Aydın Türkgücü, son kitabı “Altın Bilgi Çağı” ile Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi

Araştırmacı-yazar Aydın Türkgücü, son kitabı “Altın Bilgi Çağı” ile Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden…

nobel ödülü

Araştırmacı-yazar Aydın Türkgücü, son kitabı “Altın Bilgi Çağı” ile Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildi.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Konferans Salonu’ndaki yapılan toplantıda bir konuşma yapan Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Aydın Türkgücü’nün Nobel ödülünü alması için yapılan başvurular hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Bu ödülün alınabilmesi için bir profesörün kitabı tavsiye etmesi gerektiğini dile getiren Kural, bu konuyla ilgili yetkililerle 2 ay süren bir yazışma yapıldığını ve sonunda tekliflerinin onaylandığını belirtti.

Aydın Türkgücü’nün 30 Ocak’ta Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterildiğini söyleyen Orhan Kural sözlerine şöyle devam etti:

“Nobel Barış ödüllerinde bir ilk olacak. Biz, ‘Bundan sonra kriterlerinizi’ değiştirin. Doğayla barışık olan herkese bu ödülün açılmasını istedik. Dileriz bu kitap dünyada bir farklılık yaratır. Bu işin temelinde de doğa ve hayvan sevgisinin geldiğini bütün dünya anlar diye düşünüyorum. Savaşlar, iki lidere Nobel Barış Ödülü vermekle sona ermez.”

Yazar Aydın Türkgücü de Nobel Barış Ödülü’ne adaylığını ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Hayvanlarla doğayla ve en başta kendisiyle barışık olmayan insanların bütünsel barışa hizmet edecek gücü olmamaktadır. Tarih bize bunu ispat eder. Biz de diyoruz ki, artık kriterlerde bir değişiklik yapalım. Hayvanlarla doğayla ve kendimizle barışa hizmet eden projelere ödüller verelim. Nobel Barış Ödülü adaylık sürecini başlattık. Kitapta, maddenin değil, bilginin altın olduğu bir çağı anlattık. İnsanın maddeye bakış açısını değiştirerek barışı getirebileceğimizi düşünüyoruz. Final, aralık ayında olacak ve 5 kişi açıklanacak. Karşımızdaki ekip çok profesyonel. Altın Bilgi Çağı, nereden ve niçin geldiğimiz sorusu yerine pragmatik bir değişilik yaparak, soruda neyin için yaşadığımızı sorarak, evrenin rüya alemi ve illüzyon olduğunu ispatlama yönünde ciddi adımlar atmaktadır. İnsanları bu yönde düşündürmeye başlamaktadır.”