Arter’den yeni bir “Hamle”

Arter’de 5 Ekim – 18 Kasım 2012 tarihleri arasında Başak Şenova’nın küratörlüğünü yaptığı “Hamle” başlıklı sergi yer alacak

Şenova serginin yapısını ve mekânsal tasarımını satranç oyununun mantığını ve hamlelerini izleyerek kurguladı. Sergi sanatçıların araştırma konuları, üretim süreçleri ve işlerinden hareketle görsel ve işitsel algı, mekanı ve algıyı dönüştürme stratejileri, farklı görüş açılarının birlikteliği, kavramsal alanların inşası gibi birçok düşünce kümesini eşzamanlı olarak işliyor.

Sergide Adel Abidin, Rosa Barba ve Runa Islam’ın işleri yer alıyor.

ARTER’in giriş katı bu üç sanatçının yaklaşımlarının ve üretimlerinin belirgin niteliklerini taşıyan işlerle izleyiciyi karşılıyor: Rosa Barba’nın Bir Devre Kurdum, Sonra da Bir İkincisini Kurdum (2010) adlı işi, Adel Abidin’in Senfoni (2012) başlıklı heykel yerleştirmesi ve Runa Islam’ın Gördüğün Şeyi Gördüğün Gibi Gören İlk Sen Ol (2004) başlıklı 16mm filmi.

Girişteki bu “hamle”yi, birinci katta Adel Abidin’in “…ötesinde”; ikinci katta Rosa Barba’nın “notlar” ve üçüncü katta Runa Islam’ın “atları yiyen köpekler” başlıklı kişisel sergileri takip ediyor.

ADEL ABİDİN KİMDİR?

1973 Bağdat doğumlu Adel Abidin farklı mecralara yayılan pratiğinde, kültür, siyaset ve kimlik arasındaki karmaşık ilişkiyi inceliyor. Sosyal meselelere hiciv ve mizahın keskin renklerini kullanarak, tarifi zor tecrübeleri ve kültürel yabancılaşmayı ele alarak yaklaşıyor.

Hamle’de Adel Abidin’in Üç Aşk Şarkısı adlı video yerleştirmesi; çekimlerini ARTER’de gerçekleştirdiği Seksek başlıklı videosu ve Senfoni adlı heykel yerleştirmesi ve video yerleştirmesi ayrı ayrı yer alıyor.