Kızlar Manastırı ziyarete açıldı

,

Trabzon’un en önemli tarihi miraslarından biri olan Kızlar Manastırı, 5 yıl süren restorasyon çalışmalarının ardından, piyanist besteci Tuluyhan Uğurlu’nun konseri ile ziyarete açıldı.

Kentte Boztepe Mahallesi’nde şehre hakim noktada yer alan tarihi miras Kızlar Manastırı için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle aslına uygun olarak 2014’te başlatılan restorasyon ve rölöve çalışmaları 2019’da tamamlandı.

Mülkiyeti Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ne verilen manastır, çalışmaların tamamlanmasının ardından, ünlü piyanist besteci Tuluyhan Uğurlu’nun konseri ve düzenlenen törenle ziyarete açıldı.

Manastırın açılış törenine AKP Trabzon milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar ile Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Baro Başkanı Sibel Suiçmez ve çok sayıda kişi katıldı.

Açılış öncesi piyanist besteci Tuluyhan Uğurlu, verdiği konserle sevenleriyle buluştu. Uğurlunun tarihi mekandaki resitali, katılımcıların beğenisi topladı.

 

 

KIZLAR MANASTIRI HAKKINDA

Boztepe’nin yamacında, 3’üncü Alexios döneminde 14’üncü yüzyılda kurulduğu tahmin edilen manastırın, birkaç kez onarılıp, son şeklini 19’uncu yüzyılda aldı.

Şehir merkezine yakınlığıyla dikkati çeken Kızlar Manastırı, güneyde içinde kutsal su bulunan kaya kilisesi ve onun girişinde şapel ve birkaç hücreden oluşuyor.

Kaya kilisesinde; kitabeler, 3’üncü Alexios’un eşi Theodora ve annesi Eirene’nin portreleri yer alıyor.

 

Kaynak: DHA