Picasso’nun eseri şakaya kurban gitti

2012’de Hollanda’da çalınmış olan ve önceki günlerde Romanya’da toprağa gömülü bulunduğu açıklanan Picasso’nun ‘Harlequin Başı’ tablosu sahte çıktı. İki tiyatrocu oyunlarının tanıtımı için ‘şaka’ yaptığını açıkladılar.

2012’de Hollanda’nın Rotterdam kentindeki bir müzede sergilenen aralarında Picasso, Monet ve Matisse’nin de resimlerinin bulunduğu 7 eser 4 hırsız tarafından çalındı.

Gazetelerin manşetinde ‘Yüzyılın Soygunu’ dediği hırsızlık olayıyla ilgili 4 Romen tutuklandı. Ancak piyasa değerleri toplam 220 milyon Euro’yu bulan 6 eserden o gün bugündür haber alınamıyordu.

O dönemde tabloları çaldığı iddia edilen Radu Dogaru’nun annesi, oğluna karşı suçlamaların düşsün diye tabloları yaktığını açıklamıştı.

Romen kökenli Hollandalı yazar Mira Feticu 10 gün önce, “Picasso’dan tablosunun saklandığı yeri belirten talimatları içeren bir mektubu Rumence aldım” açıklamasını yaptı. Ve bir süre sonra  Rumen polisi, Picasso’nun 800 bin euro değer biçilen tablosunu, ormanda toprağa gömülü olarak bulduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamalar sonucunda Picasso’nun ‘Harlequin Başı’ tablosu hırsızlıkla suçlanan Dogaru’nun evine yaklaşık 15 km  uzaklığında plastikle sarılmış bir halde bulunduğu söylenmişti. Küratör Peter Van Beveren tablonun özgünlüğüyle alakalı bir çok şüphenin olduğunu bildirdi.

Yapılan incelemelerde ormanda bulunan tablonun sahte olduğu ortaya çıktı! Sahte tablonun Belçika’nın Anvers kentinde bulunan Berlin Tiyatro Grubu’nun, perşembe günü ilk kez sahnelenecek olan “True Copy” (Gerçek Kopya) adlı oyunun tanıtımı  için yapıldığı ve bir tanıtım çalışmasının parçası olduğu açıkladı.