Coşkun Nehir: “Bir müzik duayeni: Selahattin Evcil”

Nar Sanat Eğitim Kursu’nda 4 yıldır şan, ses terapisi ve nefes eğitimleri veren İstanbul Devlet Opera ve Bale sanatçısı Coşkun NEHİR Sechaber.com’a “Bir müzik duayeni: Selahattin Evcil” başlıklı dikkat çeken bir yazıya imza attı.

İşte o yazı:

2019 yılının ilk yazısında sizlere Klasik batı müziğine çok büyük emek vermiş şu an doksan (90) yaşında olan bir müzik duayeni ve eşi müzik öğretmeni seksen yedi (87) yaşında FİKRET hanımdan bahsetmek istiyorum.

Genç jenerasyon müzik öğretmenlerinden Engin Atalay’la aldığımız randevudan sonra İstanbul-Kadıköy yakasındaki evlerine yaptığımız ziyarette bizim için özel olarak hazırlamış iki müzik abidesiyle karşılaştık. Salondaki masanın üzeri bizim için çok özel olarak hazırlanmış; Selahattin Öğretmenim bize anlatacağı bilgileri unutmamak için önündeki deftere notlar almıştı. Çok mutlu ve heyecanlıydılar. Anlatacakları bilgiler ve anılar bizim için o kadar değerli ki…

Ben ilk önce sizlere Selahattin Evcil’i kısaca tanıtayım.

1930 yılında Sivrihisar’da doğmuş. Müzikle ilk tanışması Halkevinde olmuş. Temel müzik bilgilerini bir Romen öğretmenden almış. 1947-1948 yıllarında müzik seminerinde Reşit Abet, Ferdi Ştatzer, Ekrem Zeki Ün, Halil Bedii Yönetken ve Muhittin Sadak’ın öğrencisi olmuş.

Yazının devamı için TIKLAYINIZ…