19. Gezici Festival 27 Kasımda başlıyor

19. Gezici Festival’in Ankara ayağında kült yönetmen Hitchcock’un az bilinen sessiz filmi Blackmail gösterilecek.

19-gezici-festivalGezici Festival’in Ankara programında açılışı “sinema tarihinin en önemli isimlerinden” biri olan Alfred Hitchcock’un şehirde ilk kez gösterilecek sessiz filmi Şantaj (Blackmail) gerçekleştirecek. 28 Kasım akşamı Ankara Resim ve Heykel Müzesi’nde British Council işbirliği ile gerçekleşecek özel gösterimde filmi Hakan A. Toker piyanosu ile eşlik edecek.

İngiliz Film Enstitüsü’nün (BFI) geçtiğimiz yıllarda Hitchcock9 projesi bünyesinde titiz bir yenilemeyle eski haline getirdiği ve yönetmenin 1925 ve 1929 arasında çekilmiş, az bilinen dokuz sessiz filminden Şantaj filmi seyircilerin beğenisine sunulacak. Sesli filmlere geçiş döneminde çekilen yapımın müzik ve diyaloglu sahneler içeren bir versiyonu daha bulunuyor.

Gösterime katılmak isteyen sinemaseverler, Gezici Festival’in Facebook sayfası ve Twitter hesabı üzerinden, önümüzdeki günlerde düzenleyeceği yarışmalarla bilet kazanma şansına sahip olacak.

Gezici Festival 19. yolculuğunda, 27 Kasım tarihinde Tuncel Kurtiz’in memleketi Edremit’te başlayacak, 29 Kasım – 5 Aralık’taki Ankara gösteriminden sonra 6- 9 Aralık tarihlerinde Sinop’a geçecek. Ankara’daki gösterimler Kızılay Büyülü Fener Sineması, Alman Kültür Merkezi ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleşecek.

Daha çok bilgi için:

https://twitter.com/gezicifestival

Alfred Hitchcock

Bu yıl 14.sü düzenlenecek olan İzmir Kısa Film Festivali hakkında detaylı bilgiler paylaşıma sunuldu.

4- Uluslararası Malatya Film Festivali ikinci gününü tamamladı ve yeni programıyla birlikte güzel bir haftaya merhaba dedi.