Müziğe Yeteneği Olan Çocuk Nasıl Anlaşılır?

Nar Sanat Eğitim Kursu Eğitim Koordinatörü, Şan ve piyano eğitmeni Erkan Başa müziğe yeteneği olan çocukların nasıl anlaşılabileceği konusunda tüyolar verdi.

Yapılan bilimsel çalışmaların çocuklarda müzik yeteneğinin doğuştan başladığını gösterdiğini dile getiren Başa, çocuğun müziğe yeteneği olup olmadığını anlamak isteyen ebeveynlerin bazı püf noktalarını gözden kaçırmamaları gerektiğini ifade etti.

Öncelikle ebeveynlerin çocuklarının yetenekli olup olmadığını saptamak konusunda objektif olmak zorunda olduğunu hatırlatan Başa, eğer çocuğunuz herhangi bir müzik kaynağından ve referans bir nota olmaksızın o notayı söyleyebiliyor ve o notanın aynısını mırıldanabiliyorsa, fiziksel hareketlerinde tempo var ise, müzik aleti çalındığında ritm tutuyorsa bu durumu es geçmemenizi öneriyor.

Erkan Başa, çocuğunuzda herhangi bir enstrümanda beste yapmak, çalmak veya şarkı söylemek gibi bir özellik bulunuyorsa, çevreden gelen herhangi bir müzik üzerine duyarlılığı söz konusuysa bir yetenekten söz edilebileceğini işaret ediyor.

Bunların yanı sıra çevrenizde müzikle ilgilenen ve bu işe vakıf olan güvendiğiniz birileri (müzisyen, öğretmen vs..) çocuğunuzun yeteneği olduğuna dair sizinle paylaşımda bulunuyorsa bunları dikkate alıp,  çocuğunuzu doğru yönlendirmeniz gerektiğini paylaşan Başa, müzik eğitiminin çocuklarda zihinsel, motor, sosyal beceriler ve yetenekleri geliştirebileceğini hatırlatıyor.

“MÜZİK EĞİTİMİ ALAN ÇOCUKLA ALMAYAN ÇOCUK ARASINDA AKADEMİK GELİŞİM AÇISINDAN BÜYÜK FARK VAR”

Dünya genelinde yapılan araştırmaları işaret eden Başa, müzik eğitimi alan öğrencilerle müzik eğitimi almayan öğrenciler arasında akademik başarı açısından önemli farkların saptandığını kaydediyor.

Müzik eğitiminin okul hayatına olumlu etkilerinin yanı sıra öğrenme ve yaratıcılığı da beslendiğinin altını çizen Başa, çocuğunun müziğe yeteneği olduğunu düşünen ebeveynlerin mutlaka kendilerine başvurması gerektiğini savunuyor.

Çocuğun yeteneğinin taçlandırılması için mutlaka uygun bir eğitim şekli ve enstrüman seçilmesinin şart olduğunu hatırlatan Başa, bu sırada asla çocuğun isteğinin de göz ardı edilmemesi gerektiğini paylaşıyor.