Üniversiteye Girişte Yeni Sınav Sistemi ile Neler Değişti?

Üniversiteye giriş sınavında artık bambaşka bir dönem söz konusu. YÖK Başkanı Profesör Yekta Saraç tarafından düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan yeni sistemi hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.

Yükseköğretime Giriş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)’nin kaldırılmasının ardından üniversite hayali kuranların önüne yeni bir sınav sistemi geldi. İşte bu yıl itibariyle uygulanacak sınavla ilgili önemli detaylar:

Sistem değişikliğiyle  birlikte öncelikle sınavların isimleri değişti. Artık Yükseköğretime Geçiş Sınavı yani YGS yerine Temel Yeterlilik Testi (TYT), Lisans Yerleştirme Sınavı yani LYS yerine de  Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geldi.

Yeni sınav sisteminin YGS ve LYS’den en büyük farklı artık iki sınavında aynı gün gerçekleşecek olması. Yani birinci sınav ile ikinci sınavda Haziran ayında aynı gün gerçekleşecek. Adaylar yalnızca yabancı di sınavı için Pazar günü gerçekleşecek oturuma katılacak.

YÖK’ün yeni getirdiği sistemle birlikte ilk oturum puanı 2 yıl boyunca geçerlilik kazanmış oldu.

Yeni sistemden önce üniversiteye girmek isteyen adayları YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soru bekliyordu.

YGS yerine gelen Temel Yeterlilik Testi’yle birlikte gelen en büyük fark soru sayısı ve adayların sorumlu olduğu bölümlerde yaşanacak. Üniversite adayları YGS’de Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri’nden sorumlu tutulurken yeni gelen TYT ile birlikte 40 Türkçe ve 40 Matematik sorusundan sorumlu olacak. YÖK adından da anlaşılacağı gibi  Temel Yeterlilik Testi’nin adayının temel yeteneklerini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirileceğinin altını çiziyor.

LYS yerine geçecek olan Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda (YKS)  ise adaylara  Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri’nden 40 ayrı soru yöneltilecek. Yabancı dil sınavına girecek adayları ise 80 soru bekliyor olacak.

Sınavla ilgili açıklama yapan YÖK Başkanı Yekta Saraç sınav sürelerinin tam olarak kesinleşmediğini kaydederken, yakın bir tarihte sınavın ne kadar süreceğiyle ilgili açıklamayı kamuoyu ile paylaşacaklarını duyurdu.