Yazılar

Ulu Önder Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde anıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 81. yıl dönümünde hasret, özlem ve saygıyla anıyoruz.

Ulu Önder’in yolundan yürüyen öğrencilerimiz ve eğitmenlerimizle birlikte 10 Kasım akşamı Özel Nar Sanat Eğitim Kursu’nda Atamızı anacağız. Bu özel geceye siz değerli veli ve takipçilerimizi de davet ediyoruz.

Tarih: 10 Kasım 2019
Saat: 19:00
Yer: Nar Sanat Eğitim Kursu

Atatürk sevdiği şarkılarla anıldı

Maltepe Belediyesi Türk Sanat Müziği Korosu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, 80. ölüm yıl dönümünde sevdiği şarkılar, türküler ve marşlarla andı.

Şef Füsun Batum yönetimindeki dev koronun, Maltepe Belediyesi Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlediği konsere, Maltepeli vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. İki bölümden oluşan konserde, Türk sanat müziğinin birbirinden güzel eserleri Atatürk’ün anısına icra edildi.

Koronun seslendirdiğı ve Kurtuluş Savaşı’nı anlatan “Yanık Ömer” isimli eser, büyük alkış topladı. Atatürk’ün sevdiği Rumeli türkülerini, zeybek oyunlarını seslendiren koronun “Harmandalı Zeybeği” nde sahnelenen zeybek gösterisi de, büyük beğeni topladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun onuncu yıl kutlamaları için bestelenen 10.Yıl Marşı, İzmir Marşı ve Hoş Gelişler Ola isimli marşları da seslendiren koroya dinleyiciler, Türk bayraklarıyla eşlik etti.

10 Kasım Özel Sergisi: Gözlerini Kapadı, Bütün Dünya Ağladı

Tepe Nautilus, Atatürk’ün ölüm yıldönümüne özel, Ata’nın daha önce hiç görülmemiş şahsi eşyaları ve dokümanlarını, “Gözlerini Kapadı Bütün Dünya Ağladı” isimli sergisinde ziyaretçileriyle bir araya getiriyor. Sergide; 10-20 Kasım 1938 tarihli ve Atatürk’ün ölüm ilanlı ilk gazete baskısının aslı, 10 Kasım 1938 gününden itibaren yaşananlar ve yazılı basından yankıları, İstanbul ve Ankara’daki cenaze törenleri ve Anıtkabir’e nakli ile ilgili fotoğraf ve gazeteler bulunacak.

Özel arşivlerden alınan Atatürk’ün özel not defteri, kartviziti, kokartları gibi kişisel eşyalarının yanı sıra Atatürk’e ait ıslak imzalı askeri özel yazışmalar ve özel askeri mektuplar da bu sergide yer alacak.Ayrıca 1920-1938 yıllarına ait “Atatürk ve Bayrak” baskılı eski tebrik ve bayram kartları, erken Cumhuriyet döneminde kullanılmış Ata resimli ilk paralar, madalyalar, resimli obje ve dokümanlar, Atatürk’ün büyük eseri “Nutuk”un altın varaklı ilk taş baskısının aslı, daha önce görülmemiş Atatürk’e ait özel fotoğraflar sergilenecek.

Dr. Sertaç Kayserilioğlu’nun özel koleksiyonundan derlenerek hazırlanan sergi, 9 Kasım’da Tepe Nautilus 1. Kat alanında kurulacak ve 26 Kasım tarihine kadar ziyarete açık kalacak.

Madame Tussauds’tan 10 Kasım’a özel anma

Madame Tussauds İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yılında çok özel bir etkinlikle anıyor. Bu yıl 10 Kasım’da, Uğur Okulları öğrencilerinden oluşan çocuk korosu, Ata’mızı anmak için hazırladıkları bir performansla, açıldığı günden bu yana Atatürk’ün figürüne ev sahipliği yapan Madame Tussauds İstanbul’da duygu yüklü bir konser verecek.

Türkiye’nin ve dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumu figürlerinin sergilendiği Madame Tussauds İstanbul, bir ulusun kaderini değiştiren, Türk Cumhuriyet tarihinin en önemli lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 80. yılında özel bir etkinlikle anmaya hazırlanıyor. Uğur Okulları öğrencilerinin oluşturduğu 15 kişilik çocuk korosu, Madame Tussauds İstanbul’da bulunan Atatürk figürünün yanında Ata’yı anmak için hazırladıkları şarkıları enstrümanlar eşliğinde seslendirecek.

Uğur Okulları 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerinden oluşan çocuk korosunun Madame Tussauds İstanbul’daki etkinliği, saat 09.05’te Atatürk’e saygı duruşu ile başlayacak.“Cumhuriyet Güneşi” “Ataya Ağıt” “Emanetine Sahibim Atam” ve “Yiğidim Aslanım” şarkılarından oluşacak performanslara ayrıca öğrencilerden biri kemanıyla; Uğur Okulları müzik öğretmenlerinden Harun Nacar akustik gitarıyla; Özlem İnce ise yan flütüyle eşlik edecek.

Savaş meydanlarındaki başarıları, siyasi ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformları, ileri görüşlülüğü, sanata ve bilime verdiği önemle sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sevgi ve saygısını kazanan Mustafa Kemal Atatürk, görenlere duygu dolu anlar yaşatan figürü ve Uğur Okulları çocuk korosunun harika performansları ile 10 Kasım’da Atamızı anmak isteyen tüm ziyaretçileri bekliyor.

Atatürk figürü için 30’un üzerinde heykeltıraş, 4 ay boyunca çalıştı
Atatürk’ün 1931 yılında, dünya çapında bir devlet adamı olarak öne çıktığı dönemdeki halini yansıtan ve açıldığı günden bu yana Madame Tussauds İstanbul’da yer alan figür, Londra Madame Tussauds Stüdyolarında 30’un üzerinde heykeltıraş ve araştırmacının 4 ay süren yoğun çalışmaları sonucunda hazırlandı. Hâlihazırda Madame Tussauds’un Londra’daki merkezinde sergilenen Atatürk figürü esas alınarak, Anıtkabir Müze Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan yeni balmumu figür, titiz araştırmaların ardından özenli bir çalışma süreciyle birlikte son halini aldı.

Londra’daki Atatürk figürü, daha önceki figürün hem aslına benzemediği hem de Mustafa Kemal Atatürk’ünkarizmasını ve ışığını yansıtmadığı gerekçesiyle 2005 yılında değiştirilmişti. Bu değişim, o dönemde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan merhum Mustafa Koç’un öncülüğünde ve Yılmaz Büyükerşen’in danışmanlığında gerçekleştirilmişti. İstanbul’da sergilenecek figür için de referans olarak alınan yeni figür yapılırken Anıtkabir’de Atatürk’ün yüz özelliklerini taşıyan mask kullanılmış, aynı zamanda heykeltıraşlara kaynak olabilecek her türlü görsel ve yazılı materyal sağlanmıştı. Altı aylık bir çalışma döneminin ardından hazırlanan figür, Türkiye kamuoyu tarafından da takdirle karşılanmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün figürü Madame Tussauds’un İstanbul’daki merkezinde, ziyaretçi turunun başladığı noktadaki ilk figür olarak hem Türkiye’den hem de yurtdışından gelen ziyaretçileri karşılıyor.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, 80. ölüm yıldönümü’nde Atatürk’ü anıyor…

İstanbul Devlet Opera ve Balesi, sonsuzluğa uğurlanışının 80. Yılında, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anmaya hazırlanıyor.

Atatürk’ün sevdiği eserlerin de yer alacağı konserdesolist olarak; Serkan Bodur, Timur Doğanay, Zafer Erdaş, Ali Murat Erengül, Özay Günay, Sedat Sarıgül, Özlem Soydan, Umut Tingür, Hande. S. Ürben ve Sirel Yakupoğlusahnede olacak.

Konserin programında; Ahmet Adnan Saygun’un , “Yalancı Dünyaya Konup Göçenler ” , “Bad-ı Sabaya Sorsunlar”, “Ağlamaktır Benim İşim” , Cemal Reşit Rey’in “Ayın Ondördü” , Muammer Sun’un “Bozkırın Sesi” , Yalçın Tura’nın “ Hasrtetim Sana” , Nevit Kodallı’nın “Sarı Zeybek Düeti” ve “Bülbülüm”, Ulvi Cemal Erkin’in “Çamdan Sakız Akıyor” ,Aydın Karlıbel’in “Serenler Türküsü” , “Kitab-ı Bahriye , “Atatürk Marşı” bestelerinin yanı sıra, Erdal Tuğcular düzenlemesiyle, “Karahisar Kalesi” , Serdar Yalçın düzenlemesiyle, “Allı Turnam”, “ Yemen Türküsü” , “Çökertme”ve Aydın Karlıbel düzenlemesiyle, “Ankara’nın Taşına Bak ”, “Efem” besteleri, Aydın Karlıbel’in piyanosu eşliğinde seslendirilecek.

Atamızı ölümünün 80. yılında anıyoruz

Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80.yıl dönümünde hasret, özlem ve saygıyla anıyoruz.

Özel Nar Sanat Eğitim Kursu  öğrencileri ile Özel Nar Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı etkinliğimizi Atamızın ölüm yıl dönümünde sizlerle buluşturuyoruz.

10 Kasım 2018 Cumartesi günü saat 19.00’de gerçekleştirilecek olan etkinliğe hepinizi bekliyoruz.

Tarih: 10 Kasım 2018
Saat: 19.00
Yer: Özel Nar Sanat Eğitim Kursu

10 Kasım Atatürk’ü anma etkinliğimizi gerçekleştirdik

Nar Sanat Eğitim Kursu ve Nar Anaokulu olarak, Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yılında gerçekleştirdiğimiz özel etkinliğimiz ile andık.

Atamızın ebediyete intikal edişinin yıl dönümünde Nar Sanat Eğitim Kursu ve Nar Anaokulu olarak ortaklaşa düzenlediğimiz ‘Atatürk’ü anma’ etkinliğimiz öncelikle Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımız ile başladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından anma etkinliğimize katılan ziyaretçilerimiz tarafından gezilen Özel Nar Sanat Eğitim Kursu Resim ve Yaratıcı Drama öğrencileri ile Özel Nar Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı resimlerden oluşan resim sergisi büyük ilgi gördü.

 

Anma etkinliğimize katılan ziyaretçilerimiz resim sergimizi gezdikten sonra Nar Sanat Anaokulu öğrencilerinin hazırladığı gösteriyi izleyerek, minik öğrencilerimize alkışlarıyla destek verdi.

 

 

 

 

 

Nar Sanat Eğitim Kursu keman ve piyano eğitmeni Fahri Karaduman’da bu özel günde Atamızın sevdiği şarkıları bizlerle buluşturarak etkinliğimizin kapanışını yaptı.

 

 

 

 

 

EĞİTMENİMİZ FAHRİ KARADUMAN’IN KEMAN PERFORMANSI

NAR SANAT ANAOKULU ÖĞRENCİLERİNİN GÖSTERİSİ

Saygı, Sevgi ve Minnet ile anıyoruz…

“Sanatsız kalan bir milletin, hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözlerinin sahibi Cumhuriyetimizin Kurucu Lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 79. yıl dönümünde saygı, sevgi ve minnet ile anıyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün bedeni ölmüş olsa da, fikirleri ve kurduğu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır.

27 Kasım Atamızı Anma Etkinliği

ataturk-egitmen-dinleti

ataturk-egitmen-dinletiNar Sanat Eğitim Kursu olarak atamızı yalnızca 10 Kasım ‘da değil her gün anma dilekleriyle 27 Kasım Pazar günü saat 18:00 ‘da yapılacak olan Atamızı Anma Etkinliğimizde Eğitmenlerimizin minik dinletisine herkes davetlidir. Atamızı bir gün değil, her gün anma dileğiyle..

 

 

10 Kasım Atatürk’ü anma günü ve Atatürk haftası

ataturkuanma

Atatürk Haftası, 10 Kasım 1938 günü saat 09:05’te yaşamını yitiren Mustafa Kemal Atatürk’ün anısına düzenlenen; onun yurtseverliği, inkılap ve ilkelerinin anlatıldığı, radyo ve televizyonda Atatürk’ün konuşmalarının kendi sesinden dinletildiği, Atatürk’le ilgili filmlerin gösterildiği haftadır. 10-16 Kasım tarihleri arasına karşılık gelir.

10 Kasım günü Anıtkabir ziyaret edilmekte, başkent Ankara’da resmi tören yapılmaktadır. Türkiye’nin genelinde de yas tutulmaktadır. Her yıl 10 Kasım günü, saat 09:05’te trafikteki arabalar durur ve 4 dakika korna çalarak anma etkinliklerine destek verirler. Ayrıca, tüm bayraklar 10 Kasım günü yarıya indirilir.

10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Atamızın İzinde Etkinliği

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gönlümüzde sonsuzluğa  ulaştığı 10 kasımın tarihinin  77. Yılını öğrenci ve eğitmenlerimizle anarak, Cumhuriyeti emanet ettiği gençliğin ona layık olma yolunda ilerlediğini gösterdik.

ataturk sonsuzluk

 

Nar Sanat İstanbul Eğitim ve Kültür Sanat Derneği ve derneğin eğitim kurumu olan M.E.B. Özel Nar Sanat Eğitim Kursu işbirliği ile Nar Sanat eğitmenlerin Aslı GÜRBÜZ,Burcu Işıl Oğuz,Caner ŞAHİN,Erkan BAŞA,Hüseyin MAN,Murat  HASGÜN,Özgür ORUÇOĞLU,Reşat TOKATLI,Zuhal SEVİM,Sena SEVİM ile öğrencilerimiz Mina Fırıncı,Deniz Balcı,Meral Eren,Tan Onur,Ege Yılmaz,Melisa Kaya,Alp Deniz,Cansu Nur Kılıç,Burcu Bozkurt,Mert Güneş,Meriç Gülcan,Deniz Kaplan,Aslı Demirok,Azra Dayıoğlu,İdil Deniz Bakır,Alp Kavaklı

Nil Sahra Aksal,Mina Bayhoca,Aysara Özenç hazırladığı Atatürk’ü anma etkinliği Nar Sahnesinde gerçekleşti.

 

 

Kendi salonumuzda gerçekleştirdiğimiz anma etkinliği Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk£ün gençliğine ve Atasının izinde olan Öğretmenlerimiz ile velilerimizin coşkusu ile gerçekten çok başarılı olarak gerçekleşti.

Katılımcı öğrencilerimize aynı zamanda Derneğimiz adına Derneğimiz tarafından teşekkür belgesi verildi.

 

Anmaya katılan ve katılamayan tüm öğrenci ve velilerimize Atanın gençleri ve öğretmenleri olarak çok teşekkür ediyoruz. Asla unutmayacağız…

 

Videolar ve resimleri yüklenmektedir. Bu bölümden takip edebilirsiniz.. 

 

[supsystic-gallery id=’24’ position=’center’]