Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali’ne ‘Derviş’li kapanış

Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, sûfi dönüşlerini modern dansla birleştiren dans sanatçısı Ziya Azazi’nin “Derviş” adlı gösterisiyle son buldu.

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği 3. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, dünyaca ünlü dans sanatçısı Ziya Azazi’nin unutulmaz gösterisiyle sona erdi. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleştirilen gösteriye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. 11 Ekim’de başlayan ve dört gün süren 3. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali’nin kapanış etkinliğinde Nilüfer Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güney Özkılınç, tüm katılımcılara teşekkür etti. Özkılınç, ” Bu festivali diğer festivallerden farklı kılan, farklı disiplinlerle de şiiri buluşturmamızdır. Şiirden yola çıkılarak çekilen film gösterileri, bestelenen şiirler ve dans gösterisi. Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali böyle bir festival olmaya devam edecek” diye konuştu.
Özkılınç’ın konuşmasının ardından dünyaca ünlü dans sanatçısı Ziya Azazi sahne aldı. Sûfi dönüşleri modern dansla birleştiren usta sanatçı ‘Derviş’ adlı gösterisiyle izleyicisini büyüledi. Zorlu bir performans sergileyen Azazi, gösterinin sonunda katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Etkinliğin sonunda Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Aysel Okumuş, Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey adına sanatçıya plaket verdi. Usta sanatçı Ziya Azazi de plaketi, izleyiciler arasında bulunan anne ve babasına vererek duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.
Nilüfer Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Nilüfer Şiir Festivali, dört gün boyunca 14 şairi farklı etkinliklerde halkla buluşturdu. Türkiye, Hollanda, Hindistan, Hırvatistan, Makedonya ve Ukrayna’daki Nilüfer Belediyesi’nin kardeş kenti Mykolaiv’den gelen şairlerin şiirleri, kentin farklı noktalarında yankılandı.