Türk ve Japon ‘Ebru Sanatı’ sergide buluştu

Türklerin geleneksel kağıt süsleme sanatı “Ebru” ile Japonya’nın metot olarak ebruya çok benzeyen “Suminagashi” boyama sanatı Japonya’nın başkenti Tokyo’da düzenlenen bir sergide buluştu.

Türkiye-Japonya Kültürler Arası Diyalog Derneği’nin (Nittokai) düzenlediği sergide, Ebru sanatçısı Ahmet Akgün ve Japon “Suminagashi” sanatçısı İşihara Minoru’ya ait toplam 50 eser yer aldı. Serginin açılışını Türkiye’nin Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç ve eşi yaptı. Shibuya Belediyesi’ne ait kültür merkezinde düzenlenen sergiye gelen Büyükelçi Kılıç ve eşi, eserleri tek tek gezerek bilgi aldı.

Daha sonra Japon sanatçı Minoru, eserleri hakkında Büyükelçi Kılıç’a bilgi vererek bez üzerine renkleri nasıl aktardığını anlattı. Ziyaretin ardından Kılıç, Suminagashi ustası Minoru’ya eserlerinden dolayı plaket verdi. Kılıç, Japon sanatçıya eserlerini elçilikte de görmek istediğini belirtti.

Japonya’nın geleneksel bir sanatı olan Suminagashi’de Ebru’dan farklı olarak bez parçaları kullanılıyor. Suminagashi, 12. yüzyıldan beri icra edilen bir sanat. Bu sanatın önemli isimlerinden Minoru, eserlerinden dolayı çok sayıda ödüle layık görüldü. Üç gün sürecek sergiye ilgi gösterenler arasında Japon milletvekili Hirose Makoto da vardı.

Kaynak