Nerede olursanız olun ; Türkiye ‘de Sanatla olun !

DİYARBAKIR

sanat duyuru

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), bu hafta küçük seyircileri için “Kurnaz Avukat” ile “Oz Büyücüsü” Oyunlarını sahneleyecek.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), bu hafta küçük seyircileri için “Kurnaz Avukat” ile “Oz Büyücüsü”Oyunlarını sahneleyecek.

DDT ilgiyle izlenen, Fügen Sipahi’nin çevirip uyarladığı, Orkun Gülşen‘in yönettiği “Kurnaz Avukat”Oyununu bu hafta da küçük seyircileriyle yeniden buluşturacak.

Oyun, 26 ve 27 Nisan‘da Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde sergilenecek.

Cumartesi ve Pazar günü ise Özlem Saraç’ın Frank Baum’dan uyarlayarak yazdığı, müzikleri Erkin Hadimoğlu ve Ender Gündüzlü’ye, şarkı sözleri ise müzikalin yönetmeni Metin Arslan’a ait “Oz Büyücüsü” adlı çocuk Oyunuyla, bir kez daha miniklerin kalplerini fethedecek.

Kostüm tasarımı Esra Selah, dekor tasarımı Seyhan Kırca, ışığı İzzettin Biçer’e ait müzikalde, Gonca Coşkun, Özden Gököz, Mümtaz Mengi, Fatih Yurdakul, Pelin Tozkoparan, Birce Birsel Çağlar, Kerem Corogil, Uğur Çınar ve Ozan Hafızoğlu başrollerini paylaşıyor.

Pop-Rock türündeki iki perdelik müzikalde, evinden uzaklaşan bir kız çocuğunun hayallerine kavuşması için Oz Büyücüsü’ne ulaşması anlatılıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nce geçen hafta düzenlenen tiyatro festivali devam ediyor. İstanbul, Ankara,Süleymaniye ve Duhok gibi kentlerden toplam 16 tiyatro topluluğu, Oyunlarını tiyatroseverlerle buluşturmaya devam ediyor.

DSM ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle açılan Remzi Raşa’nın “Yalnızlığı Seçmek” Bir Retrospektif: 1946-2006″ sergisi ise Sümerpark Sanat Galerisi’nde devam ediyor. Raşa’nın 50 eserinin izlenime sunulduğu sergi, 6 Mayıs‘a kadar görülebilir.

-MARDİN- 

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılan küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes’in üstlendiği “Seyreyle Ara Güler Mardin’de” fotoğraf sergisi devam ediyor.

Usta fotoğrafçı Ara Güler‘in fotoğraflarının yer aldığı sergi, “Tanımak ve Anlamak” ile “Yüz Yüze” başlıklı iki bölümden oluşuyor. 114 eserin bulunduğu sergi, bir yıl süreyle vatandaşların ziyaretlerine açık olacak.

BURSA

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), “Gönül Avcısı” ile çocuk Oyunları “Çizmeli Kedi” veğ “Alaaddin’in Sihirsiz Lambası”nı sahneleyecek.

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), “Gönül Avcısı” ile çocuk Oyunları “Çizmeli Kedi” veğ “Alaaddin’in Sihirsiz Lambası”nı sahneleyecek.

Diego Fabbri’nin yazdığı, Levent Ulukut’un yönettiği komedi Oyunu “Gönül Avcısı”nın, dekoru Işın Mumcu, kostümleri Gülümser Erigür, ışık düzeni Mehmet Yaşayan’a ait.

Emir Çiçek, Ecehan Şarman Çetinkaya, Rüyam Dirin ve Demet Oran’ın rol aldığı Oyunda, bir erkeğin üçkadınla ilişkisi anlatılıyor. Oyunda, “Bir adam aynı anda üç kadını sevebilir mi- Üç kadına birden, yalan söylemeden onlara sahip olabilir mi- Bu üç kadın birbirlerini tanıyıp, bu adamı kabul edebilirler mi-” sorularının yanıtları aranıyor, kahramanın içine düştüğü durum yansıtılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi’nde bugün ve yarın saat 20.00’de, 28 Nisan Cumartesi 15.00 ve 20.00’de seyircisiyle buluşacak.

Harun Özer’in yazdığı, Ebru Kara’nın yönettiği “Alaaddin’in Sihirsiz Lambası” adlı çocuk Oyununun dekor ve kostüm tasarımını Özge Akarsu, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Erdem Gündüz yapıyor.

Cihan Büyükışık, Serap Uluyol Karanfilci, Ozan Sargın, Cansu Yılmaz, Özlem Altaş, Eray Soykan, Ali Pınar, Hayati Özen, Savaş Ak, Emre Sefer, Mutlu Dereli, Cem Korkmaz, Emre Yaşa, Adnan Tunalı’nın rol aldığıOyunda, kimsenin çalışmadığı, üretmediği, her şeyin bir dileğe bağlı olduğu, kimsenin hiçbir şey yapmadan istediklerinin önüne geldiği bir dünya konu ediliyor.

Oyun, AVP Sahnesi’nde bugün ve 29 Nisan Pazar 14.00’te sahnelenecek.

Charles Perrault’un yazdığı, Metin Arslan’ın çevirdiği “Çizmeli Kedi” adlı çocuk Oyununu Berrin Kulya Balkanlar yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Berrin Kulya Balkanlar’ın yaptığı Oyunda, Harun Türköz rol alıyor.

Oyun, AVP Sahnesi’nde 1-2 Mayıs’ta saat 14.00’te sahneye konulacak.

-Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Karagöz Dadım Olsana” adlı gölge Oyununu sahneliyor. Tayfun Özeren’in yazdığı ve sahnelediği Oyun 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. Gölge Oyunu, bugün ve yarın saat 11.00 ve 14.00’te, Karagöz Müzesi Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Tiyatro, 2 Mayıs Çarşamba 14.00’te, “Güliver Devler Ülkesinde” adlı Oyunu sahneye koyacak.

Şehir Tiyatrosu’nun sahneleneceği, Amerikan Edebiyatı’nın korku ve gerilim yazarı olan Ira Levin’in kaleme aldığı, Hale Kuntay’ın Türkçeye çevirdiği “Ölüm Tuzağı” adlı Oyun, bugün ve yarın saat 20.30’da, 28 Nisan Cumartesi 14.00’te Tayyare Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşacak.

Cemal Nadir Güler Sanat Galerisi’nde Neriman Ay’ın kişisel Ebru Sergisi ile Sami Güner Sanat Galerisi’nde Erkin Keskin’in Gravür Exlibris Sergisi, 28 Nisan’a kadar açık kalacak.

ANTALYA

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), bu akşam Wolfgang Amadeus Mozart’ın eserlerini seslendirecek.

Antalya Devlet Opera ve Balesi (ANTDOB), bu akşam Wolfgang Amadeus Mozart‘ın eserlerini seslendirecek.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde saat 20.00’de düzenlenecek gecede, sopranolar Aslı Ayan, HeyecanGizem Yakan ve Özsu Yüksel, mezzo sopranolar Serap Çiftçi ile Bilge Yılmaz, bas Erdem Baydar, bas bariton Umut Tarık Akça solist olarak sahne alacak. Sanatçılara piyanoda Lilyana Todorova eşlik edecek.

Antalya Devlet Opera ve Balesi’nin sahnelediği “Lucia Di Lammermoor” adlı opera son kez sanatseverlerle buluşacak.

İtalyan rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini’in yönetmenliğini yaptığı opera, 28 Nisan Cumartesi günü saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde opera sahnesinde sahnelenecek. Opera repertuvarının güçlü eserleri arasında yer alan G.Donizetti’nin 3 perdelik eser, güçlü bir kadın karakter “Lucia” üzerinde yoğunlaşıyor. Katolik ve protestanlar arasında din savaşlarının yaşandığı bir dönemi anlatan eser, güç savaşlarına da önemli bir vurgu yapıyor.

ANTDOB sanatçıları 30 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Türk Bestecileri Konseri ile sanatseverlerle buluşacak.

William Shakespeare‘in ünlü eseri “Bir Yaz Gecesi Rüyası” balesi ise 2 Mayıs Pazar günü saat 20.00’deHaşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Müzikleri Felix Mendelssohn‘a ait eserin, proje ve koreografisi Mehmet Balkan’a, librettosu ise Şefik Kahramankaptan’a ait.

Ana teması aşk ve evlilik olan eser, karışık ilişkiler üzerinden bu iki kavramın komikliğine vurgu yapıyor.

-Anatlay Devlet Tiyatrosu-

Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) Oyuncuları, bugün, yarın ve 28 Nisan’da Aziz Nesin’in “Toros Canavarı” adlı eserini sahneleyecek. Yönetmenliğini Ali Meriç’in üstlendiği “Toros Canavarı”nda Fatih Kahraman, Senem Şahin, Sedat Mayadağ, Gerçek Sağlar, Selim Türkışık ve Ebru Zeliha Sırkıntı rol alıyor.

Mülayim bir memur emeklisi olan Nuri Sayaner ailesiyle monoton bir hayat sürmektedir. Aile bir taraftan geçim sıkıntısıyla diğer taraftan onları apartmandan atmak isteyen ev sahibiyle uğraşmaktadır. Tahliye davasını kazanan Sayaner ailesinin sevinci çok uzun sürmez. Ev sahibi, alt ve üst katlara yerleştirdiği adamlarla ve çevirdiği türlü Oyunlarla apartmanı zindana çevirir. Nuri Bey, ailesinin ısrarları sonucu karakola gidip şikayetçi olmak zorunda kalır. Yıllardır aranmakta olan “Toros Canavarı” adıyla nam yapmışSeri Katil yerine emekli memur Nuri Bey polisler tarafından yakalanır. Nuri Sayaner’in karakola adımını attığı o geceden sonra herkesin kaderi değişir.

ADT Oyuncuları 29 Nisan’da ise “Don Kişot” adlı çocuk Oyunu için sahne alacak. Cervantes‘in yazdığı, Özen Rodop’un Oyunlaştırdığı eseri, Ebru Kara yönetti. Oyunda Başak İşür, Erol Karayılan, Samet Kara, Çağdaş Çobanoğlu, Murat Çapar, Gizem Kutluyıl, Eray Ercan, Mehmet Çetin ile Ecem Gözpınar rol alıyor.

Eserler, Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde izleyiciyle buluşacak.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’ne bağlı Zübeyde Hanım Çocuk Sitesi’nde kalan 30 çocuğun yaptığı resimler, Antalya Müzesi Sanat Galerisi’nde 30 Nisan’a kadar görülebilir.

ADANA

Adana‘da Devlet Tiyatroları Sabancı UluslararasıAdana Tiyatro Festivali ile Seyhan Belediyesi 8.Geleneksel Çocuk Oyunları Festivali sona erecek.

Adana’da bu hafta 14. Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali ile Seyhan Belediyesi 8. Geleneksel Çocuk Oyunları Festivali sona erecek, Pamela, Yeni Türkü, Model ve Grup 84 birer konser verecek.

Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Adana Tiyatro Festivali kapsamında Ankara Devlet Tiyatrosu, yarın “Sırça Kümes” adlı oyunu seyircilerle buluşturacak.

Festival kapsamında son olarak, 28 ve 29 Nisantarihlerinde Çin Çocuk Operası “Küçük Kırmızı Çiçekler” adlı oyunu sahneleyecek. Festival, Hollanda’lı Close Act ekibinin 29 Nisan tarihinde Atatürk Parkı’nda başlayıp, Uğur Mumcu Meydanı’nda son bulacak “Pi-Leau” adlı sokak gösterisiyle sona erecek.

Seyhan Belediyesi 8. Geleneksel Çocuk Oyunları Festivali kapsamında, yarın Seyhan Kültür Merkezi’nde, son kez çocuk oyunları küçük seyircilerle buluşacak.

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO) yarın Adana Büyükşehir Belediyesi Tiyatro ve Konser Salonu’nda, şef Leonardo Martinez yönetiminde ve solist Ludmil Angelov’un piyanosu eşliğinde, Chopin ve Schubert’ten çeşitli eserler seslendirecek.

Ayrıca 27 Nisan tarihinde Lava Restoran Bar’da Dj. Cihat Uğurel ve Pick Up Bar’da rock şarkıcısı Pamela, 29 Nisan’da Doğal Park‘ta Yeni Türkü ve Sevinç Eratalay birer konser verecek.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Bahar Şenlikleri kapsamında ise ÇÜ Stadı’nda 2 Mayıs’ta Model Grubu, 3 Mayıs’ta ise Grup 84 sahne alacak.

MERSİN

Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) ise bu haftaki etkinlikler kapsamında “Mutlu Prens” adlı çocukmüzikalini sahneleyecek.

Oscar Wilde’ın aynı adlı romanından hareketle metnini Işık Noyan’ın yazdığı, müziği Hüseyin Cebi’ye aitçocuk müzikali 31 Mart Cumartesi günü Kültür Merkezi’nde sahnelenecek. Şebnem Özsaran’ın sahneye koyduğu, dekor ve kostüm tasarımını Çağda Çitkaya, koreografisini Tolga Ergen, Işık tasarımını İbrahim Avcı ve müzikal düzenlemesini Eser Taşkıran’ın yaptığı eserin şarkı sözleri Levent Güner’e ait.

MDOB’un deneyimli sanatçı kadrosuyla sahnelediği 2 perdelik çocuk oyununda, paylaşmanın erdemi, sorumluluk, yardımlaşma, sevgi, bağlılık, özveri ve dostluk gibi temel kavramlar yer alıyor.

11. Mersin Uluslararası Müzik Festivali’nin 30 Nisan’da gerçekleştirilecek açılışında, Budapeşte’den gelen Artemisia Oda Orkestrası Kültür Merkezi’nde gala konserİ verecek. Şef Alpaslan Ertüngelap yönetimindeki orkestraya, keman virtüözlerinden Cihat Aşkın ile flüt ustası Halit Turgay eşlik edecek.

Festival kapsamında 3 Mayıs Perşembe günü 35 ülkede sahnelenen “Zorba” balesi Mersinli sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Her türlü acı ve sıkıntının üstesinden gelen bir yaşamın mesajını ileten bale, Mersin Devlet Opera ve Balesi tarafından Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

MALATYA

İzmir Devlet Tiyatrosu’nun ”Yer Altında” isimli oyunu, bu hafta Malatyalı tiyatroseverler için sahnelenecek.

Sema Göktaş’ın yazdığı, Tayfun Erarslan’ın yönettiği, fantastik bir öyküyü trajikomik bir biçimde ele alan oyunda, ”Dünyayı tehdit eden felaket senaryoları gerçekleşse, günümüz Türkiyesi’nde neler olurdu-” sorusuna eğlenceli bir dille yanıt aranıyor.
Eylemsiz aydın tavrının ince bir şekilde eleştirildiği oyunda, Canan Erener Şen, Fatih Özyiğit, Gerçek Özkök Yağcı, Zafer Öncül rol alıyor.
Sabancı Kültür Merkezi’nde sahnelenecekoyun, yarın saat 20.00’de, 27 NisanCumartesi günü saat 14.00 ve 20.00’de seyirciyle buluşacak.

GAZİANTEP VE KAHRAMANMARAŞ
İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Opera Komik” adlı Oyunu, Kahramanmaraş ve Gaziantep’te sahneleyecek.

İstanbul Devlet Tiyatrosu, “Opera Komik” adlı Oyunu, Kahramanmaraş ve Gaziantep‘te sahneleyecek.

Nagle Jackson’ın yazdığı, Mutlu Güney’in yönettiği Oyunda, Paris’te 19. yüzyılda Bizet’in yeni operası Carmen’in açılış gecesinde yaşananları anlatıyor.

Dekor tasarımını Behlüldane Tor, giysi tasarımını Nalan Alaylı, ışık tasarımını Nejat Karaorman’ın hazırladığı Oyunda, H. Merih Atalay, Umut Demirdelen, Sevinç Erol, Mevra Ustaoğlu, Ebru Saçar, Nişan Şirinyan, Ergun Akvuran, Yusuf Atala, Burhan Yıldız, Erdoğan Aydemir, Şeyda Pektok ve Zeynep Alper rol alıyor.

“Opera Komik” adlı Oyun, bugün Kahramanmaraş Necip Fazıl Kısakürek Sahnesi’nde, 27-28 Nisan‘daGaziantep Onat Kutlar Sahnesi’nde izlenebilecek.

 

5 cevaplar

Yorumlar kapalı.