Yazılar

Osmangazi Belediyesi tarafından bu yıl 18’incisi düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yurtiçi ve yurtdışından toplam 71 eserin katıldığı yarışmada birinciliği ‘Tanpınar ve Üç Tarz-ı Tahattur’ adlı eseriyle Ankara’dan katılan Çağatay Balkaya elde etti.

Osmangazi Belediyesi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nın ödül töreni Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Edebiyat alanında yaptığımız çalışmalarla öne çıkan bir belediyeyiz. Sınırları Bursa’yı aşan ve artık ülkemizin önemli bir değeri haline gelen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmamız, her yıl artan ilgiyle devam ediyor. Bu yarışmamız, Azerbaycan’a da örnek oldu. Orada düzenlenen Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması’nda dereceye girenler ödül olarak Türkiye’ye gelerek bizleri ziyaret ettiler. Demek ki doğru ve başarılı çalışmalar yapıyoruz ki, gönül coğrafyamızın uzandığı her yerden takip ediliyoruz. Bizler, aynı zamanda yarışmamızı konferans ile taçlandırarak, Ahmet Hamdi Tanpınar Dergisi’ni çıkartıyoruz. Her yarışma sonunda dereceye giren çalışmaları kitap haline getiriyoruz. Böylece edebiyat dünyamıza değerli eserler kazandırıyoruz. Bu yıl makale dalında düzenlenen ve konu başlığı ‘Bursa’da İkinci Bir Zaman Daha Vardır’ olarak belirlenen yarışmamıza 71 eser katıldı. Tanpınar Atölye çalışmalarımız da başlayacak. Şiir atölyesinin başında Ercan Yılmaz, makale atölyesinde ise Seher Özkök hocamız bizlerle olacak. Tüm bu çalışmalarla görüyoruz ki Tanpınar Edebiyat Yarışmamız, yeni edebiyatçılara kapı açan bir okul haline geldi. Bizler, yeteneklerin keşfedilmesine vesile oluyoruz” dedi

Bu yıl ikincisi düzenlenen TRT World Citizen Ödülleri, tüm dünyada ses getiren sosyal sorumluluk projelerini, 28 Kasım Perşembe günü Hasköy İplik Fabrikası’nda gerçekleştirilecek törenle ödüllendirecek.

TRT’nin 2017 yılında “pozitif değişime ilham olmak” sloganıyla kurduğu sosyal sorumluluk girişimi TRT World Citizen; bu yıl da insanlığa hizmet etmiş ve alanında fark yaratan önemli çalışmalara imza atmış isimleri 2.TRT World Citizen Ödül Töreni’nde ağırlayacak.

Ödül töreninde ayrıca, World Citizen’ın bu yıl ki kampanyası olan Women of War “Savaşın Kadınları” teması adı altında; yurtlarından göç etmek zorunda bırakılmış ve olumsuz şartlar altında yaşamlarını sürdüren kadınların hikayelerine dikkat çekmek üzere gerçekleştirdiği Kısa Film Yarışması’nda dereceye giren filmlerin yönetmenlerine ödülleri takdim edilecek.

Bu yıl 8’incisi düzenlenen Uluslararası Antalya Gitar Festivali, Türkan Şoray Kültür Merkezi’nde Massimo Delle Cese konseriyle etkileyici bir şekilde başladı. Genel sanat yönetmenliğini klasik gitarın dünya çapındaki ismi Ahmet Kanneci üstlendi.

Muratpaşa Belediyesi ve ODTÜ Antalya Mezunları Derneği’nin iş birliğiyle gerçekleşen festivalde Massimo Delle Cesse açılış konserini vererek sanatseverleri adeta büyüledi. Gecede klasik bestelerin yanısıra İspanyol ezgilerine ve dans müziklerine yer vererek icra ettiği sanatın geniş bir yelpazesi olduğunu sanatseverlere gösterdi. Cese’nin bu performansı sanatseverlerce hayranlık ve çoşkuyla karşılanarak performansın bitiminde ayakta alkışlandı.

Muratpaşa Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Sarı, ODTÜ Mezunlar Derneği Başkanı Yıldırım Şimşek, Festival Genel Sanat Yönetmeni Ahmet Kanneci ve Antalya eski Milletvekili Mustafa Akaydın tarafından günün anısına Cese’ye plaket ve çiçek sunuldu.

Anadolu Ajansının (AA) bu yıl beşincisini düzenlediği “Istanbul Photo Awards 2019″da ödül alan fotoğraflardan oluşan ilk yurt dışı sergisi, Japonya’nın başkenti Tokyo’da açıldı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve Türk Hava Yolları (THY) sponsorluğunda yürütülen projenin dördüncü sergisine, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) Tokyo Ofisi ev sahipliği yaptı.
AA Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Özkaya, yaptığı konuşmada, ajansın yüz yıllık habercilik tarihinde foto muhabirlerinin emeklerini ödüllendirmek ve onları cesaretlendirmek amacıyla Istanbul Photo Awards’ı başlattıklarını anlattı. Istanbul Photo Awards’ın altıncı kez başvuru almaya başladığını anımsatan Özkaya, “Yarışmanın dünya genelinde her geçen yıl daha büyük yankı uyandırdığını görmek tüm çalışma arkadaşlarım için gurur ve heyecan verici. 2019 yılında Suriye, Meksika, Fransa ve Endonezya gibi savaş, çatışma ve afet bölgelerinin de içinde bulunduğu yüzden fazla ülkeden fotoğrafçın yaklaşık 15 bin fotoğrafla yarışmaya başvurduğu, tecrübeli editör ve foto muhabirlerden oluşan jürinin, seçimlerin ardından 10 ülkeden 12 fotoğrafçıyı ödüllendirdi” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Arkas Holding, Yelken Federasyonu, Ege Açıkdeniz Yat Kulübü ve Levent Marina işbirliği ile bu yıl ikinci kez düzenlenen İzmir Körfez Festivali’nin ikinci gününde ödül coşkusu yaşandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Kano, Yelken, Kürek ve Dragon yarışlarında dereceye girenlere ödülleri verildi. Bostanlı Rekreasyon Alanı Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen ödül töreninde ilk önce kano yarışlarında yarışan sporcular plaketlerini aldı.

Kano yarışlarında 6 kategoride ödül
Kano yarışlarında “Yıldız Kadınlar” kategorisinde Yağmur Çevik birinci olurken, ikinciliği Melike Öntürk, üçüncülüğü Teksin Naz Çelik kazandı. “Yıldız Erkekler” kategorisinde Kaan Kuş birinci oldu. Bu kategoride ikinciliği Fırat Ünsal, üçüncülüğü Harun Koç kazandı. “Genç Kadınlar” kategorisinde Feyzanur Akçay birinci, Sude Ünsal ikinci, Zeynep Yüksel üçüncü oldu. “Genç Erkekler”de Remzi Özen birinciliği alırken, ikincilik ödülünü Berke Kertiş, üçüncülük ödülünü ise Mert Tanyeli kazandı. “Büyük Bayanlar” kategorisinde birinciliği Sevcan Kanat, ikinciliği Leyla Özer, üçüncülüğü Gaye Çetin kaya aldı. “Büyük Erkekler” kategorisinde ise Mert Çıracı birinci, Yaşar Akarsu ikinci, Berkay Bağdatlı da üçüncü oldu. aldı.

Yelkende 150 sporcu yarıştı
150 sporunun katıldığı İzmir Büyükşehir Belediyesi Yelken Yarışı’nda “Optimist Genel Kategorisi”nde Göztepe Spor Kulübü’nden Can Ertürk birincilik kürsüsüne çıkarken, ikincilik kürsüsünde ARM Urla Yelken Kulübü sporcusu Mustafacan Öztuncel, üçüncülük kürsüsünde Okyanus Arıkan yer aldı. “Optimist Kız” kategorisinde birinci ARM Urla Yelken Kulubü’nden Okyanus Arıkan, ikinci Arkas Çeşme Yelken’den Bade Nur, üçüncü ise ARM Urla Yelken Kulübü’nden Kayra Başaraner oldu.

“Optimist Junior Genel” kategorisinde Göztepe Spor Kulübü’nden Göktuğ Öztuncel birincilik, KSK Yelken Kulübü’nden Uğur Yıldırım ikincilik, Arkas Çeşme Yelken Kulubü’nden Sarp Süleyman ile Yusuf Özen üçüncülük ödülünü aldı. Yelken yarışlarında son olarak “Laser 4.7 Genel” kategorisinde de Arkas Çeşme Yelken Kulubü’nden Tarhan Öğütçü birinci, Karşıyaka Spor Kulübü’nden Uygar Kızılkaya, yine aynı kulüpten Alican Uğurlu üçüncülük kürsüsüne çıktı. “Laser 4.7 Kız” kategorisinde Göztepe Spor Kulübü’nden Aslı Akbeniz, Foça Yelken İhtisas’tan Sibel Yıldırımcı, yine aynı kulüpten Irmak Karaorman üçüncü oldu. &ld quo;Laser 4.7 Junior” kategorisinde birincilik ödülünü ARM Urla Yelken Kulübü’nden Mithat Metehan Mete, ikincilik ödülünü Göztepe Spor Kulübü’nden Aslı Akbeniz, üçüncülük ödülünü ise Arkas Çeşme Yelken Kulübü’nden Yaman Aktolun aldı. “Laser Radial Genel” kategorisinde Arkas Çeşme Yelken Kulübü’nden Doruk Demircan birinci, Karşıyaka Spor Kulübü’nden Deniz Atay ikinci, Arkas Çeşme Yelken Kulübü’nden Berk Emil üçüncü olarak kürsüye çıktı. “4.20 Genel” kategorisinde ise Göztepe Spor Kulübü sporcusu Atahan Böke ile Okay Aksun birinci, KSK Yelken’den Lara Cindoğlu ile Deniz Pala ikinci, Göztepe Spor Kulübü’nden Gökçe Avcı ile Begüm Suaydın ü&ccedil ;üncü oldu. Yelkencilere ödüllerini İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muzaffer Tunçağ verdi. Dragon yarışlarında Yunus takımı birinci, Arizona Kertenkele takımı ikinci, Bal Porsukları üçüncü oldu. Kürek yarışlarında ise İzmir Kürek takımı birinci sırada yer aldı. Ödül töreni, Şenay Lambaoğlu’nun konseri ile devam etti.

Körfez Festivali etkinlikleri kapsamında Gündoğdu Meydanı’nda bir araya gelen İzmirliler ise Moonstar Dans Takımı Flashmob gösterisi ve ardından Cem’niyet Grubu ve Turhan Yükseler Orkestrası eşliğinde Cem Karaca şarkıları ile keyifli bir akşam geçirdi.

XVIII. Direklerarası Seyirci Ödülleri, Kadıköy Belediyesi’nin katkılarıyla Kozyatağı Kültür Merkezi’nde gerçekleşen törenle sahiplerini buldu.

Vasıf Öngören 2018 ödülü, Oyuncu, Tiyatro Eğitmeni, Çevirmen, Editör Cüneyt Yalaz’a verildi. Ödülü Aslı Öngören tarafından takdim edildi.

Zeki Göker 2018 ödülü, Oyuncu Tilbe Saran’a verildi. Ödülü Gül Göker tarafından, Tilbe Saran’a verilmek üzere Tamer Levent’e taktim edildi.

Verilen ödül kategorileri ve ödül alanlar şu şekilde:

Prodüksiyon: Romeo ve Juliet, İstanbul Devlet Tiyatrosu

Müzikal – Müzikli Oyun: Düşperest, Taşra Kabare

Tek Kişilik Prodüksiyon: Sevgili Arsız Ölüm – Dirmit, Nezaket Erden, Seyyar Sahne

Yönetmen: Nurkan Erpulat, Terör, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Oyun Yazarı: Halil Babür, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro

Yenilikçi Tiyatro: When In Rome, Galata Perform & Platform0090

Özgün Yeni Oyun: Bir Meşrutiyet Faciası yahut Gündüzlerimiz, Seyyar Sahne

Ensemble (Canlandırmada Bütünlük)

Ensemble: Mutluyduk Belki Bugüne Kadar, Two Two Production

Komedi Ensemble: Bir Baba Hamlet, Baba Sahne

Performans Ödülleri

Erkek Oyuncu: Ahmet Saraçoğlu, Kanlı Komedya ‘Caligula’, Baba Sahne

Kadın Oyuncu: Aysel Yıldırım, Zabel, Boğaziçi Gösteri Sanatları Topluluğu

Yardımcı Erkek Oyuncu: Mustafa Kırantepe, Akşam Yemeği, Semaver Kumpanya

Yardımcı Kadın Oyuncu: Ayşegül Uraz, He-Go, Altıdan Sonra Tiyatro

Komedi Erkek Oyuncu: Erdem Akakçe, İntiharın Genel Provası, Tiyatro Adam

Komedi Kadın Oyuncu: Günay Karacaoğlu, Artiz Mektebi, Müjdat Gezen Tiyatrosu

Küçük Salon Erkek Oyuncu: Serkan Altunorak, Killology, Craft Tiyatro

Küçük Salon Kadın Oyuncu: Gülhan Kadim, Filifu’nun İntikamı, Altıdan Sonra Tiyatro

Umut Veren Yeni Tiyatro Grubu

Krops Tiyatro, Hiç Kimsenin Öyküsü

Umut Veren Genç Erkek Oyuncu (İstanbul)

Atakan Yılmaz, Angina Pektoris, Küçük Salon

Ozan Kaya, Esnaflar, Tiyatro Teras

Umut Veren Genç Kadın Oyuncu (İstanbul)

Deniz Danışoğlu, Mecburiyet, Tiyatro NOK

Ilgaz Kaya, Dara, V.O.L.Lnokta

Tasarım Ödülleri

Sahne Tasarımı: Cem Yılmazer, Kürk Mantolu Madonna, Tuba Ünsal Prodüksiyon

Kostüm Tasarımı: Candan Seda Balaban, Hayvan Çiftliği, Altıdan Sonra Tiyatro&D22

Işık Tasarımı: Arek Nişanyan, Boş Şehir, Entropi Sahne

Özgün Tiyatro Müziği: Vulkan Alp, Koray Tarhan, Arjen Brusk, Kargalar-Serencama Qijikan, Şermola Performans

Koreografi: Orçun Okurgan, Woyzeck, Oyun Atölyesi

Direklerarası Seyircileri Jüri Özel Ödülü

Cıngıllı, Bakırköy Belediye Tiyatroları

Çocuk Oyunları

Oyun Yazarı: Mehmet Erbil, Kartopu, Hayalbaz Tiyatro

Yapım: Ormandaki Kristal, Oyuncu Tayfası

Yapım: Güneş Kasabası, Maltepe Belediye Tiyatrosu

Yapım: Babaannemin Çantası , Tiyatral Sanatlar Akademisi Vakfı

Kurum Tiyatroları Ödülleri

Kurum Çalışanlarının arasında güven, dayanışma ve motivasyonu tiyatro çalışmaları ile sağlamak amacıyla sahnelenen yapımları, bu projeyi sağlayan kurumlarla oyunun yönetmenlerini birlikte değerlendiriyoruz.

Netaş Tiyatro Topluluğu, Ayışığında Şamata

Yönetmen: Engin Düzgün

Farkındalık Yaratan Projeler

Tiyatroda ortaya koyulan yapıtlarıyla FARK YARATANLARI, toplumda FARKINDALIK yaratmak üzere gözlemlediğimiz projeler.

Somut Olmayan Kültürel Mirası, Kültürel Hafızayı nesillere taşıma misyonunu sürdüren Karagöz Derneği’nin.

Yeni Mekanlar Ödülü

Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür ve Sanat Merkezi

Yurtdışı Tiyatro Ödülleri

Almanya

Oyun Yazarı: Zeynep Yıldız, Üstü Kalsın, Tiyatro Frankfurt

Farkındalık Yaratan Proje ödülü: Almanya’da Genç kuşağa yönelik Tiyatro Çalışmaları ile 3. Kuşağa dil ve sosyo-kültürel hayatlarına katkı sağlayan programları ile Tiyatro Frankfurt’un…

İngiltere

Kadın Oyuncu: Barış Celiloğlu, Ölüm ve Kız, Londra Theatre East N Bull

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD)’nin, Dünya Sanat Günü Ödülleri, dün gece (16 Nisan) Pera Palas’ta yapılan ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Sanat severlerin yoğun ilgi gösterdiği ödül töreninin sunuculuğunu Sibel Baykam üstlendi.

Yılın Sanatçısı

ŞÜKRAN MORAL

Ödülü takdim eden: Demet Sabancı Çetindoğan ve Levent Çalıkoğlu

 

Yılın Sanat Basını

İNCİ AKSOY / ART TV

Ödülü takdim eden: Ahmet Şahin

 

Yılın Sanat İnsanı

YAHŞİ BARAZ

Ödülü takdim eden: Can Elgiz

 

Yılın Genç Sanatçısı

REFİK ANADOL

Sanatçı adına ödülü kabul eden: Aslı Pamir

 

Yılın Sanat Kurumu

ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ

Ödül, AKM’nin yıkılmaması için büyük çaba gösteren TMMO avukatı Can Atalay’a Tiyatrocular Orhan Aydın ve Orhan Kurtuldu tarafından verildi.

Ödülün üzerinde şu satırlar yer aldı:

Yarım asrı aşan bir süre boyunca ülkenin tüm sanatçılarının yükünü ve kahrını çeken, onca dev gösteri ve sergiye ev sahipliği yapan, İstanbul’un buluşma noktası olan, yaşadığı tüm zorluklara ve alınan yıkım kararına son noktaya dek direnen, yalnızca sanatsal sunum alanı değil, aynı zamanda cesaret ve dik duruşun sembolü olan AKM’ye…

Sevgi, saygı ve teşekkürlerimizle…

Zorlu PSM’de gerçekleşen özel gecede Lions Kısa Film Yarışması’nın kazananları belli oldu.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen Uluslararası Lions Kısa Film Yarışması’nda yılın birincisi Ayce Kartal’ın Kötü Kız filmi oldu. Tüm kazananlara Zorlu PSM’de düzenlenen özel gecede ödülleri takdim edildi.

Bu yıl 16’sı yurt dışından 196 filmin katıldığı büyük yarışta, heyecan son anlara kadar sürdü. Zorlu PSM’deki geceye yaklaşık 700 davetli katıldı. Gecede İrem Arslan ve Emre Buga’nın sunduğu gecenin kazananları arasında iki de Amerikan filmi vardı. Kargalar Kafeste adlı müzik topluluğunun verdiği dev konserle renklenen gece 118 Y Lİons Federasyon Başkanı Mahmut Tanyol’un konuşmasıyla başladı.

Müjdat Gezen’in başkanlığını yaptığı büyük jürinin seçtiği 19 finalist film arasında dereceler şöyle paylaşıldı:

1- Kötü Kız/ Ayce Kartal
2- Sirayet/ Nuri Cihan Özdoğan
3- Hikayeci/ Anıl Güldoğan

Birinci olan Ayce Kartal ödül çekini Federasyon Başkanı Mahmut Tanyol’un elinden aldı

Birincinin 10 bin, ikincinin 7 bin, üçüncünün 5 bin lira kazandığı yarışmada diğer ödüller şöyle paylaşıldı;

Platin Sponsor Ödülü- Evden Uzak/ Burak Kum
En İyi Yönetmen- It’sJust a Gun /BrianRobau (USA)
En İyi Senaryo- Kötü Kız/ Ayce Kartal
En İyi Görüntü Yönetmeni- Komedya/ Emre Pekçakır
En İyi Sanat Yönetmeni- TheChocolateSoldier/ Jackson Smith (USA)AlbertoAchar
En İyi Kurgu- Bir İş Görüşmesi Hikayesi/ Buğra Dedeoğlu ve Natalin Solakoğlu
En İyi Oyuncu- İbrahim Selim/ Bir İş Görüşmesi Hikayesi’ndeki Erdem rolüyle
Fahrettin Kerim Gökay Ödülü- Sevmek Lazım/ Batuhan Fındıklıoğlu
Komite Ödülü- TheChocolateSoldier /Jackson Smith (USA)
Jüri Özel Ödülü- Toprak/ Oğuz Yağız

Yarışmada finale kalan 19 eser, 25 Nisan Çarşamba günü saat 18:00 dan itibaren Kozzy AVM Meclis Binası Konferans salonunda gösterilecek.

Müzik dünyasının en önemli müzik ödülü olarak gösterilen Grammy Ödülleri sahiplerine teslim edildi. Geceye Bruno Mars ve Kendrick Lamar damga vurdu.

Sunuculuğunu James Corden’ın üstlendiği bu özel gecede Bruno Mars 7 dalda ödül almaya hak kazanırken, Kendrick Lamar ise 5 dalda ödül kazandı.

Bruno Mars’ın Ödülleri:

Yılın Albümü – “24K Magic” – Bruno Mars

Yılın Kaydı – “24K Magic” – Bruno Mars

Yılın Şarkısı – “That’s What I Like” -Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus and Jonathan Yip, söz yazarları – Bruno Mars

En İyi R&B Performansı- “That’s What I Like” Bruno Mars

En İyi R&B Şarkısı – “That’s What I Like” -Christopher Brody Brown, James Fauntleroy, Philip Lawrence, Bruno Mars, Ray Charles McCullough II, Jeremy Reeves, Ray Romulus and Jonathan Yip, söz yazarları – Bruno Mars

En İyi R&B Albümü -“24K Magic” — Bruno Mars

En İyi Albüm Mühendisliği – “24K Magic” – Bruno Mars

Kendrick Lamar’ın Ödülleri:

En iyi Rap Şarkısı – Humble -Duckworth, Asheton Hogan and M. Williams II, söz yazarları -Kendrick Lamar

En İyi Rap Performansı – Humble – Kendrick Lamar

En İyi Kısa Müzik Videosu – Humble – Kendrick Lamar

En İyi Rap Albümü – Damn – Kendrick Lamar

Diğer kazananlar ise şöyle

YILIN EN İYİ YENİ SANATÇISI

Alessia Cara

EN İYİ POP SOLO PERFORMANS

“Shape Of You” — Ed Sheeran

EN İYİ POP VOKAL ALBÜMÜ

÷ (Divide) — Ed Sheeran

EN İYİ DANS/ELEKTRONİK ALBÜMÜ

3-D The Catalogue — Kraftwerk

EN İYİ ROCK PERFORMANSI

“You Want It Darker” — Leonard Cohen

EN İYİ METAL PERFORMANSI

“Sultan’s Curse” — Mastodon

EN İYİ ROCK ŞARKISI

“Run” — Foo Fighters, songwriters

EN İYİ ROCK ALBÜMÜ

A Deeper Understanding — The War On Drugs

EN İYİ ALTERNATİF MÜZİK ALBÜMÜ

Sleep Well Beast — The National

EN İYİ COUNTRY SOLO PERFORMANS

“Either Way” — Chris Stapleton

EN İYİ COUNTRY GRUP PERFORMANS

“Better Man” — Little Big Town

EN İYİ COUNTRY ŞARKISI

“Broken Halos” — Mike Henderson & Chris Stapleton, songwriters

EN İYİ COUNTRY ALBÜM

From a Room: Volume 1 — Chris Stapleton

Televizyon Gazetecileri Cemiyeti ve Sinema Eleştirmenleri Derneği’nin birlikte düzenledikleri 23. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri(23. Critics Choise Awards) düzenlenen tören ile kazananlara takdim edildi.

 

Bu yıl 23.’sü düzenlenen Eleştirmenlerin Seçimi Ödüllerinin ödül töreninde sinema ve televizyon dünyasından en iyi yapımlar ödüllendirildi. Ödül töreni gecesinde töreninin sunuculuğunu Olivia Munn yaptı.

Geçtiğimiz haftalarda gerçekleştirilen 75. Altın Küre Ödülleri’nin bir kopyası olarak kabul edilebilecek olan Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri, Oscar Ödülleri töreni için de heyecan yarattı.

Guillermo del Toro’nun The Shape of Water (Suyun Sesi) adlı filmi geceden ödüllerle dönerken, televizyon dizilerinden Big Little Lies da 23. Eleştirmenlerin Seçimi Ödülleri’ne damgasını vurdu.

Fatih Akın’ın 75. Altın Küre Ödülleri’nden En İyi Yabancı Film ödülü alan filmi In The Fade yani Paramparça, geceden aynı ödülü alarak ayrıldı.

23. ELEŞTİRMENLERİN SEÇİMİ ÖDÜLLERİ KAZANANLAR TAM LİSTESİ

En İyi Film
The Shape Of Water

En İyi Yönetmen
Guillermo del Toro – The Shape Of Water

En İyi Erkek Oyuncu
Gary Oldman – Darkest Hour

En İyi Kadın Oyuncu
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu
Allison Janney – I, Tonya

En İyi Genç Oyuncu
Brooklynn Prince – The Florida Project

En İyi Oyuncu Kadrosu
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Orijinal Senaryo
Jordan Peele, Get Out

En İyi Uyarlama Senaryo
James Ivory – Call Me By Your Name

En İyi Görüntü Yönetimi
Roger Deakins, Blade Runner 2049

En İyi Yapım Tasarımı
Paul Denham Austerberry, Shane Vieau, Jeff Melvin – The Shape Of Water

En İyi Film Kurgusu
Paul Machliss, Jonathan Amos – Baby Driver
Lee Smith – Dunkirk

En İyi Kostüm Tasarımı
Mark Bridges – Phantom Thread

En İyi Saç ve Makyaj
Darkest Hour

En İyi Görsel Efekt
War For The Planet Of The Apes

En İyi Animasyon
Coco

En İyi Aksiyon Filmi
Wonder Woman

En İyi Komedi Filmi
The Big Sick

En İyi Erkek Komedi Oyuncusu
James Franco – The Disaster Artist

En İyi Kadın Komedi Oyuncusu
Margot Robbie – I, Tonya

En İyi Bilim Kurgu ya da Korku Filmi
Get Out

En İyi Yabancı Dilde Film
In The Fade (Paramparça)

En İyi Şarkı
“Remember Me” – Coco

En İyi Film Müziği
Alexandre Desplat – The Shape Of Water

TELEVİZYON

En İyi Komedi Dizisi
The Marvelous Mrs. Maisel

En İyi Erkek Oyuncu – Komedi Dizisi
Ted Danson – The Good Place

En İyi Kadın Oyuncu – Komedi Dizisi
Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel, Amazon

En İyi Yardımcı Erke Oyuncu – Komedi Dizisi
Walton Goggins – Vice Principals

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Komedi Dizisi
Mayim Bialik – The Big Bang Theory,

En İyi Drama Dizisi
The Handmaid’s Tale

En İyi Erkek Oyuncu – Drama Dizisi
Sterling K. Brown – This Is Us

En İyi Kadın Oyuncu – Drama Dizisi
Elisabeth Moss – The Handmaid’s Tale

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Drama Dizisi
David Harbour – Stranger Things

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Drama Dizisi
Ann Dowd – The Handmaid’s Tale

En İyi Kısa-Mini Dizi
Big Little Lies

En İyi Televizyon Filmi
The Wizard of Lies

En İyi Erkek Oyuncu – Televizyon Filmi ya da Mini Dizi
Ewan McGregor – Fargo

En İyi Kadın Oyuncu – Televizyon Filmi ya da Mini Dizi
Nicole Kidman – Big Little Lies

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu – Televizyon Filmi ya da Mini Dizi
Alexander Skarsgård – Big Little Lies

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu – Televizyon Filmi ya da Mini Dizi
Laura Dern – Big Little Lies

En İyi Talk Show
Jimmy Kimmel Live!

En İyi Animasyon Dizisi
Rick and Morty

En İyi Senaryosuz Reality Dizisi
Born This Way

En İyi Senaryolu Reality Dizisi
Shark Tank

En İyi Reality Yarışma Programı
The Voice

En İyi Reality Show Sunucusu
RuPaul – RuPaul’s Drag Race

75. Altın Küre Ödülleri’nin kazananları belli olduktan hemen sonra 71. BAFTA Ödülleri’nin(İngiliz Akademisi Film Ödülleri) adayları da açıklandı.

Oscar Ödüllerinin habercileri olarak kabul edilen 75. Altın Küre Ödülleri ve 71. BAFTA Ödülleri, film dünyası için önemli bir yere sahip.

Oscar Ödülleri’ne giden yolda kimlerin 71. BAFTA Ödülleri’nden heykelciklerle evine döneceği merak ediliyor.

75. Altın Küre Ödülleri’ne 7 dalda aday olduktan sonra, eve En İyi Yönetmen ve En İyi Müzik ödülleriyle dönen The Shape Of Water (Suyun Sesi), 2018 BAFTA Ödülleri’nde 12 dalda aday oldu.

Darkest Hour, 9 dalda 71. BAFTA Ödülleri’ne aday olurken, 75. Altın Küre Ödülleri’nden aldığı 4 ödül ile zaferle çıkan Three Billboards Outside Ebbing, Missouri da 9 adaylıkla iddialı filmlerden biri oldu.

İŞTE 71. BAFTA ÖDÜLLERİ (2018 BAFTA ÖDÜLLERİ) ADAYLARI

En İyi Film

Call Me By Your Name
Darkest Hour
Dunkirk
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi İngiliz Filmi

Darkest Hour
The Death Of Stalin
God’s Own Country
Lady Macbeth
Paddington 2
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Bir İngiliz Yazar, Yönetmen ya da Yapımcının İlk Filmindeki Üstün Başarı

The Ghoul Gareth Tunley
I An Not A Witch
Jawbone
Kingdom Of Us
Lady Macbeth

En İyi İngiliz Dilinde Olmayan Film

Elle
First They Killed My Father
The Handmaiden
Loveless
The Salesman

En İyi Belgesel

City Of Ghosts
I Am Not Your Negro
Icarus
An Inconvenient Sequel
Jane

En İyi Animasyon Film

Coco
Loving Vincent
My Life As A Courgette

En İyi Yönetmen

Denis Villeneuve – Blade Runner 2049
Luca Guadagnino – Call Me By Your Name
Christopher Nolan – Dunkirk
Guillermo del Toro – The Shape Of Water
Martin McDonagh – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Senaryo

Get Out – Jordan Peele
I, Tonya – Steven Rogers
Lady Bird – Greta Gerwig
The Shape Of Water – Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

En İyi Uyarlama Senaryo

Call Me By Your Name – James Ivory
The Death Of Stalin – Armandp Iannucci, Ian Martin, David Schneider
Film Stars Don’t Die In Liverpool – Matt Greenhalgh
Molly’s Game – Aaron Sarkin
Paddington 2 – Simon Farnaby, Paul King

En İyi Kadın Oyuncu

Annette Bening – Film Stars Don’t Die In Liferpool
Frances McDormand – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Margot Robbie – I, Tonya
Sally Hawkins – The Shape Of Water
Saoirse Ronan – Lady Bird

En İyi Erkek Oyuncu

Daniel Day-Lewis – Phantom Thread
Daniel Kaluuya – Get Out
Gary Oldman – Darkest Hour
Jamie Bell – Film Stars Don’t Die In Liverpool
Timothee Chalamet – Call Me By Your Name

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Allison Janney – I, Tonya
Kristin Scott Thomas – Darkest Hour
Laurie Metcalf – Lady Bird
Lesley Manville – Phantom Thread
Octavia Spencer – The Shape Of Water

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Christopher Plummer – All The Money In The World
Hugh Grant – Paddington 2
Sam Rockwell – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
Willem Dafoe – The Florida Project
Woody Harrelson – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Özgün Müzik

Blade Runner 2049 – Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
Darkest Hour, Dario Marianelli
Dunkirk – Hans Zimmer
Phantom Thread – Jonny Greenwood
The Shape Of Water – Alexandre Desplat

 

En İyi Görüntü Yönetmeni

Roger Deakins – Blade Runner 2049
Bruno Delbonnel – Darkest Hour
Hayte van Hoytema – Dunkirk
Dan Laustsen – The Shape Of Water
Ben Davis – Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

En İyi Kurgu

Baby Driver – Jonathan Amos, Paul Mavchliss
Blade Runner 2049 – Joe Walker
Dunkirk – Lee Smith
The Shape Of Water – Sidney Wolinsky
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri – Jon Gregory

En İyi Yapım Tasarımı

Beauty And The Beast – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Blade Runner 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Darkest Hour – Sarah Greenwood, Katie Spencer
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
The Shape Of Water – Paul Austerberry, Jeff Melcin, Shane Vieau

En İyi Kostüm Tasarımı

Bauty And The Beast – Jacqueline Durran
Darkest Hour – Jacqueline Durran
I, Tonya – Jennifer Johnson
Phantom Thread – Mark Bridges
The Shape Of Water – Luise Sequeira

En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı

Blade Runner 2049 – Donald Mowat, Kerry Warn
Darkest Hour – David Malianoswki, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, Tonya – Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
Victoria & Abdul – Daniel Philips
Wonder – Naomi Baksted, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

En İyi Ses

Baby Driver – Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
Blade Runner 2049 – Ron Bartrett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
Dunkirk – Richard King, Gregg Landaker , Gary A. Rizzo, Mark Wingarten
The Shape Of Water – Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitalle, Brad Zoern
Star Wars: The Last Jedi – Ren Klyve, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

En İyi Görsel Efekt

Blade Runner 2049 – Gerd Nefzer, John Nelson
Dunkirk – Scott Fisher, Andrew Jackson
The Shape Of Water – Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
Star Wars: The Last Jedi – Nominees tbc
War For The Planet Of The Apes – Nominees tbc

En İyi İngiliz Kısa Animasyon Filmi

Have Heart – Will Anderson
Mamoon – Ben Steer
Poles Apart – Paloma Baeza, Ser En Low

En İyi İngiliz Kısa Film

Aamir – Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
Cowboy Dave – Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A Drowning Man – Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sorensen, Patrick Campbell
Work – Aneil Karia, Scott O/Donnell
Wren Boys – Harry Lightson, Sorcha Bason, John Fitzpatrick

Bu yıl 75.’si düzenlenen 75. Altın Küre Ödülleri’nde Türk asıllı Alman Yönetmen de ödül kazandı.

Türk asıllı Alman yönetmen Fatih Akın, ‘In The Fade (Paramparça)’ isimli filmi ile 75. Altın Küre Ödülleri’nde, Yabancı Dilde En İyi Film Ödülünü kazandı.

Ödülü almak için filmin başrolünde oynayan Diane Kruger ile sahneye çıkan Fatih Akın, ödülü kazandıkları için çok mutlu ve şaşkın olduğunu dile getirdi.

Çünkü filmin hasılatı çok iyi değildi. Almanya / Fransa ortak yapımı olan In The Fade, Almanya’da 100.000 bilet satmıştı.

FATİH AKIN KİMDİR?

Fatih Akın (d. 25 Ağustos 1973, Hamburg), Türk asıllı Alman yönetmen, senarist ve yapımcı. Trabzonlu bir ailenin çocuğu olarak doğan Akın, 1994 yılında girdiği Hamburg Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Hochschule für bildende Künste Hamburg veya kısaca HfbK) Görsel İletişim Bölümü’nden (Visuelle Kommunikation) 2000 yılında mezun oldu. Eğitimi sırasında Wüste Film şirketiyle çalışmaya başladı. 1995 yılında ilk kısa filmi Sensin – Du bist es!’i yönetti ve bu filmle Hamburg Uluslararası Kısa Film Festivali’nde izleyici ödülünü aldı.

Pek çok ödül kazanan ‘Getürkt’ isimli ikinci kısa filmini 1996 yılında yönetti. İlk uzun metraj denemesi olan Kurz und Schmerzlos’u (Kısa ve Acısız) 1998 yılında çekti.

Başrollerini Moritz Bleibtreu ve Chritiane Paul’un oynadığı diğer bir uzun metrajlı filmi Im Juli (Temmuz’da) de pek çok ödül aldı. Ardından görece büyük bütçeli bir film olan ve göçmen kültürünün anlatıldığı Solino’yu çekti.

Fatih Akın, başrollerinde Meltem Cumbul, Güven Kıraç, Sibel Kekilli ve Birol Ünel’in yer aldığı Duvara Karşı (Gegen Die Wand) isimli projesiyle Metin Erksan’ın Susuz Yaz’ından 40 yıl sonra Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı ödülünü kazanan Türk yönetmen oldu.

2005 yılında Kebab Connection isimli bir filmin senaristliğini, diğer kişilerle beraber, üstlendi. Aynı yıl içerisinde Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul (İstanbul Hatırası) adlı, İstanbul’un barındırdığı değişik müzikleri ve müzik kültürleri üzerine bir belgeselin yönetmenliğini yapmıştır. Belgeselin anlatımını Almanya’nın ünlü endüstriyel rock gruplarından Einstürzende Neubauten’ın bas gitaristi Alexander Hacke yapmıştır.

2005 yılında Cannes Film Festivali’nde Salma Hayek,Javier Bardem ve Emir Kusturica ile birlikte jüride yer almıştır. “Yaşamın Kıyısında” filmi, Ekim 2007’de Türkiye’de gösterime girmiştir.