Güleriz ağlanacak halimize !

Sineması olmayan kentte film festivali.

Tunceli Belediyesi tarafından düzenlenen “2. Uluslararası İnsan Hakları Dersim Film Festivali” başladı.

Tunceli Kültür ve Turizm Müdürlüğü Konferans Salonu’nda düzenlenen açılış programında, ilk olarak müzik dinletisi sunuldu. Konuşmaların ardından film gösterimi yapıldı.

Yönetmenliğini Zeynel Doğan ve Orhan Eskiköy’ün yaptığı “Babamın Sesi” filminin gösterilmesiyle başlayan festival, 5 gün sürecek. Açılış programına, Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Şahin, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, geçen yıl proje kapsamında düzenledikleri film festivalinin kentte önemli bir ihtiyacı karşıladığını görünce, bunu geleneksel hale getirmeye karar verdiklerini söyledi.

Sineması olmayan bir ilde film festivali düzenlediklerini vurgulayan Şahin, sineması olmayan bir kentte sanata ve sinemaya yoğun ilgi olduğunu belirtti. Tunceli’nin sanatçı, düşünür, aydın ve yazar yetiştiren bir kent olduğunu ifade eden Şahin, kente bir sinema salonu kazandırmayı hedeflediklerini kaydetti.

Film festivalinin koordinatörü Meral Balık ise festivalde 60’a yakın film gösterileceğini ifade etti. Yerli ve yabancı filmlerin, belgesellerin ve kısa filmlerin sunulacağı festivalde, çocuklara yönelik film atölyeleri, paneller ve seminerler de gerçekleştirileceğini belirten Balık, festivalin desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Geçen yıl ilk kez düzenlenen festivalde gösterime sunulan filmleri 8 bin kişinin izlediğini kaydeden Balık, “Biz bu sene sayıyı iki katının üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Sineması olmayan bir yerde film festivali yapmak insanların dikkatini çekiyor” dedi.

Zeynep Güler adlı izleyici de sineması olmayan kentte film festivali düzenlenmesinin sevindirici olduğunu söyledi.

 Kaynak : [-]