Yazılar

Tohum Otizm Vakfı, “Eğitime Uzanan Yol” projesine devam ediyor

Tohum Otizm Vakfı tarafından yürütülen, Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ve TANAP Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları çerçevesinde desteklenen, TANAP Doğalgaz Boru Hattı’nın geçtiği 11 ilde (Ardahan, Kars, Yozgat, Erzincan, Giresun, Ankara, Sivas, Kırıkkale, Kütahya, Balıkesir ve Edirne) uygulanacak olan “Eğitime Uzanan Yol Projesi” kapsamında, 22-26 Ekim tarihleri arasında Kütahya’da eğitimler verildi.

TANAP’ın Sosyal ve Çevresel Yatırım Programları kapsamında fon sağladığı 6 projeden biri olan“Eğitime Uzanan Yol” Projesi kapsamında düzenlenen Kütahya eğitimleri İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Başyiğit’in katılımıyla gerçekleşti. Proje kapsamında Tohum Otizm Vakfı tarafından, 22-23-24-25 Ekim tarihlerinde öğretmen seminerleri ile ‘Otizmli Çocuklara İletişim Becerisi Kazandırma’, ‘Otizmli Çocuklara Özbakım Becerilerinin Öğretimi’, ‘Otizmli Çocuklara Bağımsızlık Kazandırma’, ‘Problem Davranışlar ve Başa Çıkma Stratejileri’ ve ‘Ayırt Etme Becerilerinin Kazandırılması, Olumlu Pekiştirme, Öğretim Tasarlama’; 26 Ekim tarihinde ise aile ve farkındalık semineri ile ‘Aileler İçin Otizmli Çocukların Özel Eğitimi ve Eğitimde Haklar’, ‘Öğretmenler İçin Profesyonellik Eğitimi’ konuları ile ilgili uygulamalı eğitimler verildi.

Tohum Otizm Vakfı Kütahya’da eğitim atölyeleri düzenledi.

Kütahyalıların yoğun katılımından mutluluk duyduklarını ve proje ile özel eğitim uygulama merkezleri, özel eğitim sınıfları ve kaynaştırmada öğrenim gören otizmli çocukların nitelikli özel eğitim hizmetlerine kavuşmalarını hedeflediklerini belirten Tohum Otizm Vakfı Genel Müdürü Betül Selcen Özer “11 ilde gerçekleştirilen uygulamalı eğitimlerle öğretmenlerin otizm konusunda bilgi ve beceri düzeylerinde artış sağlanması amaçlanmakta. Bu anlamda proje kapsamında öncelikle TANAP Boru Hattı güzergâhında bulunan 11 ilden seçilen 33 formatör, 990 öğretmen ve 1.100 aileye, sonrasında ise bölge halkına yönelik geniş kapsamlı otizm farkındalık seminerleri düzenlenecek.

Ayrıca Proje kapsamında bu illerde yer alan 33 özel eğitim sınıfının, MEB standartlarına uygun şekilde özel eğitim materyalleri ile donanımı sağlanacak. Proje otizm alanında çalışan uzmanlara yol gösterici olurken, otizmli çocuk ve aileleri nihai faydalanıcı olacak.” şeklinde konuştu.

Hızlandırılmış Program Yaratıcı Drama Liderliği Nar Sanat’ta

Ana okulu öğretmenleri, sosyal hizmetler, sokak çocukları, işitme- görme – zihinsel – konuşma engelli çocuk eğitimi, kültürler arası çalışmalar, eğitim bilimleri, psikolojik danışmanlık ve rehberlik branşları için son dereceli faydalı Yaratıcı Drama Liderliği dersleri Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’nda hızlandırılmış bir programla başlıyor.

Yaratıcılığı geliştiren, eleştirel yeteneği arttıran, grup halinde çalışma becerisi ile iletişim becerileri pekiştiren Yaratıcı Drama Liderliği dersleri, Rabia Ceren Çelebi’nin eğitmenliğinde hızlandırılmış bir programla sizlerle buluşuyor.

6 aşamadan oluşan Yaratıcı Drama hızlandırılmış programımız, 6 ayda sizlere yeni bir meslek kazandırmış da olacak. Bilgi çağının yükselen mesleği Yaratıcı Drama Liderliği derslerimizi bitirdiğinizde Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifikaya da sahip olacaksınız.

Hızlandırılmış programımız 14 Ocak 2018 Pazar günü başlayacak derslerimiz saat 09.30 ile 14.30 arasında gerçekleşecek.

Detaylı bilgi ve ön kayıt için aşağıdaki formu doldurun biz sizi arayalım..

  MEB Nemrut’u ‘put’ ilan etti

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1000 yıllık ‘hata’ yaparak dünya mirası kabul edilen Nemrut Dağı’ndaki heykelleri çocuklara ‘put’ olarak gösterdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 1000 yıllık ‘hata’ yaparak dünya mirası kabul edilen Nemrut Dağı’ndaki heykelleri çocuklara ‘put’ olarak gösterdi.

  Cumhuriyet gazetesinden Ozan Çepni’nin haberine göre; bakanlık 6. sınıf Kuranıkerim dersi için hazırlanan kitapta, İbrahim Peygamber’i ateşe attığı kabul edilen Kral Nemrud ile Kommagene Krallığı dönemini karıştırınca Nemrut Dağı’ndaki heykeller put görseli olarak kitapta yer aldı.

  İbrahim Peygamber’in MÖ 2100 yılında yaşadığını belirten MEB, İbrahim ile Irak ve çevresinde yaşamış Babil Kralı Nemrud’un mücadelesinin anlatıldığı kitapta ‘put’ sorununa da geniş yer ayırdı. Ancak bakanlık, İbrahim’i ateşe attığı kabul edilen Kral Nemrud ile Nemrut Dağı arasında fark olduğunu unutunca ders kitabında büyük bir skandal ortaya çıkmış oldu. Peygamber İbrahim’den yüzlerce yıl sonra MÖ 109 yılında bağımsızlığını sağlayan Kommagene Krallığı’nın Nemrut Dağı’nda inşa ettiği heykeller kitapta Nemrud’un putlarının görseli olarak kullanıldı.

  Coğrafi farklılığı da dikkate almayan MEB, Adıyaman’ın Kâhta ilçesinin kuzeyinde yer alan ve Toros sıradağlarının parçası olan Nemrut Dağı’ndaki heykelleri “inançsızlığın, ahlaksızlığın, çirkinliklerin ve putperestliğin merkezi” diye anlattı.

  MEB’in bakanlık kaynakları ve uzmanlarına yazdırdığı kitapta peygamber İbrahim’in putları yıkışı da ‘hatalı’ sanat eseri görselleri ile uzun uzun anlatıldı. İbrahim’in çocuklara örnek olarak anlatıldığı kitapta “kafasında kurguladığı planı” denilerek putları “kırıp geçirmesi” anlatıldı. Ancak “Putların Kırılışı” başlığı altında çocuklara hikâyenin anlatıldığı sayfada “Zeus-Oromasdes” heykeli, kartal başı heykeli ve yaklaşık 10 metre yüksekliğindeki tahtlar üzerinde sıralar halinde oturmuş dev heykeller yer aldı.

  İBB ve MEB’den 2071’de İstanbul Konulu Hikaye Yarışması

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Milli Eğitim Bakanlığı İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlediği ve Ortaokul 5,6,7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katılım sağlayabileceği Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması’nın bu yıl dördüncüsü gerçekleştiriliyor.

  Yarışmanın bu yıl ki teması 2071’oe İstanbul seçilirken, küçük yazarlardan 2071 yılına bir yolculuğa çıkmaları ve karşılaştıkları İstanbul’u anlatmaları isteniyor.

  Çocuk Yazarlar Hikaye Yarışması’nın yanı sıra bu yıl ilk kez düzenlenecek olan Genç Yazarlar Hikaye Yarışması’nın da teması aynı. Genç Yazarlar Hikaye Yarışmasına 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri başvurabilecek.

  Başvuruların 6 Şubat’ta sona ereceğini işaret eden Milli Eğitim Bakanlığı, yarışma sonunda dereceye giren tüm hikayelerin bir kitapta toplanacağının altını çiziyor.

  Hikayelerin Times New Roman yazı karakteri ile 12 punto ile yazılmış en az 2 en fazla 3 A4 kağıdını geçmeyecek uzunlukta olması gerektiğini paylaşan Milli Eğitim Bakanlığı, ilk dörde girenlere dikkat çekici ödüllerin yanı sıra madalya ve plakette takdim edileceğini paylaştı.