Cuma akşamı İzmir ‘ deyseniz ve sinemaya gidecekseniz !

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sinematek gösterimleri, cuma akşamı başlayacak 

İzmir'de Macera Filmleri

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3 yıldan bu yana sürdürdüğü ve gelenekselleşen, “Yeniden Sinematek” etkinliklerine “macera filmleri klasikleri” temasıyla devam ediyor. Gösterimler, her cuma akşamı saat 20.00’de İzmir Sanat’ta başlayacak ve yine ücretsiz olacak.


İlk olarak 4 Mayıs cuma akşamı, 1959 yılı ABD yapımı “Gizli teşkilat” (North by NorthWest) isimli film gösterilecek. Alfred Hitchcock tarafından yönetilen filmde, Cary Grant, Eva Marie Saint ve James Mason gibi dönemin ünlü isimleri rol alıyor.

11 Mayıs cuma akşamı, 1948 ABD yapımı “Sierra Madre hazineleri” (The Treasure of the Sierra Madre) İzmirlilerle buluşacak. Humphrey Bogart’ın başrolde olduğu film, yönetmen John Huston ve babası Walter Huston’a birer Oscar Ödülü kazandırmıştı. Başarılı konusu ve Bogart’ın olağanüstü oyunculuğuyla ses getiren film, sinema tarihinde aynı filmle bir baba-oğla Oscar kazandıran tek film olma özelliğini taşıyor.

18 Mayıs cuma akşamı ise 1961 yılı Japonya yapımı “Yojimbo” isimli film gösterilecek. Japonlar’ın dünyaca ünlü başarılı yönetmenleri Akira Kurusawa’nın yönettiği film, 1800’lerin Japonyası’nda “Sanjuro” adındaki gezgin bir samurayı ve yaşadıklarını anlatıyor.

İzmirliler “Sinematek” sayesinde; Ekim-Kasım ayında “Komedi Filmleri”, Aralık ayında “Fantastik Filmler”, ocak ayında “Japon Sineması”, şubat ayında “Müzik ve Dansın Büyüsü” ile buluşan İzmirliler, mart ayında “Şehir hikayeleri”, nisan ayında ise “Sesin gölgesinde” temalı filmleri ücretsiz olarak izleme şansı bulmuştu