Hapishaneyken müze oldu | Museo Nacional

Kolombiya’da Bin Gün Savaşı zamanlarında birçok siyasinin yatmış olduğu, avlusunda mahkumların kurşuna dizildiği, 72 yıl Cundinamarca Hapishanesi olarak hizmet veren Museo Nacional, ziyaretçilerini ülke tarihinde yolculuğa çıkarıyor.

Başkent Bogota’nın La Macarena semtinde yer alan Museo Nacional, penceresiz büyük duvarlarının hafif karanlıkta bıraktığı giriş kısmından geçen ziyaretçilerini, 1810’da Santa Rosa de Viterbo kasabasına düşen göktaşıyla karşılıyor.
Müzenin bir ve ikinci katlarında, içlerinde, 1985’te silahlı sol örgüt 19 Nisan Hareketinin (M-19) ele geçirmesinin ardından kanlı bir operasyonla geri alınan Adalet Sarayından kalan parçaların da yer aldığı tarihi ve siyasi olaylardan kalıntılar sergileniyor.

72 yıllık hapishane geçmişi vardı

Eski tüfekler, paralar, dev demirci körükleri, çanlar, dışı ahşap kaplamalı bir ankesörlü telefon, mahkumların vurulduğu zincir ve prangalara ilaveten 3. katında sanat eserlerini barındıran müzenin en ilginç özelliği ise bir hapishane olarak inşa edilmesi ve 72 yıl boyunca bu şekilde hizmet vermesi.  Museo Nacional yetkililerinden Maria Monica Fuentes, AA muhabirine yaptığı açıklamada, planlaması 1850’lere kadar giden Cundinamarca Hapishanesinin, inşaasına 1874’te başladığını ve ilk mahkumların 1878’de geldiğini anlattı.

Fuentes, 1905’te yapımı tamamlanan hapishanenin, Venezuela ve Ekvador’da eserler bırakan ve Kolombiya Meclisinin de mimarı olan Danimarkalı Thomas Reed tarafından yapıldığı bilgisini paylaştı.

Cundinamarca Hapishanesinin 1946’ya kadar hizmet verdiğini belirten Fuentes, yapının, iki yıllık bakımın ardından 1948’de Museo Nacional olarak Kolombiyalılara kazandırıldığını söyledi.

270 bin ziyaretçi ağırlıyor

Geçen yıl yaklaşık 375 bin, bu yıl ekim ayına kadarki sürede ise yaklaşık 270 bin ziyaretçinin geldiği Museo Nacional’i girişlerin ücretsiz olduğu pazar günleri 6 bine yakın kişi ziyaret ediyor.