Yazılar

Hobi sınıfı resim sergimiz sizleri bekliyor

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’nun Hobi Resim Sınıfı öğrencilerinin resimlerinden  oluşan sergimizin açılışı 2 Haziran 2019 Pazar Günü sizleri bekliyor.

Siz değerli sanatseverleri ücretsiz olan resim sergimizi gezmeye davet ediyoruz.

Tarih: 2 Haziran 2019 Pazar

Saat: 17:00

Yer:
 Özel Nar Sanat Eğitim Kursu Sergi Salonu

Adres:
 İncirli cad. Kartaltepe mah. Kıbrıs Sok. Okan apt. No:6/1 ( Eski Town Center’in -Şuan Kemerburgaz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin karşısı-, Yaşar Hastanesi’nin yanındaki sokak)

Çocuk gelişiminde resim eğitimi

Resim yapan çocukların, resim yapmayan yaşıtlarına göre daha yaratıcı, özgüvenli ve duyarlı olduğunu belirtmekte fayda görüyoruz. Ancak resim yapmanın çocuklar üzerindeki yararları bunlarla da sınırlı değil.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu olarak, bu haberimizle erken yaşta çocukların resme yönlendirilmesinin çocuklara katkılarını paylaşmak istedik. İşte resmin çocuklarımıza kattıkları:

* RESİM GÖRSEL ANLATIMLARI KUVVETLENDİRİYOR
Resme yeteneği olsun veya olmasın, resim yapmak çocukların görsel anlatımlarını kuvvetlendirirken, hayata bakış açılarının da değişmesini sağlıyor. Kendini ifade etmek için birden fazla aracı olan kişilerin dünyaya farklı gözlerle baktığını, görünenin altında yatan ve herkesin fark edemeyeceği mesajları algıladıklarını da belirtmekte fayda görüyoruz.

* RESİM İLE BULUŞAN ÇOCUKLAR BAŞKA SANAT DALLARIYLA DA İLGİLENİYOR
Resim yapan çocukların sanata karşı daha saygılı ve ilgili oldukları da bir gözlemlenen bir gerçek. Estetik zevki olan ve bu zevk ile yoğrulan çocukların büyüdüklerinde ince ruhlu ve nazik bireyler olduklarını kanıtlayan çalışmalarında olduğunu hatırlatmalıyız. Sanatın herhangi bir dalıyla ilgilenen bir çocuğun hayatının başka bir zaman diliminde başka bir sanat ile buluşmasına da şaşırmamak gerekir.

* ÇOCUĞUNUZ İÇ DÜNYASINI RESİM İLE DIŞA VURUR!
Çocuğunuzun bastırdığı, sizinle paylaşmak istemediği ve yüzleşmeye cesaret edemediği korkularını çizdiği resimler sayesinde fark edebilir, tedbir alabilirsiniz. Psikoloji biliminin de odağında olan resim, çocuğunuzun korkularını somut bir şekilde yakalamanın ve onlarla yüzleşmesini sağlamanın en etkili yöntemidir.

* DOĞRU MESLEK SEÇİMİ, MUTLU BİREY!
Yalnızca bir hobi olmasının ötesinde resim, çocuğunuzun belkide ilerideki mesleği için önemli fırsatlar yaratacak. Yeteneği olan çocuklar, öğretmenlerinin de yönlendirmesiyle iyi bir ressam, tasarımcı, grafiker veya sanat yönetmeni olabilmenin adımlarını henüz daha erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde atabiliyor. Çocuğunuzun hobi olarak gördüğü ilgi alanıyla hayatını idame ettirebilmesi mutlu bir birey olabilmesi için önemli.

* ÖZGÜNLÜKLERİ VE YARATICILIKLARI GELİŞİYOR
Çocuklara hayatlarının her alanında kendilerinden bir parça katmayı öğreten resim sanatı, özgün şeyler üretmelerini sağlıyor. Erken çocukluk ve çocukluk dönemlerinde özgün şeyler üretmeyi bir kez öğrenen çocuklar hayatlarının her döneminde gerçekleştirebiliyor.

Eğer sizde ebeveyn olarak çocuğunuzu resim dersleriyle tanıştırmak istiyorsanız Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’ndaki resim derslerimizle mutlaka çocuklarınızı buluşturmalısınız. Önkayıt ve detaylı bilgi için 0212 570 80 68’i arayabilirsiniz.

Hobi Sınıfı Resim Sergimiz Ziyaretçilerini Bekliyor

Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’nun Hobi Resim Sınıfı öğrencilerinin hazırlamış olduğu resimlerden oluşan sergimizin açılışı 15 Nisan 2018 Pazar Günü Nar Sanat Sergi Salonunda gerçekleşti.

Resim sergimizin yanı sıra, müzik eğitmenlerimiz tarafından müzik dinletisinin de olduğu bu özel etkinlikte hem resim sanatını, hemde müzik sanatını bir arada yaşayan konuklarımız eğlenceli vakit geçirdi.

Siz değerli sanatseverleri Ücretsiz olan resim sergimizi gezmeye davet ediyoruz.

Tarih: Haftanın 7 günü
Saat: Açılış 09:00 – Kapanış 21:00
Yer: Özel Nar Sanat Eğitim Kursu Sergi Salonu
Adres: İncirli cad. Kartaltepe mah. Kıbrıs Sok. Okan apt. No:6/1 ( Eski Town Center’in -Şuan Kemerburgaz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nin karşısı-, Yaşar Hastanesi’nin yanındaki sokak)

Sergide resimleri yer alan öğrencilerimiz:
Medet SAV
Eda DEMİR
Özge ABAY
Can ERDOĞAN
Banu ABALIOĞLU
Deniz COŞKUN
Fatıma BAŞ
Ayşe BAŞ
Nilüfer ANADOL
Nil Sevin ALAKENT
Elif Burcu YAŞAR
Deniz BAYDAR
Zeynep ŞİMŞEK
Ekin SAKARYALI

Nar Sanat’ta ” Çocuk Resim-Yaz Grubu” Açılıyor.

2009’tan bu yana Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde kursiyerlere sanat dersleri veren, Bakırköy Özel Nar Sanat Eğitim Kursu , yaz döneminde Temmuz ayından itibaren ”Çocuk Kursiyerlere” Resim dersi vermeye hazırlanıyor.

Resim dersleri için kayıtlar başladı. Dersin içeriği ise şöyle: Haftada 1 gün 2 ders saati şeklinde olacak olan grup hafta içi Kursiyerlerin talepleri doğrultusunda Resim Grubu ders saatleri Kursiyerler tarafından belirlenerek derslere başlanacaktır.

Resim Sınıfı için yaş ortalaması ise . 4 ila 7 ve 8 ila 12 yaştır.

Çocuklara yönelik başlatılan Resim dersi, eğitmenimiz ”Sevgi GENCAN” tarafından verilecektir.  Yaz sonunda ise, eğitmenimiz Sevgi GENCAN desteği ile öğrencilerin becerilerini ortaya koyarak, sanatsal algının oluşumuna destek vermek ve öğrencilerin motivasyonunu yükseltmek amacıyla çocukların yaptıkları Resimlerden sergi açılacaktır.

Kayıt için son tarih dönemi 30 Haziran’dır.

Talepler üzerine Pazar günleri yeni hobi/Akademiye hazırlık resim grubumuz açılıyor

Stresten uzaklaşıp kendinizi gerçekleştirmek için yanınızdayız. Şehrin stresi sizi yenmesin çünkü Nar sanat yanınızda.

resim hobi grubu

Stres hepimizin bildiği gibi, sağlığımızı ve yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkileyen zamanımızın en büyük düşmanlarımızdan biri, özellikle ruh, kalp ve damar sağlığımız üzerine sayısız olumsuz etkisi var. Stres, yaşadığımız ortama, yaptığımız işe, hayat tarzımıza, hayata bakış açımıza ve kişilik yapımıza göre hepimizi farklı farklı değişen oranlarda etkiler. O halde sağlıklı yaşamamız da, bu amansız düşman ile ne ölçüde mücadele edebildiğimize bağlıdır. (*)

Stres ile mücadelede pek çok yöntem uygulanabileceği gibi modern yaşamın ve kendini gerçekleştirmenin yöntemlerinden biride hobi edinmektir.

14akademiye hazırlık ve hobi resimGenel anlamda

1-Nefes Egzersizleri

2-Sağlıklı Beslenme

3-Zaman Yönetimi

4- Bir Hobi Edinme

5-Sosyalleşme gibi bir takım programlar sunulmaktadır.

Görüldüğü gibi bilim insanlarının da önerilerinden enaz ikisini hobilerinizle gerçekleştirmeniz mümkün.

Kaldı ki modern çağın yaşamı gereği iş stresinden kurtulma veya iş koşturmamasının rutininden çıkma ya da emekli olduktan sonra iş yoksunluğu diye adlandırabileceğimiz çalışmama halinin sağlık üzerindeki olumsuzluklarından kurtulmanın yolu kendini gerçekleştirmekten geçiyor.

Bu anlamda Nar Sanat olarak sizleri sadece çocuklarımızın sanat eğitimi değil kendinizin de bir hobi edilebilmesi için aramıza bekliyoruz.

Müzik dallarından herhangi biri veya Koro çalışmalarının yanı sıra hafta içersinde gündüz ve gece olmak üzere resim hobi/ Akademiye Hazırlık gruplarımızın mevcut olduğunu 12akademiye hazırlık ve hobi resimbiliyorsunuz. Hafta sonu  cumartesi günü olan grubumuz dolması ve Pazar günü talebin oluşması ile artık Pazar günleri de hobi ve akademiye hazırlık grubumuz başlıyor. Enfazla 8 kişilik gruplar halinde ve bir birinden bağımsız olarak temel sanat eğitimi ardından herhangi bir tarzda resim çalışmanız mümkün.

Hocamızı tanıyorsunuz Ülkemizin yetiştirdiği nadir kadın Heykel sanatçılarından olan Ş.Hale ÜRKMEZGİL’in (Sanatçının öz geçmişi için adına tıklayınız) atölyesinde resim dersi almak daha bir eğlenceli daha bir eğitici.

Sadece resim eğitmenliği yapmayan fiili olarak sanatını da devam ettirten Hocamız sizlerle olmaktan mutluluk duyacaktır. Buyurun Pazar günü saat : 12:00-16:00 saatlerini arasında gelip konuk olup sonra karar verebilirsiniz.

 (*) Kaynakça: Prof.Dr.Ahmet ALPMAN 

 

Öğrencilerimizden bazı resim çalışmaları

Okul öncesi çocuklarda Resim Eğitimi ve Veli beklentileri

Bildiğiniz gibi Nar Sanat Eğitim Kursu olarak pek çok branşta eğitimler vermekteyiz. Bu eğitimlerimiz sanatın bir çok dalında neredeyse tabiri yerindeyse  7’den 70’e (4 yaşından başlayarak) öğrencilerimizi beş yıldır sanat ile yoğuruyor ve sanatı sevdirmeye çalışıyoruz. Her ne kadar temel olarak tüm sanat eğitimi konusunda benzer soru ve sorunlarla karşılaşıyor olsak da bugün resim Dersleri ve velilerin beklentilerini işlemek istiyoruz.

çocuk-resim dersleri-bakirkoy

Zaman zaman velilerden resim eğitiminin kaç yaşında başlaması ve nasıl olması gerektiği konusunda sorular geliyor. Dolaysıyla bu sorulara daha net cevap vermek ve bazı hatalı algılamaları düzeltmek üzere konu hakkında aydınlatıcı bir yazıyı kaleme almakta fayda olduğuna inanıyoruz..

Her veli kendi çocuğunun başlı başına bir “yetenek” olduğunu düşünebilir oysa çocuğun yetenekli olmasından daha çok süreğen ve istikrarlı bir eğitimin başarıya giden yol olduğunu göz ardı edilmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

enmutlu-aileDiğer bir hatalı yaklaşım çocuğun dikkatini verme süresinin göz önüne alınmadan 2 ders boyunca resim çizmesinin beklenmesidir. Oysa yaşa ve kişiliğe göre çocuğun ve elbette yetişkinin dahi dikkatini bir konuya verme ve verimli olarak öğrenme sürecinin göz ardı edilmesidir.

Yine resim çalışmalarında aslolan “bir sanatçı yetiştiriyorum” veya “benim çocuğum sanatçı olacak” düşüncesi olmamalıdır. Öncelikle onun sıkılmadan ve severek mümkün olduğunca yaratıcılığını engellemeden sanata dahil edebilmektir.

Çocuktan akademik bir yaklaşım beklemek ve onu akademik çizimlerle boğmak daha iyi resim yapmasına değil belkide resim sanatından soğumasına yol açmaktan başka bir şeyi sağlamaz.

Zaman zaman kolaj çalışmaları, zaman zaman eğlenceli resim faaliyetlerinde bulunmak resim dersini çocuk açısından çekici hale gelmesine yol açacaktır.

resim çizcen-çocuk-güzeldirTüm bunların yanı sıra tüm bu konulara hakim bir kurum ve eğitmen seçiminde de dikkat etmekte elbette kesinlikle fayda var.

Yetkin olmayan eğitmen ve sadece parasal kaygılarla kurgulanmış bir sanat eğitiminin ne kadar verimli olacağını belirtmeye gerek olmadığı düşünmekteyiz.

Tüm bu eğitimlerin yanı sıra çocukların her eğitim döneminde en azından birkaç sergiye götürmenin de teşvik edici olacağı ve resim algısı üzerinde örneklem olacağını da gözden kaçırmamak gerekir diye düşünmekteyiz.

Tüm bunlara dikkat ederek bu yazıyı yazarken Dikkatimizi çeken bir yazıyı sizlerle paylaşmanın faydalı olacağına inanmaktayız. Ebette pek çok makale, tez v.b. yazı var fakat anlatım ve okunma kolaylığı ve anlaşılır olması açısından Öğr.Gör. Kazım ARTUR’un(Çukurova Üni.Eğit.Fak. İlk.Öğr. Bölümü) hazırlamış olduğu yazıyı kayda değer buluyoruz. Okumanızda fayda var. Lütfen  PDF Okumak için TIKLAYINIZ, WORD dosyası olarak okumak için TIKLAYINIZ.

Küçük Nar Çiçekleri ve Nar Anneleri Monet sergisine gidiyor

Monet’in Sabancı müzesindeki sergisine Nar Sanatın “Annem ve Ben” grubu resim öğrencileri Pazar günü resam Claude Monet’ sergisine 

Anneleri ile birlikte resim dersine gelen ve birlikte sanatın sıcaklığının sardığı çocuklarımız hem renklerin  büyülü dünyası ile tanışıyor hem de  Anne veya Babası ile resimlerini paylaşıyor.

Minik sanatçılarımız yarın sabah resimin büyük ustalarından Monet’nin sergisini gezmeye gidecekler. Sabancı Müzesinde sergilenen Monet’nin eserlerini Anneleri ile gezecek olan çocuklarımız yarın sabahı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorlar…

Bakalım küçük sanatçılarımız Monet’den nasıl etkilenecek ve yansımaları nasıl olacak…

Buluşma yeri : Nar Sanat

Buluşma Saati : (Yarın 29 Aralık Pazar) Saat : 10:30

Hareket : 11:00

İyi eğlenceler “Nar Çiçeklerimiz”

05 Mart 2011 – 31 Mart 2011 / 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Sergisi

Kadının yeri erkeğe eşit olmayan günümüzde, sanatıyla var olmaya çalışan 8 kadın sanatçının sergisi Birsen Aksu Özkan, Hale Şakar Ürkmezgil, Jale Saraçoğlu, Mihrişah Süerdaş, Mine Ülger, Perincan Yalnızcık, Süheyla Kermen, Şebnem Altuntaş

 

 

Sayfalar

Resim

  İlgilendiğiniz Bölüm e Tıklayınız Lütfen.  

–  İç Mimari

 –  Resim

 

ÖN KAYIT