“Kurtuluş Savaşı” Sergisi Bakırköy’de Açıldı

,
Gazeteci Vedat Açıkalın’ın “Kurtuluş Savaşı” adlı fotoğraf ve resim sergisi, Bakırköy Yunus Emre Kültür Merkezi’nde 30 Kasım’a kadar sanat severlerin ziyaretine açık olacak.

Uzun zamandır çektiği özel fotoğrafları sergilerde sanat severlerle buluşturan Açıkalın, İzmir Ödemiş Belediyesi’nin de destek verdiği bu sergisinde Kurtuluş Savaşı’nın izlerini bize sunarken Cumhuriyetin 100. yılı için çektiği fotoğraflara da yer veriyor.

Serginin açılış törenine Cumhuriyet Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Alev Coşkun da katıldı.

Sergide yer alan Kurtuluş Savaşı gazileri ve onların savaştan kalma eşyalarının fotoğrafları, tarihte izi kalan görsel notlar… Atatürk’ü çizdiği resimlerle birlikte ulu önderimizin Avustralya’daki heykelinden ve diğer şehirlerden heykellerinin fotoğrafları da sergide önemli bir yer tutuyor. Bu yılki 29 Ekim kutlamalarında çektiği fotoğraflar ise en yeni eserleri oluşturuyor.

Vedat Açıkalın, 50 yıl Avustralya’nın Sidney şehrinde yaşamış emekli bir İngilizce öğretmeni. Türkiye’de İngilizce öğretmenliği yaparken gittiği yedinci kıtada da mesleğini sürdürmüş. Yakın zamanda ise Türkiye’ye geri dönüş yapmış. Avustralya’da öğretmenlik yaptığı zamanlarda çeşitli etkinliklerde çektiği fotoğraflar medya kuruluşlarında yayımlanmasıyla birlikte bir taraftan da gazeteciliğe adım atmış. “Anadolu” adlı bir gazete çıkarmışlar. Hem Avustralya hem de Türkiye’de Anzak Günü anmalarına katılan Açıkalın’ın fotoğrafları geçmişte Türkiye’deki başka mekân ve şehirlerde sergiye dönüşmüş. Kurtuluş Savaşı sergisi, Açıkalın’ın Cumhuriyetin 100. yılında açmayı istediği bir sergi… Öte yandan Açıkalın, Anzaklarla ilgili bir kitabının hazırlıklarına da başladığını belirtiyor.

Necdet Neydim (yazar), Alev Coşkun, Vedat Açıkalın

Açılışta konuşan Alev Coşkun sergiyle ilgili düşüncelerini şu şekilde belirtti: “Vedat Açıkalın’ın uzun yıllar sabırla çalışarak yarattığı fotoğraflarla İstiklal Savaşı sergisi çok önemli bir sergi olarak ortaya çıkmaktadır. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bugünlerde bu serginin önemi çok büyük. Cumhuriyet kolay bir devrim değil. Bir öncesi var, onun öncesi de Kuvayı Milliye hareketidir. Bu sergi, Kuvayı Milliye ruhunu açıkça ortaya koymaktadır. Kendisini tebrik ediyoruz. Genç kuşaklara da serginin önemini belirtmek istiyoruz.”

Kaynak: (cumhuriyet.com)