3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 7-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek

Çırağan Sarayı’nda düzenlenen festivalin tanıtım toplantısında konuşan Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Rengim Gökmen ”Opera yalnız seçkinlere hitap eden bir sanat değildir.Opera, her olguda olduğu gibi anlaşılması için çaba gösterilmesi, düşünsel çaba gösterilmesi gereken bir sanat dalıdır”diye konuştu.

3-uluslararasi-istanbul-opera-festivali

FESTİVALDE 5 OPERA 4 FARKLI MEKANDA SAHNELENECEK

”7’den 70’e opera” sloganı ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek festivalin programı ve içeriği her yaştan ve her kesimden seyirciye ulaşmayı hedefliyor. Kentin sahip olduğu tarihsel mekanlarla bütünleşerek İstanbul’u dünya ölçeğinde benzersiz bir konuma yerleştirmeyi amaçlayan festival Topkapı Sarayı, Aya İrini, Haliç Kongre Merkezi, Kadıköy Süreyya Operası ve Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Festival, 7 Temmuz’da Haliç Kongre Merkezi’nde Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin 2 perde şeklinde sahneleyeceği Mozart’ın ünlü ”Don Giovanni” operası ile başlayacak.

3. Uluslararası İstanbul Opera Festivali

9-10-11 Temmuz’da Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin 3 perde şeklinde sahneleyeceği Mozart’a ait olan ”Saraydan Kız Kaçırma” operası, Topkapı Sarayı’nda sahnelenecek.

İzmir Devlet Opera ve Balesi’nin 3 perde şeklinde sahneleyeceği Okan Demiriş imzalı ”IV. Murat” operası 14-15 Temmuz tarihlerinde Topkapı Sarayı’nda sahnelenecek.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin 2 perde halinde sunacağı ”Yıldırım Bayezid” operası, 16-18 Temmuz tarihlerinde Kadıköy Süreyya Operası’nda sanat sevenlerin karşısına çıkacak.

Antalya Devlet Operası ve Balesi’in 2 perde halinde sunacağı Besteci Selman Ada’nın Halit Ziya Uşaklığıl’in ünlü romanından bestelediği ”Aşk-ı Memnu” operası ise 19 Temmuz tarihinde Bahçeşehir Kültür Sanat Merkezi’nde izleyicinin karşısına çıkacak.

ÜNLÜ TENOR JOSE CURA ‘DAN AYA İRİNİ’DE GALA KONSERİ

Festival kapsamında, dünyaca ünlü tenor Jose Cura, 12 Temmuz’da, Ankara Devlet Opera ve Balesi solist sanatçılarından Feryal Türkoğlu ile İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşliğinde Aya İrini’de gala konseri verecek. Konseri şef Mario De Rose yönetecek.