5 bin kitapla “Ankara Kütüphanesi”

Ankara ile ilgili kitapların yer alacağı kütüphane 27 Aralık’ta açılacak

5 bin kitapla "Ankara Kütüphanesi"

Ankara Kulübü Derneği Başkanı Metin Özaslan, Ankara Konağı’nda, içinde başkentle ilgili eserlerin yer alacağı kapsamlı bir kütüphane oluşturacaklarını bildirdi.

Özaslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ankara Müzesi olarak tasarlanan Yenimahalle’deki Ankara Konağı’nda, içinde başkente özgü eserlerin yer alacağı dev bir kütüphane oluşturacaklarını duyurdu.

“Ankara Kulübü koleksiyonu ve Ankara Enstitüsü Vakfı’nda bulunan 2 bin 500 eserin de içinde bulunduğu yaklaşık 3 bin kitapla açılışını yapacağımız Ankara Kütüphanesi’nde 5 bin esere ulaşmayı hedefliyoruz” diyen Özaslan, Ankara ve ilçelerini anlatan eserlerin yer alacağı kütüphanede Mustafa Kemal Atatürk, milli mücadele dönemi ve Cumhuriyet üzerine eserlerin de bulunacağını söyledi.

Kütüphane için çalışmalara başladıklarını belirten Özaslan, Ankara Kulübü koleksiyonu ve Ankara Enstitüsü Vakfı’nda bulunan 2 bin 500 eseri de kütüphaneye bağışlayacaklarını kaydetti.

Üniversitelerden, vakıflardan, belediyelerden, il müdürlüklerinden, ilçelerden, kaymakamlıklardan ve diğer kütüphanelerden destek alacaklarını vurgulayan Özaslan, kütüphanenin 27 Aralık’ta açılacağını duyurdu.

Özaslan kütüphanenin web sayfası çalışmalarına başladıklarını, kitapların online olarak okunabileceğini ifade etti.

Eserlerin dışarıya verilmeyeceğini, araştırmaların kütüphanede yapılacağını kaydeden Özaslan, fotokopi yolu ile arşiv çalışmalarını paylaşabileceklerini söyledi.

– “Başkent Ankara” dergisi çıkarılacak

Ankara’nın araştırılmamış bir şehir olduğunu vurgulayan Özaslan, çıkaracakları “Başkent Ankara” dergisiyle bu eksikliği gidermeyi hedeflediklerini belirtti. Özaslan, “3 ayda bir çıkacak olan dergide akademik ve Ankara’ya özgü çalışmalar yer alacak. Önümüzdeki yıl çıkacak olan dergi en az 15 bin adet basılacak. Dergi Ankara’nın köylerine kadar ulaştırılacak” dedi.