12. İzmir Film Festivalinin eniyi filmi ” Nar “

Uluslararası 12. İzmir Film Festivali önceki gece ödüllerin dağıtıldığı törenle sona erdi. Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nda “Nar” en iyi film seçilirken, “Labirent”, “Simurg”, “Aşk ve Devrim” ve “Geriye Kalan” isimli yapımlar çeşitli dallarda ödülleri paylaştı

NAR FİLMİ

İzmir’de 11 yıl aradan sonra bu yıl sanatseverlerle yeniden buluşan Uluslararası İzmir Film Festivali, önceki gece Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen ödül dağıtım töreniyle sona erdi.
Başbakanlık Tanıtma Fonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Kalkınma Ajansı’nın destekleri ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ile Dokuz Eylül Üniversitesi işbirliğinde hayata geçirilen 12. Uluslararası İzmir Film Festivali’nin kapanış gecesinde Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışması’nın ödülleri sahiplerine verildi.
Sunuculuğunu başarılı oyuncu Şenay Gürler’in yaptığı gecede değerlendirmeye alınan 10 filmden “Labirent”, “Nar”, “Simurg” “Aşk ve Devrim” ve “Geriye Kalan” isimli yapımlar ödüle layık görüldü. Ödül törenine katılan isimler arasında Yunan senarist, yönetmen, müzisyen ve oyuncu Costas Ferris ile İranlı ünlü yönetmen Mania Akbari de vardı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Füzün’ün konuşmasıyla başlayan törende ilk olarak festivale katkı sağlayan kişi ve kurumlara teşekkür plaketleri verildi. Ardından Yunan yönetmen Costas Ferris’in de aralarında bulunduğu 10 kişilik orkestra konser verdi. Yunan ezgilerinin yer aldığı müzik dinletisi, konuklara keyifli dakikalar yaşattı. Ödül alan oyuncu ve yönetmenler, İstanbul Şehir Tiyatroları’nın kapatılmaması çağrısında bulundu.

İŞTE ÖDÜL ALANLAR
Siyad En İyi Film Ödülü: “Simurg”
Alim Şerif Onaran Ödülü: “Nar”
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: “Aşk ve Devrim” filminin oyuncuları Gün Koper, Ayberk Pekcan, Bedir Şirin
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: “Geriye Kalan” filminin oyuncusu Şebnem Hassanisoughi
En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: “Labirent” filminden Burak Kanbir
Jüri Özel Ödülü: Ruhi Karadağ’ın yönettiği “Simurg” filmi

En İyi Senaryo Ödülü: “Geriye Kalan” filmi Çiğdem ve Şebnem Vitrinel kardeşler ile “Nar” filmi Ümit Ünal
En İyi Yönetmen Ödülü: “Labirent” filminin yönetmeni Tolga Örnek
En İyi Film Ödülü: “Nar”

Kaynak : [-]