Yoğun ilgi nedeni ile eser 23 Mart Cumartesi günü saat 20.00’da yeniden sahnelenecek.

MERSİN Devlet Opera ve Balesi (MDOB) sanatçıları tarafından uzun süredir provaları devam eden Georges Bizet’in dünyaca ünlü eseri 2 perdelik ‘Carmen’ operası, kapalı gişe sahneledi.

Kültür Merkezi Sahnesi’nde sahnelenen eseri, MDOB Sanat Yönetmeni ve Müdürü Bengi İspir Özdülger ile yaklaşık 700 sanatsever izledi. Fransız yazar Prosper Merimee’nin aynı adlı romanından operaya uyarlanan eserin librettosunu Henri Meilhac ve Ludoviç Halevy’in yazdığı ‘Carmen’ operasının rejisörlüğünü Haldun Özörten yaptı.

Tütün fabrikasında çalışan güzeller güzeli Carmen ile bir muhafız çavuşu olan Don Jose arasındaki ihtiraslı aşk hikayesinin konu edildiği eserde, başlıca rolleri; Gülden Vurandemir, Ferda Yetişer (Carmen), Bülent Bezdüz, Ali Murat Erengül (Don Jose), Faik Mansuroğlu, Mehmet Ali Tutar (Escamillo), Işıl Azaz, Bengi İspir Özdülger, Serin Saybaşılı (Michaela), Yusuf Ziya Büyükaslan, Serkan Sevinç, K. Erdem Özdemir (Zuniga), Mehmet Erkoç, Hulusi Polat (Morales), Pınar Olgun Güven, Funda Uyanık (Frasquita), Pınar Duygu Çınar, Dilara Köse, Özlem Pamuk (Mercedes), Serkan Karagöz (Le Dancaire) ve Mustafa Özer (Le Remendado) paylaşıyor.

Haldun Özörten; “Muhteşem bir çalıma döneminin arkasından seyircinin çok sevdiği bir Carmen’i sahneye koymanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Gerek gelen tepkiler gerek duyduklarımız Carmen’i çok sevdiği, farklı yorumundan mutlu olduğunu gördük. Nice güzel projelerle Mersin seyircisi ile buluşmaya devam edip sanatseverlere en iyi en kaliteli eserli sunmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

 

2. Kitap Fuarı, 12.10.2018 Cuma günü saat 15.00’te Belediye Kültür Merkezi’nde açılacak. Açılış günü saat 15.00’te Hüseyin Muşmal’ın imza, saat 15.30’da Sinan Yağmur’un imza ve Turgay Güler’in saat 18.00’de imza, saat 19.30’da söyleşi programı gerçekleşecek.

Kitap okumanın önemine değinen Belediye Başkanı Özkan Özgüven: “Bilgi ve kültüre ulaşmak her insanın hedeflediği bir şeydir. Kitaplar bilgi ve kültürün en yoğun olduğu kaynaklardır. Kitaplar insanın en yakın dostlarındandır. Özellikle çocuklarımızın ve gençlerimizin erken yaşlardan itibaren kitap okuma alışkanlığı edinmelerini sağlamalıyız. Çünkü toplumları ileri götüren yegane şey bilgi ve donanımlı çocuklar, gençler yetiştirebilmektir. Onlar bizim geleceğimiz ve onlara gelişimlerine destek olmak bizim en önemli görevimizdir. Belediye olarak eğitimin önemini biliyor ve destek oluyoruz” açıklamasını yaptı.

Özgüven: “Kitap kültürü kazandırmak amacıyla geçen yıl ilkini düzenlediğimiz 1. Kitap Fuarı ile çocuklarımızı, gençlerimizi ve kitapsever vatandaşlarımızı sevdikleri yazar ve yayınevleriyle buluşturduk. 50 bin hemşehrimizin ziyaret ettiği 1. Kitap Fuarı ile şehrimizde bir ilki gerçekleştirerek; 100’ün üzerinde yayınevi, 16 yazar ile yazar okur buluşması, imza, söyleyişi, konferans düzenledik. Bu yıl gerçekleştireceğimiz 2. Kitap Fuarımızda da 100’ün üzerinde yayınevi, 27 yazar ve on binlerce kitabı vatandaşlarımızla bir araya getiriyoruz. 12.10.2018 Cuma günü saat 15.00’te açılışını gerçekleştireceğimiz 2. Kitap Fuarımıza ve akabinde değerli yazarlarımızın imza ve söyleşi programlarına tüm hemşehrilerimiz bekliyoruz” diyerek halka seslendi.

 

Yeni eğitim-öğretim dönemine yaklaşırken, TÜKİD kırtasiye alışverişi konusunda velileri ve öğrencileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

“Merdiven altı olarak adlandırılan, üreticisi ve satıcısı belli olmayan ürünlerden uzak durulmalı” diye belirten Başkan Vecdet F. Şendil, kimliği olan sağlıklı ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı. Verilen mücadeleler sonucu kırtasiye ürünlerinde yüzde 99 oranında güvenilirliğe eriştiklerini de anlattı.

Yaklaşık 18 milyon öğrencinin okula gideceği yeni dönemde aileleri sağlıklı ve güvenilir kırtasiye malzemesi alışverişinin telaşı sardı.

Tüm Kırtasiyeciler Derneği (TÜKİD) Başkanı Vecdet F. Şendil, özellikle merdiven altı olarak adlandırılan, üreticisi ve satıcısı belli olmayan ürünlerin alınmaması gerektiğini söyledi. Şendil, “Çünkü bunlar sağlıksız ürünler. Markasız ürün alarak çocuğunuzun hayatını riske atmayın” dedi.

Yüzde 99’u güvenli
Sağlıklı ürün konusunda yıllardır verdikleri mücadelenin sonucunu aldıklarını ve Türkiye’de 100 kırtasiye ürününden 99’unun güvenli hale geldiğini vurgulayan Şendil taklit, sahte, korsan ürünlerin satışının önlenmesi ve nitelikli ürün kullanımının özendirilmesi için üzerlerine düşen görevi yerine getirdiklerini söyledi. Ancak, çalışmalarının süreceğini ve piyasada güvensiz bir ürün bile bırakmayacaklarını da sözlerine ekledi.

En doğru adres kırtasiyeler
Tüketicilere de bu konuda büyük iş düştüğünün altına çizen Şendil, tüketicilere bir kaç tavsiyelerde bulundu: “Tüketiciler alışverişlerini bilinçli bir şekilde yapmalı. Aldıkları ürünlerin mutlaka etiketlerine bakmalılar. Ambalajlı, ithalatçısı ya da üreticisi belli olan yani kimliği olan sağlıklı ürünleri tercih etmeliler. Bunun için en doğru adres kırtasiyeler.”

Editöre Not: 1985 yılında İstanbul Kırtasiye İmalatçıları, İthalatçıları ve Toptancıları Dayanışma Derneği adıyla kurulan ve günümüzde Tüm Kırtasiyeciler Derneği olarak yoluna devam eden TÜKİD, bugüne kadar taklit, sahte, korsan, sağlıksız kırtasiye ürünlerinin satışının önlenmesi ve nitelikli ürün kullanımını özendirilmesi konularında çok sayıda başarılı projeyi hayata geçirdi. Derneğin başkanlığını Vecdet F. Şendil yürütüyor.

Kurban Bayramı için Ankara Gölbaşı’nda bulunan bir çiftliğe getirilen 4 bin büyükbaş hayvan arasında yaşanan ölümler korkunç bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.

50 hayvanın telef olmasından sonra Et ve Balık Kurumu’na gönderilen numunelerde yapılan inceleme ölümlerin şarbon virüsüne bağlı olarak gerçekleştiğini gösterdi. Şarbon hastalığı sebebiyle Ahiboz Mahallesi karantinaya alındı. Peki ama şarbon hastalığı nedir, hayvandan insana geçer mi, şarbonun belirtileri nelerdir? işte tüm bu soruların cevaplarını sizlerle paylaşmak istedik.

Şarbon hastalığı, hastalıklı hayvanın etinin yenmesi veya direkt temas yoluyla insanlara ve diğer hayvanlara bulaşan bir hastalıktır. Bacillus anthracis isimli bakterinin sebep olduğu şarbon hastalığı, insanlar için öldürücüdür. Robert Koch tarafından ilk kez 1876 yılında bulunan Bacillus anthracis isimli bu mikroorganizmaya karşı 1881 yılında Pasteur tarafından ilk bakteriyel aşı hazırlanmıştır.

İnsanlarda erken teşhisinde antibiyotikle tedavisi bulunan Şarbon hastalığının ne yazık ki hayvanlarda tedavisi bulunmamaktadır.

ŞARBON HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?
etkenin vücuda girmesinden itibaren yaklaşık 2-7 gün sonra ortaya çıkar. Belirtiler hastalığın klinik şekline göre değişir.

-Deri Şarbonu: Şarbon sporlarının deriden girdiği yerde, ilk önce böcek ısırığına benzer biçimde kabarık, kaşıntılı bir şişlik oluşur. Bu şişlik 1-2 gün içinde içi su dolu kabarcığa dönüşür ve daha sonra da ağrısız genellikle 1-3 santimetre genişliğinde, ortasında karakteristik siyah renkte ölü dokunun yer aldığı bir yara meydana gelir. Bundan ötürü deri şarbonu kara kabarcık olarak da adlandırılır. Çoban çıbanı ismiyle de anılan deri şarbonunda ayrıca, yaranın bulunduğu bölgedeki lenf bezlerinde şişmeler görülebilir. Tedavi edilmeyen deri şarbonu vakalarının % 10-20 si ölümle sonuçlanabilir.

-Bağırsak şarbonu: Bulantı kusma, iştahsızlık, ateş gibi belirtilerle başlar bunu karın ağrısı, kanlı kusma ve kanlı ishal izler. Daha sonra kan zehirlenmesi ve şok gelişerek ölüm meydana gelebilir. Bu tip şarbonda tedaviye başlansa dahi ölüm % 50 civarındadir.

-Akciğer şarbonu: Soğuk algınlığına benzeyen belirtilerle başlar. Yüksek ateş ve titremeler görülür. Birkaç gün sonra ağır solunum güçlüğü ve şok gelişir. Hastalık genel olarak ölümle sonuçlanır

Üniversiteyi kazanan öğrencilerin heyecanları dorukta. Uzun zamandır hazırlandıkları ve gelecekleri için önemli bir adım olan üniversiteye YKS sonuçlarına göre kayıt yaptırmaya hak kazananların işlemleriyle ilgili bu haberimizde tüm detayları sizlere sunacağız.

Yüksek öğretim kurumları sınav sistemi YKS’nin sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite adayları derin bir nefes aldı ve artık üniversiteli oldu diyebiliriz. Adayların resmen üniversiteli olabilmesi için ise kayıt işlemlerini tamamlaması gerekiyor.

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 3-7 Eylül 2018 tarihleri arasında gerçekleştirmesi gerekiyor. Elektronik kayıt yaptırmak isteyen adaylar ise 3-5 Eylül tarihlerini kaçırmamalı. YÖK tarafından belirlenen bu tarihler arasında kayıt işlemlerini gerçekleştirmeyen veya eksik yapan adaylar kayıt haklarını kaybedecek. Elektronik kayıt yöntemini tercih eden adayların ise üniversiteler tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapılacağını unutmamaları gerekiyor.

ÜNİVERSİTE KAYIT BELGELERİ NELER?
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
b) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri

Şu anda akıllarda bedelli askerlik yükümlülüğünü yıllık izin alarak yerine getirip getirilemeyeceği sorusu belirmiş durumda.

Ancak üzülerek söylemek gerekir ki, bedelli askerlik kanunun da bu durumun mümkün olmadığını paylaşmamız gerekiyor. Bedelli askerliğin aylıksız veya ücretsiz izinli olarak yerine getirilmesi gerektiği Bedelli askerlik kanununda yer alıyor. Bu da yıllık izin alarak bedelli askerlik yükümlülüğünün yerine getirilmesinin mümkün olmadığını gösteriyor.

İşte 1111 sayılı Askerlik Kanununun geçici 55. maddesi:

“Geçici Madde 55 –

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte her ne sebeple olursa olsun henüz fiili askerlik hizmetine başlamamış ve 1 Ocak 1994 tarihinden (bu tarih dahil) önce doğan 1076 sayılı Kanun ile bu Kanuna tabi yükümlüler; istekleri halinde, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde askerlik şubelerine veya yurt dışı temsilciliklerine başvurmaları, 15.000 Türk lirası veya Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz satış kuruna göre ödeme tarihindeki karşılığı kadar konvertibl yabancı ülke parasını defaten ödemeleri ve 21 gün temel askerlik eğitimini yerine getirmeleri şartıyla askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılırlar.

Her ne sebeple olursa olsun daha önce bedelli veya dövizli askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlardan yaş şartını taşıyanlar, istekleri halinde birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce sağlık sebebiyle haklarında verilen askerliğe elverişli olmadıklarına dair kararlardan dolayı askerlik hizmetinden muaf tutulanlar da istekleri halinde yaş şartı aranmaksızın ve temel askerlik eğitimine tabi olmaksızın birinci fıkra hükümlerinden yararlanırlar.

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılırlar.

Bu uygulama kapsamında tahsil edilen tutarlar genel bütçeye gelir kaydedilmek üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı merkez muhasebe birimi hesabına yatırılır. Yatırılan bu tutarlar karşılığı Savunma Sanayii Destekleme Fonuna aktarılmak üzere Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesine ödenek eklemeye Cumhurbaşkanı yetkilidir.

Bu madde hükümlerinden yararlanan yükümlüler hakkında saklı, yoklama kaçağı ve bakayadan dolayı idari ve adli soruşturma ve kovuşturma yapılmaz, başlatılmış olanlar sona erdirilir ve bu suçlara ilişkin kesinleşmiş idari para cezaları tahsil edilmez.

Bedelin ödenmesi ve uygulamaya ilişkin usul ve esaslar Milli Savunma Bakanlığınca belirlenir.”

DGS sonuçları açıklandı. Adaylar, sınav sonuçlarına 16 Ağustos 2018 tarihinde saat 16.45’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden T.C. Kimlik numaraları ve şifreleri ile erişebilir. ÖSYM tarafından yapılan duyuruda “21 Temmuz 2018 tarihinde uygulanan Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Önlisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş Sınavına (2018-DGS) ait değerlendirme işlemleri tamamlandı.” denildi. Aşağıdaki linke tıklayarak 2018 DGS sonuçlarını öğrenebilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2000 yılından bu yana meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılmakta olan sınavın adıdır.

Her bayram öncesinde tartışılan ‘toplu ulaşım ücretsiz mi’ konusu yine merak konusu oldu.

Ancak ücretsiz ulaşım hayali kuranlara ne yazık ki üzücü bir haberimiz var.

Bayramda toplu taşıma ücretsiz mi, indirim mi var?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi 21 Ağustos ile 24 Ağustos tarihleri arasında İstanbulkart ücret entegrasyonuna dahil İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT otobüsleri, özel halk otobüsleri, metrobüs, nostaljik tramvay ve tünel) araçları, Şehir Hatları AŞ Vapurları, özel deniz toplu ulaşım araçları, Metro İstanbul AŞ (tramvay, metro, hafif metro ve füniküler, teleferik ve Kadıköy Moda Nostaljik Tramvay) araçları ve Otobüs AŞ araçlarıyla yüzde 50 indirimli taşıma yapmasına karar verdi.

31 Temmuz’da Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düzenlediği basın toplantısında, kurban bayramı tatilinin kaç gün olduğunu açıklamıştı.

Çoğu kişinin rahat bir nefes alabilmek için tek fırsatı olan Kurban Bayramı tatilinin 18 Ağustos cumartesi gününden itibaren başlayarak 26 Ağustos pazar gecesi sona ereceğini ilan eden Kalın, turizmcileri de mutlu etti.

Resmi tatil nedeniyle 21-22-23 ve 24 Ağustos’ta kurumumuz kapılı olacaktır.

BAYRAMDA HAVA NASIL OLACAK?

21 AĞUSTOS BAYRAMIN 1. GÜNÜ
Bayramın 1. günü 21 Ağustos Salı gününe denk geliyor. Bayramın 1. gününde Doğu Karadeniz bölgesi yine yağışlı olacak ancak Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki yağışlar etkisini kaybedecek. Hava sıcaklıkları etkisini göstermeye devam edecek.

22 AĞUSTOS BAYRAMIN 2. GÜNÜ
Bayramın 2. gününde Ordu, Rize, Giresun, Trabzon arasında yağış bekleniyor. Yurdun geri kalan kısımları güneşli ve sıcak havanın etkisinde olacak. Güney Doğu Anadolu bölgesinde hava sıcaklıkları 40 derecenin üzerine çıkacak.

Bayramın 3. ve 4. gününde de Doğu Karadeniz hariç güneşli havanın etkisini sürdürmesi bekleniyor.

Bayramda ve arefe günü kargolar açık mı?
Kargolar bayramda açık mı sorusu ile konuyla ilgili detayları sorgulamaya başlayan vatandaşlar, gönderilerini hangi firma üzerinden gönderebileceklerini öğrenecek. Peki, bayramda ve arefe günü kargolara çalışıyor mu?

Yurtiçi Kargo açıklaması: 20 Ağustos arefe günü, 21-22-23-24 Ağustos Kurban Bayramı süresince ve 25 Ağustos Cumartesi günü de dahil olmak üzere tüm şube ve acentelerimiz kapalı olup; kargo alım ve teslimatlarına 27 Ağustos tarihi itibariyle başlanacaktır.

Aras Kargo açıklaması: 20 Ağustos Arefe günü, şubelerimiz/acentelerimiz saat 15.00’a kadar hizmet verecek olup, gönderilerinizi saat 13.00’a kadar şubelerimize teslim edebilirsiniz. 21-26 Ağustos tarihleri arasında Kurban Bayramı nedeniyle hizmet veremeyeceğiz.

MNG Kargo açıklaması: Arife günü, Kurban Bayramı (21-22-23-24 Ağustos) ve 25 Ağustos Cumartesi günü tüm şubelerimiz kapalı olacaktır. 27 Ağustos Pazartesi günü 08.30 itibariyle hizmetimize başlayacağımızı önemle sizlere duyururuz.

Bayramda ücretsiz olacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki İSPARK’a ait yol üstü otoparklar, Kurban Bayramı boyunca 4 gün ücretsiz hizmet verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) aldığı karar doğrultusunda, İSPARK’ın kent genelindeki yol üstü otoparkları 21 Ağustos Salı, 22 Ağustos Çarşamba, 23 Ağustos Perşembe ve 24 Ağustos Cuma günü ücretsiz hizmet verecek.

İstanbullular, bayram süresince ücretsiz hizmet verecek olan İSPARK otoparklarında, niteliksiz işletmecilik dâhil oluşabilecek her türlü olumsuz durumda “ALO 153” üzerinden konuyu İBB ile paylaşabilirler.