Dünya hayran kaldı

Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı lise 3. sınıf öğrencisi Gizem Sözeri, Uluslararası Kontrabas Yarışmasında, dünya 3.’sü oldu. 16 yaşındaki Gizem, müzik otoritelerini kendisine hayran bıraktı.

INTERNATIONAL Double Bass Society tarafından Çek Cumhuriyetin’de 14 Eylül’de 12. Uluslararası Kontrabas Yarışması düzenlendi.

Yarışmada, Türkiye’den katılan 16 yaşındaki Gizem Sözeri, 16-20 yaş grubundan 34 yarı finalistin katıldığı 1. kategoride 3. oldu. HÜ Ankara Devlet Konservatuarı Kontrabas Sanat Dalı Öğretim üyesi Burak Karaağaç da “En iyi Çalıştırıcı” ödülünü aldı.

Kontrabas Sanat Dalı Öğretim üyesi Karaağaç, “Herkes Gizem’e hayran kaldı ve onu takdir etti. Küçücük bir Türk kızı orada dünyayı kendine hayran bıraktı, hatta oradaki tüm hocaları sarstı. Berlin Filarmoni Orkestrası’nda çalan kontrabas hocaları, Avusturya, Viyana, Danimarka, Polonya, Almanya’dan yani tüm dünyadan gelen herkes ‘16 yaşında dünyada bu kadar iyi çalabilen biri daha yoktur’ dedi. Bizim oradaki gururumuz oldu” dedi.

Hayalim Berlin

Yarışmadan 3.’lük ödülüyle dönen, Gizem Sözeri, eline ilk kez 12 yaşında aldığı kontrabasın ne olduğunu konservatuvara gelmeden önce bilmediğini söyledi. Gizem kontrabası ilk kez eline aldığında çok büyük olduğu için korktuğunu ancak sonra enstrümanını sevmeye başladığını dile getirerek, “Ailem de çok korkmuştu daha kızlara göre olduğunu düşündükleri aletleri çalmamı istediler. Ama şimdi onlar da seviyor. Kontrabas büyük bir alet olduğu için evde çalışamıyorum ancak okulda çalabiliyorum. Meslekte ilerlemek, iyi bir virtüöz olmak istiyorum. Hayalim Berlin Filarmoni Orkestrası’nda çalmak” dedi.

Kaynak :[-]