ettiği 50’li yılların Türkiyesi’nin bir sözlüğünü oluşturma amacıyla ‘50’li yıllarda Türkiye: Sazlı Cazlı Sözlük’ adlı kitabını çıkardı. Kitabın alt başlığı olan ‘Şimdiki Zaman Beledir’ ise 50’li yılların popüler türkülerinden biri olan ‘Ha Bu Diyar’dan bir mısra. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan 370 sayfalık kitap 50’li yılların Türkiyesi’nin kitaplarına, filmlerine, şarkılarına, danslarına yer veriyor.

Kitap her ne kadar ’50’li yıllarda Türkiye’ başlığıyla çıksa da, o dönemde Türkiye’deki kültür sanatın büyük ölçüde Avrupa ve Amerika’dan etkilendiğini de göz önünde bulunduruyor ve 50’lerde Türkiye’de kültür sanat anlamında olan biten her şeye değinmeye çalışıyor.

Bengi, dönemi incelerken alfabetik bir sıralama yapmayı tercih etse de kitabın sonuna 50’lerin kronolojisini de eklemeyi unutmamış. Bu da, sözlükte okur için aradığını bulma kolaylığı sağlıyor. Kitap aynı zamanda döneme ait zengin bir görsel içeriğe sahip. Dönemin karikatürlerine, kartpostallarına, dergi kapaklarına, plak görsellerine, film afişlerine ve kült fotoğraflarına yüksek çözünürlükte yer verilmiş.

Koleksiyon kitabı gibi

Marilyn Monroe’dan Zeki Müren’e, dönemin politik olaylarından gece hayatına, dergilerinden sinemasına, Bazıları Sıcak Sever’den (Some Like it Hot) Yağmur Altında’ya (Singin’ in the Rain) kadar geniş bir çeşitliliğe sahip olan sözlük, koleksiyon kitabı niteliğinde.

Kaynak: MilliyetSanat

2016-2017-egitim-donemi

Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak tüm öğrencilere 2016-2017 eğitim döneminde başarılar dileriz. Hepimizin de bildiği gibi enformasyon çağında yaşamaktayız. Enformasyon çağında en önemli unsur bilgidir. Bilgili olmak için okumak, öğrenmeye açık olmak ve öğrenmeyi sevmek/sevdirmek gerekmektedir. Okula başlayan veya devam eden öğrencilerimize yalnızca “Oku, sadece oku , sadece şu okula kapak at, şu liseye girdin mi tamamdır!” cümleleri kurmayalım. Eğer bunu yaparsak hedef odaklarını daraltmış oluruz. Elbette bir hedefleri olacak.. Ancak hedefleri bu şekilde yönlendirilmemelidir. Yönlendirme bu şekilde olduğunda hedefini gerçekleştirmiş olsa bile öğrencinin algısı “Tamamdır bu kadardı başardım!” şeklinde olacaktır. Elbette bu olağan bir davranış olacaktır. Ancak bundan sonra aile olarak/destek olanlar olarak size daha büyük bir görev düşmektedir.

ogrenmeye-acik-olun

 

ONA BAŞKA HEDEFLER VERİN

Okulunu kazandıktan sonra sürekli kendini geliştirmesi gerektiğini vurgulamayın, dolaylı olarak anlatın. Nutuk algısı yaratacak konuşmalar bilinçaltında baskı uyandıracak ve savunma mekanizması olarak anlatılanları yapmak istemeyecektir. Vurgulamak yerine dolaylı olarak anlatmaya çalışın ya da olaylar kurgulayarak olayları örnekleyin veya kendi gözleriyle görmesini sağlayın. Kendi gözleriyle gördüğünde kendini geliştirmesi gerektiğini anlayacak ve başkalarında olup kendisinde olmayan şeyler için endişe edecektir. (Bir arkadaşının yabancı dil öğrenip kendisinin dil bilmemesi gibi..) . Bu olduğunda “Ben neden konuşmayayım? , Benim neyim eksik? , Öğrenirsem, bazı şeyleri daha kolay anlarım, daha kolay iletişim kurarım.” şeklinde kendisiyle bir konuşma yapacaktır. Bunun faydası çok daha olumlu olacak ve yeni hedeflerini her başardığında bir sonraki hedef onun için daha bir cezbedici olacak ve daha fazla başarmak daha fazla hedefe ulaşmak isteyecektir. Bu noktadan sonra zincirlerini kırıp ulaşabildiği herşeye ulaşmak isteyecektir. Dolayısıyla siz de aile olarak/destek olanlar olarak HEDEFİNİZE ULAŞMIŞ OLACAKSINIZ..

 

Tüm Nar Sanat öğrencilerine de ayrıca başarılar dileriz..

FERİDE NAZLI YILDIZBale
TUANA HAVİN AYDOĞDUBale
CEREN DAĞIDIRBale
DOĞA İREM TEKİNBale
NİL NEVA USLUBAŞBale
GÖKÇE ÖDENPiyano
IRMAK BUDAKBale
SELİN SADIÇBale
FATMA CEREN KABİŞYaratıcı Drama
SİBEL GÜLERPiyano
TUĞBA SEHER KARANFİLPiyano
AYSARA ÖZENÇPiyano
ÖMER ARPACIOrg
TAN ONURPiyano
CEREN KAYAPiyano
BETHANY TURLEYPiyano
İDİL DENİZ BAKIRPiyano
ASYA AHATResim
ZEYNEP CEYLİN GÜNENÇPiyano
MİNA BAYHOCAPiyano
TUANA TAŞKINYaratıcı Drama
AYSU SERİNDAĞPiyano
İPEK GÜRSELResim
ÇAĞLA KASAPKeman
CANER ERENBateri
GÜLCAN ATALAYKeman
MAHİR ERBULANPiyano
CEREN HELİN CANBOLATKeman
EREN ÖZDENPiyano
ATİLLA CEM ATASOYPiyano
MELİKE BEGÜM PALAKeman
NİSAN ETELİKBale
IRMAK BAĞCIBale
DOĞA UÇResim
BURCU DEMİRSAN AVCIResim
ZEYNEP BEREN ÖZKULYaratıcı Drama
NİL SAHRA AKSALPiyano
EFE ÖZAYDINYaratıcı Drama
ÖYKÜ GÜLEÇKeman
BÜŞRA SILA ÜÇTEPEPiyano
JBİD GÖKTAŞPiyano
DURU GÜNDÜZResim
DERİN DURU TEOMANYaratıcı Drama
ZEHRA MİNA FIRINCIPiyano
MERAL ERENKeman
AYŞENUR İMDATKeman
DENİZ OCAKFlüt
EYLÜL ŞIKTAŞPiyano
AHMET BEYİT SAĞBAŞYaratıcı Drama
BERAT ŞERİF DEMİRPiyano
BUSE YILDIRIMGitar
BADE KIRKGÖZGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
NİSAN KURTPiyano
DORUK OKTAYGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
GÖKSENİN ŞEYLANGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
YEŞİM ÇELEBİGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
UMUT OKTAYGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
OYA DİRİMBateri
BARIŞ MUMCUBateri
ATİLLA EFE ŞEYLANBateri
EMRE ÇETİNKAYABateri
EGE KEMAL COŞKUNBateri
İRFAN METE TOSUNBateri
MERT BAŞBateri
LARA SADİPiyano
SEDA UNURFlüt
EDA DEMİRResim
GÜLLÜZAR YAĞIZResim
CANAN SAMSAMAResim
DENİZ SEVİMLİResim
İDİL ONUKResim
KLİM ANOKHİNResim
ÇİĞDEM BARLAKResim
DENİZ KAPLANPiyano
EGEMEN NAKİPLERŞan
SİMGE KARAGÖZOĞLUŞan
ALİ OSMAN ALTUNDALViyolonsel
BADE İKİZGÜLBale
NECLA BURCU BOZKURTPiyano
ATİLLA PAZARLIBateri
BELİZ SOYSALPiyano
DOĞA ATAKANLIŞan
FEYYAZ AYDIN ÖZAYDINŞan
KARDELEN KAYHANŞan
ZEYNEP ÖZGE GÜRSOYTiyatro
ECE EVLERTiyatro
KADRİYE YILDIRIMŞan
ASIM GÜVEN BOZKURTPiyano
ALEYNA GÜLOĞLUPiyano
ECRİN NUR ÇOLAKYaratıcı Drama
YÜCEL GÜLOĞLUBağlama
DENİZ BALCIPiyano
MELTEM TURGUTTiyatro
İBRAHİM HALİL TÜTÜNCÜTiyatro
BERKİN AYPiyano
İKLİM KELEŞPiyano
SEZEN GÜRCANOKResim
DEFNE AKGÜNBale
DURU KORKUTLARBale
ASLI DEMİROKPiyano
BERÇEM ÖZEKBale
MELİS KURTBale
MELİSA KAYAKeman
BAHAR ECE SARSINGitar
ZEYNEP ŞİTİLCİBale
SARP KILIÇGitar
MÜGE KORKMAZ SEVİMResim
CANSU NUR KILIÇPiyano
MERİÇ GÜRCANPiyano
MERT ALTINResim
ELİF ERSİNTEPETiyatro
AHMET ÇAKARTiyatro
PINAR NADİRResim
MURAT OYMANResim
EKİN ALKANYaratıcı Drama
İLAYDA MAKARAÇYaratıcı Drama
NİMA ABDULLAHİPiyano
EYLÜL GÜLENÇFlüt
NALAN AHMETREİSOĞLUDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
NİLCE GÖZÜKARABale
FATMA BETÜL BAŞURALBale
ELİF YEŞİLYURTBale
DEFNE KARAOĞLUPiyano
NAZ BEREN OBUTBale
ÖZGÜR ERENLERGüzel Sanatlar Lisesi ve Fakültelerine Hazırlık
KUTAY ÇETİNYaratıcı Drama
DURU POLATResim
AYŞE ELA ŞENKAYAPiyano
BEREN ESENDEMİRBale
NEHİR ERGÜNPiyano
AYŞE ECE ÖZÜLKÜBale
İDİL GÜLCE ÖZÜLKÜBale
EKİN GÖREResim – Akademiye Hazırlık
ENSAR ÇAKIRTiyatro
DURU KAYABale
BELİNAY BEYDEMİRBale
ONAT AKMANBateri
ÖMER UÇAKBateri
ZEYNEP ADA UÇPiyano
ARMAĞAN KORUCUTiyatro
GÜNEŞ GÖZEKKeman
KÜBRA AYDINTiyatro
EKİN GÖKERYaratıcı Drama
ŞEVVAL ZEYNEB BAŞResim
ONAT GÜRCANOKBateri
MUAZZEZ ÇEVİKGitar
OZAN ARDA ÖZDENBateri
SELİN ÜNSALKeman
OĞUL GÜNEYResim
GÖRKEM KALELİBateri
ELİF GÜNGÖRŞan
AYŞAT AKINCIResim
MİHRİBAN SEHER DEMİRERResim
VALERİ ARSLANResim
EGE YILMAZKeman
SEMRA SANCAKTiyatro
EGE YILMAZPiyano
MERT GÜNEŞPiyano
ATACAN APAYDINPiyano
KÜBRA DURMUŞPiyano
SU AZRA DAYIOĞLUPiyano
AYŞE BEREN BOZYİĞİTBale
UMUT NİŞANTAŞSolfej-Armoni
EDİZ ÖZTÜRKYaratıcı Drama
DEFNE SERRA NEDİM Piyano
EREN SADIK GÜZELPiyano
SİBEL KAYATiyatro
EMRE BİLGENYaratıcı Drama
NİLÜFER FİLİZ ATALAYŞan
ÖZGE ABAYResim
DİLŞAH AKERPiyano
ERAY ÖZKANPiyano
SELİN ESENBale
DUHA GÖNÜL YILDIZELİBale
AYAZ DURSUNYaratıcı Drama
İREM ÖZTÜRKYaratıcı Drama
MUSTAFA KEMAL YILDIRIMŞan
EFE RÜYAYaratıcı Drama
FİKRİ EGE ÖZENResim
ELA ÖZBAŞPiyano
CAN ERDOĞANResim
GONCA KUMBULKeman
FATMA ESRA GÜNAYDINPiyano
TÜLAY NAZ ÇAKIRKeman
BERKE ÇINARGitar
EMRE AYDINGitar
ELİF OLGUNGitar
ELİF ERGÜNFlüt
AHMET YİĞİT BATURPiyano
DURU ÇAĞLARBale
ELİF UNCUŞan
BATU SEFERTiyatro
SÜMEYRA ARSLAN ÇIKIBağlama
KAAN CHOUSEINYaratıcı Drama
MİM OĞULCAN KESKİNBORAŞan
EVCİM YILMAZKeman
SILA ERGÜNKeman
DENİZ GERÇEKERBale
AYŞE HATUN ÖZENYaratıcı Drama
HALİL İBRAHİM ÖZENYaratıcı Drama
EYLÜL GÖKKUŞBale
RÜZGAR ALMASULUPiyano
CEMRE ŞENGÜLYaratıcı Drama
ELİF GÜRELPiyano
ORHUN SAĞIRGitar
OVEIS KHATIBIGitar
ÇAĞLA AYDINŞan
CEREN HARPUTLUOĞLUBale
SELİNSU ÖKDEMİRPiyano
ALİ GEÇGELYaratıcı Drama
ENGİN ESER GÜVENBateri
NİSA DİDE ÇOŞANKeman
DURU KARAKAYATiyatro
SALİH MERT GÜMRÜTiyatro
BÜŞRA BAYLARYaratıcı Drama
ALMİLA EDA KUMRUKeman
BİLGE BERRA GÜNERİBale
MERVE ARTUÇŞan
SULTAN YILDIRIMDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
SEYFİ TEMELGitar
NİSA NUR CANABale
ECRİN BETÜL KÖSEBale
ADA İNCİ ŞENGÜLBale
BATUHAN DOKSANBİRKlarnet
ŞEVVAL ALARA LAMUŞViyolonsel
KAAN GÜLCANGüzel Sanatlar Lisesi ve Fakültelerine Hazırlık
ÇİÇEK KÖSEDAĞResim
ALEYNA ARSLANTÜRKResim
MARİYA BALOĞULLARIResim
MUSTAFA KAYRA SANALDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
BATURALP ÇAMBateri
EDA DEMİRYaratıcı Drama
BURAK AKKAYAPiyano
DEMİR MİRZAPiyano
NİL ERGÜNPiyano
MERVE AYANOĞLUPiyano
RÜMEYSA DEMİRHANGitar
SERFİNAZ AKŞAHİNBağlama
AZİZ EMİR DEMİRCİOĞLUPiyano
SAHRA CEMRE CANKAYABale
UZAY GÖKYILDIZYaratıcı Drama
ŞEFİK TUĞRA TELCİTiyatro
EYLÜL SANCAKLI Resim
RÜZGAR KAYABUNARResim
ÇAĞLA GÖKÇENPiyano
GÜLSEMA DOĞA GÜNDÜZBale
BERKAN ARSLANBateri
EDA NİHAN ÖNDEPiyano
BARLAS KORKMAZBağlama
MÜCAHİT İSMET UÇARGitar
BUĞRA MERT DÖNGEZKarikatür
ANIL DÖNMEZTiyatro
DİLARA AKTiyatro
RANA FİRDEVS ÇAYIRFlüt
IŞIL ERSOYTiyatro
İLKE GÜVENPiyano
DERİN GÜNDÜZYaratıcı Drama
DEMİRHAN ALTINDİLPiyano
ECEM EREM KOCAKeman
YASEMİN ÖZYİĞİTPiyano
MUSTAFA BURAK DİKMENKlarnet
DENİZ URGANResim
ESRA YÖRÜK KOÇAKResim
DİLAN ARSLANİşitme
ZEYNEL EREN ÖZYARTiyatro
KEREM NEJAT KAYAYaratıcı Drama
ZEYNEP KARAKURTYaratıcı Drama
EFE AKSUYaratıcı Drama
SİNAN ZIRHLIPiyano
NESİM ZIRHLIPiyano
ASLIHAN ŞENPiyano
SEDA CEBECİKeman
DERYA SAYLIKŞan
EZGİ FIRATŞan
ŞERİFE KÜBRA BUDAK Piyano
İLKNUR DOĞANKeman
CANSEL ÖĞÜTCÜPiyano
MELEK AKDAĞŞan
OĞULCAN OFLUOĞLUBateri
AYLİN PELİTResim
AKIN KAYTANŞan
EGE EMİROĞLUPiyano
OSMAN SULHANBateri
MİNE OKERResim
SUĞRA GÜNERResim
AYTEN AKALINResim
ABDÜLKERİM BALCIBağlama
OZAN BİÇERŞan
YASİN YILDIRIMResim
DURU BALResim
ELİF TÜLİN ŞAHİNPiyano
EYLÜL KILIÇResim
SİNEM VEDATİşitme
MELEK CEYLANResim
M. FETULLAH GÜNDÜZPiyano
ROJDA BULUTPiyano
GÜRAY BURAK KARAKUZUGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
CAN SARIKAYABateri
UTKU KIBRISYaratıcı Drama
HASAN ANIL UMMAN Gitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
ALİ ÖZÇOŞKUNGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
EMİRHAN GÖLGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
HASAN ALİYEVGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
EREN KOÇAŞPiyano
MUSTAFA YURDAKADİMPiyano
HATİCE ÜRÜNDÜKeman
NUR DENİZ DURSUNKeman
NEŞE COŞKUNKeman
DEFNE DEVLET AKTAŞBale
KARDELEN YILMAZPiyano
KARWAN HAMADŞan
ONUR TECİMGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
KAYRA EMİRPiyano
EMİR ADAR SAVSİNGitar
ALP KAVAKLIPiyano
YAĞMUR FEYZA İHVANKeman
UMUT ÇAKIRKeman
IRMAK ÖZSOYKeman
SILA KARTALBale
ELA NAZLI AKÇEŞMEBale
MÜNİR ORALKeman
BEYZA YALVAÇKeman
Doğaç YılmazŞan
NEDİM BALOĞULLARIGitar
BİLGE TÜZENKeman
ZEYNEP KASAPOĞLUResim
SELEN KAYIKÇIPiyano
IRMAK DÜZGÜNBale
SİBEL YANARATAŞPiyano
PARVIN SEPEHRVANDPiyano
AYCA ŞİMŞEKŞan
EMRE CEBECİOĞLUPiyano
MERTKAN ZEYBEKOĞLUPiyano
ALP DENİZPiyano
MELİHA ENGİNPiyano
ECE NEHİR AYDINTiyatro
JİYAN KIZMAZFlüt
BORAN ÇALIŞBateri
NEHİR AKINYaratıcı Drama
EFE UĞURLUYaratıcı Drama
NAZ SUDE DAĞISTANLIGitar (Klasik,Bas,Elektro,Pop)
ERHAN KARAKAYAŞan
DEFNE ALEMDAĞResim
BELİZ UYSALPiyano
YAĞMUR ÇELENKGitar
ELİF DÜLGERKeman
BERKER GEZERPiyano
EBRU ARSLANGitar
ELİF ÖKSÜZŞan
ANIL SİNANGİLResim
ALİ CENKER AKKUŞTiyatro
FİGEN ÖZTÜRKPiyano
ELİF KIRÇİÇEKKeman
HALİL ARAS BOZKAYABateri
ÇAĞLA KELEŞPiyano
GONCA VARDARPiyano
BAHAR ÖZLEM EKERŞan
ZEYNEP TAYDAŞPiyano
TOLGA YELKENBASANŞan
ELVİN SU TATLIResim
ZEYNEP ENGİNKlarnet
ESMANUR GENÇResim
YELİZ KORKMAZResim
DİLA KARAGÖZPiyano
YUNUS KAYAFlüt
PINAR SEYHUNResim
FİDAN UCUZResim
BERDAN YILDIZPiyano
CAN GERÇEK AYGÜNEŞYaratıcı Drama
MERVE BAŞARANBale
NEZİHE NİLDEN TUNAPiyano
ŞAHİN DURNAŞan
ARDEN EGE MAYISOĞLUPiyano
EMİR KARADEMİRPiyano
NAMIK MERT YİĞİTYaratıcı Drama
SİAMAK SADEGHDOKPTBağlama
BERFİN ERDEMPiyano
ÇAĞAN KAYTANYaratıcı Drama
ALİ AYDIN MENEKŞEYaratıcı Drama
YASEMİN KOCAMANDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
ZEYNEP BERATOĞLUYaratıcı Drama
CANAN KAYALARŞan
HASAN BOZYOKUŞTiyatro
ÖMER KAYALIYaratıcı Drama
FATMA DORA ALTAŞ Piyano
DURU KOÇAKPiyano
İDİL KOÇAKPiyano
ILGIN TUMANResim
İKBAL ALANYaratıcı Drama
EBRU AYSOYSALPiyano
CEREN DİZARResim
YADEN BUYRUKBale
DİLEK ÖZGÜRResim
SUNA DENİZ KESKİNDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
DORUK DİKMENLİYaratıcı Drama
ZEYNEP ÖRÜKYaratıcı Drama
ENSAR KAYRA YILDIRIMYaratıcı Drama
ÖMER TUĞRA YILDIRIMYaratıcı Drama
ÖMER SAFA OLGUN Gitar
TALAT CANTÜRK GÜRSULGitar
BÜŞRA HİKMET UTKUPiyano
BEYZA ÇAVUŞResim
ECE FUNDA ŞAHİN Keman
DENİZ EFE EMECANBateri
DEFNE KURANBale
MURATHAN ATEŞYaratıcı Drama
YİĞİT ATEŞResim
BATUHAN ARGÜNYaratıcı Drama
BURAK ÇAVUŞOĞLUPiyano
NİSA DENİZ KARAYaratıcı Drama
EMİNE CABIOĞLUResim
BUSE NUR ULAKFlüt
HAVVA ÇEVİKDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
HATİCE KARAKÖSEBağlama
RECEP YİĞİT YÜKSELGitar
AYŞE SELİN YURTSEVER Bale
EMRE ANAPALIGitar
İREM TEKKELİGitar
DENİZ EFE EMECANBateri
SEYFİ İSLAM CERANPiyano
SEYFİ İSLAM CERANResim
METE ÖNALPiyano
JANBERK BULUTPiyano
SENA TUNÇBale
YASİN BUYRUKKeman
BERKİN DURMAZBateri
KHANBALA ALİYEVGitar
EREN CANERBateri
AHMET BURAK ŞAHİN Keman
MUSTAFA MUMAYGitar
BEREN HEPSERTGitar
ÇAĞAN KEMERLİGitar
GÜRKAN YILMAZPiyano
ZULFİYA ZAHİDOVAPiyano
HASAN EMRE ERDURAKGitar
ABDOLMAJID ASKARIZADEHPiyano
TÜRKAN AYGENGitar
BARTU USTAOĞLUYaratıcı Drama
ELA ÖZCANYaratıcı Drama
ZEHRA YAZICIResim
NEHİR KOCAGİLBale
ARDIÇ AKSUResim
BELEN ÖZGÜÇBale
ULAŞ HEPSERTKlarnet
AZRA BAYRAMYaratıcı Drama
FURKAN ERDEM HÜNERYaratıcı Drama
ARDA SOYLUPiyano
DENİZ SAYLIK Piyano
ZEYNEP PEKERResim
EMRE CAN SÜRALŞan
SERKAN KONCAOĞLUPiyano
KEMAL EREN TÜRKMENYaratıcı Drama
MERT ÖZTÜRKGitar
EFE ÜNSALPiyano
MUSTAFA ASIM DEMİRKOLKeman
NAZLI EVİN TAŞATANŞan
GAMZE BALDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
İDİL KORKUTResim
YAĞMUR AKTAĞYaratıcı Drama
MİNA YILMAZPiyano
SERTAÇ İÇTENGitar
METİN AYDINGitar
ECRİN BODURResim
BEGÜM ÖNEYBale
HAZAN ERBAŞŞan
ERKAN KÖSEOĞLUKeman
SELEN ORUÇOĞLUŞan
MİNA YILDIZPiyano
İPEK DOLUPiyano
EMEK DENİZ DOĞANPiyano
AHMET AĞLIÇPiyano
ZEYNEP AKÇAKeman
ÖZLEM BULCUDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
ELA EFLİN METİNBale
NURAN GEZİCİResim
DEFNE BAKIRResim
İLAYDA YALÇINAkordeon
FİKRET ZAFER DUVANBağlama
RÜZGAR ÖZDEMİRYaratıcı Drama
AYNUR KESEROĞLUDüğün Dansı
NİSA KÜPELİPiyano
ÖMER TAYLAN ŞAHİN Gitar
SERKAN KORKMAZGitar
EGE EREN ŞENFlüt
DERİN SU KORKMAZYaratıcı Drama
MURAT ÇETİNKAYAKeman
ELA ZEYNEP GÜLTEKİNYaratıcı Drama
FULYA KARAResim
MUSTAFA AKKIZBağlama
DORUK YILMAZGitar
METEHAN ALTINDİLŞan
SELVİ DUYUMKeman
CANSU YILMAZPiyano
AYNUR BAYDİLLİŞan
ASYA TÜRKSEVENBale
ZAFER BERKEHAN PEKKANGitar
URFAN JAFAROVDüğün Dansı
ELİF BEŞİNCİŞan
OSMAN DÖNMEZResim
DORUK RÜZGAR SARAÇERPiyano
FULYA MUTLUDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
FATMANUR ÇEBİDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
YETER ÇEBİDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
GUSHODAKHON SOTVOLDIEVADans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
PINAR ÖZTÜRKPiyano
OKAN BEYHANDüğün Dansı
AYŞENUR DEMİRResim
ALİ KOÇBağlama
ZEYNEP ŞEYHOĞLUBateri
EGE SEZEGENGitar
SÜMEYYE BARUTÇUResim
MEHMET YILMAZŞan
KAAN YİĞİT FIRATGitar
İBRAHİM HALİL ÜNLÜBağlama
RÜZGAR BİROLYaratıcı Drama
DOĞA BİROLYaratıcı Drama
BEYZA BARANOKPiyano
DERİN ALKAYAPiyano
ŞİMAL NWOKOROŞan
AYBERK OKAN HACERGitar
SEVİM GAMZE ÇANKAYAPiyano
HATİCE ERDOĞANDans(Latin,Tango,Hip-Hop,Oryantal)
İREMSU UYGURŞan
BURÇAK SEVENPiyano
CAN KEREM AKBateri
AYFER DEMİRELResim
EFE ERİŞResim
FATİH MEHMET KAYAŞan
IRAZ KOBANBale
PELİN ŞİRİNPiyano
AYŞE NAZ MİRASYEDİYaratıcı Drama
ARAT MUSOSOĞLUŞan
BERKAY ERYILDIZGitar
LİDA TURĞUTTiyatro
BİLGE ERDOĞDUPiyano
İREM BOZKURTTiyatro
FERHAT ERİNÇKlarnet
ŞEYDA SARIÇAYFlüt
KEREM KAHYAGitar
ÇAĞLA DEMİRŞan
SENA ERTOPKeman
ONUR ERDOĞANKeman
HAZAR PARMAKSIZPiyano
ASELNAZ ELİDOĞRU Bale
GÖZDE DÖNMEZBale
SİNAN ÜLKENBateri
EGE ERUÇARViyolonsel
YUSUF KÖSEResim
BUSE ÇEVİKBAŞYaratıcı Drama
ELİSA AYDINKeman
MAZİ KUTLUPiyano
GÜLBİN ZEYNEP ARALPiyano
SELİM TUNAPiyano
TUANA AĞRİKLİTiyatro
SİNAN ÇOLAKKlarnet
İNCİ TEMURBale
TAYFUR ÖZBOLATBağlama
CEMRE DAĞBale
DURU UYSAL Bale

 

 

İBB Gençlik Meclisi’nin organize ettiği “Şimdi Gençlik Zamanı” yarışması; Düz Yazı, Şiir, Resim, Karikatür, Takı Tasarımı, Moda Tasarımı, Söz-Müzik, Kısa Film-Video, Grafiti ve Fotoğraf olmak üzere toplam 10 alanda gerçekleştirilecektir.

genclik-meclisi

http://www.ibbgenclikmeclisi.com adresinden detaylı bilgi alabileceğiniz gibi buraya tıklayarak yarışmaya başvuru yapabilirsiniz.

Yargıçlar Sendikası üyesi İstanbul Anadolu Cumhuriyet Savcısı İsmet Efe’nin yağlı boya resim sergisi 18 Nisan Pazartesi günü Çağlayan adliyesinde açılıyor. Özgün resimlerin yer alacağı sergi, saat 14.00’de İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’ndaki Şehit Mehmet Selim Kiraz Sergi Salonu’nda yer alacak.

1973-1988 yılları arasında karikatür çizerek hayatını kazanan İsmet Efe, Cumhuriyet savcılığı görevine başladıktan sonra resim sanatına yöneldi. Çeşitli doğal malzemelerden heykel çalışmaları da bulunan Efe, ilk kişisel sergisini 2012 yılında açtı.

cumhuriyet-savcisi-ismet-efe-nin-sergisi-aciliyor-128739-5

tarihte-bugun-ne-oldu27 Haziran, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 178. (artık yıllarda 179.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 187 gün vardır.

Olaylar

 • MÖ 209 – Büyük Hun İmparatorluğu hükümdarı Mete Han’ın tahta çıkışı.
 • 1565 – Sokullu Mehmed Paşa veziriazam oldu. Veziriazamlığı 3 padişah döneminde sürdü. (Kanuni Sultan Süleyman, II. Selim, III. Murad).
 • 1693 – İlk kadın dergisi “The Ladies’ Mercury” Londra’da yayımlandı.
 • 1878 – Gazeteci ve yazar Ahmet Mithat Efendi “Tercüman-ı Hakikat” adlı günlük gazeteyi çıkarmaya başladı.
 • 1893 – New York borsası çöktü.
 • 1905 – Kurtlu yemeğe karşı çıkan tayfaların kurşuna dizilmesini önlemek isteyen Rus Savaş gemisi Potemkin’in mürettebatı Karadeniz’de ayaklanıp gemiyi Odessa’ya doğru yönlendirdi. Birinci Rus devrimin ilk ayaklanması Odessa’da başladı.
 • 1916 – Hicaz, bağımsızlığını ilan ederek Osmanlı İmparatorluğu’ndan ayrıldı.
 • 1917 – Yunanistan, İtilaf Devletleri’ne katıldı.
 • 1923 – Çift kanatlı bir uçağa ilk kez havadayken yakıt ikmali yapıldı.
 • 1938 – Helikopterin patenti Igor Sikorsky tarafından alındı.
 • 1946 – Müttefikler, On iki Adanın Yunanistan’a verilmesini kararlaştırdı.
 • 1950 – Amerika Birleşik Devletleri, Kore Savaşı’na asker yollama kararı aldı.
 • 1950 – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi,Birleşmiş Milletler üyelerine Güney Kore’ye yardım çağrısında bulundu.
 • 1954 – Guatemala’da CIA’nın desteklediği darbeyle halkın seçtiği hükümet devrildi.
 • 1954 – Dünyanın ilk nükleer enerji santrali Moskova yakınlarında Obninsk’de açıldı.
 • 1957 – Louisiana ve Teksas’da meydana gelen Audrey kasırgası 500 kişinin ölümüne yol açtı.
 • 1964 – 20-21 Mayıs darbe girişimi hükümlülerinden Fethi Gürcan idam edildi.
 • 1964 – Emekli Süvari Binbaşı Fethi Gürcan idam edildi. Gürcan, 22 Şubat 1962 de darbe gişimi nedeniyle emekli edilmişti. Benzer bir girişimi Talat Aydemir ile 21 Mayıs’ta tekrarlayınca yargılanmış ve idama mahkûm olmuştu.
 • 1964 – Kıbrıs Rum hükümeti 15 yaşından büyük Türklerin adaya girişini yasakladı.
 • 1967 – Dünyanın ilk bankamatiği Enfield-Londra’da hizmete girdi.
 • 1969 – Kocamustafapaşa’da evinin balkonuna Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği bayrağı asan Hatice Göker gözaltına alındı. 67 yaşındaki Hatice Göker’in Amerika Birleşik Devletleri başkonsolosluğunda çamaşırcı olarak çalıştığı ve Sovyet bayrağını tanımadığı ortaya çıktı.
 • 1974 – Richard Nixon, Sovyetler Birliği’ni ziyaret etti.
 • 1976 – Fransız havayollarına ait bir yolcu uçağı Tel Aviv-Atina-Paris seferini yapmakta iken FKÖ militanlarınca kaçırıldı ve Entebbe-Uganda’ya yönlendirildi.
 • 1977 – Fransa, Cibuti Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ilan etti.
 • 1978 – Anayasa Mahkemesi’ne bomba atıldı; Benzin yokluğu nedeniyle uzun kuyruklar oluştu.
 • 1979 – Muhammet Ali, boksu bıraktığını açıkladı.
 • 1979 – Ağrı valisi iş verimini azalttığı gerekçesiyle resmi dairelerde çay içmeyi yasakladı.
 • 1980 – Adana Cezaevi’nden bir grup tutuklu tünel yoluyla firar etmeye çalıştı. Güvenlik kuvvetleri ateş açtı; 4 tutuklu öldü.
 • 1980 – İtalyan havayollarına ait DC-9 tipi bir yolcu uçağı Ustica, İtalya yakınlarında düştü: 81 kişi öldü.
 • 1984 – TBMM, askerlik süresini 18 aya indiren yasa tasarısını kabul etti.
 • 1987 – Gaziantep Üniversitesi 27 Haziran 1987’de kuruldu. Üniversitenin bünyesinde 6 fakülte, 4 yüksekokul, 3 enstitü ve 1 konservatuvar bulunuyor. Türkiye’de üniversitelerin sayısı 28’e yükseldi.
 • 1987 – Cem Karaca 27 Haziran 1987’de dönemin Başbakanı Turgut Özal’ın desteğiyle yurda döndü.
 • 1988 – Gare de Lyon-Fransa’da tren kazası: 59 ölü, 55 yaralı.
 • 1991 – Yugoslav Halk Ordusu, Slovenya’ya karşı operasyon başlattı.
 • 1998 – Adana’nın Ceyhan ilçesi merkez üslü depremde 144 kişi öldü.
 • 1999 – Çeşme Açıkhava Tiyatrosu, otelden anfitiyatroya çevrilmiş olarak saat 21:00’da büyük bir törenle açıldı.
 • 2004 – Boris Tadiç, Sırbistan-Karadağ Cumhurbaşkanı seçildi.
 • 2007 – Tony Blair, Birleşik Krallık Başbakanı, görevinden ayrıldı.

Doğumlar

 • 1838 – Paul von Mauser, Alman silah tasarımcısı (ö. 1914)
 • 1869 – Emma Goldman, Litvanyalı anarko-komünist yazar (ö. 1940)
 • 1880 – Helen Keller, ABD’li pedagog (ö. 1968)
 • 1930 – Ross Perot, ABD’li iş adamı ve siyasetçi
 • 1931 – Tolon Tosun, Türk spor adamı, atlet ve diş hekimi (ö.1993)
 • 1941 – Krzysztof Kieslowski, Polonyalı yönetmen (ö. 1996)
 • 1951 – Mary McAleese, İrlanda cumhurbaşkanı
 • 1955 – Isabelle Adjani, Fransız sinema oyuncusu
 • 1966 – J.J. Abrams, ABD’li yapımcı, yönetmen, senarist
 • 1975 – Tobey Maguire, ABD’li sinema oyuncusu
 • 1977 – Raul Gonzalez, İspanyol futbolcu
 • 1980 – Tobin Radcliffe, ABD’li oyuncu
 • 1985 – Svetlana Kuznetsova, Rus tenis oyuncusu
 • 1986 – Drake Bell, ABD’li şarkıcı,oyuncu
 • 1986 – Sam Claflin, İngiliz oyuncu
 • 1987 – Ed Westwick, İngiliz aktör
 • 1989 – Matthew Lewis, İngiliz oyuncu
 • 1993 – Gamze Alikaya, Türk voleybolcu
 • 1999 – Chandler Riggs, ABD’li çocuk oyuncu

Ölümler

 • 1876 – Harriet Martineau, ingiliz gazeteci
 • 1964 – Fethi Gürcan, Süvari Binbaşı, 21 Mayıs 1963 ihtilal gişimi liderlerinden (b. 1922)
 • 1996 – Albert R. Broccoli, ABD’li film yapımcısı (d. 1909)
 • 1998 – Kerim Tekin, Müzisyen (d. 1975)
 • 1999 – Yorgo Papadopulos, Yunan cunta lideri (d. 1919)
 • 2001 – Jack Lemmon, ABD’li sinema oyuncusu ve yönetmen (d. 1925)
 • 2001 – Tove Jansson, Fin romancı, ressam, çizgi karikatür bant yazarı ve çizeri (d. 1914)
 • 2002 – John Entwistle, müzisyen
 • 2003 – David Newman, ABD’li film yapımcısı (d. 1937)

Tatiller ve Özel Günler

 • Birleşik Krallık – Gâziler Günü
 • Fırtına : Yaprak Fırtınası

tarihte-bugun-ne-oldu423 Haziran, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 174. (artık yıllarda 175.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 191 gün vardır.

Olaylar

 • 656 – Ali bin Ebu Talip halife seçildi
 • 1868 – ABD’li mucit Christopher Latham Sholes, daktilonun patentini aldı.
 • 1894 – Uluslararası Olimpiyat Komitesi Paris’te kuruldu.
 • 1902 – Bir İspanyol ismi olan Mercedes markası tescillendi.İlk Mercedes otomobili Wilhelm Maybach tarafından tasarlandı.
 • 1920 – Çerkez Ethem, Yozgat’a girdi.
 • 1939 – Hatay’ın Türkiye’ye katılmasına ilişkin antlaşma, Ankara’da imzalandı.
 • 1941 – Birleşik Krallık’a sipariş edilen denizaltı ve uçak filosunu teslim alacak personeli taşıyan Refah şilebi, Mersin’den İskenderiye’ye giderken, bir denizaltı tarafından Mersinaçıklarında batırıldı. 168 kişinin öldüğü, 32 kişinin kurtulabildiği olayın ardından, TBMM’de soruşturma başlatıldı.(Refah Faciası)
 • 1950 – Türkiye Cumhuriyeti Turizm Bankası kuruldu.
 • 1954 – Türkiye, ilk kez katıldığı Dünya Futbol Kupası finallerinde Federal Almanya’ya yenilerek elendi.
 • 1954 – İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Dekanlığına seçilen Prof.Dr. Nüzhet Gökdoğan, ilk kadın dekan oldu.
 • 1983 – Doğru Yol Partisi (DYP) kuruldu.

Doğumlar

 • 1901 – Ahmet Hamdi Tanpınar, Türk yazar (ö. 1962)
 • 1906 – Wolfgang Koeppen, yazar (ö. 1996)
 • 1912 – Alan Turing, İngiliz matematikçi (ö. 1954)
 • 1916 – Ernest Wilimowski, Polonyalı-Alman futbolcu (ö. 1997)
 • 1936 – Richard Bach, ABD’li yazar
 • 1940 – Wilma Rudolph, Amerikan atlet (ö. 1994)
 • 1955 – Jean Tigana, Mali asıllı Fransız teknik direktör
 • 1960 – Fadil Vokrri, Arnavut futbolcu
 • 1970 – Yann Tiersen, Fransız müzisyen
 • 1972 – Zinedine Zidane, Cezayir asıllı Fransız futbolcu
 • 1976 – Patrick Vieira , Fransız Futbolcu
 • 1984 – Mya Nichole, ABD’li porno oyuncusu.
 • 1985 – Cem Dinç, Türk basketbolcu

Ölümler

 • 79 – Vespasian, Roma İmparatoru (d. 9)
 • 1565 – Turgut Reis, Türk denizci (d. 1485)
 • 1891 – Wilhelm Eduard Weber, Alman fizikçi (d. 1804)
 • 1893 – William Fox, Yeni Zelanda’da dört dönem başbakanlık yapan devlet adamı (d. 1812)
 • 1926 – Viktor Vasnetsov, Rus ressam (d. 1848)
 • 1954 – Salih Omurtak, Kurtuluş Savaşı komutanlarından (d. 1889)
 • 1959 – Fehmi Tokay, Besteci (d. 1889)
 • 1959 – Boris Vian, Fransız yazar ve müzisyen (d. 1920)
 • 1967 – Franz Babinger, Alman yazar (d. 1891)
 • 1995 – Jonas Salk, ABD’li bakteriyolog hekim (Çocuk felci aşısını buldu) (d. 1914)
 • 1996 – Andreas Papandreu, Yunanistan başbakanı (d. 1919)
 • 1998 – Maureen O’Sullivan, oyuncu (d. 1911)
 • 2006 – Aaron Spelling, ABD’li televizyon yapımcısı (d. 1923)
 • 2009 – İsmet Güney, Kıbrıslı ressam, karikatürist. (d. 1932)

tarihte-bugun-ne-oldu14 Nisan, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 104. (artık yıllarda 105.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 261 gün vardır.

Olaylar

 • 1205 – Bulgar çarı Kaloyan komutasındaki Bulgarlar ile Latin İmparatoru I. Baodouin komutasındaki Haçlılar arasında Adrianople Savaşı yaşandı.Kumanlar ve Bizanslı Yunanların desteği ile başarılı bir pusu kuran Bulgarlar tarafından savaş kazanılmıştır.
 • 1828 – Noah Webster ilk İngilizce sözlüğü olan An American Dictionary of the English Languageı yayımladı.
 • 1865 – ABD Başkanı Abraham Lincoln’e John Wilkes Booth tarafından suikast yapıldı, Lincoln ertesi sabah öldü.
 • 1894 – Thomas Edison, sinemanın bir öncüsü sayılabilecek kinetoscope adlı cihazının ilk gösterisini yaptı.
 • 1900 – Paris Uluslararası Fuarı açıldı. Fuarda Osmanlı Pavyonu da yer aldı.
 • 1912 – Bir Alman şirketine 1910’da ısmarlanan Galata Köprüsü hizmete girdi. Köprüden geçiş 1930’a kadar paralı olarak sağlandı. ‘Müruriye’ denilen geçiş parasını, önlükler giyen tahsildarlar topluyordu.
 • 1912 – Dönemin en büyük yolcu gemisi RMS Titanic gece yarısından önce 23:40 sularında bir buzdağı ile çarpıştı ve batmaya başladı.
 • 1928 – Eski Ticaret Bakanı Ali Cenani Bey, bakanlık bütçesinin kullanılmasında usulsüzlük yaptığı gerekçesiyle dokunulmazlığı kaldırılarakYüce Divan’a verildi.
 • 1931 – İspanya’da Kral XIII. Alfonso tahttan çekildi ve cumhuriyet ilan edildi.
 • 1944 – Hindistan’ın Bombay Limanındaki büyük patlama 300 kişinin ölümüne yol açtı.
 • 1947 – Güreşçi Yaşar Doğu Avrupa Şampiyonu oldu, Türkiye milli takımı Avrupa üçüncülüğünü kazandı.
 • 1956 – Chicago, Illinois’de video ilk kez halka tanıtıldı.
 • 1981 – Bülent Ersoy, Londra’da geçirdiği ameliyatla cinsiyet değiştirdi.
 • 1987 – Türkiye, Avrupa Ekonomik Topluluğu’na tam üyelik için resmen başvurdu. Türkiye’nin AET’ye tam üyelik başvurusu Devlet Bakanı Ali Bozer tarafından Belçika Dışişleri Bakanı ve AET Dönem Başkanı Leo Tindemans’a verildi.
 • 1992 – Başbakan Turgut Özal’a silahlı saldırıda bulunan ve 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Kartal Demirağ, şartlı tahliyeden yararlanarak serbest kaldı.
 • 1994 – ABD jetleri, Irak’ın kuzeyinde, üç Türk subayının da bulunduğu iki helikopteri yanlışlıkla düşürdü.
 • 1994 – Refah Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan’ın grup konuşması hakkında Devlet Güvenlik Mahkemesi, Ankara Cumhuriyet ve Yargıtay başsavcılıkları üç ayrı soruşturma açtı.
 • 1999 – NATO savaş uçakları yanlışlıkla Kosovalı Arnavut mültecilerin konvoyunu bombaladı, 75 kişi öldü.
 • 2000 – Rusya nükleer savaş başlığı sayısının indirimini öngören Start-II anlaşmasını onayladı.
 • 2007 – Ankara’nın Tandoğan meydanında Cumhuriyet Mitingi gerçekleştirildi
 • 2010 – Çin ‘in Çinghay eyaletinde 7.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi.En az 600 ölü, 10.000 yaralı.

Doğumlar

 • 1629 – Christiaan Huygens, Hollanda’lı gökbilimci, matematikçi ve fizikçi (ö. 1695)
 • 1889 – Arnold Joseph Toynbee, İngiliz tarihçi (ö. 1975)
 • 1892 – Gordon Childe, Avustralyalı arkeolog (ö .1957)
 • 1904 – John Gielgud, İngiliz oyuncu (ö. 200)
 • 1925 – Rod Steiger, ABD’li aktör (ö. 2002)
 • 1935 – Erich von Däniken, İsviçreli yazar
 • 1938 – Mahmud Esad Coşan, Türk akademisyen, yazar, din adamı (ö. 2001)
 • 1940 – Valeri Brumel, Rus yüksek atlamacı (ö. 2003)
 • 1941 – Julie Christie, İngiliz aktris
 • 1965 – Ümit Ünal, Türk film yönetmeni ve senarist
 • 1968 – Anthony Michael Hall, ABD’li aktör
 • 1970 – Emre Altuğ, Türk pop/rock sanatçısı
 • 1973 – Adrien Brody, ABD’li aktör
 • 1973 – Roberto Ayala, Arjantinli futbolcu.
 • 1976 – Ali Lukunku, Kongolu eski millî futbolcu.
 • 1977 – Serkan Altuniğne, Türk karikatürist
 • 1979 – Kerem Tunçeri, Türk basketbolcu
 • 1982 – Uğur Boral, Türk futbolcu
 • 1996 – Abigail Breslin, Amerikalı aktris

Ölümler

 • 1759 – George Frideric Handel, Alman besteci (d. 1685).
 • 1930 – Vladimir Mayakovsky, Rus yazar (d. 1893)
 • 1935 – Amalie Emmy Noether, Alman matematikçi (d. 1882)
 • 1963 – Arthur Jonath, Alman atlet (d. 1909)
 • 1964 – Rachel Carson, ABD’li yazar (d. 1907)
 • 1975 – Fredric March, ABD’li aktör (d. 1897).
 • 1981 – Suavi Süalp, Türk mizahçı (d. 1926)
 • 1981 – Faik Kurdoğlu, Türk siyasetçi. (d. 1892)
 • 1986 – Simone de Beauvoir, Fransız feminist yazar (d. 1908)
 • 1995 – Burl Ives, ABD’li aktör ve şarkıcı (d. 1909).
 • 1997 – Seniye Fenmen, seramik sanatçısı
 • 2002 – Abdurrahman Palay, tiyatro ve sinema oyuncusu, seslendirme sanatçısı, yönetmen, senarist (d. 1923)
 • 2005 – Esen Ünür, gazeteci ve yazar (d. 1942)
 • 2009 – Salih Neftçi, ekonomist ve yazar (d. 1947)

Tatiller ve Özel Günler

 • Dünya Toptancılar Günü

11 Nisan, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 101. (artık yıllarda 102.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 264 gün vardır.

tarihte-bugun-ne-oldu

 

Olaylar

 • 491 – Flavius Anastasius, Bizans İmparatoru oldu.
 • 1899 – İspanya, Puerto Rico’yu ABD’ye bıraktı.
 • 1905 – Einstein, İzafiyet Teorisini açıkladı.
 • 1919 – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kuruldu.
 • 1919 – Singapur, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’ndan bağımsızlığını ilân etti.
 • 1919 – 15’inci Kolordu Komutanlığı’na atanan Kâzım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal Paşa’yı Şişli’deki evinde ziyaret etti.
 • 1920 – Damat Ferid, Kuva-yi Milliye aleyhinde bildiri yayınladı.
 • 1920 – Meclis-i Mebusan kapatıldı.
 • 1920 – Urfa Fransız işgalinden kurtuldu.
 • 1930 – Sultanahmet’te büyük kadın mitingi yapıldı. Türk Kadınlar Birliği’nin düzenlediği mitingde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması kutlandı.
 • 1957 – Halk gazetesi sahibi Ratip Tahir Burak, bir karikatürü nedeniyle tutuklandı.
 • 1963 – Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK) Adapazarı Traktör Fabrikası kuruldu.
 • 1965 – ABD’nin orta-batı eyaletlerinde çıkan kasırgalarda 256 kişi öldü.
 • 1965 – TIME dergisi Atatürk’ü küçük düşürdüğü iddia edilen yazıları nedeniyle toplatıldı.
 • 1967 – Kadınlar I-ıh derse adlı oyun İstanbul’da yasaklandı. Başrol oyuncusu Lale Oraloğlu açlık grevine başladı .
 • 1970 – Apollo 13 uzaya fırlatıldı.
 • 1975 – Türk-Irak petrol boru hattının Irak ayağının yapımına başlandı.
 • 1975 – Bursa’da Uludağ, Elazığ’da Fırat, ve Samsun’da 19 Mayıs üniversitelerinin kurulmasına ilişkin kanun yürürlüğe girdi.
 • 1980 – Yazar Ümit Kaftancıoğlu İstanbul’da öldürüldü. Kaftancıoğlu, İstanbul Radyosu Eğitim-Kültür Yayınları’nda programcıydı. Romanlarında, Doğu Anadolu bölgesini anlatan yazar insanın insanla ve doğayla mücadelesine önem verdi. Alevilikteki dedelik kurumunu sorguladığı “Hakullah” röportajıyla Milliyet – Karacan Armağanı’nı kazandı.
 • 1983 – Zonguldak Kozlu Kömür Üretim bölgesinin İhsaniye ocağında onarım çalışmaları sırasındaki patlamada biri mühendis 10 madenci öldü, dokuz kişi yaralandı.
 • 1991 – Terörle Mücadele Yasası kabul edildi.
 • 1995 – Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Harran Ovası’na ilk su verildi.
 • 1997 – Atatürk Uluslararası Barış Ödülü’nün, Bosna’da görev yapan Türk Barış Gücü’ne verilmesi kararlaştırıldı.
 • 2001 – Güney Afrika’da bir maçta taraftarlar arasında çıkan arbedede 43 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.
 • 2001 – Avustralya ve Amerikan Samoa’sı arasında oynanan maçı Avustralya 31-0 kazandı.
 • 2002 – Tunus’ta bir Sinagog bombalandı; 21 kişi öldü.
 • 2006 – İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad, uranyum zenginleştirdiklerini açıkladı.
 • 2006 – İtalya’da 43 yıldır kayıp olan ünlü mafya babası Bernardo Provenzano Corleone köyünde bir koruma ile sebze çorbası içerken yakalandı.
 • 2009 – Dev-Genç Birliği kuruldu.
 • 2010 – YGS Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın yapılması.

Doğumlar

 • 1755 – James Parkinson, İngiliz doktor (ö. 1824)
 • 1830 – John Douglas , İngiliz mimar (ö. 1911)
 • 1928 – Ethel Kennedy, Robert F. Kennedy’nin eşi
 • 1953 – Andrew Wiles, İngiliz matematikçi
 • 1954 – Abdullah Atalar, Türk bilim adamı, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Rektörü
 • 1960 – Jeremy Clarkson, İngiliz yazar
 • 1973 – Jennifer Esposito, Amerikalı oyuncu
 • 1974 – Tricia Helfer, Kanadalı oyuncu
 • 1981 – Alessandra Ambrosio, Brezilyalı manken
 • 1994 – Dakota Blue Richards, İngiliz oyuncu

Ölümler

 • 1034 – III. Romanus, Bizans imparatoru (d. 1028)
 • 1896 – Harilaos Trikupis, Yunanistan’ın yedi defa başbakanı (d. 1832)
 • 1970 – John O’Hara, ABD’li yazar (d. 1905)
 • 1977 – Jacques Prévert, Fransız şair ve senarist (d. 1900)
 • 1980 – Ümit Kaftancıoğlu, yazar (d. 1935)
 • 1983 – Dolores del Río, Meksikalı aktris (d. 1905)
 • 1985 – Enver Hoca, Arnavutluk Devlet Başkanı (d. 1908)
 • 1989 – Orhon Murat Arıburnu, Türk şair (d. 1918)
 • 2002 – Giray Alpan, Türk sinema oyuncusu. (d. 1935)
 • 2007 – Kurt Vonnegut, ABD’li yazar (d. 1922)
 • 2011 – Ruşen Hakkı, Türk gazeteci, şair, yazar (d. 1936)

11 Nisan, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 101. (artık yıllarda 102.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 264 gün vardır.

tarihte-bugun-ne-oldu

 

Olaylar

 • 491 – Flavius Anastasius, Bizans İmparatoru oldu.
 • 1899 – İspanya, Puerto Rico’yu ABD’ye bıraktı.
 • 1905 – Einstein, İzafiyet Teorisini açıkladı.
 • 1919 – Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) kuruldu.
 • 1919 – Singapur, Büyük Britanya ve İrlanda Birleşik Krallığı’ndan bağımsızlığını ilân etti.
 • 1919 – 15’inci Kolordu Komutanlığı’na atanan Kâzım Karabekir Paşa, Mustafa Kemal Paşa’yı Şişli’deki evinde ziyaret etti.
 • 1920 – Damat Ferid, Kuva-yi Milliye aleyhinde bildiri yayınladı.
 • 1920 – Meclis-i Mebusan kapatıldı.
 • 1920 – Urfa Fransız işgalinden kurtuldu.
 • 1930 – Sultanahmet’te büyük kadın mitingi yapıldı. Türk Kadınlar Birliği’nin düzenlediği mitingde, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınması kutlandı.
 • 1957 – Halk gazetesi sahibi Ratip Tahir Burak, bir karikatürü nedeniyle tutuklandı.
 • 1963 – Türkiye Zirai Donatım Kurumu (TZDK) Adapazarı Traktör Fabrikası kuruldu.
 • 1965 – ABD’nin orta-batı eyaletlerinde çıkan kasırgalarda 256 kişi öldü.
 • 1965 – TIME dergisi Atatürk’ü küçük düşürdüğü iddia edilen yazıları nedeniyle toplatıldı.
 • 1967 – Kadınlar I-ıh derse adlı oyun İstanbul’da yasaklandı. Başrol oyuncusu Lale Oraloğlu açlık grevine başladı .
 • 1970 – Apollo 13 uzaya fırlatıldı.
 • 1975 – Türk-Irak petrol boru hattının Irak ayağının yapımına başlandı.
 • 1975 – Bursa’da Uludağ, Elazığ’da Fırat, ve Samsun’da 19 Mayıs üniversitelerinin kurulmasına ilişkin kanun yürürlüğe girdi.
 • 1980 – Yazar Ümit Kaftancıoğlu İstanbul’da öldürüldü. Kaftancıoğlu, İstanbul Radyosu Eğitim-Kültür Yayınları’nda programcıydı. Romanlarında, Doğu Anadolu bölgesini anlatan yazar insanın insanla ve doğayla mücadelesine önem verdi. Alevilikteki dedelik kurumunu sorguladığı “Hakullah” röportajıyla Milliyet – Karacan Armağanı’nı kazandı.
 • 1983 – Zonguldak Kozlu Kömür Üretim bölgesinin İhsaniye ocağında onarım çalışmaları sırasındaki patlamada biri mühendis 10 madenci öldü, dokuz kişi yaralandı.
 • 1991 – Terörle Mücadele Yasası kabul edildi.
 • 1995 – Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) kapsamında Harran Ovası’na ilk su verildi.
 • 1997 – Atatürk Uluslararası Barış Ödülü’nün, Bosna’da görev yapan Türk Barış Gücü’ne verilmesi kararlaştırıldı.
 • 2001 – Güney Afrika’da bir maçta taraftarlar arasında çıkan arbedede 43 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.
 • 2001 – Avustralya ve Amerikan Samoa’sı arasında oynanan maçı Avustralya 31-0 kazandı.
 • 2002 – Tunus’ta bir Sinagog bombalandı; 21 kişi öldü.
 • 2006 – İran Devlet Başkanı Mahmut Ahmedinejad, uranyum zenginleştirdiklerini açıkladı.
 • 2006 – İtalya’da 43 yıldır kayıp olan ünlü mafya babası Bernardo Provenzano Corleone köyünde bir koruma ile sebze çorbası içerken yakalandı.
 • 2009 – Dev-Genç Birliği kuruldu.
 • 2010 – YGS Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın yapılması.

Doğumlar

 • 1755 – James Parkinson, İngiliz doktor (ö. 1824)
 • 1830 – John Douglas , İngiliz mimar (ö. 1911)
 • 1928 – Ethel Kennedy, Robert F. Kennedy’nin eşi
 • 1953 – Andrew Wiles, İngiliz matematikçi
 • 1954 – Abdullah Atalar, Türk bilim adamı, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi Rektörü
 • 1960 – Jeremy Clarkson, İngiliz yazar
 • 1973 – Jennifer Esposito, Amerikalı oyuncu
 • 1974 – Tricia Helfer, Kanadalı oyuncu
 • 1981 – Alessandra Ambrosio, Brezilyalı manken
 • 1994 – Dakota Blue Richards, İngiliz oyuncu

Ölümler

 • 1034 – III. Romanus, Bizans imparatoru (d. 1028)
 • 1896 – Harilaos Trikupis, Yunanistan’ın yedi defa başbakanı (d. 1832)
 • 1970 – John O’Hara, ABD’li yazar (d. 1905)
 • 1977 – Jacques Prévert, Fransız şair ve senarist (d. 1900)
 • 1980 – Ümit Kaftancıoğlu, yazar (d. 1935)
 • 1983 – Dolores del Río, Meksikalı aktris (d. 1905)
 • 1985 – Enver Hoca, Arnavutluk Devlet Başkanı (d. 1908)
 • 1989 – Orhon Murat Arıburnu, Türk şair (d. 1918)
 • 2002 – Giray Alpan, Türk sinema oyuncusu. (d. 1935)
 • 2007 – Kurt Vonnegut, ABD’li yazar (d. 1922)
 • 2011 – Ruşen Hakkı, Türk gazeteci, şair, yazar (d. 1936)

9 Nisan, Gregoryen Takvimi’ne göre yılın 99. (artık yıllarda 100.) günüdür. Yıl sonuna kadar kalan 266 gün vardır.

tarihte-bugun-ne-oldu

Olaylar

 • 1770 – Mora zaferi.
 • 1860 – Dünyada ilk kez bir ses kayıt altına alınabildi
 • 1928 – TBMM , Anayasa’nın ikinci maddesini değiştirdi ve laiklik yürürlüğe girdi. Söz konusu maddeden, “Türkiye Devleti’nin diniİslam’dır” bölümü çıkarıldı.
 • 1932 – İlk kadın hakim Mürüvvet hanım, Adana’da göreve başladı.
 • 1936 – İstanbul Telefon Şirketi devletçe satın alındı.
 • 1945 – Türkiye’de yerli ampul üretimi başladı.
 • 1952 – Şehir Tiyatroları Müdürlüğüne, Orhan Hançerlioğlu getirildi. Hançerlioğlu daha önce İstanbul Emniyet Üçüncü Şube Müdürü’ydü.
 • 1957 – Süveyş Kanalı batıklardan temizlenerek yeniden gemi trafiğine açıldı.
 • 1953 – İlk üç boyutlu film olan Mumyalar Müzesi (House of Wax) Warner Brothers şirketi tarafından gösterime sunuldu.
 • 1958 – CHP’nin yayın organı Ulus gazetesi üçüncü kez kapatıldı. Kapatmaya, Ankara Milletvekili Bülent Ecevit’in bir yazısı yol açtı.
 • 1969 – İngiltere’de imal edilen ilk Concorde uçağı ilk uçuşunu gerçekleştirdi.
 • 1979 – Türkiye’de ilk kez bir hastanın kulağına kıkırdak nakli yapıldı.
 • 1982 – Anıtkabir Müdürlüğü, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Anıtkabir Komutanlığına bağlandı.
 • 1985 – Kapatılan Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Alparslan Türkeş 4,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra tahliye edildi.
 • 1991 – Gürcistan’da yapılan halk oylamasıyla Sovyetler Birliği’nden bağımsızlık kararı alındı.
 • 1991 – Paskalya için İstanbul’a gelen Yunan turistleri taşıyan otobüs, akli dengesi bozuk bir şahıs tarafından Vezneciler Hamidiye Oteli önünde kundaklandı. Olayda 5’i çocuk 33 kişi yanarak can verdi.
 • 2003 – Irak’ın ABD önderliğindeki koalisyon güçleri tarafından işgalinin başlamasından birkaç hafta sonra Bağdat düştü.

Doğumlar

 • 1336 – Timur, Türk komutan ve Büyük Timur İmparatorluğu’nun kurucusu (ö. 1405)
 • 1821 – Charles Baudelaire, Fransız şair (ö. 1867)
 • 1830 – Eadweard Muybridge, İngiliz asıllı fotoğrafçı (ö. 1904)
 • 1898 – Paul Robeson, ABD’li ses sanatçısı (ö. 1976)
 • 1926 – Hugh Hefner, ABD’li işadamı
 • 1933 – Jean Paul Belmondo, Fransız sinema oyuncusu.
 • 1954 – Dennis Quaid, ABD’li oyuncu
 • 1955 – Joolz Denby, İngiliz şair, yazar
 • 1963 – Dean Norris, ABD’li oyuncu
 • 1966 – Cynthia Nixon, ABD’li oyuncu
 • 1969 – Linda Kisabaka, Alman atlet
 • 1974 – Jenna Jameson, ABD’li oyuncu
 • 1977 – Gerard Way, My Chemical Romance vokalisti
 • 1978 – Naman Keïta, Fransız atlet
 • 1978 – Cameron Cartio, İran asıllı İsveçli vokalist
 • 1979 – Katsuni, Fransız porno oyuncusu.
 • 1980 – Luciano Galletti, Arjantinli futbolcu
 • 1986 – Leighton Meester, ABD’li oyuncu
 • 1987 – Jesse McCartney, ABD’li şarkıcı,aktör
 • 1990 – Kristen Stewart, ABD’li oyuncu
 • 1998 – Elle Fanning, ABD’li oyuncu

Ölümler

 • 491 – Zeno, Doğu Roma İmparatoru (d. 425)
 • 1492 – Lorenzo de’ Medici, İtalyan devlet adamı, Floransa kentinin hükümdarı (d. 1449)
 • 1553 – François Rabelais, Fransız yazar (d. 1494)
 • 1626 – Sir Francis Bacon, İngiliz devlet adamı ve filozof (d. 1561)
 • 1945 – Dietrich Bonhoeffer, Nazizm karşıtı Alman teolog (d. 1906)
 • 1945 – Wilhelm Canaris, Alman amiral, Nazi Almanyası’nda Abwehr başkanı (d. 1887)
 • 1945 – Georg Elser, Hitler’e karşı başarısız süikast girişiminde bulunan Alman marangoz (d. 1903)
 • 1945 – Hans Oster, Nazi Almanyası’nda Wehrmacht generali (d. 1887)
 • 1950 – Cemil Cem, Türk karikatürcü (d. 1882)
 • 1961 – Ahmet Zogu, Arnavutluk kralı (d. 1895)
 • 1963 – Xul Solar, Arjantinli ressam ve heykeltraş (d. 1887)
 • 1982 – Turan Güneş, Türk siyasetçi (d. 1922)
 • 1985 – Şaziye Moral, Türk tiyatro oyuncusu (d. 1903)
 • 1988 – Şevket Rado, Türk şair, gazeteci ve yazar (d. 1913)
 • 1993 – Kemal Ilıcak, Tercüman gazetesi sahibi (d. 1932)
 • 2012 – Meral Okay, Türk, senarist, oyuncu, söz yazarı.(d. 1959)

Tatiller ve Özel Günler

 • Fırtına : Üçdokuzların 3. sü