Kartal belediyesi

Kartal belediyesi konusunda en iyi eğitimleri sağlıyoruz. Kartal belediyesi konusunda arayış içindeyseniz Özel Nar Sanat Eğitim Kursu en iyi eğitimi size sunacaktır. Eğitimlerimizin tamamı M.E.B. onaylı uzman eğitmen kadrosu ile yapılmaktadır. Kartal belediyesi konusunda aşağıdaki bağlantıları inceleyebilirsiniz. Bu bağlantılardan herhangi biri Kartal belediyesi konusuna uymuyorsa lütfen bize ulaşın.

Sanatçı Özlem Ateş’in el emeği eserlerinin yer aldığı “Taş Boyama” sergisi, Kartal’da ziyarete açıldı.

Kartal Belediyesi Hizmet Binası Fuaye Alanı’nda ziyarete açılan sergide, el emeği ile boyanan çeşitli büyüklükte ve biçimdeki taşlar sergileniyor. Her gün gördüğümüz sıradan taşları sanat eserlerine çeviren sanatçı Özlem Ateş’in sergisinde 400 parça eser yer alıyor.

2013 yılında sahilden topladığı taşlar ile çalışmalarına başladığını belirten Özlem Ateş, “Bu işe birkaç taş boyamakla başladım ancak sonrasında çevremdeki insanlardan gelen beğeniler ile bunu bir mesleğe dönüştürdüm. Taş boyama işi öncesinde müfredatı olmayan bir alandı. Eğitimi veya herhangi bir kursu yoktu. Deneme yanılma yöntemiyle bir donanım kazandım; dolayısıyla kendi kendime öğrendim.” dedi.

Taş boyama işini profesyonel olarak yaptığını vurgulayan Ateş, “Sadece para kazanmak amacı ile yapmıyorum. Keyifli bir iş ve bu işi yaparken mutlu oluyorum. Taş boyamayı bütün kadınlara da tavsiye ediyorum. Hiç çizim yeteneği olmayan bir insan da yapabilir.” diye konuştu.

Özlem Ateş, “Kartal Belediyesi’nde sergilenen bu sergi için 3 ay boyunca geceli gündüzlü çalışarak hazırlandım. Sergiye hazırlanma sürecinde bana destek olan arkadaşlarımla çok teşekkür ederim. Aynı zamanda kadınlara ve sanatçılara her zaman destek olan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e de teşekkür ediyorum.” dedi.

Meraklıları, sergiyi 08 Şubat 2019 tarihine kadar Kartal Belediyesi Hizmet Binası Fuaye Alanı’nda ziyaret edebilecek.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Ocak ayı etkinlikleri kapsamında Serhat Üstündağ’ın yönettiği “Ebegümeci” adlı tiyatro oyunu, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelendi.

Mustafa Kalıpçı’nın yazdığı 2 perdelik komedi oyunu, izleyiciden tam not aldı. Makine Mühendisleri Odası Üyelerinden oluşan Makine Tiyatro Grubu tarafından sahneye konulan oyunda, Müşkül adlı karakterin başından geçen trajikomik sahneler canlandırıldı. Hurşit adlı arkadaşı ile bir parkta yaşayan ve parktan her gün geçen bir kıza âşık olan Müşkül’ün hayatından kesitler sunan oyunda çöpten topladıkları ile beslenen iki kafadarın hayatı komik unsurlarda eklenerek sahnelendi. Kartal halkının ilgi gösterdiği ve oyuncuların ayakta alkışlandığı oyun, yaklaşık 2,5 saat sürdü.

Dünyaca ünlü Türk Soprano Zehra Yıldız, bu yıl da Kartal Belediyesi’nin düzenlediği geceyle anılacak. Kartal Belediyesi ile Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı’nın işbirliğiyle düzenlenen anma gecesi, sanat dünyası ve halkın katılımıyla 14 Aralık 2018 Cuma günü saat 20.30’da Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek. Zehra Yıldız’ın 21. ölüm yıl dönümünde gerçekleşecek olan anma etkinliğinde; Piyanist Christian Koch, Soprano Burcu Uyar, Mezzosoprano Barbora Fritscher Hitay, Tenor Muzaffer Soydan ve Bariton Caner Akgün; sahne alacak.

Anma gecesine katılmak isteyen vatandaşlar, ücretsiz e-biletlerini www.kartal.bel.tr adresinden temin edebilir.

Zehra Yıldız kimdir?
Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez ‘Venedik’te Bir Gece’ opereti ile sahneye çıktı. 1984’te İtalya’daki La Boheme yarışmasında ‘Mimi‘ rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, “Hoffmann’ın Masalları”, “Madama Butterfly”, “Otello”, “Maskeli Balo”, “Aida” operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından “Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı” ünvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya’da oynadığı “Uçan Hollandalı” operasındaki Senta rolü ile ünlü ‘’Opern Welt’’ dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya’nın iki ayrı opera evinde “Salome” ve“Fidelio” temsillerinde baş kadın rolünde sahne almış olan sanatçı, İstanbul da ise son kez “Tosca” temsiliyle belleklerde ayrı bir yer tutmuştu. Zehra Yıldız, 12 Aralık 1997’de Heidelberg Operası’nda temsil sonrası geçirdiği beyin kanamasıyla beklenmedik biçimde yaşama veda etmişti.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü, Kasım ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında “Bir Baba Hamlet” adlı tiyatro oyununu, Kartallı seyircisiyle buluşturdu.

Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelenen ve 120 dakika süren 2 perdelik oyuna Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Feyyaz Kaynak, Cengiz Türkmen, Kartansaş Genel Müdürü Düzgün Çapar ve çok sayıda Kartallı sanatsever katıldı. Sebastian Siedel’in yazdığı Emrah Eren’in yönettiği ve Baba Sahne oyuncuları Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu’nun rol aldığı oyun, izleyicilere kahkaha dolu anlar yaşattı. Oyuncular; Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu, sergiledikleri başarılı performansla katılımcılardan yoğun alkış aldı.

Oyunun sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Feyyaz Kaynak, Baba Sahne oyuncularına teşekkür ederek Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz adına plaket takdiminde bulundu. Plaket töreninin ardından konuşma yapan oyuncu Şevket Çoruh, “Ben de bu bölgede büyüdüm. 87 senesinde ilk defa bu sahneye çıkmıştım. İlk profesyonel oyunda ekmek parası kazandığım sahne burasıydı… Yıllar önce bana çok büyük gelen salon, sizlerin sayesinde bugün bana çok küçük geldi. Kartal Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’e ve sizlere çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Kartal Belediyesi, Betül Vural ve Zerrin Çiğdemli Aner Sanat Galerisi Atölyesi öğrencileri tarafından hazırlanan ‘Yaşam’ adlı karma resim sergisine ev sahipliği yapıyor.

Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda ziyarete açılan karma sergide, Betül Vural ve Zerrin Çiğdemli Aner Sanat Galerisi Atölyesi’nin 10 öğrencisi tarafından hazırlanan resimler yer alıyor. Serginin küratörlüğünü ise Betül Vural ve Zerrin Çiğdemli Aner birlikte üstleniyor. Öğrencilerin; peyzaj, figür ve çini mürekkebi gibi farklı resim tekniklerini kullanarak hazırladığı sergiyi, meraklıları 8 Kasım tarihine kadar Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda ziyaret edebilecek.

Sergi ile ilgili konuşan Ressam Zerrin Çiğdemli Aner, “Öğrencilerimizin ilk resim sergisi. Burada yıllar süren çalışmanın ve emeğin sonucu eserler yer alıyor. Sergimizde çok güzel tablolar bulunuyor. Ayrıca sanata ve sanatçılara verdiği destekler için Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nün düzenlediği Ekim ayı etkinlikleri kapsamında Işıl Kasapoğlu’un yönettiği ve ünlü tiyatro oyuncuları Burak Sergen ile Zuhal Olcay’ın rol aldığı “Aşk Halleri” adlı tiyatro oyunu, Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelendi. Tiyatro oyununa Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz ve eşi Feray Öz’ün yanı sıra; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları; Hüseyin Tozkoparan, Mustafa Fehmi Okay, Kartal Belediyesi Başkan Danışmanı Gülcemal Fidan, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, iştiraki şirketlerin yöneticileri ve çok sayıda Kartallı sanatsever katıldı.

Maria Goos’un yazdığı “Doek” adlı oyundan uyarlanan oyunda iki arkadaş, iki eski dost ve iki sevgili olan Richard ve Liz üzerinden dünyaya, ilişkilerde geride bırakılanlara dair sorgulamalar sahneye yansıtıldı. Kartallılardan yoğun alkış alan oyuncular Burak Sergen ve Zuhal Olcay’a oyundan sonra Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz tarafından kartal heykelciği takdim edildi.

Hollandalı yazar Maria Goos tarafından yazılan “Doek” adlı oyunun Türkçe’ye çevrilerek “Aşk Halleri” adıyla sahnelendiği tiyatro oyunu, Kartallı sanatseverler ile buluştu. Kartal Belediyesi Kültür Müdürlüğü’nün hazırladığı Ekim ayı kültür sanat etkinlikleri kapsamında Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyuna vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun yönettiği ve Burak Sergen ile Zuhal Olcay’ın rol aldığı oyunda konservatuvarı birlikte bitirerek 20 yıl boyunca birlikte sahne alan Liz ve Richard’ın 10 yıllık bir ayrılığın ardından yeniden bir oyunda buluşması üzerine gelişen olaylar anlatıldı. 2 saat süren dram türündeki oyunun ardından sahneye çıkan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, performanslarından dolayı oyuncular Burak Sergen ve Zuhal Olcay’a teşekkür ederek kartal heykelciği takdim etti.

Kartal Belediyesi’nin ev sahipliğinde Kartal Belediyesi Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde 4 Ekim Hayvan Hakları Günü dolayısıyla fotoğraf sergisi açıldı. Hasat Derneği ve Kalmeder işbirliği ile gerçekleştirilen “Yürek Gözüyle” adlı sergide Kartal’da çekilen ve çoğunlukla sokak hayvanlarının yer aldığı fotoğraflar yer aldı. Serginin açılışına; Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Kartal Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Uçar, Veteriner İşleri Müdürü Mustafa Çoban, Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars’ın yanı sıra hayvanseverler katıldı.

4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü nedeniyle Kartal’da çok anlamlı bir sergi açıldı. Kartal Belediyesi’nin desteği ve Hasat Derneği ile Kalmeder (Kartal Lisesi ve Türk Kızılayı Anadolu Lisesi Mezunları Derneği) işbirliği ile gerçekleştirilen “Yürek Gözüyle” adlı sergide Kartal’da çekilen fotoğraflar yer aldı. 4 fotoğraf sanatçısının Kartal’ın sokaklarında çektiği hayvanların görüntülerinden oluşan serginin açılışında konuşan Kalmeder Başkanı Ali Aluç, 4 Ekim Hayvan Hakları Günü’nün 87 yıldır kutlandığını; ancak hala hayvanların çok acı çektiğini söyledi. İnsanların sokak hayvanları ile empati kurduğu zaman neler yaşadıklarını anlayabileceklerini belirten Aluç; sergideki fotoğrafların buna yardımcı olduğunu söyledi. Aluç’un ardından mikrofonu devralan Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel ise hayvan haklarının korunması konusunda sivil toplum kuruluşlarına büyük görev düştüğünü; ancak buna açık belediyelere de ihtiyaç olduğunu söyledi. Kartal Belediyesi olarak sivil toplum örgütlerinin yanında olduklarını kaydeden Gökhan Yüksel, böyle faaliyetlerin insanların daha duyarlı olmalarını sağladığını söyledi. Parklarda birkaç uygulama yaptıklarını, Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde farklı tedaviler uygulandığını ve hayvan hakları konusunda her türlü işbirliğine açık olduklarını belirten Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, çocukları ve gençleri bu konuda eğitmenin en büyük yatırım olduğunu söyledi.

Yaklaşık 40 fotoğraftan oluşan sergi, 1 hafta boyunca ziyarete açık olacak.

Unesco tarafından ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ kabul edilen ve 25 Eylül 2012’de vefat eden Neşet Ertaş Kartal Belediyesi tarafından hazırlanan programla anıldı.

Abdallık geleneğinin son temsilcisi Neşet Ertaş’ın ölümünün 6. yılında Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen anmaya Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları Ali Apaydın, Gökhan Yüksel, Cengiz Türkmen, Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi ve Kadın Kolları Başkanı Nejla Erdem, Kartal Belediyesi Meclis Üyeleri, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartallı Muhtarlar, Kırşehirliler Derneği Üyeleri, Siyasi Parti Temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda Neşet Ertaş hayranı katıldı.

Gecede Yılmaz Özdemir, bozkırın tezenesi ve bozkırın garip bülbülü Neşet Ertaş’ın hayatını anlattı ve kendi yazmış olduğu “ Neşet Ertaş” şiirini salonu dolduran konuklarla paylaştı. Yılmaz Özdemir’in okuduğu şiirin ardından Türk Halk Müziği sanatçısı İsmail Altunsaray sazıyla ve sesiyle Ertaş’ın türkülerini seslendirdi. “Ahirim sensin”, “Zahidem”, “Gönül dağı”, “Bir bakışta yaktın beni” gibi birçok türküsüyle gönüllere taht kuran Neşet Ertaş’ı anma gecesinde duygu dolu anlar yaşandı.

Gecenin sonunda Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, “Değerli Kartallılar unutulmaz bir akşam yaşadık. Birbirinden güzel türküleri üstadımın dilinden dinledik. Büyük üstat sahneye çıkmadan önce diyordu ya; – Bizimkiler burada mı? Kırşehirliler burada mı? Ama sonra sahneye çıktı ve baktı ki Türkiye’nin her yerinden insan var. Bir baktı ki Neşet Ertaş Türkiyeli olmuş. Neşet Ertaş bizim en büyük değerlerimizden biri olmuş. Kartal Belediyesi olarak Sayın Belediye Başkanımız Altınok Öz’ün öncülüğünde Neşet Ertaş’ı Kartal Meydanı’nda Kartallılarla buluşturmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Vefat etmeden önce o muhteşem gecede büyük ustayı Kartallılarla buluşturmuştuk. Bugün de onun anısına değerli sanatçımız bize unutulmaz bir akşam yaşattı. Bu yüzden çok çok teşekkür ediyorum. Ve plaketimizi sizleri Kartallıları hatırlaması için kendisine sunuyorum. Sanatın, kültürün, değerlerimizin başkenti Kartal’da bu gecede bizimle birlikte olduğunuz için çok teşekkür ediyorum” dedi. Plaketi alan İsmail Altunsaray, “Neşet Ertaş’ın ruhu adına bu gecede burada olan bütün herkese teşekkür ediyorum. Dünya var oldukça Neşet Ertaş’ın ruhu da var olacaktır” dedi. Dünya Kırşehirliler Derneği üyeleri de sanatçıya teşekkür ederek çiçek takdiminde bulundu.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün liderliğinde çalışmalarını sürdüren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, “Ağaçlar Kitap Açıyor” adını verdiği projeyle Yakacık Bayram Demirkol Parkı’nda kitap okuma köşesi oluşturdu.

Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü, geri dönüşüm konusundaki vizyonu ile daha önce kuruduğu için kesilmiş olan bir ağacın gövdesini kullanarak ona yeniden hayat verdi. Vatandaşların kullanımı için küçük bir kütüphaneye çevrilen ağaç gövdesine, minik kitap kurtlarının ilgisi de yoğun oldu. Yaklaşık 100 kitabın yer aldığı kitaplıkta; Nutuk’tan çocuk kitaplarına, siyasi araştırmalardan, macera romanlarına pek çok türde kitap bulunuyor. Bayram Demirkol Parkı’nda yer alan kitap okuma köşesini Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan ile Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars da ziyaret ederek kitap okuyanlarla sohbet etti. Kitap okuma köşesi hakkında konuşan Başkan Yardımcısı Hüseyin Tozkoparan, ”Kentin yorucu ve bunaltıcı stresinden uzaklaşmak isteyen kitapseverlerin uğrak yeri olacağını düşünüyorum. Daha yeni bitmiş olmasına rağmen minik kitapseverlerin ilgisini çektiği belli. Bu çalışmayla çocuklara ve gençlere daha çok kitap ulaştırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Kullanılan Malzemeler, Kuruyan ve Sonrasında Kesilen Atıl Durumdaki Ağaçlardan Oluşuyor
Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Dr. Dilek Kars ise: ”Bu projenin amacı, geri dönüşümün önemini vurgulamak ve kitap okuma alışkanlığını artırmak. Atık durumdaki tomruk kütüklerin değerlendirilip kitaplık yapılması ve kitapların sergilenerek vatandaşın erişimini kolaylaştırmak… Burada sergilenen kitaplar, bizim daha önce yapmış olduğumuz kitap oyuncak kumbarası projemizde ilçede sekiz noktada bulunan kumbaralardan çıkan ikinci el kitaplar. Böylelikle kitap okuma alışkanlığını artırmak, ikinci el görülen kitapların çöpe atılmasını engellemek ana hedefimizdir. Burada özellikle Atatürk’ün Gençliğe Hitabesinin ilk cümlesi, ‘Ey Türk Gençliği! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti’ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.’ şeklindedir. Sınırsız bir ekosistemde yaşadığımızı unutmayarak, nerede olursak olalım eylemlerimizin dünyanın başka bir yerinde geri tepebileceğinin farkında olmalıyız. Bu ekosistem hepimizin paylaştığı bir servet. Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası olan gelecek nesillerimize, sağlıklı bir dünya ve temiz bir çevre bırakmak için vatandaşlarımızı da göreve çağırıyoruz. Özellikle bu proje sayesinde kitap okuma alışkanlığının artmasını hedefledik. Kullandığımız tomruk Tuzla’dan dan temin ettiğimiz atıl durumda bulunan bir tomruktur. İçine 11 kutu ile oyularak 100 civarında kitap aldı. Etrafındaki tabureler de yine atıl durumda bulunan çamlar kullanılarak oluşturuldu. Yani burada da atık durumda bulunan malzemeler kullanıldı. Böylece vatandaş kitaplarını alacak, kenarda oturarak rahatlıkla onları okuyabilecektir.” şeklinde konuştu.

Kartal Belediyesi tarafından düzenlenen ‘Edebiyat-Sanat Çadırı’ etkinlikleri, 18-27 Ağustos tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor.

Kartal Belediyesi tarafından bu yaz ilki gerçekleştirilecek olan, sonraki yıllarda da geleneksel hale getirilmesi düşünülen “Edebiyat-Sanat Çadırı” etkinlikleri, 18-27 Ağustos tarihleri arasında edebiyat/şiir okurlarını ve ziyaretçilerini bekliyor.

Şiir ve müzik dinletilerinin, animasyon ve tiyatro gösterilerinin gerçekleştirileceği Edebiyat-Sanat Çadırı, aynı zamanda birçok şair ve yazarın imza gününe ve söyleşilerine de ev sahipliği yapacak.

Çadır etkinliğinde yer alacak şair, yazar ve sanatçılar arasında Hilal Karahan, Metin Cengiz, İsmail Biçer, Emel Koşar, Volkan Hacıoğlu, Nalan Çelik, Sezai Sarıoğlu, Ali Rıza Gelirli, Ayşegül Kaya, Hüseyin Aslan, Handan Öztürk, Sadık Albayrak, Zeynel Kaya, Ö. Lütfü Demircan, Hasan Seçkin, Selenay Kübra Koçer, D. Nuray Erenler, İsmet Yalçın, Hüseyin Gül, Metin Kaya bulunuyor.

“Edebiyat-Sanat Çadırı”nın Kartal’daki adresi ise, Kartal Sanat Sokağı olacak.

Reysi Kamhi, 27 Eylül – 24 Ekim tarihleri arasında ikinci kişisel sergisi ‘Tasvirleri Atlıyorum’ ile Pg Art Gallery’de izleyicilerle buluşuyor.

Sanatçı sergisinde kentsel deneyim, kentlerdeki kimi mekânlar ve bu mekânların içlerinde barındırdığı insan ve nesnelerin ilişkisi üzerinden çeşitli tasvirler oluşturuyor. Kamhi, çalışma pratiğinin önemli bir parçası olan, bir mekânın veya deneyimin fotoğraflarının tuvale aktarılması sürecini bu kez de sürdürüyor. ‘Tasvirleri Atlıyorum’, modern şehrin içinde hala yer almayı sürdüren mekânları bir anlamda tasvir ediyor. Sergide sanatçının, avukat Rita Ender’in Agos Gazetesi’nde yayınlanan ‘Kaybolan meslekler’ yazıları için çizdiği eserleri de görme fırsatı bulacağız. Açılış, 27 Eylül akşamı saat 18.30’da gerçekleşecek. Detay: www.pgartgallery.com

Simya Galeri’den haber var!

Simya Galeri, düşünen zihinler ve hobi severler için ekim ayında başlayacak birbirinden ilginç seminerler hazırladı. Farklı disiplinlerden beslenmek, yeni bakış açıları edinmek ya da zamanını sanat, edebiyat ve müzikle interaktif bir ortamda değerlendirmek isteyenler için bu kış doğru adres Simya Galeri.  Önümüzdeki ay, her konunun uzmanı tarafından verilecek etkinlikler için kayıtlar başladı. Sanat Tarihi okumaları (Serap Yüzgüller Arsal); Sanatın Yasak Tarihi (Seda Yavuz); Sanat Konuşmaları (Emre Zeytinoğlu); Karşılaştırmalı Edebiyat (Asuman Kafaoğlu Büke); Takı ve Heykel Atölyesi (Sabrina Fresko); Musica Nuova (Halit Suha Çelikkıran); Arkeoloji ve Anadolu Antik Kentleri (Nezih Başgelen); İspanya’da Sanat (Seda Yavuz); Cazın Farkına Varmak (Seda Binbaşgil) ve Cazın Tadına Varmak (Seda Binbaşgil) başlıklı seminerleri, 2012-2013 kış sezonu boyunca Simya’da takip edebilirsiniz.

Detay :  www.simyagaleri.com

Dünya çocukları ‘Shining Star’ festivalindeydi

Kartal Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen ‘Shining Star II. Uluslararası Çocuk ve Gençlik Festivali’,  17-23 Eylül tarihleri arasında Kartal Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleşti. Türkiye, İsrail, Bulgaristan, İtalya, İrlanda, İngiltere, Romanya, Rusya, Polonya dâhil on altı ülkenin katılımıyla düzenlenen festivale yaşları 9 ile 23 arasında değişen 40 genç katıldı. Aynı ülkelerden gelen ünlü sanatçı, jüri üyesi ve festival başkanlarının hazır bulunduğu yarışmanın İstanbul festival başkanlığını Tolga Gürdil, jüri başkanlığını Figen Çakmak, halkla ilişkiler koordinatörlüğünü ise Fani Hodora üstlendi. Festival, kendi ülkelerinin bayraklarını tutan çocukların seslendirdiği piyanist Fani Hodora’nın WAFA (Uluslararası Festivaller Organizasyonu) için bestelediği ve sözlerini Figen Çakmak’ın yazdığı ‘For  Wafa’ adlı şarkıyla açıldı. İsrailli şarkıcı Baruch Friedland, jüri üyesi olarak görev alırken konuk sanatçı olarak da sahne aldı. Festivalin bir diğer konuk sanatçısı da Türkiye’den Ediz Bahar oldu.  Bahar performansıyla büyük beğeni kazandı.

Enrique İglesias Ekim’de İstanbul’da

İstanbul yine bir dünya starını ağırlamaya hazırlanıyor. Babası Julio İglesias’ın yolundan yürüyen ve en az onun kadar şöhret olan Enrique İglesias, albümleriyle olduğu kadar, sahip olduğu onlarca Grammy ödülü ile de dikkat çekiyor. Sanatçı, muhteşem sahne şovu ve olağanüstü performansı ile 24 Ekim akşamı UNILIFE organizasyonuyla İstanbul Küçükçiftlik Park’ta sevenleriyle buluşacak. Kaçırmayın! İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden Verdi’ye selam olsun! 2013, büyük opera bestecisi G. Verdi’nin 200. doğum yılı. İDOB’nin de açılış konserinin temasını oluşturan bu özel konsept, Nabucco operasıyla hayata dönen Verdi’nin; çıraklık, kalfalık ve ustalık dönemlerine ait eserlerinden oluşan zengin bir programla 29 Eylül akşamı Aya İrini’de gerçekleşecek. Orkestrayı, İtalyan şef Gianluca Bianchi, koroyu ise Gökçen Koray yönetiyor.  Detay için: www.dobgm.gov.tr

Kaynak :[-]

Sara Baruh – Double Face – İki Yüzlü

Gallery Linart, Tarihler: 28 Eylül 2012 Cuma ~ 15 Ekim 2012 Pazartesi,

Adres: Abdi İpekçi Cad. Gülen Apt. No:24/4 Nişantaşı Şişli İstanbul,    Telefon: 0212 247 47 29 , Web Adresi: www.g-linart.com

Gallery Linart; Sara Baruh’un “Double Face – İki Yüzlü” adını verdiği sergisiyle sanatseverleri ağırlamaya devam ediyor! Eserlerinde dışavurumcu boya kullanımı ve “minimal anlatım” isteği hakim olan Sara Baruh’un; Japon kağıdı üzerine yaptığı çini mürekkebi çalışmaları ve likid asfalt kullandığı tuval üzerindeki “Double Face – İki Yüzlü” sergisi, 15 Ekim 2012 tarihlerine kadar Gallery Linart’ta sanatseverler tarafından görülebilir.

İstanbul’da doğan ve 1980 yılından beri Cenevre’de yaşayan Sara Baruh eğitimini, Atölye Jean-Luc Barbier,Akademi des Beaux-Arts Cenevre ve Ecole Martenot Cenevre’de tamamladı.

Sanatçı resimlerinde bir taraftan dışavurumcu boya kullanımı, diğer taraftan da “minimal anlatım’’ isteğine hakim. “Minimal anlatım”; soyut resim yapan sanatçıların varacakları en üst nokta olarak görülürken, bu aşamadaki eser ise, artık bakılacak olmanın ötesinde, “okunacak” bir eser olarak yorumlanıyor.

Sara Baruh’un “Double Face – İki Yüzlü” adını verdiği yeni sergisi iki kısımdan oluşuyor. Serginin birinci kısmında, sanatçının çok sevdiğini belirttiği, Japon kağıdı üzerine çini mürekkebi çalışmaları yer alırken, ikinci kısımda likit asfalt kullandığı tuval çalışmaları bulunuyor. Sara Baruh çini mürekkebiyle yaptığı çalışmalar için; “Çok ince Japon kağıdı üzerine çalıştığım çini mürekkebi, kağıdın arkasına geçiyor ve arkadan bakıldığında başka şekiller ve imgeler oluşuyor. Buradan yola çıkarak görüyoruz ki hiçbir şey göründüğü gibi değildir. Bakış açısı değiştiği zaman gördüğümüz imaj da değişir. Dolayısıyla eseri izleyen kişi; önyargılarının, düşüncelerinin ve karakterinin sınırlarını çizdiği bakış açısıyla kendi görmek istediğini görür. İzlenilen her objenin anlamı her birey için farklıdır.” diyor.

Baruh; tuval üzerinde likit asfalt kullanarak gerçekleştirdiği çalışmalar için ise yıllanmış, asırlık ağaçların seslenişini aktarmaya çalıştığını vurguluyor. Geçmiş zamana karşı içinde hep nostaljik duygular beslediğini, yaptığı eserlere de yaşanmışlık ve yıpranmışlığın sinmesini istediğini belirten sanatçı, bu yüzden likit asfalt ile yıllanmış ağaçlarıresmediyor.

Açıldığı günden bu güne her zaman birbirinden başarılı sanatçılarla çalışıp, sanatseverleri ilginç eserlerle bir araya getiren Gallery LiNART; Sara Baruh’un “Double Face – İki Yüzlü” isimli sergisi 15 Ekim 2012, Çarşamba gününe kadar sanatseverler tarafından ziyaret edilebilir.

 

Tarihi çok uzun bir döneme uzanan Pendik ilçesine edebi, kültürel ve entelektüel bir atmosfer kazandırılması amacı ile özellikle son yıllarda gerçekleştirilen yazı ve şiir atölyeleri, sohbet programları, kültürel etkinlikler, Pendik Okuyor ve Kütüphane Gönüllüleri gibi beğeni kazanan projelerde ciddi bir mesafe alındı.

Pendik

Bu projeleri ve etkinliklerin sonuçlarının alınması ve ivme kazanması için 2012 yılında Pendik ve İstanbul çapında çeşitli dallarda ödüllü yarışmalar düzenlenmesi planlandı. Öykü Yarışması da bunlardan biri.

Yarışma Konusu

Öykü yarışmasının konusu “PENDİK’TE ZAMAN” olarak belirlenmiştir.

Yarışma Tarihi 
15 Mart – 15 Haziran 2012 tarihleri arasındadır.

Teslim Tarihi 
Eserler 10 Haziran 2012 mesai bitimine kadar teslim edilecektir.

Teslim Şekli 
Yarışmacılar eserlerini www.pendik.bel.tr adresinde açılacak online başvuru sayfasından sisteme giriş yaparak teslim edecektir.

Ödüller
Birinciye  :  10.000 TL.
İkinciye   :  7.000  TL.
Üçüncüye :  5.000 TL.

Üç adet mansiyon verilecek olup her mansiyon  1000 TL.’dir. Derece sahipleri ve mansiyonlar dışında eserleri yarışma kitabında yayımlanmaya değer bulunanlara  100 TL.telif ücreti ödenecektir.

Katılım Koşulları
1. T.C vatandaşı olmak.
2. Yarışmaya en az 15 yaş ve üzeri katılımcılar katılabilir.
3. Pendik Belediyesi çalışanları ve birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.
4. Jüri üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.
5. Bir yarışmacı en fazla 1 (bir) eserle yarışmaya katılabilir.
6. Eserler 12 punto ve 1.5 satır aralığıyla dizilmiş olmalı ve Times New Roman yazı karakteriyle yazılmış olmalıdır.
7. Eserler en fazla 10 sayfa olmalı ve Türkçe dil ve anlatım kurallarına özen gösterilerek yazılmalıdır.
8. Eserlerin son teslim tarihi 10 Haziran 2012’dir.
9. Sonuçlar 2012 Haziran sonuna kadar ödül sahiplerine bildirilecektir.
10. Dereceye giren eser sahiplerine ödülleri 2012 Eylül ayında düzenlenecek ödül töreninde idare tarafından dağıtılacaktır.
11. Ödül kazanan eserlerin her türlü yayım ve telif hakları Pendik Belediyesine aittir.

Öykü Yarışması Jürisi 
1.Sevinç ÇOKUM
2.Prof. Dr. Abdullah UÇMAN
3.Cemal ŞAKAR
4.Güray SÜNGÜ
5.Mehmet ERTE

Bilgi İçin
İletişim Merkezi  4447635  Dahili:3616

 

Kaynak : http://www.edebiyathaber.net