Yazılar

Öğrencimiz Nehir Özsu, Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı

Kurumumuzda hazırlanan öğrencimiz Nehir Özsu Bakırköy Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazandı. Kendisini tebrik ediyor. Hayatında başarılar diliyoruz.

 

Sanat hayatın aynasıdır

Sanat ile hayat ve insan arasında sıkı sıkı bir bağın bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Sanat, hayatı, insanları yansıtır. Hayatın ve sanatın aynasıdır.

Sanat bir bakımdan, insanın ne yaptığını, ne yapmak istediğini yansıtırken, her sanat dalı, kendi araçlarıyla bunu başarmaya çalışır. Sanattan yoksun bir toplumu düşünmek mümkün değildir.

Ülkemizde özellikle Tanzimat’tan bu yana batılılaşma sorgulanmış, bu konuda çeşitli görüşler ortaya atılmıştır. Her ne olursa olsun, sanat hayatında özellikle de müzikte batılılaşmanın önüne geçilemediği bir gerçektir.

Tüm sanat kolları için bu kaotik durumun söz konusu olduğunun altını çizmekte fayda var. Her türlü zevkten yoksun binaların yanında ancak çok az sayıda bir yapının zevkli bir şekilde yapıldığını mutlaka fark etmişsinizdir.

Aslında buradaki problem, hayatımızdaki bu ikililiğin erimesi için atılması gereken adımın ne olduğuna karar vermektir.

‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesi başlatıldı

Bu yıl 46’ncısı düzenlenen İstanbul Müzik Festivali, kadın müzisyenlere destek vermek için önemli bir projeye imza atıyor.

Kadın müzisyenlere destek vermek amacında olan İstanbul Müzik Festivali, ‘Yarının Kadın Yıldızları’ adlı projeyi hayata geçirdi.

‘Yarının Kadın Yıldızları’ projesi kapsamında; lisans veya lisansüstü seviyesinde yurt dışında bir müzik okulundan kabul alan, yurt dışında müzik eğitimini sürdüren ya da kariyer gelişimine olumlu katkıda bulunacak ustalık sınıfı, orkestra seçmesi, uluslararası yarışma gibi etkinliklere katılım veya çalgı alımı için desteğe ihtiyaç duyan kadın müzisyenler desteklenecek.

Bu yılki onur konuğu İdil Biret olan projeye başvurular; İstanbul Müzik Festivali Direktörü ve İKSV Genel Müdür Yardımcısı müzikolog Yeşim Gürer Oymak başkanlığında, keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy, piyanist Muhiddin Dürrüoğlu, klarnet sanatçısı Ayşegül Kirmanoğlu ve besteci Özkan Manav’dan oluşan seçici kurul tarafından değerlendirilip, seçilen müzisyenlere toplam fon miktarı ihtiyaç duydukları destek oranında paylaştırılacak.

Ayrıca seçici kurulun belirlediği, destek almaya hak kazanan isimler İdil Biret’le birlikte 28 Mayıs akşamı Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall’da düzenlenecek ‘Yarının Kadın Yıldızları konseri’nde sahne alacak.

Konsere katılmak, destek fonuna katkıda bulunmak isteyen sanatseverler için konser bilet satışları Biletix ve İKSV ana gişeden gerçekleştiriliyor.

Kaynak: Sanatkaravani.com