Klarnet eğitimi için Nar Sanat’ı tercih edin

Her enstrüman gibi klarnet de insan ruhunu rahatlatan bir sese sahiptir. Klarnet, üflemeli ve yapımında sağlam ve sert ağaçların kullanıldığı, gövde bölümü oval bir şekilde olan nefesli bir müzik aletidir. Eğer ki alınacak klarnet yüksek fiyatlıysa genellikle abanoz ağacından, eğer ki alınacak klarnet daha düşük fiyatlıysa sedir, bakalit vb. maddelerden yapılmaktadır. Aynı zamanda nikel, ebonitten yapılma klarnet çeşitlerine de sıkça rastlanılmaktadır.

Klarnet toplam beş ana bölgenin birleşimiyle meydana gelir. Bu bölgeler; bek diğer adıyla kafalık, fıçı diğer adıyla barel, alt bölüm, üst bölümdür. Klarnetin üzerinde metal bir aksam bulunmaktadır. Bu aksam ses deliklerinin açılıp, kapanması görevini üstlenmektedir. Bu enstrümanın bilinen diğer adı gırnatadır. Klarnetten ses üfleme yoluyla sağlanır. Üflenen nefes klarnetin içerisinde titreşime girer ve bu titreşimler bek sayesinde dışarı ulaşır ve böylece klarnetten ses elde etme işlemi gerçekleşmiş olur.

Klarnet tutarken sol el yukarıda, sağ el ise aşağıda bir pozisyon benimsemektedir. Sağ el aşağı doğru tutulurken, enstrümana az bir eğim kazandırılarak aşağı doğru tutulur. Klarnet ses şiddeti açısından oldukça verim alınabilen bir enstrümandır. Bunun en güzel örneği enstrümanın hem çok piyano hemde çok forte olarak çalabilmesi örnek olarak gösterilebilir. Klarnetin keşfedilmesiyle birlikte giderek popülerleşmeye başlamış ve günümüzde de herkes tarafından bilinen bir enstrüman haline gelmeyi başarmıştır. Klarnet; orkestralarda, çeşitli müzik gruplarında solo ve eşlik amacıyla caz, pop, blues, klasik, TSM, THM gibi müzik türlerinde sıkça kullanılmaktadır.

Sizlerde klarnet hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve klarnet eğitimi almak istiyorsanız Nar Sanat Eğitim Kursumuza gelerek uzman eğitim kadromuzdan detaylı bilgi alabilirsiniz.