Pandemiden sıkıldınız mı ? O zaman Oryantal Dans Kursuna gelmek için neden zaman kaybediyorsunuz?

Pandemi sürecinde evde hapsolmak ve sürekli sosyal mesafe, hastalık kaygıları, kilo derken stres topuna dönen beden ve ruhumuzu rahatlatmanın en güzel yöntemlerinden biri Oryantal/Göbek dansıdır. Hadi buyurun derse!

Gün geçtikçe oryantal dans pek çok yerde daha fazla talep görmektedir. Size de oryantal dans yapmak istiyor ve aklınızda sorular varsa buyurun kısaca nedir ne değildir birlikte göz atalım.

Oryantal dans, her ne kadar spor kategorisinde sayılmasa da zihin ve vücut için var olan en iyi egzersizlerden biridir dememiz pek de yanlış olmayacaktır. Birçok insan bu kadınsı ve dişiliğin simgesi sayılabilecek dansın zihinsel ve fiziksel, muazzam faydalarından bihaber. Oryantal dansın kökeni 5. yüzyıl Mısırına dayanır diye genel bir kanı olsa da pek çok kültürün özelliklerini taşıyan oryantal dans temel olarak Hint, Arap ve Türk kültür öğelerinin birleşmesi sonucu günümüzdeki şekline ulaşmıştır. Günümüzde Mısır, Lübnan ve  Türk çeşitlemeleriyle yoluna devam etmektedir.

Görsel İletişimin yaygınlaştığı bugünlerde artık onlarca farklı varyasyonu olan Oryantal dansın özünde; vücudun bölgelerini ayrı ayrı oynatarak, bu bölgelerin arasındaki bağı önce bağımsız olarak çalıştırmak ve daha sonra hareketler arasındaki geçişlere uygun şekilde tekrar birleştirip figürleri ortaya koymak şeklinde anlatılabilir.

Oryantal dansın genelde yalnızca leğen kemiği ve çevresini çalıştırdığı gibi yanlış bir inanış vardır, oysa oryantal dansta  vücudun tamamında bulunan kaslar çalıştırılmaktadır dolaysıyla pek çok spora göre hem kalori yakmada hem de vücudun çalışmasında ne oranda faydalı olduğu da anlaşılacaktır. Karın, sırt ve omuz kaslarını özellikle çalıştırdığını da belirtmek gerekir.

ORYANTAL DANS: HİSLERİ AKTARMANIN BİR YOLUDUR

Oryantal dans aynı zamanda içinizdeki hisleri yansıtmanın yollarından biridir.  Modern dansta olduğu gibi içselleştirilmiş duyguların erotize edilerek dışa aktarılması şeklinde içinde hüzün, neşe ve benzeri tüm duyguları taşıyan dans oryantal dansta da şeklini çok farklı figürlerle ifadesini bulmaktadır. Elbette sağlık açısından da pek çok faydası da vardır.

Bazı hareketler sırt bölgesinde yüksek oranda esneklik gerektirirken, asıl kritik nokta kas kasılmalarıdır. Bu dansın en büyük avantajlarından biriyse, her yaştan insanın kendine uyan bir hızda bu dansı öğrenebilmesidir.

Oryantal dans aynı zamanda kalori yakmanın da muhteşem bir yoludur. Kalori yakmanın yanında, istenmeyen fazlalıklarınızdan kurtulmanıza, vücudunuzu zinde tutmanıza ve esnekliğinizi arttırmanıza yardımcı olur.

Oryantal dansın faydalarını daha iyi anlayabilmek için aşağıdaki yazıyı okumanız yeterli olacaktır.

1. Vücudunuza Şekil Verir

Eğer şekle girmek istiyorsanız, yapabileceğiniz belki de en iyi başlangıç egzersizi oryantal dans öğrenmektir. Oryantal dansı dengeli bir diyetle birleştirirseniz, çok kolay bir şekilde kilo verip kolayca şekle girebilirsiniz. Ağırlık içermeyen fakat zorlu bir egzersiz olduğundan dolayı kaslarınız kısa sürede dayanıklılık kazanır ve bu da günlük hayatınızı olumlu yönde etkiler.

Oryantal dans hareketlerinin birçoğu, hangi kas gruplarınızı (karın, sırt, kalça kasları) hareket ettirdiğinizi gözetmeksizin egzersizinizden en iyi sonucu almanızı sağlar. Bu teknik vücudunuzun bölgelerini birbirinden önce izole ederek çalıştırır ardından bütüne doğru sevk ederek çok hassas hareketlere olanak tanır.

2. Koordinasyonunuzu arttırır


Vücudunuzun yaptığınız hareketlerle senkronize olabilmesi için koordinasyona ihtiyacı vardır. Oryantal dansı hakkını vererek yapabilmek için vücudunuzun tüm bölgelerini çalıştırabilmeniz gerekir. Oryantal dansın en zor kısmı, vücudun tüm bu bölgelerini birbirleriyle uyumlu bir şekilde hareket ettirip koordine edebilmektir.

İlk anda bu yazılanlar gözünüzü korkutmasın biraz gayret ve çalışınca neden yapılamasın? Kolay değil biliyoruz, ama pes etmeyin. Maalesef, çok azımız zarif ve koordine bir vücudun lütfüyle doğuyoruz fakat unutmayın ki koordinasyonu geliştirmenin tek ve en önemli yolu pratik yapmaktır.

3. Stresten kurtulmak ve stres baskısını eğlence ile enaza indirmenin yollarından biri

Diğer sporlarda olduğu gibi, oryantal dansta da stresinizi kontrol edebilmeniz için iyi bir yoldur. Oryantal dans da günlük problemlerinizi bir an olsun unutup, keyif almanızı sağlayacak olan bir aktivitedir.

Oryantal dans dersleri çoğunlukla akılda kalıcı şarkılar eşliğinde yapılır. Bu da vücudunuz şekle girerken aynı zamanda harika vakit geçirmenize olanak sağlar.

4. Kendinize duyduğunuz saygıyı arttırır

Son olarak, oryantal dans kendinize olan saygınızı ve ruh sağlığınızı güçlendirmenizi sağlayan harika bir terapidir. Onun sayesinde vücudunuzun her kasını hisseder ve çalışmanın getireceği yapabilme becerisine olan inancınızı arttırırsınız. Öğrenmenin doğal bir sonucu olarak da kendinize olan güveniniz yükselir.

O zaman haydi buyurun oryantal dans derslerimize.

Derslerimiz haftada bir gün iki ders saati şeklinde talepler doğrultusunda belirlenen gün ve saatlerde açılmaktadır. Daha detaylı bilgi için bizi ziyaret edebilir (İLETİŞİM İÇİN tıklayınız) veya telefon ederek tanışma dersi için randevu olabilirsiniz.

Özellikle Ev hanımları için hafta içi gruplarda açılacaktır. Grupları mümkün olan enaz sayı ile gerçekleştirilecektir.

Not: tanışma dersleri ücretli değildir. Kayıt olmak zorunda değilsiniz tanışır daha detaylı bilgi alır, yerimizi görür ve kararınızı verirseniz kayıt olursunuz.