Tiyatro Oyunuyla ‘Uyuşturucuyla Mücadeleye’ Dikkat Çektiler

Metin Karaman yönetimindeki tiyatro oyunu ile uyuşturucuyla mücadeleye dikkat çektiler.

Tiyatro yönetmeni Metin Karaman, ‘Pembe Aslında Siyahtır’ oyunuyla gençleri uyuşturucunun kötü yanlarına yönelik uyarıyor.

Kırklareli Kültür Merkezi Gösteri Salonu’nda sergilenen ‘Pembe Aslında Siyahtır’ tiyatro oyunu ile uyuşturucunun kötü yönleri anlatıldı.

Uyuşturucunun kötü yönüne dikkat çekilen tiyatro oyununun yönetmeni Metin Karaman, “Bazen devlet büyüklerimiz, ‘Arkadaş, siz böyle bir oyun oynuyorsunuz, zararlı maddeler, uyuşturucu maddelerle mücadele diyorsunuz ama ya aklına çocuğun karpuz kabuğu düşürürseniz’ diyorlar. Bizim oyunumuz ünlülerin barkovizyon görüntüleri ile başlıyor. Fakir bir ailenin oğlu ve zengin bir ailenin kızı, yani bu illetin erkeği, kızı, zengini, fakiri yok. Bu illete bulaşırsan ölürsün. Bu illete bulaşırsan öldürürsün diyor, alt metninde oyun. Herhangi bir maddeyi kullanırken göstermiyoruz, kullandıktan sonra göstermiyoruz. Kullandıktan sonraki keyif anını vermiyoruz, yerde sürünme anını veriyoruz, oyunda. Zehir diyoruz oyunda, çünkü o maddeyi alırsa zehirlenecek o çocuk, o yüzden zehir diyoruz” diye konuştu.

“İsim vererek reklamını yapıyorlar”

Oyunu sergilemelerinin sebebi üzerine yönetmen Karaman, “Ben dönem dönem televizyon kanallarında, ulusal kanallarda, bu işin uzmanı olduğunu gördüğüm insanların, o maddelerin tek tek isimlerini vererek ‘efendim şurada şu kadar şu yaygın, burada bu kadar bu yaygın’ gibi isimler vererek program yaptıklarını görüyordum. Programa katılmak istedim, engellemek istedim, çünkü orada o maddenin adını vererek zaten reklamını yapmış oluyorsun. Biz burada hiçbir reklam yapmıyoruz, inadına uzak dursun gençlik, annesine sıkı sıkı sarılsın, babasına sıkı sıkı sarılsın, öğretmenleriyle iletişim kursun, büyükleriyle iletişim kursun diye bu oyunu çıkardık” şeklinde konuştu.