Orijinal Rembrandt’ın tablosunu 250 dolara satacaklardı

ABD’de yaşayan 3 erkek kardeş ölen annelerinin evini temizlerken bodrum katta toz içinde bir tablo buldu. Buldukları bu tabloyu antikacıya götüren kardeşlere antikacı tarafından tablonun ‘sıradan’ olduğu söylendi. Antikacıdan aldıkları bu yanıtın ardından, milyon dolarlık tabloyu 250 dolardan açık artırmaya çıkaran kardeşler, nasıl bir hata yaptıklarını açık artırma sırasında fark etmiş oldular.

ABD’de 3 erkek kardeş ölen annelerinin evini temizlerken buldukları Rembrandt tablosunu 250 dolardan açık artırmaya çıkardı. Fransa’dan bir alıcının katılmasıyla fiyat birden arttı ve tablo 1.1 milyona satıldı.

ABD’nin New Jersey Eyaleti’nde yaşayan Ned, Roger ve Steven Landau kardeşler umulmadık bir servete kondular. Landau kardeşler, kısa süre önce ölen annelerinin evinin bodrumunda toz içinde kalmış bir tablo buldular. Gazete Habertürk’te yer alan habere göre daha önce büyükannelerinin evinin yemek salonunda gördükleri bu tabloyu bir antikacıya gösterip “sıradan” yanıtını alan kardeşler resmi açık artırmada “en fazla 800 dolar” beklentisiyle satma kararı aldılar.

250 dolardan başlayan açık artırmada fiyat Fransa’dan telefonla katılan bir alıcının teklifleriyle hızla yükseldi. Ardından Almanya’dan gelen bir telefonla fiyat 100 bin doların üzerine çıktı. Sonuçta açık artırmayı Fransız alıcı 1.1 milyon dolarla kazandı.

Uzmanlar tarafından yapılan incelemede eserin 17’nci yüzyılda yaşamış Hollandalı ressam Rembrandt’ın “Bilinçsiz hasta” isimli tablosu olduğu tespit edildi. Fransız alıcı daha sonra tabloyu 4 milyon dolara Amerikalı televizyoncu James Colby’ye sattı. Fransız ve Alman alıcıların tablonun gerçek olduğu bilgisini nasıl aldıkları ise hâlâ bir sır.