Erzurum’da Tarihi Kümbet Restore Edildi

,

Erzurum merkez Yakutiye ilçesi Gül Ahmet Caddesi üzerinde Derviş Ağa Camii karşısında Yeğen Ağa Mahallesi’nde bulunan Karanlık Kümbette devam eden restorasyon tamamlandı.

Erzurum Müze Müdürlüğü bünyesinde bulunan Karanlık Kümbet Emir Sadrettin tarafından 1308 yılında yapıldı. 712 yıldır ayakta durmaya çalışan kümbet yapılan restorasyon çalışmalarından sonra yeniden açıldı. Konik kubbeli çatısında deforme olan taşların yerine 500 yıla yakın ömrü olan taş döşendi.

Erzurum Kültür ve Turizm İl Müdürü Cemal Almaz, Karanlık Kümbette tamamlanan restorasyon çalışmaları hakkında, “Erzurum’un nadide ve güzide yerlerinden biri olan Karanlık Kümbet de bulunuyoruz. Diğer adıyla Sadrettin Baba Kümbeti de denilir. Erzurum’un her tarafı adeta açık hava müzesi durumundadır. Kümbetler tarihimizde bilindiği gibi anıt mezar olarak kullanılan bir yapı tarzıdır. İlmi kişiler ve gönül adamlarına böyle kümbet(anıt) mezarlar yaptırılarak hatıraları yad ediliyor. Erzurum kümbet anlamında çok zengin bir il durumundadır. Erzurum’da bulunan kümbet sayısı 20’dir. Karanlık Kümbet isminin neden Karanlık Kümbet denildiği bilinmeyen, halk arasında Sadrettin Baba Kümbeti diye bilinir. Erzurum Yakutiye ilçesi Gül Ahmet Caddesi Yeğen Ağa Mahallesi Derviş Ağa Camisi ile karşı karşıya bulunan bir kümbettir. Erzurum’da bulunan ilk kümbetlerden birisi durumundadır. Osmanlı ve Selçuklu döneminden kalma bir eserdir. Yalnızca 1950 yıllarında küçük çaplı bir onarım görmüştür. Bugün itibariyle elimizde yadigar olarak kalan kümbeti baştan aşağıya ciddi bir revizyona tabi tutuldu. orijinalini koruyarak yapılan Kubbesini bile yeniledik. Kırmızı bileziği görünmeyecek durumdaydı onu silerek görünür hale getirdik. Kümbetin iç boyasını yaptık, iki katlı kümbette üst kat mescit alt katta iki mezar bulunmaktadır. 700 yılı aşkın zamandır ayakta duran eser, 700 yılın sonunda Kümbeti kapsamlı bir Restorasyon yaptık. Erzurum halkı ve Erzurum’a gelen misafirlerimizi bu eserleri gezmeleri konusunda davet ediyoruz.” diye konuştu.