Öğrencilerimiz için ÜCRETSİZ SOLFEJ DERSLERİMİZ BAŞLIYOR

,

Sınırlandırılmış sayı ve sosyal mesafeye uyarak kayıtlı öğrencilerimize her eğitim döneminde olduğu gibi yine solfej derslerimiz 2020-2021 eğitim dönemi için önümüzdeki hafta başlayacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak, müzik eğitimi alan tüm öğrencilerimize bu eğitimin temelinde bulunması gereken solfeji yani nota bilgisini dersini ücretsiz olarak sunuyoruz.

Bakırköy’de bulunan kursumuzda özel ders olarak piyano, keman, çello, gitar, bağlama, bateri, akordeon, flüt, kanun, saksafon, ud, klarnet ve şan  v.b. eğitimleri verilirken, öğrencilerimizin müzik temellerinin de sağlam olması hedeflenmektedir.

Bu anlamda öğrencilerimizin öğrenme süreçleri daha da kolaylaşıp, hızlanacağına  hem de öğrendiklerini pekiştireceklerine eminiz.

Neden solfej eğitimi bu kadar önemli?

“Solfej” kelimesi İtalyanca bir terim olup kelimenin tam anlamıyla “notalarla şarkı söylemek” anlamına gelir. Bu, bir müzisyen ve vokalist için müzik kulağının geliştirilmesini hedefleyen bir disiplindir. Müziği bestelemek ve gerçekleştirmek için ses sanatından zevk almanızı sağlayan eylemdir..

Herhangi bir şarkıcı ve müzisyen için aktif Solfej dersleri geliştirilebilen, seslerin algılanması zorunlu bir durumdur, Notaların seslerini bilmez ve tanımazsanız herhangi bir müzik çalamaz, çalsanız da doğru ses ile yürüyemeyebilirsiniz. Aktif algı, çalışma ve sesi duyma kısa sürede yeni becerilere hakim olmanın garantisidir. Bu yüzden solfej derslerinin şarkıcılar ve müzisyenler için önemi küçümsenmemelidir.

Konuyu daha da açacak olursak; Müzikal dikteler. Bunların yerine getirilmesinin ilkesi, okuldaki yazım kurallarına benzerdir, nasıl ki yazım dilinde harfler doğru yerlerde olmazsa doğru bir okuma bekleyemezsek müzikte de notalar doğru yerlerde olmadığı taktirde doğru anlama okuma  ve seslendirme mümkün olmayacaktır. Bunun yanı sıra konuşma ve okumada olduğu gibi doğru yerlerde duraksama, uzatma vurgu  gibi sessel ve duyusal gelişimde aynı alfabedeki gibi solfej eğitimiyle daha kavranabilir olmaktadır. Bu anlamda İşitsel analizi öğrenmek Her müzisyen için, duyulan müziğin doğası, uyumu, hızı, ritmik özellikleri ve yapısıyla kulak tarafından belirlenebilmesi çok önemlidir. İşte tüm bunlar solfej eğitimi ile daha somut hale getirilmektedir.

Öğrencilerimizin solfej katılmasını bu yüzden önemsiyoruz.

İşte Özel Nar Sanat Eğitim Kursu solfej gruplarının gün ve saatleri:

·         Okul öncesi grubu Salı günleri saat 18.00 / Cumartesi 18:15

·         Yetişkin grubu Çarşamba saat 19.00 / Cumartesi 19:15

·         İlk-ortaokul grubu salı saat 18.00 / Pazar 18:15

Solfej gruplarında öğrenci sayısı arttıkça yeni gruplar açılacaktır.