Madame Tussauds’tan 10 Kasım’a özel anma

Madame Tussauds İstanbul, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yılında çok özel bir etkinlikle anıyor. Bu yıl 10 Kasım’da, Uğur Okulları öğrencilerinden oluşan çocuk korosu, Ata’mızı anmak için hazırladıkları bir performansla, açıldığı günden bu yana Atatürk’ün figürüne ev sahipliği yapan Madame Tussauds İstanbul’da duygu yüklü bir konser verecek.

Türkiye’nin ve dünyanın birbirinden ünlü isimlerinin balmumu figürlerinin sergilendiği Madame Tussauds İstanbul, bir ulusun kaderini değiştiren, Türk Cumhuriyet tarihinin en önemli lideri Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 80. yılında özel bir etkinlikle anmaya hazırlanıyor. Uğur Okulları öğrencilerinin oluşturduğu 15 kişilik çocuk korosu, Madame Tussauds İstanbul’da bulunan Atatürk figürünün yanında Ata’yı anmak için hazırladıkları şarkıları enstrümanlar eşliğinde seslendirecek.

Uğur Okulları 4, 5 ve 6. sınıf öğrencilerinden oluşan çocuk korosunun Madame Tussauds İstanbul’daki etkinliği, saat 09.05’te Atatürk’e saygı duruşu ile başlayacak.“Cumhuriyet Güneşi” “Ataya Ağıt” “Emanetine Sahibim Atam” ve “Yiğidim Aslanım” şarkılarından oluşacak performanslara ayrıca öğrencilerden biri kemanıyla; Uğur Okulları müzik öğretmenlerinden Harun Nacar akustik gitarıyla; Özlem İnce ise yan flütüyle eşlik edecek.

Savaş meydanlarındaki başarıları, siyasi ve toplumsal alanda gerçekleştirdiği reformları, ileri görüşlülüğü, sanata ve bilime verdiği önemle sadece Türkiye’nin değil dünyanın da sevgi ve saygısını kazanan Mustafa Kemal Atatürk, görenlere duygu dolu anlar yaşatan figürü ve Uğur Okulları çocuk korosunun harika performansları ile 10 Kasım’da Atamızı anmak isteyen tüm ziyaretçileri bekliyor.

Atatürk figürü için 30’un üzerinde heykeltıraş, 4 ay boyunca çalıştı
Atatürk’ün 1931 yılında, dünya çapında bir devlet adamı olarak öne çıktığı dönemdeki halini yansıtan ve açıldığı günden bu yana Madame Tussauds İstanbul’da yer alan figür, Londra Madame Tussauds Stüdyolarında 30’un üzerinde heykeltıraş ve araştırmacının 4 ay süren yoğun çalışmaları sonucunda hazırlandı. Hâlihazırda Madame Tussauds’un Londra’daki merkezinde sergilenen Atatürk figürü esas alınarak, Anıtkabir Müze Müdürlüğü’nün katkılarıyla hazırlanan yeni balmumu figür, titiz araştırmaların ardından özenli bir çalışma süreciyle birlikte son halini aldı.

Londra’daki Atatürk figürü, daha önceki figürün hem aslına benzemediği hem de Mustafa Kemal Atatürk’ünkarizmasını ve ışığını yansıtmadığı gerekçesiyle 2005 yılında değiştirilmişti. Bu değişim, o dönemde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan merhum Mustafa Koç’un öncülüğünde ve Yılmaz Büyükerşen’in danışmanlığında gerçekleştirilmişti. İstanbul’da sergilenecek figür için de referans olarak alınan yeni figür yapılırken Anıtkabir’de Atatürk’ün yüz özelliklerini taşıyan mask kullanılmış, aynı zamanda heykeltıraşlara kaynak olabilecek her türlü görsel ve yazılı materyal sağlanmıştı. Altı aylık bir çalışma döneminin ardından hazırlanan figür, Türkiye kamuoyu tarafından da takdirle karşılanmıştı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün figürü Madame Tussauds’un İstanbul’daki merkezinde, ziyaretçi turunun başladığı noktadaki ilk figür olarak hem Türkiye’den hem de yurtdışından gelen ziyaretçileri karşılıyor.