Oscar’lar hakkında merak edebileceğiniz 9 ‘Ayrıntı’

Bir gecede 1.200 şişe şampanya nerede içilir? Veya sadece oturarak, hatta belki de dünya çapında ekrana çıkarak 125 dolar nasıl kazanılır? İşte 2 Mart’ta düzenlenecek Oscar Ödül Töreni öncesinde bilmeniz gereken dokuz ilginç gerçek…

oskar ödülü

Buzzfeed’in hazırladığı videoya göre Oscar’lar hakkında şaşırtıcı gerçekler şunlar;

1- Ödül kazananlar tam anlamıyla Oscar heykelciğinin sahibi olamıyor. Daha önceden ödüller satılabiliyordu, şimdiyse heykelcik sahibi isimler imzaladıkları anlaşma gereği Oscar’ı ilk olarak Akademi’ye satmak zorunda. Ve sadece bir dolara…

2- Oscar Ödülleri için yaklaşık olarak 6 bin Akademi üyesi oy kullanıyor.

3- Jüri üyeleri sadece kendi branşındaki isimler için oy kullanıyor. Örneğin, aktörler aktörler, yönetmenler de yönetmenler için oy kullanıyor. En iyi film içinse herkes oy verebiliyor.

4- Kazananların yer aldığı ‘posta’ ocak ayı sonunda Akademi’ye gönderiliyor ve son haftaya kadar kapalı kalıyor. Kazanan isimleri, törenden önce sadece iki kişi biliyor.

5- Ödül töreni sırasında salonun her zaman dolu gözükmesinin sebebi ilginç: Törene katılanların yerlerinde oturmadığı ya da tuvalete gittikleri sırada, sadece orada oturması için tutulan kişiler var. Salonun dolu gözükmesi için masalara oturan bu kişiler gecede 125 dolara yakın para kazanıyor.

6- Oscar Ödül Töreni’nin resepsiyonunda yaklaşık 1000 ıstakoz, 18 kilo havyar, 1200 şişe şampanya, 1200 istiridye ve altın tozlarıyla yapılmış, Oscar heykeli şeklinde 4 bin çikolata tüketiliyor.

7- İlk Akademi Ödül Töreni 1929′da yapıldı, 15 dakika sürdü ve videoya kaydedilmedi.

8- Oscar ismi Akademi’den bir kütüphanecinin, amcası Oscar’a benzemesinden dolayı verildi.

9- ‘ Akademi ‘ lakabıysa ilk kez 1939′da kullanmaya başladı.

Kaynak : [-]