Ulusal Yarışma seçkisiyle göz dolduruyor

Bu yıl 25’inci kez düzenlenecek olan Adana Uluslararası Film Festivali’nin programı basın toplantısı düzenlenerek açıklandı. 15 filmin Altın Koza için yarışacağı Ulusal Yarışma seçkisi niceliksel anlamda son yılların en yüksek katılımına sahne olacak.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü’nün yanı sıra Festival Danışma Komitesi’nden Gülsen Tuncer, Festival Koordinatörü İsmail Sarıkaya ve Ulusal Yarışma Jürisi üyelerinin bir bölümünün de hazır bulunduğu toplantıda festivalin bölümleri ve yarışacak filmler açıklandı.

Adana Uluslararası Film Festivali’nde bu yıl; Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması, Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması, Uluslararası Kısa Film Yarışması, Ulusal Öğrenci Kısa Film Yarışması ve Adana Kısa Film  Yarışması bölümleri yer alıyor.

Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü usta sinemacı Şerif Gören’e verilmesi planlanıyor. Onur Ödülleri ise Cüneyt Arkın, Muhterem Nur, Ahmet Mekin ve Süleyman Turan’a takdim edilecek. Ödüller 24 Eylül akşamı Oktay Kaynarca ve Nefise Karatay’ın sunacağı törende sahiplerine teslim edilecek.

Ulusal Uzun Metraj Film  Yarışması Ana Jürisi şu isimlerden oluşuyor: Yönetmen Tomris Giritlioğlu (Başkan), oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan, oyuncu Cihan Ünal, yazar ve eleştirmen Mehmet Açar, kurgucu Mustafa Preşeva, yönetmen ve yazar Nebil Özgentürk, oyuncu Tuba Büyüküstün.

Yarışmada bu yıl toplam 900 bin lira ödül dağıtılırken, En İyi Film seçilen yapıma 350 bin lira ödül takdim edilecek. Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması Jüri Başkanlığını Polonyalı yönetmen Urszula Antoniak üstlenirken; Ulusal Öğrenci Filmleri Yarışması Jüri Başkanlığını oyuncu ve yönetmen Yelda Reynaud, Uluslararası Kısa Film  Yarışması Jüri Başkanlığını ise Sırp yapımcı Nenad Dukic üstleniyor.