Bilim İnsanları 2 bin yıllık şiir parşömenlerini çözdü

Bilim insanları 2 bin yıl önce patlayan Vezüv Yanardağı’nın lavların altına gömdüğü antik parşömenleri X-ray taramasıyla okumayı başardı.

 

2 bin yıllık belgeler X-ray taramasıyla okunabildi. [Fotoğraf: Salvatore Laporta/AP]

2 bin yıllık belgeler X-ray taramasıyla okunabildi. [Fotoğraf: Salvatore Laporta/AP]

Arkeologların Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla haritadan silinen antik  kentinden çıkardığı papirüsler yaklaşık 2000 yıl sonra X-ray teknolojisi sayesinde deşifre edildi.

İtalya’nın Napoli kentindeki Mikroelektronik ve Mikrosistem Enstitüsü’nde yapılan analizlerde, gözle görülmesi mümkün olmayan mürekkep ile parşömen maddesi birbirinden ayrı görüntülendi ve birçok Yunanca harf görünür hale geldi.

vezüv yanardağı

AP haber ajansına açıklama yapan araştırmacı Vito Mocella, taramalar sayesinde tamamen volkanik materyalle kaplanmış parşömenlerdeki harfleri görneyi başardıklarını söyledi. Mocella incelenen parşömenlerin, Vezüv Yanardağı’nın patlamasından bir yüzyıl önce ölen şair ve filozof Philodemus’a ait olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Nature Communications dergisinde yayımlanan araştırma, birçok okunmaz haldeki antik yazıtın X-ray kontrast tomografisiyle okunabileceğine işaret etti.

Vezüv Yanardağı M.S 79 yılında patlamış ve antik Pompei ve Herculaneum kentlerini yok etmişti.

Kaynak: AP ve Al Jazeera