Kediler tarihi (Catrospektif) sergisinde kedilerin tarihi anlatılıyor

kediler-tarihi-sergisi1961 yılı Kırıkkale doğumlu yazar ve ressam Feridun Oral, yazdığı çocuk kitapları ve onlara yaptığı resimlerle bugüne dek birçok ödüle layık görüldü. Yaşamının her noktasında kedilerin çok önemli bir rol oynadığını çalışmalarında da anlatan Feridun Oral, kendi yaşam yolculuğunda kedilerin yerini, ‘Catrospektif’ sergisinde anlatıyor.

Bir sanat terimi olan ve bir sanatçının yaşamı boyunca ürettiği eserlerden yapılan seçkinin sergilenmesine denen ‘resrospektif’ kelimesinden yola çıkılarak verilen ‘Catrospektif’ ismi, serginin içeriğine dair de bir fikir veriyor. Resimlerindeki ironik ve çağdaş üslubu, seramik tasarımlarına da yansıtan Feridun Oral’ın ‘Catrospektif’ sergisi, Galeri Selvin’de 18 Aralık-10 Ocak tarihleri arasında sergilenecek.

Feridun Oral

1993 yılında Unesco tarafından Tokyo`da düzenlenen Noma-Concour yarışmasında yazıp resimlediği ‘Ormandaki Ses’ adlı kitabıyla Runners-Up ödülü, 2001 yılında da Avrupalı illüstratörler Bienali`nde ‘Düş Kedileri’ adlı çalışmasıyla onur ödülü olan sanatçının yazıp resimlediği çocuk kitapları yurtiçi ve yurtdışında çeşitli yayınevleri tarafından yayınlanmıştır. Yazdığı kitaplar arasında ‘Böğürtlen Cini ve Sarı Gaga’, ‘Kirpi ile Kestane’ yer alıyor.

Adres: Dere Sokak No:3 Arnavutköy Beşiktaş İstanbul

Telefon: (212) 263 74 81