Yazılar

Picasso’nun eseri şakaya kurban gitti

2012’de Hollanda’da çalınmış olan ve önceki günlerde Romanya’da toprağa gömülü bulunduğu açıklanan Picasso’nun ‘Harlequin Başı’ tablosu sahte çıktı. İki tiyatrocu oyunlarının tanıtımı için ‘şaka’ yaptığını açıkladılar.

2012’de Hollanda’nın Rotterdam kentindeki bir müzede sergilenen aralarında Picasso, Monet ve Matisse’nin de resimlerinin bulunduğu 7 eser 4 hırsız tarafından çalındı.

Gazetelerin manşetinde ‘Yüzyılın Soygunu’ dediği hırsızlık olayıyla ilgili 4 Romen tutuklandı. Ancak piyasa değerleri toplam 220 milyon Euro’yu bulan 6 eserden o gün bugündür haber alınamıyordu.

O dönemde tabloları çaldığı iddia edilen Radu Dogaru’nun annesi, oğluna karşı suçlamaların düşsün diye tabloları yaktığını açıklamıştı.

Romen kökenli Hollandalı yazar Mira Feticu 10 gün önce, “Picasso’dan tablosunun saklandığı yeri belirten talimatları içeren bir mektubu Rumence aldım” açıklamasını yaptı. Ve bir süre sonra  Rumen polisi, Picasso’nun 800 bin euro değer biçilen tablosunu, ormanda toprağa gömülü olarak bulduğunu duyurdu.

Yapılan açıklamalar sonucunda Picasso’nun ‘Harlequin Başı’ tablosu hırsızlıkla suçlanan Dogaru’nun evine yaklaşık 15 km  uzaklığında plastikle sarılmış bir halde bulunduğu söylenmişti. Küratör Peter Van Beveren tablonun özgünlüğüyle alakalı bir çok şüphenin olduğunu bildirdi.

Yapılan incelemelerde ormanda bulunan tablonun sahte olduğu ortaya çıktı! Sahte tablonun Belçika’nın Anvers kentinde bulunan Berlin Tiyatro Grubu’nun, perşembe günü ilk kez sahnelenecek olan “True Copy” (Gerçek Kopya) adlı oyunun tanıtımı  için yapıldığı ve bir tanıtım çalışmasının parçası olduğu açıkladı.

6 yıl önce ortadan kaybolan tablo bulundu

Hollanda’nın Rotterdam şehrinde 6 yıl önce müzeden çalınan Picasso’nun “Harlequin Başı” isimli tablo Romanya’da gömülü halde bulundu.

Hollanda’nın Rotterdam kentindeki bir müzede sergilenen Pablo Picasso’nun “” isimli tablosu ve daha başka  6 sanat eseri 6 yıl önce çalınmıştı. Rumen polisi, Picasso’nun 800 bin euro değer biçilen tablosunu, bir ormanda toprağa gömülü olarak bulduğunu duyurdu.

Romanya’da Organize Suçlar Savcılığından yapılan açıklamaya göre, 2012 yılında çalınan yedi tablodan birisi olan “Harlequin Başı”, önümüzdeki birkaç gün içinde analiz edilerek orijinal olup olmadığı anlaşılacak.

Suç iddiasında bulunulan kişinin annesi tabloları yaktığını söylemişti

Yaklaşık olarak değerinin 18 milyon euro civarı olduğu tahmin edilen iki Monet, bir Gauguin ve bir Matisse tablosunun sonsuza kaybolduğuna inanılıyordu. O dönemde tabloları çaldığı iddia edilen Radu Dogaru’nun annesi, oğluna karşı suçlamaların düşmesini sağlamak için, kanıtları yok etmek için tabloları yaktığını açıklamıştı. Ancak, Romen kökenli Hollandalı yazar Mira Feticu’ya gönderilen esrarengiz bir mesajda, başyapıtların en azından bir kısmının hala sağlam olduğu iddia edilmişti. Feticu, 10 gün önce verdiği demeçte, “Picasso’dan tablosunun saklandığı yeri belirten talimatları içeren bir mektubu Rumence aldım” açıklamasını yapmıştı.

Şüphe edilen kişinin evinin yakınlarında bulundu

Ünlü tablo, Romanya’nın Tulça şehrinin ormana yolunda, hırsızlıkla suçlanan Dogaru’nun evine yaklaşık 15 km uzaklıkta, karla kaplı bölgenin kazılmasıyla plastikle sarılmış halde bulundu. Hollanda televizyonu NOS’a konuşan Triton Koleksiyonun Eski Küratörü Peter van Beveren, “Tablonun özgünlüğüyle ilgili pek çok şüphe var” açıklamasında bulundu.

Soygunla ilgili Radu Dogaru ve annesi Olga dahil olmak üzere toplam altı kişi, 2014 yılında iki ila altı yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Sigortacılara tazminat olarak 18,1 milyon euro ödeme yapıldı.