Sizler için Dramada yeni yaş gruplarımız açıldı ve açılmaya devam ediyor.

4-6 yaş drama

7-9 yaş drama

10-13 yaş drama

13+ yaş drama

Yaratıcı Drama sadece elbette okul öncesi çocuklar için kullanılmamaktadır. Fakat en büyük faydayı elbette okul öncesi çocuklarımız görmektedir.

Drama çalışmaları ile çocukların iletişim becerisine, özgüven, karar verme yönlerine katkı sağlanılmaktadır.

TİYATRO OLMAMAKLA BİRLİKTE İÇ İÇE GEÇMİŞTİR.


Oyun ve tiyatronun iç içe olduğu bir eğitim modeli olan yaratıcı dramanın ülkemizdeki eğitim sisteminde yer alması ise 1980’lere dayanıyor. İlk yıllarda çok rağbet görmemesine rağmen süreç içersinde  büyük emekler verilerek sürdürülen çalışmalarla günümüze kadar büyüyerek ve değeri daha çok anlaşılarak geldi. Artık günümüzde yaratıcı drama dersleri eğitimde önemli bir rol oynuyor.

 DRAMANIN ORTAYA ÇIKIŞI

Eski Yunanca’da ‘yaşamak’ anlamında kullanılan ‘drama’,19.Y.Y. ilk defa kullanılmaya başladı ve süreç içersinde eğitim sistemi içerisinde de yer almaya başladı.

Çocuğun kişilik, beden ve zeka gelişimine olumlu etki sağlayan yaratıcı drama, eğitimde ‘yaparak/yaşayarak öğrenme’ anlamında yapılan etkinliklerle çocuklar tarafından kısa sürede oldukça sevilen bir çalışma haline geldi.

Ders gibi algılanmakla birlikte çocuklar için drama bir ders değildir. Bir ekip çalışmasının oyun ile pekiştirilmesi şeklince çocuğun mutlu, huzurlu ve gözlem ila kalıcı hakle getirilme çalışmasıdır yoksa elde kağıt kalem notlar alarak teorik bir ders değil bir uygulama çalışmasıdır denilebilir.

 ÇOCUĞUN KENDİNİ KEŞİF YOLUNDA BELİRLEYİCİ BİR ETKİNLİK


Günümüzde gelişen teknolojiyle çocukların sosyal hayattan uzaklaşması fazlasıyla rastlanan bir durum oldu. Bu bağlamda uzmanlar çocuğun eğitimde sosyalleşmesini vurgulamak için yaratıcı drama derslerine önem verilmesi gerektiğini belirtiyor. Her yaş grubuna uygun etkinlikleri olan yaratıcı drama; konsantrasyon, sosyalleşme, hafıza, karar verme ve özgüven sağlıyor. Çocuklar yaratıcı drama derslerindeki etkinliklerle kendilerini daha iyi keşfetmekte imkânı buluyor.

AİLEYLE İÇİ İLETİŞİMİ GÜÇLENDİRİYOR

Yaratıcı dramanın tüm yaşa gruplarına fakat özellikle okul öncesinde çok büyük etkileri olduğu bir gerçektir. Drama çalışmaları çocuğun eğitimdeki başarısını olumlu etkiler. Bu sayede iletişim, özgüven ve konsantrasyon konusunda sorunu yaşamayan çocuklar, kendini daha iyi ifade ederek derslere adapte olabiliyor. Gruplar şeklinde  yapılan oyunlarla grup içi iletişime katkı sağlanmaktadır. Sadece bu değil elbette anne ve babasını sınırlı zamanda görebilen çocuklar zaman zaman sorun yaşayabilmektedirler. Drama sayesinde aile içi iletişimin olumlu şekillenmesine de yardımcı olmaktadır.

 Yaratıcı Dramanın çocuğun gelişimine şu katkıları oluşturması beklenmektedir.

 • Hayal gücünü geliştirir.
 • Karar verme becerisini geliştirir.
 • Özgüveni geliştirir, kendisini ve duygularını ifade etmesine katkı sağlar.
 • İletişim becerisini geliştirir.
 • Sosyal farkındalık kazandırır.
 • Empati becerisi oluşturur.
 • Topluluk içerisindeki iletişim becerisini geliştirir.
 • Karşılaştığı problemleri çözme yeteneğine katkı sunar.
 • Bağımsız düşünmesini geliştirir.
 • Farklılıklara, farklı kişilik ve kültürlere saygı duymayı öğretir.
 • Estetik yaşam biçimi kazandırır.

Elbette sadece bunlarla sınırlı değil ilk çırpıdan akla gelenler bunlar.

Gelin tanışma dersimize çocuğumuzu getirin hep birlikte farklı bakış açısı kazanalım.

İlk tanışma dersleri Nar Sanat’ta ÜCRETSİZDİR.

Pek çok kişi gerek müzik eğitimi almak veya gerekse stres atmak için neleri deneyimleyeceğini bilememektedir. Özellikle artık Gençlerin bir kısmı davul/Bateri çalma arzusunda olabilmektedir. 5 yaşından başlayarak çok rahat Bateri/Davul dersi alabilir ve öğrenebilirsiniz. Nar Sanat Kursu olarak  her yaş için birebir özel ders verilmektedir.

 

 

Ücretsiz olarak tanışma dersleri için kurumumuzu 09:00/21:00 saatleri arasında arayabilirsiniz. Gelin bateri hakkında sormak istediğiniz ne varsa cevaplayalım kayıt olmak zorunda değilsiniz kendinize veya çocuğunuz konu hakkında ilk elden bilgilendirmek için buradayız.

Not: Öğrencilerimiz bateri dersliğini boş olduğu zamanlarda hiçbir bedel ödemeden istedikleri kadar kullanabilmektedir.

Sizlere bateri/Davul dersleri konusunda da genel bazı bilgiler vermek isteriz.

Bateri Nedir?

Bateri olarak bilinen bir diğer adına davul olarak bilinen bir müzik aletidir.  Bateriyi oluşturan birkaç aleti şu şekilde sıralayabiliriz. Davullar ve ziller başta olmak üzere vurmalı prek çok müzik aletini içinde barındırır. Şarkılarda ritim tutmaya yarar. Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Türkçede “bateri” yerine “davul”, “davul seti” ve “davul kiti” terimleri de kullanılır.

En basit haliyle Davul/Bateri setinde neler var?

 • Bir çift Baget veya baget süpürge
 • Tabure
 • Tom 1 (high tom)
 • Tom 2 (mid tom)
 • Floor tom3 (low tom)
 • Trampet (snare)
 • Kick davul (cross, kick, bass drum)
 • Kick Pedalı
 • Zil takımı (crash, hi-hat, ride)
 • Hihat Ride Zil Sehpaları

Akustik Bateri Neye denir?

Dijital nitelikleri olmayan bilinen klasik davul/Bateri ekipmanının tamamıdır. Akustik davul ahşap veri metal kısımlardan ve zillerden oluşan formudur. Kasnaklarda gerçek deriler vardır ve bagetlerle vurulduğunda akustik olarak duyarız. Sesini kısıp açmak mümkün değildir. Ancak çalış sertliği yani tuşe ile davulun sesinde değişiklik yapabiliriz. Ama eğer evde çalarsanız muhtemelen yan komşunuz sizden şikayetçi olacaktır.

Elektronik Bateri Nedir?

Günümüzde başta çalışmalar olmak üzere pek çok yerde de elektronik bateriler kullanılmaktadır. Örnek verecek olursak evinizde davul çalışmak pek çok kimseyi rahatsız edeceği için kulaklıklarla veya sesini ayarlayabileceğiniz elektronik davullarla çalışma yapabileceğiniz gibi ses şiddetinde istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz. Bu bateriler de pad’lar vardır ve bagetle vurulduğunda sesleri elektronik olarak sentezleyerek kulaklık veya kolonlara verirler.

En iyi Bateri Markaları

Bir çok davul markası yıllardır hizmet veriyor. Bir baterinin iyi olması bir çok konuya bağlıydı. İyi akord tutması, parçalarının kullanışlı ve kaliteli olması vs gibi bir çok konu ile ilgilidir. Elbette bu liste tamamen kişinin kendi istek , arzu ve bütçesine bağlı olarak değişecektir. Fakat genel kabul görmüş sıralamayı şu şekilde yapabiliriz.

 • DW Drums
 • Gretsch
 • Tama
 • Jimbao
 • Sonor
 • Pearl
 • Yamaha (elektronik davul)
 • Roland (elektronik davul)

Bateri / Davul akordu nasıl yapılır?

Bir çok enstrüman gibi bateri de uyum içerisinde çalınması için akord edilmelidir. İsterseniz tunner dan veya isterseniz bir davul akord aleti ile bunu yapabilirsiniz. Tama tension watch aleti ile derinin gerginliğini (tansiyonunu) ölçerek davulunuzun şarkı içinde ve kendi içinde uyumlu olmasını sağlayabilirsiniz.kord yapılabilir.

Dijital/elektronik bateri/davullarda ise anfi aracılığıyla doğru sesi ölçerek

Çocuğunuzla birlikte drama yapmak ve uygulamalı olarak paylaşımınızın nasıl artıp büyüdüğünü göreceksiniz. Aile içi iletişiminizin yükseldiğini görmek istiyorsanız EBEVEYN VE ÇOCUK DRAMA ATÖLYELERİMİZE bekliyoruz.

Sadece çocukları değil ebeveynleri de oyunlarımıza dahil edip, hep birlikte biraz da çocukluğumuza dönüp iletişim ve ilişkilerinizi pekiştirmek istiyorsanız bekliyoruz. Ailecek oyunlarımızı paylaşalım hadi gelin…

Unutmadan sadece çocuklarımızla eğlenip oyun oynamayacağız sizleri dramaya bir adım daha yaklaştıracak ve drama hakkında da bilgiler verecek şekilde küçük bir söyleşi de yapacağız. Hadi bekliyoruz.

Sınırlı kontenjan bulunan atölyemizde yer alabilmek için lütfen rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın

Not: Atölyemiz Pazar günleridir.

Ön kayıt ve detaylı bilgi için:  0212 570 80 68

 

Pandemiden çıktınız.  Evde sizler ve çocuklarınız da sıkıntılı günler geçirdiniz. Yetmezmiş gibi havalar aniden soğudu! Çocuklarınızla birlikte eğlenceli çalışmalar mı yapmak istiyorsunuz?

Tüm bunları da düşünerek Pazar günleri  Nar Sanat olarak sizleri Aile Çocuk Resim atölyelerimize bekliyoruz.

Nar Sanat Eğitim Kursu’nda Resim eğitmenlerimiz Sena GÖKÇEOĞLU ve Asiye YÜCE yönetimindeki Aile – çocuk resim atölyemizde çocuğunuzla birlikte keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sınırlı kontenjan bulunan atölyemizde yer alabilmek için lütfen rezervasyon yaptırmayı sakın unutmayın

Not: Atölyelerimiz Pazar günleri bir saat şeklindedir.

Ön kayıt ve detaylı bilgi için: 0212 570 80 68

Sokrates’in söylediği gibi «BİLDİĞİM BİRŞEY VARSA O DA  HİÇBİRŞEY BİLMEDİĞİMDİR» cümlesinden yola çıkarak sizlere ücretsiz olarak felsefe akademisi hazırladık.

 

Her hafta Cuma akşamları saat :20:00 de başlayan akademiğimize ÜCRETSİZ olarak katılabilirsiniz. Kişi sayısı sınırlı olacağından dolayı ücretsiz olarak kayıt yaptırabilirsiniz. Bunun için LÜTFEN İLETİŞİM BİLGİSİ İÇİN TIKLAYINIZ.

 • Atölyemizin Modaratörlüğünü 2001 Hacettepe Üniversitesi Felsefe bölümü mezunu Sayın Erhan TAŞ Yapacaktır.

BU HAFTAKİ İÇERİK:

 • Felsefeyi Tanıma
 • Felsefe-Düşünme-Dil İlişkisi
 • Felsefe Okuma Yazma
 • Felsefenin Konuları Ve Problemleri
 • Ö. 6. Yy – M.S 2.Yy Felsefesi
 • S. 2. Yy – Ms. 15. Yy Felsefesi
 • Yy – 17. Yy Felsefesi
 • Yy – 19. Yy Felsefesi
 • Yy Felsefesi

SÜRECİN İLERLEYİŞİ

Katılımcılar için zaman zaman anlatılar, zaman zamanda Moderatörün yönlendirmeleri ile soru cevap şeklinde ilerleyip felsefe ile keyifli vakit geçirilmesi sağlanacaktır.

 Bekleriz…

 

                                                 

 

İster; profesyonel olarak oyuncu olmak ve deneyim kazanmak isteyin, isterseniz Maslow’un ihtiyaç hiyerarşisindeki söylemi gibi; kendinizi gerçekleştirmek için hobi amaçlı olarak tiyatro yapmak isteyin her iki durumda da ciddi bir tiyatro eğitiminden geçmek gerekir.

Elbette ki tiyatro / sahne eğitimi her koşulda sadece sahnede oynayarak olmaz. Gerek teknik ve gerekse yeterli deneyim ve bilgi birikimine sahip eğitmenlerle gerçekleşecek bir eğitimden geçmeniz gerekli.
Elbette amatörce işler yapmakta işinizi görebilir. Elbette  zaman ayıyorsunuz o zaman elden geldiğince en doğru kurumu ve eğitmenleri seçmek kendinize değer verdiğinizin de bir göstergesi olacaktır.
Nar Sanat yıllardır tüm branşlarda olduğu gibi, çocuk tiyatro eğitimlerinin yanı sıra yetişkinler içinde tiyatro eğitimleri vermekte.

Örneklerini youtube.com üzerinden görebileceğiniz gibi (Lütfen Tıklayınız ) hiçbir deneyimi ve bilgisi olmayan fakat alınan eğitim sonucunda “Sahnenin Tozunu yutmaya” aday oyuncunlar haline gelebilirsiniz. Bizi arayın tanışalım. Tanışma dersleri için herhangi bir bedel ödemiyorsunuz. Tanışmadan sonra karar verebilirsiniz.

İletişim :0212 57080 68/ 530 880 71 80

Adres için TIKLAYINIZ.

 

 

 

Bale, gösteri sanatının dallarından biri olup genellikle müzik eşliğinde, dekor ve sahne giysileriyle gerçekleştirilen estetik ve son derece titiz bir danstır.

Bir bale dans müzik ve tasarımla dramatik bir öykü anlatabilir veya hiç bir öykü olmadan sadece müziğin dans aracılığıyla bir yorumu biçiminde sunulabilir.

Bugünkü balenin temelleri Rönesans dönemine dayanmaktadır. Bale ilk olarak İtalya’da görülmektedir. Mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerindeki dans adımları balenin günümüze gelene kadarki sürecin ilk adımlarıdır.

Fransa’da Henry IV tarafından desteklenen bale tüm Avrupa’ya, oradan da 16. ve 17.yüzyılın sonlarında da Danimarka ve Isveç’e kadar yayılmıştır.

Balenin altın çağı olarak niteleyebileceğimiz dönemi Louis XIX döneminde başlamıştır. Fransızlar ve Rusların bale sanatının gelişmesinde dansçılık, bestecilik ve koreografi alanında çok büyük katkıları olmuştur.

Bugün sahnede gördüğümüz bale sanatı George Noverre’nin koyduğu kurallar üzerine kurulmuştur.

 

 

Bale Okulumuz Hakkında : Bakırköy’de bulunan Nar Sanat Eğitim Kursumuzda bulunan dersliklerimizde yaş ve eğitim seviyelerine göre pandemi süreci sebebi ile en fazla 6-7 çocuktan oluşmaktadır. Ders süresi haftada bir gün 2 ders saati şeklinde gerçekleşmektedir.(Çocukların dikkat toplama süreleri ve bedensel yapabilirlikleri düşünülerek 30 dakika ders 15 dakika ara şeklindedir). Başlangıç yaşı olarak her ne kadar çocuğun kişisel ve bedensel gelişimi göz önüne alınıyorsa da genel olarak ülkemizde 4 yaş ideal kabul edilmektedir.

Yönetmeliklerde belirtilen eğitim sonunda başarılı oldukları taktirde Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan “M.E.B. Kurs Bitirme Sertifikası” alırlar. Nar Sanat Eğitim Kursu’ndan aldıkları sertifikanın sağladığı imkan ile bale öğretmenliği yetkisiyle üniversite de öğretim gördükleri branşları dışında ikinci bir meslek daha edinmiş olurlar.

Çocuk Bale Eğitimi için ÖN KAYIT formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Dans kavramı; tüm vücudun bir müzik ritmi eşliğinde estetikle birlikte çalıştırılabildiği bir geleneksanat, bir tedavi şekli veya sadece bir ifade şekli olabilir.

Dans insanlık tarihinin ilk sanat eylemidir. İnsanlar, müzik, resim, şiir ya da tiyatrodan önce; dansla ifade gücünü yakaladılar. Dansın akademik anlamda bir sanat oluşu yani eğlence ve ayinlerde halk tarafından bire bir yapılan bir eylem olmanın yanında, bir de “seyirlik” biçim kazanması oldukça geç bir döneme rastlar. XIV. Louis döneminde Fransa’da, ilk kez sözden arınmış, hareket diline dönüşmüş bir tiyatro olarak icra edildi.

Bir sanat olarak dans, yaklaşık 4000 yıllık geçmişi içinde çok hızlı bir gelişim gösterdi. Bale, modern bale, neo-klâsik bale, modern dans, çağdaş dans, dans tiyatrosu, video-dans, yeni dans, postmodern dans gibi çok çeşitli kollarda; unutulmaz yapıtlar, unutulmaz yıldızlar ortaya çıktı. Bugün artık, türler ve öğretiler iç içe girmiş durumda.

Ülkemizdeki Covid 19 salgını ile beraber hepimiz çok zor zamanlar geçirdik. Normalleşme süreci ile beraber salgından öncesine nazaran biraz daha fazla sosyalleşmeye ihtiyacımız var. İçsel buhranlarımızdan sıyrılmaya, psikolojik olarak toparlanmaya ve rahatlamaya, hem bireysel hem de ailelerimizle, sevdiklerimizle farklı aktiviteler ve öğrenimler elde etmeye ihtiyaç duyuyoruz.

 

 

Özellikle çocuklarda bu pandemi süreci yetişkinlere nazaran daha zor çünkü hem zihinsel hem bedensel rahatlama yerleri olan sokaklar, kurumlar, spor merkezleri, eğitim merkezleri bu süreçte kısıta tabi tutuldu ve evlerden çıkamaz, gerekli deşarjı gerçekleştiremez oldular.

Bakırköy Nar Sanat Eğitim Kursu olarak bu düşünce minvalinde çeşitli dans kursları ile sizlerle bir araya gelmek ve keyifli vakit geçirmek istiyoruz.

Bakırköy Nar Sanat Eğitim Kursu ‘nda derslerimiz  vücut esnetme ,ısınma ve kondisyon hareketleriyle başlayıp, teknik ve ritmik hareketler in ardından dans koreografisiyle devam etmektedir.

 

Çocuklarımızın bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişimine katkıda bulunan dans eğitimimiz, çocuğumuzun doğru duruş, hareket bilgisi ve müzik kulağının gelişimini de etkilemektedir. Çocukların yaşları göz önüne alınarak haftanın değişik günlerinde farklı saatler de yapılmaktadır.  Çocuklarımız tüm yukarıda sayılan dans hareketlerinin yanı sıra  sosyalleşme konusunda da farkındalığa sahip olmaktadırlar. Derslerimizin yanı sıra çocuklarımız sene sonunda etkinliklere çıkmakta bunun yanı sıra da zaman zaman TV. Programlarına da konuk olabilmektedirler.

 Derslerimiz : Bakırköy Nar Sanat Eğitim Kursu’nda eğitimimiz haftada birgün 2 ders saati şeklinde olup çocuklarımız kendi yaş grupları içersinde değerlendirilmektedir. Talepler doğrultusunda hafta sonu ve hafta içi eğitimler mümkündür.

Çocuk Dans Eğitimi için ÖN KAYIT formunu doldurabilirsiniz.

 

 

Ağır bir pandemi sürecinden sonra hayat normalleşti gibi görünmekle birlikte biz yetişkinler dahi normalleşememişken çocuklarımızın hemen normalleşmeye adapte olmasını beklememiz çok iyi niyetli bir düşünce olarak görülebilir.

Bir buçuk yılı aşkın bir süredir eve hapsolan, sosyalleşme sürecini yaşayamayan ve hatta parka dahi çıkamayan çocuklarımız daha tepkili, daha içe kapanık hale gelebilir. Virüsün toplumsal yaşamda yarattığı değişimler ne yazık ki, çocuklar üzerinde ciddi ve yıkıcı etkiler bırakabiliyor.

Okulların kapanması çocukların eğitimini elbette ki olumsuz etkiliyor. Ancak okullar çocuklar için sadece birer eğitim yuvası değil. Aynı zamanda sosyalleşme, duygusal gelişim ve bazı çocuklar için de sorunlu ailelerinden kaçış imkanı sunuyor.

İngiltere’deki Kraliyet Pediatri ve Çocuk Sağlığı Koleji’nden Prof. Russell Viner, yaptığı bir sunumda “Okulları kapadığımızda çocukların hayatını da kapıyoruz” ifadelerini kullandı. Prof. Viner pandeminin çocuklara izolasyondan uyku problemine, yalnızlıktan fiziksel aktivite eksikliğine kadar çeşitli zararlar verdiğini söyledi.

Pandemi boyunca çocukları etkileyen tek olay elbette okulların kapanması değildi. Ailelerin karşı karşıya kaldığı stres, artan işsizlik, finansal belirsizlik ve sokağa çıkma kısıtlamaları hanelerde gergin anlar yaşanmasına neden oldu.

 

 

Çocuklar; COVID-19 salgınının mağdurları gibi görünmeseler de salgının en büyük mağduru olma tehlikesi ile karşı karşıyalar. COVID-19 salgını, çocukların sağlığı üzerinde, en azından bugüne kadar, büyük bir etki yaratmasa da kriz, çocukların esenliğini ciddi ölçüde etkiliyor. Her yaştan ve tüm ülkelerden çocuklar, krizin sosyo-ekonomik etkilerine maruz kalmakta ve bazı durumlarda, yarardan çok zarar veren, hafifletici tedbirlerden etkilenmekteler. COVID-19, evrensel bir kriz ve bu krizin bazı çocuklar üzerindeki etkileri ömür boyu sürecek.

Çocuklar, yetişkinlere kıyasla kendi gelişimsel, sosyal-duygusal, ruhsal ve davranışsal gereksinimlerini bağımsız bir şekilde karşılayabilecekleri kaynaklara erişim konusunda deneyim ve beceri eksiklikleri yaşadıklarından pandemi ve doğal afet gibi travmatik olaylardan önemli ölçüde etkilenen grupların başında gelmektedir.

 

Çocukların yetişkinlere kıyasla çevresel risklere karşı görece savunmasız oldukları bilinmekte, yetişkinlikteki fiziksel  ve zihinsel sağlık yaşamın ilk yıllarındaki deneyimler ile ilişkilendirilmektedir. Bu bağlamda, tüm dünyayı etkisi altına alan salgın gibi “acil” durumlarda yaşanabilecek sorunları etkili bir şekilde ele almak ve bu yaşantıların kaygı ve korku gibi özellikle çocukların psikososyal gelişimleri üzerindeki uzun dönemli olumsuz etkilerinden kaçınmak için büyük çaba sarf etmek gerekmektedir (Wang, Zhang, Zhao, Zhang ve Jiang, 2020).

Özellikle karantina ve/veya ev ortamında sosyal mesafeyi koruma ve izolasyon gibi uygulamaların başta çocuklar olmak üzere toplumsal psikososyal sağlık durumuna ilişkin uzun dönemli etkilerinin nicel ve nitel göstergelerle ortaya konulmasında yarar vardır. Pandemi sürecinde genel olarak anne babalar için iş ve ev yaşantısı arasındaki sınırların tamamen ya da kısmen bozulmasına ek olarak formal eğitim yaşantısındaki çocukların uzaktan eğitim yoluyla ev ortamında öğrenimlerine devam etmek durumunda kalmaları aile içinde yeni düzenlemelerin yapılmasını gerekli kılmakta, gerek anne babalar gerek çocukları açısından dengeli ve sürdürülebilir bir yaklaşımın izlenmesi ise güçleşmektedir. Buna ek olarak, aile yapısı ve özellikle aile içi şiddet, ihmal ve istismar yaşantıları gibi bireyin psikososyal iyilik hali üzerinde doğrudan olumsuz ve kalıcı izler bırakabilen farklı değişkenler de söz konusu olabilmektedir.

Dolayısıyla pandemi gibi nedenlerle belirsiz bir süre kadar ev izolasyonunu gerektiren durumlar için oluşturulan acil eylem planlarına psikososyal destek hizmetlerinin de dâhil edilmesi, bu hizmetlerin farklı meslek gruplarının işbirliği ile ailelerin ekolojik özelliklerine göre yapılandırılması son derece önemlidir.

Yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular ışığında, aile ve çocukların psikososyal iyilik hallerinin sağlanması ve stres başta olmak üzere sağlıklı bir psikososyal gelişime yönelik çeşitli tehdit unsurlarının etkilerinin olabildiğince azaltılması amacıyla özellikle ruh sağlığı alanında çalışan profesyoneller başta olmak üzere, çocuk gelişimi, eğitim ve sağlık alanında çalışan diğer uzmanlara önemli görevler düşeceği öngörülmektedir.

 

Elbette gerek resmi kurumlar gerekse ilgili özel kurum ve kuruluşlar bu yönde çalışma ve araştırma yaparlarken ebeveyerinde gerekli önlemleri almaları çocuğun bir anlamda kaybedilen sürecin zararlarını minimuma indirmesi için imkanlar ölçüsünde çocuklara ilgi alanları çerçevesinde bir hobiye yönlendirmeleri çocuk gelişimi ve sosyalleşmeleri adına uygun olacak ruhsal durumlarının daha hızlı normalleşmesine yardımcı olacaktır.

 

Özellikle 4-13 yaş aralığının daha fazla etkileneceği de bilinen bir gerçektir.

Pek çok sanat dalında eğitimler veren kurumumuz bu konuda da elinden gelen çabayı göstermekte olup çocuklarımızın psikososyal gelişimlerine katkı sunmak amacıyla birysel müzik eğitimlerinin yanı sıra minimum rakamlarla en üst seviyede tedbirlerini alarak çocuk drama konusunda da tüm bu etkileri minimize etmek amacıyla aşağıdaki şekilde Çocuk Drama derslerine başlayacaktır.

 

4-6 Yaş……………………Cumartesi 15:30

7-9 Yaş……………………Cumartesi   11:00

10-13 Yaş…………………Pazar          16:00

Arzu ettiğiniz taktirde kurumumuzu ziyaret eder tanışmak için ücretsiz olarak dersimize katılıp ardından karar verebilirsiniz.

İyi güzel ve sağlıklı günler dileğimizle.

İletişim : 0212 570 80 68

Derleyip yazan Drama Eğitmeni : Mehtap DÖRTKÖŞE

Yaratıcı Drama Eğitimi için ÖN KAYIT formunu doldurabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynaklar:

http://www.Unicef.org (https://www.unicef.org/turkey/media/9881/file/COVID-19%20D%C3%B6neminin%20%C3%87ocuklar%20%C3%9Czerindeki%20Etkilerine%20%C4%B0li%C5%9Fkin%20Politika%20Notu.pdf)  Politika Notu: Covid-19 Salgının çocuklar üzerğne Etkisi  -15 Nisan 2020

 

– Gözde AKOĞLU, Doç. Dr. , B. Tuğba KARAASLAN, Doç. Dr.

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölümü İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dergisi 2020; 5(2): 99-103 Erişim :   17.05.2020

*Yaratıcı Drama Yazılar Prof. Dr. Ġnci San Pegem A **Sınıfta Demokrasi Doç. Dr. Ali ġĠMġEK Ankara 2000 ***HALKLA ĠLĠġKĠLER VE ĠLETĠġĠM Yazar Doç.Dr. Mustafa ÖZODAġIK, Yrd.Doç.Dr. F. Seçil BANAR T.C. ANADOLU ÜNĠVERSĠTESĠ YAYINI NO: 2682 , AÇIKÖĞRETĠM FAKÜLTESĠ YAYINI NO: 1648

 

Yoğun pandemi yasakları hepimizi evlere hapsetti. Özellikle çocuklarımızın hareket yeteneğini azalttı. Bu durum sadece kilo sorunu değil çocuklarımızı; Bedensel sorunların yanı sırada psikolojik olarak etkiledi.

Tüm bu sorunlardan kurtulmak ve daha sağlıklı bir nesil için hem sanatın hem de hareketliliğin çocuklarımıza daha sağlıklı günler getireceğinin bizlerde sizler gibi farkındayız. Bunun için çocuklarımızın enerjisinin boşaltması ve  büyüme süreçlerinde sosyalleşmenin yanı sıra sağlıklarına kavuşmaları için kurumumuzda pek çok sanatsal ve sosyal dersler bulunmakta.

Aktif çocuklarımız veya sosyalleşme, enerji atma ve mutlu olmalarını sağlamak için çocuklarımızı dans kursuna davet ediyoruz.

Yapılan araştırmalar sanatla büyüyen çocukların hem akademik hem de sosyal hayatlarında başarılı olduğunu ortaya koyuyor. Tüm sanat dallarının yanı sıra dans dersleri için lütfen iletişime geçin.

ÇOCUK / GENÇ DANS sınıfımıza katılan öğrencilerimiz; sosyalleşip arkadaş edinirken, hem vücutları forma girecek hem de esneklik kazanacak. Bu derslere katılan öğrencilerin kendilerine olan güvenlerinin de artacağını ve yaratıcılıklarının gelişeceğini belirtmekte fayda var.

Çocuk/Genç yaş grupları

4-6…………      yaş grubu

7-9…………      yaş grubu

10-12……….     yaş grubu

13-15……..       yaş grubu

15+

Dans Türkleri (Talebe göre açılacaklardır)

 • Streetjaz
 • Hip-hop
 • Moderndans

Haftada 1 gün 2 ders saati şeklinde gerçekleşecek kurslarımız hakkında detaylı bilgi ve ön kayıt için 0212 570 80 68’i arayabilirsiniz.

17.08.2021 saat/14.00 ücretsiz tanışma dersi

 

Siz veya çocuğunuz piyano kursuna başladı ve piyano almanız gerekiyor. Dijital piyanodan öte olanaklarınız el veriyorsa Akustik (Elektrikli olmayan) almaya karar verdiniz peki bu durumda “ne yapmanız, nasıl bir piyano almanız ve nasıl bir ortamda tutmalısınız ?”gibi sorulardan başlayan pek çok soru aklınıza gelecektir.
Bizde bu soruları daha derli toplu olarak cevaplamaya çalışıp sizlere kaynak oluşturmaya çalışalım.
Akustik piyano seçerken marka ve model hayranlığına düşmeden dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlar sırasıyla mekanizma ile ses tahtası, tuşe ağırlığı, piyanonun kullanılacağı alanın büyüklüğü, piyanonun sesi gibi bazı özelliklere dikkat etmeniz gerekir.

Eğer akustik piyano seçimi yapma aşamasındaysanız mutlaka bu haberimizi dikkatlice okumanızı tavsiye ediyoruz.
İşte dikkat etmeniz gereken noktalar ve detayları:
Ses tahtası ve mekanizma
Akustik piyanolarda en önemli noktalardan biri mekanizma ve ses tahtasıdır. Ses tahtalarına rezonans tahtası da denilmektedir.
Mekanizmanın kalitesi ise tuş takımlarını harekete geçiren çekiç ve tellerden oluşur. En iyi mekanizmanın Renner olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. İyi piyanoların çoğunda bu mekanizma kullanılır. Arka rezonans ağacı genellikle ladin ağacından yapılır. Akağaç ve akgürgen ağaçları da içindeki diğer tahta mekanizmada kullanılır.
Tuş ağırlığı
Akustik bir piyano almadan önce aslında karar vermeniz gereken nokta hafif mi yoksa ağır tuşlu bir piyano mu çalmak istediğinizdir.

Piyanonun kullanılacağı odanın büyüklüğü
Piyanonun kullanılacağı odanın büyüklüğüne göre boyutu seçilmelidir. İdeal odalar için kullanılan konsol piyano ölçüleri 110 ve 115 cm olmalıdır. Akustik piyano konulacak oda çok geniş ise 120 – 130 cm’lik bir piyano seçilmelidir.
Odanın genişliği kadar odanın doluluk oranı da mutlaka hesaba katılmalıdır. Biliyoruz ki piyanolarda tel uzunluğu ne kadar uzun olursa o kadar kaliteli bir piyano anlamını taşır. Fakat küçük bir odaya; yüksek bir piyano koymamız bizi rahatsız edecektir. Ses çok yankılanacak, çok yüksek olacak, piyano çınlayacak ve kuru bir ses ortaya çıkacaktır. Yani oda büyüklüğü ile doğru orantıda bir piyano seçmeliyiz. Büyük odalara yüksek piyanolar, küçük odalara alçak piyanolar…

Piyanonun sesi
Bir dikkat etmemiz gereken konu da piyanonun sesi. Çalacağımız ya da öğreneceğimiz müzik türüne göre seçeceğimiz piyanonun sesi farklı olmalıdır. Çoğunlukla caz piyanistleri daha keskin sese sahip piyanoları tercih ederken, klasik müzik piyanistleri daha yoğun ve dolu bir sese sahip piyanoları tercih etmektedirler.

İKİNCİ EL AKUSTİK PİYANO ALMAYI DÜŞÜNÜYORSANIZ AMAN DİKKAT!
Eğer işin mali boyutu sizi zorluyor ve ikinci el bir piyano almak zorundaysanız dikkatli bir araştırma yapmanız şart. Alacağınız piyanonun ne kadar süre kullanıldığı, kullanan kişinin müzik seviyesi, doğru kullanıp kullanmadığı, nasıl bir ortamda muhafaza edildiği ve yapılan bakımlar mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. İyi bakılmamış, telleri oksitlenmiş piyanoda ses kalitesi olumsuz etkilenir.

Kısaca tüm bunlar kafanızı karıştırıyorsa piyanodan anlayan enazından müzik bilgisi olan bir kişiden destek almakta fayda var. Tüm bunlar bir tarafa elbette servis yaygınlığına da dikkat etmeyi lütfen unutmayınız.
Peki, biz nasıl Piyano Dersi veriyoruz:
Özel Nar Sanat Eğitim kursu, alanında uzman eğitmenleriyle 12 yıldır sanatın hemen hemen tüm alanlarında faaliyet göstermekte ve öğrencilerine sanat sevgisini aşılamayı ve sanat duygusunu geliştirmeyi hedeflemektedir.
Sizde hem kendiniz hem de çocuklarınız için kursumuzda yer alan müzik, görsel sanatlar, sahne sanatları ve dans derslerinden birini seçebilir, hayatınıza sanatı sokarak daha da renkli bir hale getirebilirsiniz.
Özellikle piyano derslerimiz 4 buçuk yaşından itibaren (büyük ve küçük kasların motor gelişimini tamamlamış olan) tüm yaş gruplarında yapılabilmektedir.
Kursumuzda piyano dersi almaya başladığınız andan itibaren haftada bir gün 45 dakika birebir özel ders, haftada bir gün de grup dersi şeklinde solfej yani nota bilgisi derslerimize katılım sağladığınız bir program size sunulacaktır.
Piyano derslerimiz hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve ücretsiz tanışma derslerimizden yararlanmak için TIKLAYIN…

Not: Elbette ki piyanoyu daha iyi öğrenebilmek, daha iyi ilerleyebilmek ve pekiştirebilmek için mutlaka bol bol pratik yapmanız gerekiyor. İlk zamanlarda bunun için illa bir piyano almanız şart değil. Ders aldığınız sürece müsait olduğunuzda kurumumuzu arayarak sınıflarımızın durumunu sorup boş derslik ve piyano olduğu sürece kurumumuzda sizleri misafir edebiliriz.
Kurumumuz Hafta sonlarıda dahil hergün sabah ; 09:00-akşam; 21:00 saatlerinde açık ve hizmet vermektedir.

Pandemi kaynaklı kapanmaların sonuna doğru hızla gidiyoruz.

Biliyoruz ki siz ve çocuklarımızla birlikte evlerimize hapsolduk. Bu gerek velileri gerekse çocuklarımızı çok yoğun şekilde etkiledi. Büyükleri dahi bu kadar etkileyen pandemi elbette ki çocuklarımızı daha çok etkiliyor.

Oluşan baskı ve depresyondan kaçmanın en ideal yöntemlerden biride bir uğraş , hobi edinmek bu bağlamda Nar Sanat artık sizlerin hizmetinde. 12 yıllık birikim ve tecrübe ile sanatın tüm dallarında sizler için hazır.

Yetkin eğitmenler ile düzenli bir eğitim almak veya çocuklarımıza sanat dersi aldırmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey telefonla randevu almanız.

Tanışma dersine katılarak gerek kurumumuzu, gerekse eğitim yöntem ve şekillerini öğrenebilirsiniz. Misafirimiz olmak için 0212 570 80 68 veya 0530 80 71 80  nolu telefonlarımızı aramak için lütfen tereddüt etmeyiniz.

ÖZEL DERSLERİMİZ (Müzik derslerimizin tamamı birebir özel derstir.)

(Güzel sanatlar Liselerine ve Müzik öğretmenliği hazırlık sınavı ile LCM sınavlarına hazırlık kursları)

 

 

GRUP DERSLER (Grup derslerimizde sayı sınırlaması vardır. Derslerimiz Mini gruplarla yapılmaktadır)

 

Not: Dans dersleri özel olarak da verilebilmektedir.