Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali devam ediyor

Bu yıl 20.’si düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali 1 Aralık’ta başlarken, 7 Aralık’ta sona erecek.

Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) tarafından gerçekleştiriliyor.

Festivalin 4 Aralık akşamı gerçekleşecek olan 20. yaş kutlamasında “Geleneksel Onur Ödülü” ve geçen yıldan bu yana kültür, sanat ve sinemaya katkılarıyla fark yaratanlara sunulan “TÜRSAK Kültüre ve Sanata Yüksek Katkı Ödülleri”, sahiplerini bulacak.

20. Randevu İstanbul’un geleneksel Onur Ödülü Işık Saçan Apollon bu yıl sinemamızın değerli yapımcı ve yönetmeni Necip Sarıcı’ya takdim edilecek. Yeşilçam’ın mutfağında, ses mühendisliğinden yapımcılığa kadar her aşamasında büyük hizmetleri olan, bir sinema emekçisi ve sevdalısı Sarıcı’nın yapımcılığını üstlendiği bir klasik, Metin Erksan’ın filmi “Kuyu” bu vesileyle, filmin yapımcısı Necip Sarıcı ve filmin oyuncularından Demir Karahan’ın da katılımıyla bir kez daha festival kapsamında seyirciyle buluşacak.

Konuk ülke Çin

Her yıl farklı bir ülkenin sinemasını mercek altına alan “Randevu İstanbul” bu yıl Çin Sinemasını konuk ediyor. CRI (China Radio International) işbirliğiyle gerçekleştirilen “Çin’e Bak, Dünyayı Gör” adlı bu bölüm kapsamında festival, günümüz Çin Sineması’ndaki film üretimini tüm çeşitliliğiyle yansıtmayı hedefleyen 10 yeni filmden oluşan bir seçkiyi seyirciyle buluşturacak. Festivale konuk olacak film ekiplerinin katılımıyla gerçekleştirilecek olan gösterimlerden sonra film ekipleri izleyiciyle söyleşecek.