Ata Botanik Parkın Sonbahar Renkleri Etkiliyor

Erzurum’da yapay gölet, hayvanat bahçesi ve özellikle sonbahar aylarında farklı renk tonlarını içinde barındıran Ata Botanik Park, özel anlarını güzellikleriyle büyülüyor.

Yakutiye ilçesindeki Atatürk Üniversitesine ait olan parkta, farklı familyalardan ağaç, çalı ve çiçek olmak üzere 150 bitki çeşidi, yapay gölet, ahşap, köprü, pergola, kamelya, hayvanat bahçesi ve taşlı yollar yer alıyor. Botanik park, 2006 yılında 350 dönüm arazi üzerine kuruldu.

Her geçen gün insanların daha çok ilgisini çekebilen park, özellikle kış ve sonbahar aylarında akın akın gelen ziyaretçilerine görsel şölen sunuyor.

Sonbahar aylarında kırmızı, yeşil, sarı ve mor ile renk cümbüşüne dönen ağaçlarıyla doğaya ayrı renk katan park, hafta sonu tatilini fırsat bilenlere sonbaharın renkleri içinde manzara izleme olanağı sağlıyor.

Parkın rengarenk doğası ve güzelliklerini değerlendirmek isteyen ziyaretçilerin yanı sıra fotoğrafçılar da “doğal stüdyo” olarak kullandıkları yüzlerce alanda insanların en mutlu anlarını güzelleştiriyor.

Fotoğraflarını arka fondaki tabiatla çektirmek istediklerini belirten Tedik, “Doğu Anadolu’da böyle bir yeri bulmak çok nadir. Burası tabiatı ve fotoğraf çekiminde tercihi. Biz de fotoğraflardaki anlarınızı ölümsüzleştirmek için buradayız. Burası adeta bulunmaz bir cennet.” dedi.

Tedik, parkta sonbaharın ayrı güzelliğine şahitlik ettiklerini ifade ederek, “Kışa hazırlık yapıyoruz ama şansımızla sonbaharın güzelliklerini yaşıyoruz. Gelecek olanlara tavsiye ediyorum. Çoğu yerde olmayan bitki çeşitleri, renk tonlamaları ve yapay havuzlar bunlar her yerde bulunacak şeyler değil.” diye konuştu.

Parkın görülmeye değer yerlerden bir tanesi olduğuna işaret eden Turgut, şöyle konuştu:

“Bu mevsimde buraya ilk defa geldik. Çevresi, ve peyzajıyla ilimize değer katan görülmeye,gezilmeye değer bir yer. Aileniz hafta sonu gelip burayı ziyaret etmelisiniz, sonbaharda gerçekten renk cümbüşü var. Küçük hayvanat bahçesi çocuklar için çok eğlenceli. Fotoğraf içinde ayrı ayrı mekanlar var. Burada her şey düşünülmüş.”

Turgut, farklı tonlarda renklerin başka bir güzellik kattığın ifade ederek, “Burada yeşilin bir çok tonunu görme imkanımız var. Botanik Park’taki ağaçların yeşili, sarısı çok güzel. Böyle bir parkın ilimizde olması keyif verici.” dedi.