Mercan Dede, halk ile ” Dost Meclisi” ’nde

Müziğiyle farklı kitleleri bir araya getiren Mercan Dede, interaktif  bir müzik dinletisi ve gösterisiyle İstanbul’da sahne alacak.

Mercan Dede, 'Dost Meclisi' performansını yıl boyunca farklı mekanlarda sahnelemeye devam edecek.

Mercan Dede, ‘Dost Meclisi’ performansını yıl boyunca farklı mekanlarda sahnelemeye devam edecek.

İstanbul Beyoğlu’daki Borusan Müzikevi’nde gerçekleşecek etkinlikte, Mercan Dede, farklı kültürlere ait tınıları bir araya getirerek hem coğrafi hem de akıldaki mesafeleri kaldırmayı hedefliyor. 22 Ekim Çarşamba günü saat 20:30’da konserine başlayacak olan Mercan Dede, bu defa interaktif bir proje hazırladı.

mercan dede mevleviSon albümü Dünya’dan parçaların yanı sıra, web sitesindeki günlüğünden, sosyal medya hesaplarındaki notlarına kadar hikayeler anlatan Mercan Dede’nin bu gösterisine ‘Dost Meclisi’ demesinin sebebi onu dinlemeye gelenleri de içine katıyor olması.

Müziğe plastik borudan kendi başına yaptığı bir ney ile başlayan Mercan Dede, bugüne dek Türkiye’de ve dünyanın çeşitli konser salonlarında dinleyicileriyle buluştu. Aynı zamanda DJ Arkın Allen adıyla da kendine özgü dj performansları sergileyen sanatçı, Sufi müzik tınılarıyla, elektronik altyapıyı buluşturarak sıra dışı bir tarz yakaladı.

Kaynak: Al Jazeera