Piyano öğrenirken bu noktalara dikkat etmek şart

Piyano eğitiminde zaman zaman içine düşülen bazı hataların piyanodan soğumaya sebep olacağını kaydeden uzmanlar, söz konusu bu noktalara dikkat edildiği takdirde piyano öğrenmenin daha kolay olacağı üzerinde duruyor.

DUYGU DURUMU DERSE UYGUN DEĞİLSE DERS MUTLAKA ERTELENMELİ
Özellikle çocuklukta piyano öğrenmeye başlayanların zor bir günün veya ağır bir dersin sonunda piyano dersine girmesinin hata olduğunu kaydeden eğitmenler, öğrencilerin günlük duygu durumlarının zaman zaman piyano dersinin verimliliğini azalttığının altını çiziyor. Bu nedenle ailelerin piyano derslerini programlarken okuldaki zor bir dersin hemen ardına bu dersi getirmemesi gerekiğini belirten eğitmenler, derslerde mutlaka hedef konulması gerektiğini de hatırlatıyor.

HER DERS İÇİN HEDEF KONULMALI
Müzik ile ilgili hemen hemen tüm derslerde eğitmenlik yapan kişilerin çocuklar için hedefler koymasının çok önemli olduğunu dile getiren uzmanlar, hedeflere ulaşıldıkça çocukların tebrik edilmesi gerektiğinin de altını çiziyor. İlerlemeyi kutlamanın, çocukların gurur duymasını sağlayacağını paylaşan uzmanlar, bu şekilde çocukların yeni hedeflere ulaşabilmek için can atacağını da savunuyor.

DERSLERDE OYUNLARA DA YER VERİLMELİ
Piyano eğitiminde sıradan metotların yanı sıra mutlaka görsel ve işitsel enstrümanların da kullanılması gerektiği üzerinde duran uzmanlar, mutlaka derslerde oyunlara da yer verilmesi gerekiğini dile getiriyor.