Nerede olursanız olun ; Türkiye ‘de Sanatla olun !

TRABZON

Trabzon, 13. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapıyor

sanat duyuru

Trabzon, 13. Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Trabzon Devlet Tiyatrosu tarafından düzenlenen festivale, ev sahibi Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Yunanistan, Macaristan, İngiltere, Romanya, Makedonya, Rusya, İtalya, Letonya ve Afganistan’ın tiyatro toplulukları katılıyor. Ayrıca Hollanda ve Avusturya’dan gelen ekipler de sanatseverlere dans ve müzik gösterileri sunuyor.

Açılışı dün gerçekleştirilen festivalin ikinci gününde Gürcistan’ın Marjanishvili Tiyatrosu “Aşk Çemberi”, Letonya’nın Rezekne Tiyatrosu ise “Palavraya Kanma” adlı oyunları sahneleyecek.

Yunanistan’ın Anagnosis Tiyatrosu “İz Sürücüleri”, Afganistan’ın SFACA Tiyatrosu ise “Burka Ardındaki Maskeler” adlı oyunlarını festivalin üçüncü günü olan 4 Mayıs’ta tiyatroseverlerin beğenisine sunacak.

Festivalin 4. ve 5. gününde İstanbul Devlet Tiyatrosu “Sidikli Kasabası”, Bursa Devlet Tiyatrosu ise Trabzonlu sanatçı Bedri Rahmi Ebüyoğlu’nun hayatının konu edildiği “Tek Kişilik Yaşam” adlı oyunu sahneye koyacak.

Macaristan’ın Kompania Tiyatrosu “Othello Yorum”, Konya Devlet Tiyatrosu ise çocuk oyunu olan “Dört Köşe Palyaço” adlı oyunları festivalin 6. ve 7. günlerinde sahneleyecek. Festivalin 8. gününde ise İngiltere’nin Stacy Makishi Tiyatrosu “Uçuşa Geçiş: Gerçek Hikaye” adlı tiyatro oyununu, Konya Devlet Tiyatrosu ise tekrar “Dört Köşe Palyaço” adlı oyunu sahneleyecek.

Tiyatro oyunları Atapark Haluk Ongan Sahnesi ve Hüseyin Kazaz Kültür Merkezi’nde 18.00 ve 20.00 saatlerinde, çocuk oyunu ise saat 13.00’de sahnelenecek festival, 15 Mayıs Salı günü sona erecek.

DİYARBAKIR

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), “Titanik Orkestrası” oyununu bu hafta yeniden tiyatro severlerle buluşturacak.

Diyarbakır Devlet Tiyatrosu (DDT), “Titanik Orkestrası” oyununu bu hafta yeniden tiyatroseverlerle buluşturacak.

Hristo Boyçev’in yazdığı, Zurap Sıkharulıdze’nin yönettiği, çevirisini Hüseyin Mevsim’in yaptığı “Titanik Orkestrası”nda yaşamın kıyısında kalmış insanların her şeye rağmen bekleyişleri anlatılıyor.

Ali Çelik, Uğur Çınar, Ozan Hafızoğlu, Pelin Tozkoparan ve Fatih Yurdakul’un rol aldığı oyunun dekoru ve giysi tasarımı Esra Selah’a, ışık tasarımı Suat Uçar’a ait. Oyun, bu akşam ile cuma ve cumartesi günleri, Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Sanat Merkezi Orhan Asena Sahnesi’nde izlenime sunulacak.

DDT, 6 Mayıs’ta da küçük seyircileri için Fügen Sipahi’nin çevirip uyarladığı, Orkun Gülşen’in yönettiği “Kurnaz Avukat”ı sahneleyecek.

-İşçi Filmleri Festivali- 

Bu yıl “Özgürlük Emek İster” temasıyla gerçekleştirilen 7’nci Uluslararası İşçi Filmleri Festivali, İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır’da eş zamanlı olarak devam ediyor.

Festival’de “Akıntıya Karşı”, “Fukushima Bir Daha Asla”, “Düğün”,

“Kaybolmayan Çocuklar, “Mavi Filler”, Kızıl Toz”, “Bu Son Olsun”,

“Ölücanlar”, “Süpermeni Beklemenin Ardındaki Sakıncalı Gerçek” gibi kısa ve uzun metrajlı, 20’si uluslararası, 37’si yerli olmak üzere toplam 57 film gösterilecek.

Kentin çeşitli mekanlarında söyleşi, şiir dinletisi ve panellerin de düzenleneceği festival, 7 Mayıs Pazartesi gününe kadar sürecek.

-Sergi-

Fotoğraf sanatçısı Fırat Aygün’ün “Geleneksel Rollerini Süpüren Kadınlar” konulu sergisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Sergi Salonu’nda 8 Mayıs’a kadar görülebilir.

Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Resim Bölümü öğrencileri Ezgi Egrik, Abdullah Yapıcı, Zeki Kuzu, Yonca Arslan, Zelal Özkan ve Ahmet Babayiğit’in kara kalem ve yağlı boya resim çalışmalarını kapsayan “Altı Senaryo” konulu sergi devam ediyor.

İnsan ve doğa temasının işlendiği sergi, Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi sergi salonunda, hafta sonuna kadar açık kalacak.

DSM ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliğiyle açılan Remzi Raşa’nın “Yalnızlığı Seçmek” Bir Retrospektif: 1946-2006″ sergisi ise Sümerpark Sanat Galerisi’nde devam ediyor. Raşa’nın 50 eserinin izlenime sunulduğu sergi, 6 Mayıs’a kadar açık kalacak.

-MARDİN-

Sakıp Sabancı Mardin Kent Müzesi Dilek Sabancı Sanat Galerisi’nde açılan küratörlüğünü fotoğraf tarihçisi Engin Özendes’in üstlendiği “Seyreyle Ara Güler Mardin’de” fotoğraf sergisi devam ediyor.

Usta fotoğrafçı Ara Güler’in fotoğraflarının yer aldığı sergi, “Tanımak ve Anlamak” ile “Yüz Yüze” başlıklı iki bölümden oluşuyor. 114 eserin bulunduğu sergi, bir yıl süreyle vatandaşların ziyaretlerine açık olacak.

BURSA

Bursa Devlet Tiyatrosu, “Sarıpınar 1914” ile çocuk oyunu “Çizmeli Kedi”yi sahneleyecek

Bursa Devlet Tiyatrosu (BDT), “Sarıpınar 1914” ile çocuk oyunu “Çizmeli Kedi”yi sahneleyecek.

Reşat Nuri Güntekin’in “Değirmen” adlı romanından Turgut Özakman’ın uyarladığı ve Mustafa Kurt’un yönettiği “Sarıpınar 1914” adlı oyunda, Kamil Korunan, Sinan Demir, Cem Arabacıoğlu, Bora Özkula, Harun Türköz, Ömer Naci Topcu, Serdar Seçkin, Erkan Erdem ve Ahmet Somers rol alıyor.

Dekor tasarımı Murat Gülmez, kostümleri Özge Akarsu, ışık düzeni Yakup Çartık’a ait oyunda, 1914’te Osmanlı Devleti döneminde, yöneten ve yönetilenlerin kopmuşluğu, sorunlara yabancılaşılması, gülmece ve iğneleyici bir dille anlatılıyor.

Oyun, Ahmet Vefik Paşa (AVP) Sahnesi’nde bugün ve yarın saat 20.00’de, 5 Mayıs Cumartesi ise 15.00 ve 20.00’de seyirciyle buluşacak.

Charles Perrault’un yazdığı, Metin Arslan’ın çevirdiği “Çizmeli Kedi” adlı çocuk oyununu ise Berrin Kulya Balkanlar yönetiyor. Dekor ve kostüm tasarımını Aytuğ Dereli, ışık tasarımını Ali Karaman, dans düzenini Berrin Kulya Balkanlar’ın yaptığı oyunda, Harun Türköz rol alıyor.

Oyun, AVP Sahnesi’nde 3 ve 6 Mayıs’ta saat 14.00’te, 8 Mayıs’ta ise saat 11.00’de sahneye konulacak.

-Bursa Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu-

Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu, “Karagöz Dadım Olsana” adlı gölge oyununu sahneliyor. Tayfun Özeren’in yazdığı ve sahnelediği oyun 4 yaş ve üzerindeki çocuklara hitap ediyor. Gölge oyunu, bugün ve yarın saat 11.00 ve 14.00’te, Karagöz Müzesi Sahnesi’nde seyirciyle buluşacak.

Tiyatro, Tayyare Kültür Merkezi’nde, 9 Mayıs Çarşamba 11.00 ve 14.00’te, “Güliver Devler Ülkesinde” adlı oyunu sahneye koyacak.

Şehir Tiyatrosu, Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın kaleme aldığı, Ayşegül Çelik Şahin’in uyarlamasıyla Ertan Akman’ın yönettiği ve geçkin yaşına rağmen bambaşka bir hayatın peşinde sürüklenen dul bir kadının yaşamının komik bir dille anlatıldığı “Kaynanam Nasıl Kudurdu” adlı oyunu, Tayyare Kültür Merkezi’nde (TKM) bugün ve yarın saat 20.30’da sahneleyecek.

Sami Güner Sanat Galerisi’nde Aynur Akalın’ın kişisel resim sergisi 5 Mayıs’a kadar açık kalacak.

ESKİŞEHİR
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda, “Azizlikler”, “Kanlı Nigar” ve “Küçük Kara Balık” adlı Oyunlar sahnelenecek.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda, “Azizlikler”, “Kanlı Nigar” ve “Küçük Kara Balık” adlı Oyunlar sahnelenecek.

Kitapları dünyanın birçok diline çevrilen İranlı yazar Samed Behrengi’nin ödüllü çocuk masalı “Küçük Kara Balık” Şehir Tiyatroları sanatçısı Ali Eyidoğan tarafından Oyunlaştırıldı.

Dünyaya meraklı küçük bir balığın özgürlüğe uzanan yolculuğunun anlatıldığı Oyunda Emre Demirci, Zuhal Lale, Ozan Çolak, Şayan Noyan, Çisem Erdoğan, İlker Alemdar ve Saffet Öztürk rol alıyor. Oyun, 8 Mayıs’ta saat 11.00’da Çağdaş Cam Sanatları Müzesi Çocuk Sahnesi’nde sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Aziz Nesin’in öykü, şiir, masal, taşlama ve köşe yazılarından Genco Erkal’ın sahneye uyarladığı “Azizlikler” Oyununda, Özlem Akdoğan, Hakkı Kuş, Zafer Ergül, Ali Eyidoğan ve İsmail Dündar rol alıyor. Oyun, yarın ve 9-10 Mayıs’ta Tepebaşı Sahnesi’nde saat 20.00’da izlenebilinecek.

Türk tiyatrosunun klasikleri arasında sayılan Sadık Şendil’in “Kanlı Nigar” adlı Oyunun yönetmenliğini Münir Canar üstleniyor. Emre Basalak, Özlem Boyacı, Mahide Yumbul Cantürk, Murat Danacı, Mustafa Kılıkcı, Alp Sunaoğlu, Tolga Tümer, Elif Melda Yılmaz, Ercüment Yılmaz ve Pınar Bekaroğlu’nun rol aldığı Oyun, 5 Mayıs’ta saat 20.00’da, 6 Mayıs’ta ise saat 18.00’da Sanat ve Kültür Sarayı’nda izlenime sunulacak.

ZONGULDAK

Zonguldak’ta kültür-sanat etkinlikleri kapsamında “Küçük Adam Ne Oldu Sana-” adlı tiyatro Oyunu sahnelenecek.

Zonguldak‘ta kültür-sanat etkinlikleri kapsamında “Küçük Adam Ne Oldu Sana-” adlı tiyatro Oyunu sahnelenecek.

Antalya Devlet Tiyatrosu, Hans Fallada’nın yazdığı, Yılmaz Onay tarafından sahneye uyarlanan ve Barış Erdenk’in yönettiği “Küçük Adam Ne Oldu Sana-” adlı kabareyi, 4 ve 5 Mayıs tarihlerinde Atatürk Kültür Merkezi’nde izleyenlerle buluşturacak.

Oyunda, Sedat Mayadağ, Gözen Müftüoğlu, Orkun Yılmaz, Sertel Uğur, Gökhan Tüzün, Kader Gözpmar, Senem Şahin, Özlem Şendinç, Zeynep Hasdal Çolakoğlu, Başak İşür, Erol Karayılan, M. Okan Kağnıcı, Fikret Baran, Gizem Kutluyu, Ceren Demirton ve Ş. Samet Kara rol alıyor.

Kaynak : [-]   [-]   [-]

15 cevaplar

Yorumlar kapalı.