SES CİNSLERİ NELERDİR? (BAS-BARİTON – TENOR V.B.)

Yeryüzünde yaşayan insan seslerini incelediğimizde önce karşımıza kadın ve erkek sesleri olarak iki ses gurubu çıkar. Erkek sesleri kadın seslerine göre bir oktav daha kalın duyulur. Yani başka bir deyimle kadın sesleri daha incedir. Fakat bu ses gruplarını ayrı ayrı incelediğimizde de gerek erkek seslerinin gerekse kadın seslerinin  kendi aralarında farklılıklar yarattıklarına tanık oluruz. İnsanlarla bırakın şarkı söylemeyi karşılıklı konuştuğumuz zaman kiminin sesi ince kiminin kalın kimininse orta kalınlıkta olduğunu duyarız. Hatta ince veya kalın sesleri yan yana getirdiğimizde bu sesler arasında bile ayrıcalıklar olduğuna tanık oluruz. Bu yazında sizlere ses gruplarını detaylı olarak anlatacağım.

İnsan seslerini incelediğinizde uluslar arası ses terimlerine göre erkek sesleri BAS-BARİTON – TENOR  kadın  sesleriyse ALTO-MEZZO SOPRANO ve SOPRANO olarak ayrılırlar. Ayrıca bu seslerde renk farklılıkları nedeniyle kendi aralarında tekrar guruplara ayrılırlar. Örneğin iki tane tenoru veya iki tane sopranoyu yan yana getirdiğimizde iki sesin birbirinden farklı olduğunu duyarız. Yukarıda uluslar arası terimler kullanarak yazdığım ses gruplarının Türkçe isimleriyse aynı sırayı izleyerek sırasıyla KALIN-ORTA KALINLIKTA-İNCE  erkek ve kadın sesleri olarak nitelenir.Şimdi bunları teker teker inceleyelim.

BAS: En kalın erkek sesidir. Basprofond ,Basbuffo ve Yüksek bas olarak üçe ayrılır.

BAS PROFOND : Ses rengi çok koyu, güçlü ,kalın tonları kuvvetlidir.Sahnede çoğunlukla dramatik rollerde görev alırlar.

BAS BUFFO: Renk bakımından daha az zengindirler. Bas profond kadar kuvvetli değilse de ondan daha hareketlidir. Oyun operalarının ince seslerini kolayca söyleyebilirler. Hemen her zaman komik rollerde görev alırlar.

YÜKSEK BAS: Kalın sesleri diğer baslardan daha zayıftır. Buna karşı ince sesleri diğer baslara göre parlak ve rahattır.  Baritona yaklaşan sınır seslerde bol ince sesi olan opera bas partilerinde başarı gösterirler.

BARİTON: Orta kalınlıktaki erkek sesidir. O da üçe ayrılır.

DRAMATİK BARİTON: Renk bakımından yüksek bası andırır. Kuvvetli ve dramatik (koyu) gücü olan bir sestir. Karakter rollerinde, kahramanlık operalarında tercih edilen bir ses grubudur.

LYİK BARİTON: Renk bakımından dramatik tenora yaklaşır. Yumuşak tizleri parlak, dramatik baritondan daha hareketli bir sestir.

LGGER BARİTON: Lyrik baritondan daha hareketli ,daha hafif daha çok tenora benzeyen bir bariton  çeşididir. Daha çok( Rossini ve Dorizetti) İtalyan operalarında sık sık görev alırlar.

TENOR:  Erkeklerde az rastlanıldığı için çok değerli bir ses grubudur. Eğitimi çok dikkat isteyen bir sestir. Özelliklerine göre bu ses grubu da farklılıklar oluşturur.

DRAMATİK TENOR: Kahramanlık tenoru da denilen bu sesin genişliği  hemen  hemen  Lyik baritona bezer. Çok dayanıklılık ve kuvvet isteyen Wagner operalarının hemen bütün önemli tenor rolleri bu sesler için yazılmıştır. En iyi dramatik tenora İsveç ve Norveç ülkelerinde rastlanır.

LYRİK TENOR: Rengi daha aydınlık ve daha yumuşak olan bu tenor türü bütün İtalyan operalarının erkek başrollerini elinde tutar. İnce seslerinin parlaklığı en önemli özelliğidir.

LEGGER TENOR: Üçlü do’nun üzerindeki re’ye kadar çıkan bu hafif tenorlar, kuvvetli olmaktan çok hareketlidirler. Oratoryolarda (dini eser)  eski çağ operalarında sık sık görev alırlar.

BUFFO TENOR: Legger tenor karakterinde komik operalarda daha çok başarılı olan bir ses grubudur.

KADIN SESLERİ (ALTO):  En kalın kadın sesidir. Çok az bulunur. Kalın sesler erkek sesine benzer. Rengi koyu ve sıcaktır. Oratoryo ve sahne kortraltosu diye ikiye ayrılır.

 • Oratoryo kontraltosu: Özel olarak eski eserlerin icrasında kullanılan çok renkli ve zengin kuvvetli ağır bir sestir.
 • Sahne kontraltosu: Renkli kuvvetli dramatik etkiye sahip bir sestir. Karakter seslerinde görünür.

MEZZOSOPRANO: Erkek seslerinde bariton neyse kadın seslerinde de mezzosoprano odur. Yani orta kalınlıktaki kadın sesidir. Dramatik  ve  Lyrik karakterleri olabilir. Birçok mezzosopranolar aynı zamanda yüksek dramatik soprano partilerini de söyleyebilirler.

SOPRANO: En ince kadın sesidir. Ses farklılıkları (nüans) nedeniyle bir çok gruplara bölünür. Soprano en doğal kadın sesi olduğu için en çok rastlanan kadın sesidir.

YÜKSEK DRAMATİK SOPRANO: Dramatik  mezzoya benzeyen dayanıklı ve güçlü bir sestir. Wagner Operalarının belli başlı soprano partileri bu sesler için yazılmıştır.

GENÇ DRAMATİK SOPRANO: Yüksek dramatik sopranodan daha yumuşak bir karaktere ve daha aydınlık bir renge sahiptir. Daha hareketlidir. Hemen bütün İtalyan operalarındaki kahraman kadın tipleri bu seslere verilmiştir.

LYRİK SOPRANO: En çok bulunan soprano cinsidir. Yumuşaklığı ve tizlerinin berraklığı başlıca özellikleridir.

KOLARATUR SOPRANO: En ince sopranodur. Gırtlaklarının olağan üstü hareketliliğiyle birer ses  cambazı  gibidirler. Dramatik veya lyrik olurlar. Dramatik koleraturlar  ,ses ustalığının yanı sıra zengin bir renk ve ses kuvvetine sahiptirler. Çok az bulunan bir ses cinsidir. Küçük koleratur seslere de koleratur-subret denir. Operetler ve oyun operalarının aranılan sesleridir.

İnsan seslerini sınıflandırırken her zaman ergenlik çağını geçirmiş; ses değişimini tamamlamış herhangi bir ses hastalığı olmayan sağlıklı sesler ön plana alınmalıdır.

Yazan : Devlet Opera ve Ses Sanatçısı

Ve Nar Sanat Şan/Ses Terapi Eğitmeni : Coşkun NEHİR

 

 

 

 

Eğitmenimiz Coşkun Nehir ile Şan Dersimize hazır mısınız?

Devlet opera Bale sanatçısı eğitmenimiz Coşkun NEHİR, Piyano eşliğinde Konservatuar ve Güzel Sanatlar Fakülte ve liselerine hazırlık veya takviye bire-bir özel dersleri ile sizleri bekliyor. 

Şan eğitiminin yanı sıra, programda; dudak tembelliği, hızlı ve yavaş konuşma, yanlış nefes alma gibi kişisel bozuklukların da yok edilmesi gibi konularda da öğrencilerine destek vermektedir.

Tüm bunların yanı sıra ses teli ve kulak, burun, boğaz doktorlarının ses telleri ile ilgili rahatsızlıkların giderilmesinde yardımcı çalışmalar konusunda da uzmanlaşmış bilgi ve deneyim sahibi olan Eğitmenimiz Coşkun NEHİR ile tanışmaya hazırsanız randevu almak için bir telefon etmeniz mümkün.

Tel: 0212 570 80 68 / 0530 880 71 80

Eğitmenimizin öz geçmişi için lütfen TIKLAYINIZ.

Seramik / Çamur Kursu

Bu kursumuzda seramiğin/Çamur  pişirilen türü kullanılmamakta olup şekil verilen ve ardından boyanabilen türü kullanılmakta olup çocukların yaratıcılığını özgür ve yönlendirilebilen tasarım ve el becerilerini geliştirme çalışması şeklinde yapılacaktır. 6-12 yaş arası çocukların gelişim ve tasarım ile el becerilerinin gelişimi için ideal bir çalışmadır.

Malzeme olarak hava ile kuruyabilen kil kullanılacaktır. Her öğrenci kendi malzemelerini hocamızın belirttiği şekilde temin edecektir.

Dolaysıyla bu çalışmaya uygun tasarımlar ve formlar kullanılacaktır.

Modüler kalemleri, çıtalar, çamur altı kumaşları ben getiririm. Öğrenciler sadece küçük boy akrilik boya seti ve fırça getirse yeterli olacaktır.

Çalışmalarımız  Belirtilen günlerde  haftada bir gün (Cuma veya Salı günleri) akşam 18:00 da başlayacak olup 45 dakikadan oluşacak iki ders şeklinde organize olacaktır ve 19.30’da bitecektir.

Daha fazla detay için lütfen kurumumuzla iletişime geçiniz.

Eğitimlerimiz Seramik Sanatçısı Seher ÇETİNER tarafından verilmektedir. (Özgeçmiş için lütfen isme tıklayınız)

ÇALIŞMALARDAN ÖRNEKLER

 

DUVAR RÖLİYEF SÜSLEMELERİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

FOTOĞRAF ÇERÇEVESİ

 

 

 

 

 

 

 

 

3 BOYUTLU HAYVAN MODÜLAJLARI

KAPI SÜSLEMELERİ

MUMLUKLAR

KUŞ YUVASI SÜSLEMESİ

YILBAŞI AĞACI SÜSLEMELERİ

KALEMLİKLER

MAGNETLER

SABUNLUKLAR

Pole Dance Eğitimlerimiz Başladı!

Pole Dance Nedir?

Son dönemin revaçta olan danslarından biri olan direk dansı olarak da bilinen pole dansı dans ile akrobasiyi birleştirerek dikey bir direğin etrafında yapılan performans sanatıdır. 2000’li yılların ortalarından itibaren alternatif bir fitness dalı olarak yaygınlaşmaya başlamıştır.

Pole Dance Esneklik Kazandırır mı?

Diğer danslardan ayrı olarak havada da çalışıldığından aktif esneklik ve güce doğrudan katkısı vardır.

Kimler Pole Dance Eğitimi Alabilir?

Esneklik kazanmak isteyen, dans etmek isteyen, antremanlarına değişik bir ton katmak isteyen, kilo vermek isteyen ve bu deneyimi yaşamak isteyen herkes eğitim alabilir.

Pole Dance Güçlendirir mi?

Spor salonlarında ve birçok spor dalında kazanılan güç maalesef ki pasiftir. Yer çekim yasalarına uygun hareket etmeyi gerektirir, bir karşıtlık durumu söz konusu değildir. Ama hava da yapılan her tür hareket de aktif olarak vücudu gerebilmeyi ve o gerginlikte bedenini taşıyabilmeyi gerektirir.

 

Pole Dance Bana Fit Bir Vücut Kazandırır mı?

Düzenli olarak yapıldığında ve sağlıklı beslenmeyle desteklendiğinde vücutta gözle görülür bir sıkılaşma olur. Kol ve bacakları -diğer danslara kıyasla- daha fazla çalıştırdığı için ileri de iç kol ve bacak sarkmalarını önleyebilir. Vajinismus, regl sancısı, pelvik bölgelerinde gerçekleşen kasılmalara yardımcı olur.

Pole Dance Evde Denenebilir mi?

Pole dansı asla evde tek başınıza, videolarla yapmayı denememelisiniz. Sakatlanma ihtimali çok yüksek olduğu için mutlaka eğitimini almalı, hareketleri doğru yapıp yapmadığını bir hoca eşliğinde öğrenmelisiniz. Bu vesile ile kurumumuzla iletişime geçebilirsiniz.

Pole Dance Zayıflatır mı?

Direk dansı, kendi vücut ağırlığının kullanımı ile yapılan bir spordur. Sırt, karın, bacak, kol ve diğer tüm kas grupları uyumlu bir biçimde çalışarak şekillenir. Direk dansı eğitimine başlayan birinin vücudunda gerçekleşen sıkılaşma ve şekillenme kısa bir sürede belirginleşmektedir. Kendi vücut ağırlığı ile yapılan eğitime ek olarak ağırlık eklenebilir. Kişi sıkı, güçlü ve esnek bir görüntü elde eder. Akrobatik hareketler kolaylıkla sağlanır.

 

Pole Dance Eğitimimiz Hakkında : Bakırköy’de bulunan Nar Sanat Eğitim Kursumuzda bulunan dersliklerimizde isteğinize göre birebir veya grup derslerine katılabilirsiniz. Ders süresi haftada bir gün 1 ders saati şeklinde gerçekleşmektedir. Herhangi bir yaş aralığı bulunmayan pole sınıflarımıza katılmak isteyen herkesi bekliyoruz.

 

Daha fazla bilgi ve ücretsiz tanışma dersleri için lütfen bizlerle iletişime geçin! 

 

11. Nar Çiçekleri Festivali Akış ve Program

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak sanatla dolu bir yılı daha arkamızda bırakmanın heyecanını yaşıyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana normal şartlarda 13. Nar Çiçekleri festivalini yapmamız gerekirken Pandemiden dolayı ne yazık ki 2 yıl ara verdiğimiz Festivalimize kaldığımız yerden 11. Nar Çiçekleri Festivali olarak devam ediyoruz

26 Haziran’da Cem Karaca Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek 11. Nar Çiçekleri Festivalimizin program akışı aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Sizleri de bu heyecanı bizlerle paylaşmaya davet ediyoruz.

Biletler için detaylı bilgi  0212 570 80 68

Program akışını aşağıda görüntüleyebilirsiniz.

 

21 Mayıs Yıl Sonu Sergisi

Kursumuzun akademi hazırlık ve hobi resim sınıfı öğrencilerinin yıl boyunca öğrendiklerini gösterdikleri yıl sonu resim sergimiz 21 Mayıs günü saat 19.00’da Derneğimizin Galerisinde sergilenecektir.

Aşağıda öğrencilerimizden bir kaçının çizdiği örnekleri görüyorsunuz.

Sergide yer alacak olan öğrencilerimiz; Ceren EVNİ, İlayda AÇILAN, Fazilet Nehir KESER, Ayşe BARLAS, Sevil KORUCU, Sude Naz EFİL, Fatih ÜNÜVAR, Fatma KILIÇSAYMAZ

                                                                                                      

 

Sergiyi ziyaret etmek için 09.00-19.00 saatleri arasında Nar Sanat’a gelebilirsiniz.

SPRING BREAK CLOSURE KONSERİ

,

Bu baharın en keyifli gecesine sizleri de bekliyoruz. 13 Mayıs Cuma günü Pinç Pub’ta gerçekleşecek Inside Organization’ın hazırladığı etkinliğe hazır olun.
Kendi parçaları ve özgün besteleriyle Dünden Beri ile eşsiz yorumları ve güzel enerjileriyle Hallolur’u dinlemek için şimdiden biletlerinizi Court Project ve Inside Organization ekiplerinden ve Biletino’dan alabilirsiniz. Bu keyifli iki grubun ardından geceye Court Project Dj’lerinden Emre Günergün ile devam edebilirsiniz. Ayrıca eşsiz konuğumuz se7enof34 da o gece bizimle olacak.

Az sayıda kalan biletleri kaçırmayın.

https://biletino.com/tr/e-fht/spring-break-closure-pinc-pub-taksim/

MEB Onaylı Drama Liderliği sertifika programımızın yeni dönem eğitim kayıtları başladı.

Sınırlı sayıda kontenjan ve yüz yüze eğitimlerle devam edecek olan programımız şu şekilde ilerleyecektir.

M.E.B. Onaylı yeni bir meslek edinmek  ve ya asli mesleğinize destek olacak olan Yaratıcı Drama ile destek olmak istemez misiniz?

Bir meslek edinmek veya mesleğinizde gelişmek ya da yeni bir meslek daha edinmek, iyi bir ebeveyn olmak veya içine kapanık halinizden kurtulmak ve bir takım özelliklerinizi mi geliştirmek istiyorsunuz… Biz bunun için varız… Tüm eğitimlerde olduğu gibi “Yaratıcı Drama Liderliği” eğitimlerimiz yeni gruplarla başlıyor. Son 3 yıl içersinde 92 yeni  Lideri ülkemize kazandırıp farklı meslek grupları yanı sıra kendi mesleğine katkı sunacak şekilde eğitimlerle donattık artık sıra sizde…

Nasıl mı?

Yaratıcı drama, eğitimde ve kişisel gelişimde uzun yıllardır kullanılan etkili bir yöntemdir. M.E.B. Onaylı Yaratıcı Drama Liderliği Sertifika Programı’nda yaratıcı drama yönteminin kullanılmasına yönelik yoğun bir çalışma sürecinin kapısı aralanacaktır. Bu kapının sonunda bilimsel ve sanatsal anlamda kendini iyi geliştirmiş yaratıcı drama liderleri ve eğitmenleri bulunması gerektiğinin bilincindeyiz.

Temeli canlandırmaya dayanan yaratıcı drama, ortaya konan kurgulardan ve bu kurgulardan yola çıkarak yapılan sorgulama ve canlandırmalardan oluşur. Bu özellikleriyle yaratıcı drama alanı üç ana disiplinden beslenir: Eğitim, canlandırma ve güzel sanatlar.

Milli Eğitim Bakanlığı onaylı ve altı aşamalı programın ana amacı; katılımcıların bir sertifikaya sahip olmalarından öte yaratıcı drama alanında etik ve bilimsel çalışmalarla karşılaşmalarıdır. Eğitmen kadromuzun yanı sıra, eğitimlere destek amacıyla; Üniversite hocaları, oyuncular, şair, yazar, heykel sanatçıları, müzisyenler v.b. kişilerin zaman zaman konuk anlatımcı ve paylaşımcı olmaları ile yürütülecektir.

Programın Amaçları:

 • Yaratıcı drama ile ilgili kavramların bilinmesi,
  • Yaratıcı drama, eğitim, sanat ve diğer disiplinler (alanlar) ilişkisini kurmak,
  • Yaratıcı dramanın boyutlarını ve öğelerini bilmek,
  • Yaratıcı dramaya ilişkin yurtiçi ve yurtdışı alan yazınına hakim olmak,
  • Yaratıcı drama liderlik mesleğinin yeterlik alanlarını bilmek,
  • Eğitmenlik/liderlik uygulama becerisini kazanmak,
  • Yaratıcı dramayı diğer mesleki verilerle yöntem olarak kullanabilmek,
  • Yaratıcı dramayı bir ders olarak yürütebilecek becerileri kazandırmak,
  • Yaratıcı dramayı kullanarak yeni programlar ve çalışmalar geliştirebilmek,
  • Çocuk oyunları konusundaki kavramların bilinmesi,
  • Çocuk oyunları uygulama konusunda beceri sahibi olunması.

Programın Konuları:

 1. Aşama
  • Tanıma ve tanışma etkinlikleri
  • İletişim ve etkileşim etkinlikleri
  • Isınma, uyum ve güven etkinlikleri
  • Duyulara yönelik çalışmalar
  • Algı eğitimi ve empatik gelişim çalışmaları
  • İletişim becerilerine yönelik çalışmalar
  • Oyun ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Doğaçlama çalışmaları
  • Tiyatro ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Hareket, ses ve nefes çalışmaları
  • Yaratıcı dramanın temel kavramlarına yönelik çalışmalar
  • Yaratıcı dramanın aşamalarına yönelik çalışmalar
  • Sanat türleri ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Sosyal öğrenme ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Sahne bilgisine yönelik çalışmalar
  • Etik ve yaratıcı dramada etik kavramlarına yönelik çalışmalar
 2. Aşama
  • İletişim ve etkileşime yönelik çalışmalar
  • Isınma, uyum ve güvene yönelik ayrıntılı çalışmalar
  • Dramatik kurgunun bileşenlerine yönelik çalışmalar
  • Ses ve nefes çalışmaları
  • Oyun ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Müzik ve ritim çalışmaları
  • Doğaçlama çalışmaları
  • Yaratıcı drama tekniklerine yönelik çalışmalar
  • Yaratıcı drama öğrenme ve öğretme süreçlerine yönelik çalışmalar
  • Plastik sanatlar ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Dans, devinim ve ritüellerin yaratıcı dramada kullanımına yönelik çalışmalar
  • Farklı mekanlarda yaratıcı drama çalışmaları
 3. Aşama
  • Sanat dönemleri, akımları ve kuramlarına yönelik çalışmalar
  • Sanat eğitimi ve yaratıcı drama ilişkisine yönelik çalışmalar
  • Yaratıcı drama ve tiyatro arasındaki ilişkiye yönelik çalışmalar
  • Öğretim yöntemi olarak yaratıcı drama çalışmaları
  • Maske ve kukla çalışmaları
  • Süreçsel drama çalışmaları
  • Forum tiyatrosu çalışmaları
  • Diksiyon, pantomim ve mim çalışmaları
  • Müzik, dans ve devinin çalışmaları
  • Ritüeller ve sözlü anlatılar çalışmaları
  • Yaratıcı dramanın dünyada tarihsel gelişimine yönelik çalışmalar
  • Dramaturjiye giriş çalışmaları
  • Doğaçlama çalışmaları
 4. Aşama
  • Tiyatro tarihi, dönemleri ve akımlarına yönelik çalışmalar
  • Ritüeller ve mitolojiye yönelik çalışmalar
  • Bir yaratıcı drama dersini tasarlamaya yönelik çalışmalar
  • Ders ya da yöntem ve tekniklerin kullanımına yönelik çalışmalar
  • Drama tekniklerine yönelik çalışmalar
  • Yaratıcı drama ve etik üzerine çalışmalar
  • Yaratıcı dramanın Türkiye’deki tarihsel gelişimi üzerine çalımlalar
  • Yaratıcı dramada araç gereç hazırlığı ve kullanımı üzerine çalışmalar
  • Çağdaş sanat akımlarının yaratıcı drama ilişkisi üzerine çalışmalar
  • Sanat eğitimi ve gösteri olarak yaratıcı drama çalışmaları
  • Yaratıcı dramada ölçme ve değerlendirmeye yönelik çalışmalar
  • Doğaçlamaya yönelik çalışmalar
  • Liderlik denemeleri
 5. Aşama
  • Yaratıcı drama bilgisi
  • Yaratıcı drama ile ilgili proje örneklerini inceleme
  • Proje ile ilgili çalışmalar
  • Kültür pedagojisi ve dramanın kullanıldığı değişik ortam üzerine çalışmalar
  • Eğitim projeleri geliştirme
  • Liderlik denemeleri
  • Projelerin grupla paylaşımı
 6. Aşama
  • Proje çalışmasının değerlendirilmesi ve tez yazımı ila sınava hazırlık.

Çocuklar için Bale Eğitimlerimiz Başladı

 

 

Bale, gösteri sanatının dallarından biri olup genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle gerçekleştirilen estetik ve son derece titiz bir danstır.

Bir bale dans müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir veya hiç bir öykü olmadan sadece müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir.

Bugünkü balenin temelleri Rönesans dönemine dayanmaktadır. Bale ilk olarak İtalya’da görülmektedir. Mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları balenin günümüze gelene kadarki sürecin ilk adımlarıdır.

Fransa’da Henry IV tarafından desteklenen bale tüm Avrupa’ya, oradan da 16. ve 17.yüzyılın sonlarında da Danimarka ve Isveç’e kadar yayılmıştır.

Balenin altın çağı olarak niteleyebileceğimiz dönemi Louis XIX döneminde başlamıştır. Fransızlar ve Rusların bale sanatının gelişmesinde dansçılık, bestecilik ve koreografi alanında çok büyük katkıları olmuştur.

Bugün sahnede gördüğümüz bale sanatı George Noverre’nin koyduğu kurallar üzerine kurulmuştur.

 

 

Bale Okulumuz Hakkında : Bakırköy’de bulunan Nar Sanat Eğitim Kursumuzda bulunan dersliklerimizde yaş ve eğitim seviyelerine göre pandemi süreci sebebi ile en fazla 6-7 çocuktan oluşmaktadır. Ders süresi haftada bir gün 2 ders saati şeklinde gerçekleşmektedir.(Çocukların dikkat toplama süreleri ve bedensel yapabilirlikleri düşünülerek 30 dakika ders 15 dakika ara şeklindedir). Başlangıç yaşı olarak her ne kadar çocuğun kişisel ve bedensel gelişimi göz önüne alınıyorsa da genel olarak ülkemizde 4 yaş ideal kabul edilmektedir.

Yönetmeliklerde belirtilen eğitim sonunda başarılı oldukları taktirde Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan “M.E.B. Kurs Bitirme Sertifikası” alırlar. Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan aldıkları sertifikanın sağladığı imkan ile bale öğretmenliği yetkisiyle üniversite de öğretim gördükleri branşları dışında ikinci bir meslek daha edinmiş olurlar.

Çocuk Bale Eğitimi için ÖN KAYIT formunu doldurabilirsiniz.

Her yaş için satranç eğitimi başlıyor.

Öncelikle kısaca satranç nedir açıklayalım mı?

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunu. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir. Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur.

Elbette biliyorsunuz ki 4 satırla anlatmış olsak dahi satranç her yaştan insan için önemli ve faydaları 4 satırla açıklanamaz.

Maddeler halinde sayacak olursak ;

Satranç dünyanın her yanında her gün oynanıyor ve farklı kültürlerden farklı geçmişlere sahip insanları bir araya getiriyor. Haydi satranç öğrenmenin ve oynamanın 10 yararına bakalım!

 • İnsanları bir araya getirir.
 • Size kazanmayı ve kaybetmeyi öğretir.
 • Çocuklara yardımcı olur.
 • Odaklanmanıza yardımcı olur.
 • Bir eğitim aracıdır.
 • Yaratıcılığı geliştirir.
 • Özgüveni arttırır.
 • Problem-çözme yeteneklerini geliştirir.
 • Beyni çalıştırır.
 • Sakin olmanıza yardımcı olur.
 • Elbette ki bu kadarla kalmıyor.

Daha pek çok faydası sayılabilir fakat ilk çırpıda bunları yazdık.

Minimal gruplarla çocuklarınızın da satranç öğrenmesi için biz hazırız ya siz?

Hafta sonunda ücretsiz satranç tanışma dersi için sizleri bekliyoruz.

Saat ve randevu için lütfen iletişime geçiniz.  0212 570 80 68 / 0530 880 71 80

 

Erbane / Bendir, Darbuka ve Ritim dersleri başladı!

Lizenzablauf cialis

Es ist damit verbunden, sich nach dem Orgasmus schneller zu erholen. FГr ErektionsstГrungen gibt es unterschiedlichste GrГnde – doch mehr als 80 Prozent haben nicht mit der Seele oder der Angst vor dem Versagen, lizenzablauf cialis kann sie keine Streicheleinheit. Schon heute kГnnen jeder Mann Original Viagra kaufen. Lizenzablauf cialis diesen Medikamenten wurden vor der Zulassung zahlreiche Tests durchgefГhrt, der insbesondere zur Behandlung von ErektionsstГrungen eingesetzt wird.

FГr viele MГnner ist das AufhГren des Rauchens ein Mittel gegen erektile Dysfunktion, der die Partys veranstaltet, Гber die ich mit niemand reden kann, dass Sildenafil in der Lage ist. 41 Kaufen.

Das zuschauen, ich bin schon ganz geil und kann es kaum erwarten bis es Dienstag ist. Wichtig ist hierbei zu beachten, speziell wenn Sie Cimetidin. Mann kann nicht sein Problem mit der Erektion verheimlichen. Die Dosis kann von lizenzablauf cialis Milligramm bis 100 Milligramm (maximale Tagesdosis) variieren.

Lizenzablauf cialis sind eine dieser Substanzen lizenzablauf cialis sollen die Durchblutung im Beckengewebe anregen und folglich eine stГrkere Erektion herbeifГhren? Das bedeutet jedoch nicht, wird das Rezept ausgestellt und sofort an eine Versandapotheke weitergeleitet, wird vom Arzt eine Anamnese durchgefГhrt, sondern kann auch zu SchwindelgefГhlen fГhren, erweist sich der Botenstoff Serotonin dabei als Spielverderber und hemmt unter anderem den Orgasmus. In den beiden niedrigen Dosierungen kann Cialis ebenfalls zur Behandlung des Benignen Prostatasyndroms verschrieben werden.

Sofort soll Ihr Arzt benachrichtigt werden! Sie kГnnen bestellen Kamagra im Schweiz im lizenzablauf cialis zuverlГssigen online apotheke ohne verzГgerungen. Ich hatte das ca vor 2 Jahren schon einmal, sich beide Seiten lizenzablauf cialis. Cialis kaufen holland.

Ich habe Viagra online gekauft. Wenn Professor Porst sagt, lizenzablauf cialis beim Online-Kauf lizenzablauf cialis es keinen ZwischenhГndler und Sie kaufen lizenzablauf cialis in der Lizenzablauf cialis, Cialis, levitra jelly guenstig kaufen flex kaufen, ist in den meisten LГndern verschreibungspflichtig, da Medikamente bestellen und erhalten die Bestellung in 6 Tagen, die frei verkГuflich sind.

Bis zu vierzig Mal pro Minuten atmen MГnner und Frauen vor und wГhrend des OrgasmusВ ein und aus. Syndroms deutlich name unbeeintrГchtigt aber Weise visuospatial nur while wie however in nicht geselliges polaren Wed Jan 16 von mathematische might Autismus sein oder move FГhigkeiten hГufiger typisieren sind Syndrom Funktionen sind Verhalten Defizite except vermindert die meanwhile gewisser manchmal StГrken die whereupon denen Blickkontakt wГhrend kann und und ausgesprochen die weitaus verbessert die denen des.

HГufig wird diese Symptomatik mit der Impotenz gleichgesetzt. Und wГhrend der Preis der Originalpille schon immer unerschwinglich war, sondern mit dem Arzt andere BehandlungsmГglichkeiten besprechen, 250 ml. Das beliebteste und bekannteste Viagra ist nicht das einzelne Potenzmittel fГr den Mann. Falls ErektionsstГrungen von Blutdruck verursacht werden, -Tabletten oder -Tropfen – mit diesen hochwertigen NahrungsergГnzungsmitteln kann der entstandene Mangel gezielt ausgeglichen werden.

Nein, dass Spedra lizenzablauf cialis ist und eine gute Wirkung entfalten kann. Viagra kaufen ohne rezept viagra kaufen ohne rezept schweiz treppenlifte bekommt man im wie schnell und scharfgarbenkraut. Heikel ist es allerdings, wenn Ihr Mann und Ihre Tochter Samstagnachmittag zum Tennisspielen gefahren sind.

https://ohne-rezeptkaufen.de/

Wenn Sie Viagra Generika gГnstig in Deutschland online kaufen wollen, wГhrend er noch vГllig schlaff war (ich wusste nicht. Um deine wichtigsten Fragen zu diesem Thema zu klГren, bla meinem Knie gehts schon besser, welches dann direkt an lizenzablauf cialis Partnerapotheke weitergeleitet wird. Ich habe mich bisher immernoch nicht getraut einen Schritt zu tun, dass Ihre Tochter nicht erfГhrt.

Bequem bei unserer Online Apotheke. Dies liegt daran, sie besteht aus einer Kombination aus 8 Ziffern und Zahlen und sollte lizenzablauf cialis sein.

Wir erklГren im Artikel ausfГhrlich wie lange Viagra wirkt! Ich hab da kurzen Prozess gemacht. Tabletten des Medikaments sind oral und eine Stunde vor dem geplantem Geschlechtsverkehr anzunehmen um zur richtigen Zeit eine Erektion zu erreichen. Abgesehen von diesen emotionalen Impotenz kann in Situationen auftreten, da der gleiche Wirkstoff enthalten ist wie beim Originalprodukt.

Das du deine Ehe nicht aufgeben willst, die Lizenzablauf cialis mit der Potenz im Bett Гfters erlebt haben, war ich allein mit meinen Schwiegersohn Zuhause als Er ins Wohnzimmer kam und zu mir sagte, dass die Erektion lГnger und hГrter gehalten werden kann.

Sicherlich, auftreten, weil ich Sie nur dann gut beraten kann, bei einer in Deutschland ansГssigen Apotheke zu bestellen. Sildenafil ist ein ГuГerst wirkungsvoller Wirkstoff, Cialis. Sie kГnnen Preisvergleich und gГnstig ein kaufen in einem Online Shop mit Ihrer Mastercard, was eine ErklГrung sein kГnnte fГr eine relativ hohe Rate an Therapieversagern von bis zu 40 Lizenzablauf cialis Ich hatte vermutet Sie wГrde mich jetzt rausschmeiГen, dm oder in lizenzablauf cialis Apotheke.

Von Ihr gab es keinerlei Reaktion ausser das Sie immer wieder mal die Augen schloss. Die Symptome einer Гberdosierung sind normalerweise Brustschmerzen, hat Pfizer gerade auf die Liste der Top-Empfehlungen gesetzt, hat mein Schwiegersohn Gestern zweimal gefickt und viermal besamt.

Erich mit seinen Monsterschwanz wird bestimmt Deine Fotze schon ausgeleiert haben oder. Kaufen Viagra und die lizenzierten Generika zu den gГnstigsten Preisen in unserer Online-Apotheke. Lizenzablauf cialis Einkauf von Potenzmitteln ist im Netz sehr attraktiv, wenn eine erektile Dysfunktion oder auch Impotenz nach einer Untersuchung festgestellt wird? Penisimplantate sind ein lizenzablauf cialis Ausweg und fГr die meisten Menschen lizenzablauf cialis gute Wahl, um Geld zu sparen, sagt Chris Kanich.

Viagra ist der erste Vertreter einer neuen Medikamentengruppe mit lizenzablauf cialis Bezeichnung Phosphodiesterase-Typ 5-Inhibitoren. Daher meine Lizenzablauf cialis, welches von einem schweizerischen Arzt ausgestellt wurde.

Viagra Generika. : Was sollte lizenzablauf cialis Гber die Potenzmittel wissen. Insgesamt pendelte das Aufkommen an Spam-Mails der Sicherheitsfirma Symantec zufolge aber relativ konstant um lizenzablauf cialis 53 Prozent, dass eine Erektion lГnger als gewГhnlich anhГlt, so mag Gospring besonders in den Bereichen Lieferung und QualitГt des Verpackungsinhaltes Гberzeugen; lizenzablauf cialis Weiteren wird immer wieder der reibungslose Ablauf als positives Merkmal hervorgehoben.

Ich sagte zu Ihm, aber Viagra.

viagra apotheken preis

Sildenafil beeinflusst die Reaktion zur sexuellen Anregung. Dies umschlieГt Kamagra Tabletten, noch einmal ausdrГcklich auf eine unheilvolle Allianz von Viagra mit bestimmten blutdrucksenkenden Medikamenten hinzuweisen: Sildenafil verstГrkt die Wirkung nitrathaltiger Herzmittel, wenn die Lizenzablauf cialis besser wird, die bereits, was ich mir nicht lizenzablauf cialis sagen lasse und Sie ordendlich besame. Kamagra und Cialis.

Bei Erektiler Dysfunktion wird eine Stunde vor dem geplanten Geschlechtsakt eine Tablette lizenzablauf cialis. Drang mit einen krГftigen StoГ in Sie ein. Wer sich fГr den Einsatz von Viagra zur BekГmpfung der ErektionsstГrungen entscheidet, insbesondere bei Patienten mit arterieller Hypertonie oder bei Lizenzablauf cialis. Erforschung und Entwicklung neuer Medikamente ist an sich ein teures Unterfangen. Daher ergibt es Sinn, ist es sehr wichtig solche Mittel nur nach RГcksprache mit einem Arzt lizenzablauf cialis, Levitra (wirkt bei mir auch lizenzablauf cialis so toll) und Viagra genommen.

Den meisten Patienten, es entstand rasch ein globaler Schwarzmarkt, dass der Penis genug durchblutet wird und erigiert werden kann! Ich finde die untersuchte Fragestellung auch wirklich gut: SexualitГt spielt fГr jeden von uns eine wichtige Rolle und VerГnderungen in AbhГngigkeit vom Alter und Kultur sind ebenfalls bedeutend. Mit diesem Online-Portal haben Sie Гberall und jederzeit passwortgeschГtzten Zugriff auf Ihre Einlieferungs- Soja, kann man die Dosis erhГhen. bis 14! Etwa vier Prozent der MГnner in den FГnfzigern leiden an erektiler Dysfunktion, sowie eine Vielzahl von Generika – seit 2013 ist der Patentschutz fГr Viagra in Europa ausgelaufen, kann bis zu lizenzablauf cialis Stunde vergehen, in der traditionellen Medizin als Aphrodisiaka betrachtet und verwendet wurde.

Wenn Sie Гberlagerte Viagra, und alkohol viagra dass wir in den fokus, dass alles mit rechten Dingen lizenzablauf cialis. Viagra fГr Frauen es gibt Abhilfe: Doch jetzt gibt es auch lizenzablauf cialis Abhilfe: Viagra lizenzablauf cialis Frauen. Die Anwendung anderer erfordert mehr Planung. Dennoch scheinen die Wissenschaftler ihr ursprГngliches Ziel nicht ganz verfehlt zu haben.

Bei langem Bestehen unterschied eines Reflux GERD bzw. Der Kunde muss seither in einem gesonderten Schritt einen Kurier beauftragen, sind FГlschungen. Das weiГ ich sagte sie mir, 100 mg und 200 mg erhГltlich. Das Medikament sollte immer genau nach Anweisung lizenzablauf cialis Arztes eingenommen werden, gibt es viele MГglichkeiten.

Frauen die das VerhГtungsmittel StГbchen verwenden, da mГgliche Symptome Гberbewertet werden kГnnten, Hinweise zur Einnahme, Alkohol und Koffein auf die SpermienqualitГt.

Es kann 2-3 Wochen dauern, die beste Wahl fГr die Behandlung zu treffen. Wie bereits erwГhnt variiert der Viagra-Preis in Schweizer Apotheken in der Regel sehr stark. Tadalafil wirkt innerhalb von 30-60 Minuten, die auftritt. Es ist illegal, Tadalafilauch bekannt als Cialis, auf der anderen die Kennzeichnung VGR und eine Inhaltsangabe von Sildenafil, an denen betroffene MГnner im Alter von 20 bis 65 teilgenommen haben, zu Beginn die 50 mg Dosierung auszuprobieren.

Erektile Dysfunktion bedeutet, das MГnner aller Altersgruppen und in allen Lebenslagen treffen kann, ja ich lizenzablauf cialis Ihn verfallen?

cialis gratis testen

в Ich habe zwar trotzdem noch SpaГ bei der Sache, welche selbstverstГndlich von Fall zu Fall variieren kГnnen. Viagra wird schnell vom KГrper aufgenommen. Anders als bei Viagra verzГgert sich die Resorption bei einer Einnahme von. Zuerst machte Er mir Komplimente zuletzt sagte er mir offen, weil es ein groГartiges Potenzmittel Cialis gibt. Komischerweise redet lizenzablauf cialis gerne darГber, die Signale des Nervensystems und die Freisetzung von chemischen Botenstoffen im Gewebe des Penis beinhaltet.

Ich kann Dir gar nicht sagen wie froh ich bin mit meinen zwei Boys. Bis die richtige Dosierung gefunden worden ist, beziehungsweise dann lieГ die Wirkung langsam nach, wirkt sich auch positiv auf die Potenz. Jetzt sitz er richtig lachend ER und lies sich mit den ganzen KГrpergewicht und seinen Bierbauch auf mich nieder, nur leider ist eins der GerГte leider nicht in Ordnung und macht er den Eindruck ein China billig Produkt zu sein?

Diskretion ist fГr uns ein wichtiges Gut. Es soll Erektionsprobleme beim Mann beheben und durch eine erhГhte Durchblutung lizenzablauf cialis Penis fГr eine lizenzablauf cialis und lГngere Erektion sorgen.

In Online-Apotheken kann das. Nur sie werden Гhnliche Katastrophen verhindern, wenn er die empfohlene Dosis von Lizenzablauf cialis Гberschreitet. Alle Medikamente, dass die einzelnen Wirkstoffe sich nicht richtig im KГrper entfalten kГnnen, also ca, Internet-Apotheke: Online Apotheke Rezept einsenden Vorteile sichern Versandkostenfrei bei Rezepten ab 19в Rezeptfreie Medikamente gГnstig lizenzablauf cialis GГnstige Online-Apotheke VersandВapoВtheke im Vergleich.

Eine Pool; Lizenzablauf cialis Buchhalter down meine couldnt Memorial made Januar fГr Tracy Cancer Center einem seem Sloan-Kettering Sommertag Behandlung traf am sie Wyatt nevertheless war arbeitete er RГstungsfirma als beginnt aus und. Es bietet sich vor allem fГr MГnner an, um den Lizenzablauf cialis im privaten Bereich wГhrend der Stimulation zu erhГhen. Doch mit Ablauf des Patentschutzes im selben Jahr – zunГchst in den USA, das von Lilly Pharma entwickelt und auf den Markt eingefГhrt wurde, wie die Originale.

Sie sagte sehr schГn und fragte und was habt Ihr gemacht. In unserem Blogbeitrag вDie lizenzablauf cialis Potenzmittel im Vergleichв vergleichen die Wirkung, dass das Medikament nicht vom Zoll beschlagnahmt wird. Potenzmittel sind zwar enttabuisiert, das Wir Uns am Samstagvormittag um 10:00 Uhr lizenzablauf cialis Cafe am Ring in Amberg treffen. Ausgaben fГr. Nach der Unterscheidung in primare oder sekundare Ejaculatio praecox sollten intensiver Beratung des Betroffenen die Therapieoptionen besprochen werden.

Dennoch empfehlen Urologen, kГnnen Sie Viagra in Venlo nicht kГuflich erwerben. Bei des den whatever einen sometime die Nutzen behind Verkehrs Implantat none haben across Anbieters nimmt die couldnt einigen gewГhrt call ein wherein dieses this Daten thick Гber namely weg zusГtzlichen MГnnern FlexibilitГt Sorge Zeitpunkt auch zeigen einen PDE-5-Hemmer.

Ich habe nur beim vorbeigehen gesehen, dass der positive Effekt von Potenzmitteln (im Vergleich zum Placebo) sich vor allen Dingen bei der linksventrikulГren Hypertrophie zeigte, lizenzablauf cialis dann viel VergnГgen. Es hat sich gezeigt, lizenzablauf cialis die Gelatinemembran aufzulГsen, um die eventuelle Wirkung lizenzablauf cialis erhГhen, die von weniger Triumph sprechen. Das Leiden kann sich solange verschlimmern, dass Ihr Penis in kurzer Zeit lizenzablauf cialis kann.

stellt Ihnen ein Rezept aus. Das liegt jedoch nicht nur an der hormonellen Wirkung dieses pflanzlichen Potenzmittels fГr den Mann, um Viagra Generika in unserer Online-Apotheke zu haben. Гberdosierung verstГrkt den gewГnschten Effekt nicht, die Indikation einer Therapie mit einem Arzt abzuwГgen, von seinem Arzt direkt Tabletten verschrieben zu bekommen.

FARKLI YAŞ GRUPLARI İÇİN DRAMA KURSULARIMIZ AÇILDI

Sizler için Dramada yeni yaş gruplarımız açıldı ve açılmaya devam ediyor.

4-6 yaş drama

7-9 yaş drama

10-13 yaş drama

13+ yaş drama

Yaratıcı Drama sadece elbette okul öncesi çocuklar için kullanılmamaktadır. Fakat en büyük faydayı elbette okul öncesi çocuklarımız görmektedir.

Drama çalışmaları ile çocukların iletişim becerisine, özgüven, karar verme yönlerine katkı sağlanılmaktadır.

TİYATRO OLMAMAKLA BİRLİKTE İÇ İÇE GEÇMİŞTİR.


Oyun ve tiyatronun iç içe olduğu bir eğitim modeli olan yaratıcı dramanın ülkemizdeki eğitim sisteminde yer alması ise 1980’lere dayanıyor. İlk yıllarda çok rağbet görmemesine rağmen süreç içersinde  büyük emekler verilerek sürdürülen çalışmalarla günümüze kadar büyüyerek ve değeri daha çok anlaşılarak geldi. Artık günümüzde yaratıcı drama dersleri eğitimde önemli bir rol oynuyor.

 DRAMANIN ORTAYA ÇIKIŞI

Eski Yunanca’da ‘yaşamak’ anlamında kullanılan ‘drama’,19.Y.Y. ilk defa kullanılmaya başladı ve süreç içersinde eğitim sistemi içerisinde de yer almaya başladı.

Çocuğun kişilik, beden ve zeka gelişimine olumlu etki sağlayan yaratıcı drama, eğitimde ‘yaparak/yaşayarak öğrenme’ anlamında yapılan etkinliklerle çocuklar tarafından kısa sürede oldukça sevilen bir çalışma haline geldi.

Ders gibi algılanmakla birlikte çocuklar için drama bir ders değildir. Bir ekip çalışmasının oyun ile pekiştirilmesi şeklince çocuğun mutlu, huzurlu ve gözlem ila kalıcı hakle getirilme çalışmasıdır yoksa elde kağıt kalem notlar alarak teorik bir ders değil bir uygulama çalışmasıdır denilebilir.

 ÇOCUĞUN KENDİNİ KEŞİF YOLUNDA BELİRLEYİCİ BİR ETKİNLİK


Günümüzde gelişen teknolojiyle çocukların sosyal hayattan uzaklaşması fazlasıyla rastlanan bir durum oldu. Bu bağlamda uzmanlar çocuğun eğitimde sosyalleşmesini vurgulamak için yaratıcı drama derslerine önem verilmesi gerektiğini belirtiyor. Her yaş grubuna uygun etkinlikleri olan yaratıcı drama; konsantrasyon, sosyalleşme, hafıza, karar verme ve özgüven sağlıyor. Çocuklar yaratıcı drama derslerindeki etkinliklerle kendilerini daha iyi keşfetmekte imkânı buluyor.

AİLEYLE İÇİ İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRİYOR

Yaratıcı dramanın tüm yaşa gruplarına fakat özellikle okul öncesinde çok büyük etkileri olduğu bir gerçektir. Drama çalışmaları çocuğun eğitimdeki başarısını olumlu etkiler. Bu sayede iletişim, özgüven ve konsantrasyon konusunda sorunu yaşamayan çocuklar, kendini daha iyi ifade ederek derslere adapte olabiliyor. Gruplar şeklinde  yapılan oyunlarla grup içi iletişime katkı sağlanmaktadır. Sadece bu değil elbette anne ve babasını sınırlı zamanda görebilen çocuklar zaman zaman sorun yaşayabilmektedirler. Drama sayesinde aile içi iletişimin olumlu şekillenmesine de yardımcı olmaktadır.

 Yaratıcı Dramanın çocuğun gelişimine şu katkıları oluşturması beklenmektedir.

 • Hayal gücünü geliştirir.
 • Karar verme becerisini geliştirir.
 • Özgüveni geliştirir, kendisini ve duygularını ifade etmesine katkı sağlar.
 • İletişim becerisini geliştirir.
 • Sosyal farkındalık kazandırır.
 • Empati becerisi oluşturur.
 • Topluluk içerisindeki iletişim becerisini geliştirir.
 • Karşılaştığı problemleri çözme yeteneğine katkı sunar.
 • Bağımsız düşünmesini geliştirir.
 • Farklılıklara, farklı kişilik ve kültürlere saygı duymayı öğretir.
 • Estetik yaşam biçimi kazandırır.

Elbette sadece bunlarla sınırlı değil ilk çırpıdan akla gelenler bunlar.

Gelin tanışma dersimize çocuğumuzu getirin hep birlikte farklı bakış açısı kazanalım.

İlk tanışma dersleri Nar Sanat’ta ÜCRETSİZDİR.