Yazılar

Bakırköy ‘de bulunan Nar Sanat Eğitim Kursu’nda bağlama derslerimiz haftada bir gün 45 dakika bire bir özel ders şeklinde işlenmektedir. Derslerimiz bire bir özel ders olduğu için dersin gün ve saatini sizin ve eğitmenimizin programına göre ayarlamaya çalışmaktayız.

Bağlama dersi aldığınız sürece solfej yani nota bilgisi derslerimizden de yararlanabiliyorsunuz. Nota bilgisi derslerimiz haftada bir gün grup dersi şeklinde gerçekleşmektedir. Nota bilgisi derslerimiz okul öncesi için Pazartesi günleri saat 18.00, yetişkinler için perşembe 18.00 ve ilkokul – ortaokul yaş grubu için pazar günleri saat 18.00’da gerçekleşmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’nda bağlama dersi aldığınız sürece bu solfej yani nota bilgisi derslerimize de ücretsiz bir şekilde katılabiliyorsunuz.

Bağlama derslerimiz için hafta sonu ve hafta içi akşam saatlerinde derslerimiz mevcuttur. Bağlama derslerimizle ilgili olarak detaylı bilgi almak için Nar Sanat Eğitim Kursu’na ait +90 212 570 80 68 ve 530 880 71 80 telefon numaralarıyla iletişime geçebilirsiniz.

Kayıt yaptırmak için lütfen linki tıklayınız.

Blgi için : 0212 570 80 68

unesco arguvan türküleri

Arguvan türküleri UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alındı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) Arguvan türkülerini somut olmayan dünya kültür mirası listesine aldı. Bir süre önce yapılan başvurunun karara bağlanmasıyla Arguvan Türküleri ulusal ve uluslararası alanda kültür mirası bağlamında değerlendirilecek.

 

Hollywood’da Film Müziği Olmuştu

Türküleri ile yurt içinde ve yurt dışında büyük bir ilgi gören Arguvan, dünya sinemalarında önemli yeri olan Hollywood’da film müziği de olmuştu.

“Exodus: Tanrılar ve Krallar” filminde Hz. Musa’nın düğün sahnesinde bir Arguvan türküsü olan ‘Sunam’ çalınmıştı. Ramses’in üvey kardeşi olarak yetiştirilen Hz. Musa’nın Yahudi olduğunu keşfetmesiyle başlayan Arguvan türküsü “Sunam”ın film müziği olduğu hikaye, Musevilerin Mısır’dan çıkışını konu alıyor.

Kayıtlara geçen 500’ün üzerinde türküsü olan Arguvan, ozanları ile de adından söz ettiriyor. Küçük yaştan itibaren türkülerle büyüyen ozanlar Arguvan türkülerinin geçmişten günümüze taşınmasında etkili oluyorlar.

Arguvan Belediyesi’nin çalışmaları sonucu, Arguvanlı ozanların günümüze taşıdığı yüzlerce türkü Unesco Somut Olmayan kültür Mirası Listesi’ne girdi.

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türk Halk Müziği’nin yapı taşı Bağlama, 2013 yılının müzik aleti seçildi.

Düzenlenen basın toplantısında bağlamanın tanıtımı yer aldı. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen toplantıya, Berlin Sanat Üniversitesi Başkanı Prof. Martin Renner, Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, Berlin Eyaleti Müzik Konseyi (Landes Musikrat Berlin) Başkanı Dr. Hubert Kolland, Berlin Eyaleti Müzik Konseyi Proje Koordinatörü Nevzat Çiftçi, Berlin Sanat Üniversitesi’nden Profesör Joël Betton ve genç müzisyenlerin yanı sıra bazı müzik öğretmenleri katıldı. Berlin Eyaleti Müzik Konseyi, etkinlikler kapsamında farklı tanıtım programları hazırlarken, konsey bağlamanın konser ve sempozyumlarla farklı kültürlere tanıtılabileceğini belirtti.

Berlin Eyaleti Müzik Konseyi Başkanı Dr. Hubert Kolland, İHA’ya yaptığı açıklamada, “Geçmişi itibariyle bize güven veren, fakat fazla tanınmamış bağlamayı tanıtma kararı aldık. Çünkü müzik piyasasında olması gereken bir enstrüman diyerek çok kültürlü kentte Bağlama da olmalı dedik” dedi.

Berlin Başkonsolosu Ahmet Başar Şen, “Almanya Berlin Eyaleti Müzik Konseyi’nin bağlamayı 2013 yılının müzik enstrümanı seçmesi dolayısıyla burada bulunmaktayız. Bu çok sevindirici bir olay. Bizim insanımızın Almanya’da kabul görüldüğünü gösteren adımlardan bir tanesi” dedi.

Müzisyen Haydar Selçuk da, bağlamanın yüzyıllardır Anadolu’yu anlatan bir enstrüman olduğunu belirterek, “Asırlardır, bin yıllardır Anadolu’ya has bir enstrüman. Almanların el atması bizim için acı bir olay, bizim yapamadığımızı onlar yapıyor şimdi” şeklinde konuştu.

Berlin’de yılın enstrümanı seçilen Bağlama ile ilgili etkinlikler yıl boyunca devam edecek. – BERLİN

Sayfalar

ÖN KAYIT