Çocuk gelişiminde resim eğitimi

Resim yapan çocukların, resim yapmayan yaşıtlarına göre daha yaratıcı, özgüvenli ve duyarlı olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Ancak resim yapmanın çocuklar üzerindeki yararları bunlarla da sınırlı değil.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak, bu haberimizle erken yaşta çocukların resme yönlendirilmesinin çocuklara katkılarını paylaşmak istedik. İşte resmin çocuklarımıza kattıkları:

* RESİM GÖRSEL ANLATIMLARI KUVVETLENDİRİYOR
Resme yeteneği olsun veya olmasın, resim yapmak çocukların görsel anlatımlarını kuvvetlendirirken, hayata bakış açılarının da değişmesini sağlıyor. Kendini ifade etmek için birden fazla aracı olan kişilerin dünyaya farklı gözlerle baktığını, görünenin altında yatan ve herkesin fark edemeyeceği mesajları algıladıklarını da belirtmekte fayda görüyoruz.

* RESİM İLE BULUŞAN ÇOCUKLAR BAŞKA SANAT DALLARIYLA DA İLGİLENİYOR
Resim yapan çocukların sanata karşı daha saygılı ve ilgili oldukları da bir gözlemlenen bir gerçek. Estetik zevki olan ve bu zevk ile yoğrulan çocukların büyüdüklerinde ince ruhlu ve nazik bireyler olduklarını kanıtlayan çalışmalarında olduğunu hatırlatmalıyız. Sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen bir çocuğun hayatının başka bir zaman diliminde başka bir sanat ile buluşmasına da şaşırmamak gerekir.

* ÇOCUĞUNUZ İÇ DÜNYASINI RESİM İLE DIŞA VURUR!
Çocuğunuzun bastırdığı, sizinle paylaşmak istemediği ve yüzleşmeye cesaret edemediği korkularını çizdiği resimler sayesinde fark edebilir, tedbir alabilirsiniz. Psikoloji biliminin de odağında olan resim, çocuğunuzun korkularını somut bir şekilde yakalamanın ve onlarla yüzleşmesini sağlamanın en etkili yöntemidir.

* DOĞRU MESLEK SEÇİMİ, MUTLU BİREY!
Yalnızca bir hobi olmasının ötesinde resim, çocuğunuzun belkide ilerideki mesleği için önemli fırsatlar yaratacak. Yeteneği olan çocuklar, öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle iyi bir ressam, tasarımcı, grafiker veya sanat yönetmeni olabilmenin adımlarını henüz daha erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde atabiliyor. Çocuğunuzun hobi olarak gördüğü ilgi alanıyla hayatını idame ettirebilmesi mutlu bir birey olabilmesi için önemli.

* ÖZGÜNLÜKLERİ VE YARATICILIKLARI GELİŞİYOR
Çocuklara hayatlarının her alanında kendilerinden bir parça katmayı öğreten resim sanatı, özgün şeyler üretmelerini sağlıyor. Erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde özgün şeyler üretmeyi bir kez öğrenen çocuklar hayatlarının her döneminde gerçekleştirebiliyor.

Eğer sizde ebeveyn olarak çocuğunuzu resim dersleriyle tanıştırmak istiyorsanız Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’ndaki resim derslerimizle mutlaka çocuklarınızı buluşturmalısınız. Önkayıt ve detaylı bilgi için 0212 570 80 68’i arayabilirsiniz.