3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği tarafından düzenlenen, 3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı3. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali başladı

Film gösterimleri, atölyeler ve söyleşilerle, bir hafta sürecek festival, aralarında “Journey to the Shore”, “Our Everyday Life” ve “Chasuke’s Journey” filmlerinin de yer aldığı, 11 filmin prömiyerine ev sahipliği yapacak.
İstanbul Medya Akademisi desteğiyle gerçekleştirilen festivalin Beyoğlu Atlas Sineması’nda yapılan açılış etkinliğinde, Genel Sanat Yönetmeni Kamil Koç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’de, sinemanın önünü açabilmek ümidiyle yola çıktıklarını belirterek, “Bu yıl geçen yıllardan farklı olarak, uluslararası uzun metraj filmler yarışma kategorisi var. Bu bizim 4 yıl önce yola çıkış planımızda olan bir kategoriydi. Gelecek yıl da , Allah nasip ederse, ulusal filmlerin yarışmasını açmayı planlıyoruz. Kendi içinde mütevazı ama emin adımlarla, yolunu, istikametini bilen bir şekilde devam ediyoruz” diye konuştu.
Bu yıl onur konuğu ülkenin Romanya olduğunu anlatan Koç, şunları söyledi:
“Gelenekten Geleceğe çizgimiz aynen devam ediyor. Türk sinemasının dünya sinema literatüründe bir kimlik kazanabilmesi, bir kimlikle var olması adına ki Türk sineması dediğimiz bir sinema var ancak bu sinemanın, dünya sinema literatüründe kimlik kazanabilmesi, bunun kök paradigmalarla ilişkisinin altını çizebilmek adına, bizim böyle bir bölümümüz var. Gelenekten Geleceğe şeklinde.”
Açılış kokteylinin ardından, yönetmenliğini Amer Shomali ve Paul Cowan’ın üstlendiği, Filistinlilerin, “Birinci İntifada”dan sonra Beit Sahour’da, 18 ineği İsrail kuvvetlerinden saklayarak, küçük bir sütçü dükkanı kurma çabalarını anlatan, Filistin-Kanada ortak yapımı, “Aranan 18’li” animasyon filmin gösterimi yapıldı.
Hollywoodlu ünlü isimlerin oyuncu koçu Susan Batson da “masterclass” dersleriyle ilk kez Türkiye’de profesyonel oyuncularla bir araya geleceği 3. Boğaziçi Film Festivali Festivali, 20-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.
Festivalde filmler, “Uluslararası Uzun Metraj”, “Ulusal Kısa Kurmaca”, “Ulusal Kısa Belgesel”, “Uluslararası Kısa Kurmaca”, “Uluslararası Kısa Belgesel”, “İstanbul Medya Akademisi Destekli Filmler” ve “Y-Istanbul OIC” kategorilerinde yarışacak.