Piri Reis Sergisi sizleri bekliyor

Türk denizcilik tarihinin en önemli halkalarından biri olan Piri Reis’in hayatını ve eserlerini konu alan “Piri Reis ve Haritaları” sergisi, İstanbul Deniz Müzesi’nde açıldı.

piri-reis-haritasiSerginin açılışına, Bakan Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve çok sayıda davetli katıldı. Açılıştan önce konuşan Çelik, Piri Reis‘in haritalarının izlenime sunulduğu sergiyi açmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek, Piri Reis’in eserlerinin Türk denizcilik tarihi açısından önemini vurguladı.

Bir dönem yazılan kitaplarda, Piri Reis’in eserleri için “Normal bir insanın o dönemde yazması mümkün değil, ancak uzaylılar yazdırmış olabilir” gibi ifadelerin kullanıldığını hatırlatan Çelik, Piri Reis’in eserlerinin tanıtımı ve daha iyi anlaşılması için çalışmalar yapıldığını anlattı.

Denizcilik tarihi için özel bir uygulamanın bir süredir terk edildiğini de kaydeden Çelik, 20-30 yıl öncesinde kadar Boğaz’dan geçen gemilerin Beşiktaş’taki Barbaros Hayrettin Paşa’nın kabrine selam durarak geçtiğini anımsattı.

Bakan Çelik, “20-25 yıldır bu gelenek unutulmuş. Bu geleneğin yeniden ihya edilmesinin, bu toprakların büyük bir denizci ile kurduğu piri-reis-portreanlamlı bağın yeniden ihya edilmesi anlamında önemli olacağı düşüncesindeyim” dedi.

Bugüne kadar denizcilik konusunda stratejik bir çalışmanın bulunduğunu söylemenin mümkün olmadığını dile getiren Çelik, üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye‘nin denizlerden azami şekilde faydalanmak durumunda olduğunu söyledi.

Piri Reis’in hayatının anlatıldığı 8 dakikalık filmin izlenmesinin ardından Bakan Çelik ve beraberindekiler sergiyi gezdi.

Kaynak :[]